Üdv a tisztelt kollégáknak!
Egy érdekes kérdés a gépjárműelektronika témában:
Próbált már valaki TPMS szelep jeladóját újraéleszteni (elemet cserélni benne miután lemerült)????
Miután fiatal gépjárművet vásároltam, szembesültem azzal a (mindenki eldöntheti hogy pozitív vagy negatív) "problémával", hogy a járművem gumiabroncsai TPMS szeleppel vannak szerelve.
(Az EU-ban 2014. november 1. után forgalomba hozott új gyártású autók esetén kötelező széria tartozék a TPMS (tire-pressure monitoring system), magyarul az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer.) Aki már körbejárta esetleg a témát tudja, hogy nem olcsó mondjuk egy meglévő nyári szett mellé egy TPMS jeladókkal szerelt téli szettet is összerakni, hogy minél egyszerűbben meg lehessen oldani a szezonváltásokat.
Ezek a szelepek átlagosan kb. 5-8 év élettartamban üzemképesek és 8.000-25.000 Ft/db ár között mozognak. Ez alapján látható, hogy nem kis összegű ráfordítást jósol ez a jövőre nézve a jármű
tulajdonosának egy szett cseréje (a beszerelést sem végzik olcsón, mivel spéci diagnosztikai eszközök és némi szakértelem is szükséges hozzá).
Egy ilyen szelep látható az 1.képen. Az elhelyezkedése a felniben a 2.képen látható. A 3.kép egy diagnosztikai műszert mutat. A 4.kép a jellegzetes piktogrammot mutatja, ami alacsony abroncsnyomásnál a műszerfalon megjelenik. Az 5. képen egy TPMS jeladó elméleti felépítése látható, ami mellé magyarázat a 6.kép, ami konkrétan a probléma felvetését is megmagyrázza, mivel látható hogy a jeladó természetesen műgyantával beöntött, így nem szerelhető. Tehát ha pld. 5 év múlva a jeladóba szerelt, elméletileg 3V-os gombbelem lemerül, a jeladó mehet a kukába, és a fent említett költségek újra előállnak.
(Persze egyből lehetne mondani, hogy nem kell az bele, meg hogy ki kell üttetni a fedélzeti computerből a funkciót, de nem mindenkinek ez az első ötlete, azért csak nem hiába találták ezt ki és vezették be kötelezően, én is mindjárt más irányba kezdtem el gondolkodni, főleg hogy még garanciális a jármű, és nem biztos hogy a szakszerviz jó szemmel nézné a letárolt hibakódokat egy garis szervizelésnél.)
Szóval az itt a kérdés, hogy jártas-e ezekben a rendszerekben valaki, és próbált-e már esetleg elemcserével újraéleszteni ilyen jeladót ami műgyantába öntött?
Üdvözlet mindenkinek!
Sajnos az történt , hogy egyszer csak nem tudom kinyitni a kocsi ajtaját mert centrál záras és nem tudom mi lehet a baja.
Opel autóról van szó és cseréltem elemet CR-2030 van benne.
A gumi gombok jók a piros led villog adásnál de a kocsi nem nyillik.
A tartalék táv kapcsolóval működik de sajnos el veszett :(..
Most a régit szeretném mihamarabb meg javítani..
Ebben egy kis pici SMD téglalap alakú aranyozott tokozású 433MHZ es rezonátor van benne a többi része tranzisztoros.
Úgy gondolom,hogy a 8 lábú kód adó az jó egyébként nem villogtatná a ledet.
Megnézem a Promax MC277B spektrum monitoron ad e RF jelet asz oszcillátora.
Ha van valakinek ötlete hogyan lehet meg javítani az nagyon jó lenne.
Ajtó kulcs nincs az is elveszett.
Egyelőre ez az egyetlen remény van rá,hogy a tartalék táv kapcsolót valahogyan meg javítsam.
simonsen!
Üdv!
A fent nevezett szivattyúja nem indul. Volt már ilyen gond vele, akkor elindult mire nekiláttam volna a javításának. 1 hetet működött, a szivattyú stekkerén nincs 12V-t. A helyismerettel bírókat kérdezném, hol találom (ha van ilyen ) a reléjét? Köszönöm a figyelmet!
Jó estét az Uraknak!
Adott Fiesta GEM moduljának kapcsolási, vagy beültetési rajzát keresném.
Hiba: zárja az ajtókat, de a vezető oldalit nem nyitja. Nem ajtó mikrokapcsoló hiba. Következett a komfort modul, NEM relé hiba.
Nyák típusa: Siemens 659862.21.10b
Előre is köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!