Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SITRONICS STV1401,2101,2107

TV - SERVICE MANUAL
Type: (RAR)
Size
1.0 MB
Page
---
Category
TV
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sitronics manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Please tick the box below to get download link:
  • Also known:
    SITRONICS STV-1401 STV1401 2101 2107 STV 1401
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Hyundai TF2911LEU Kép Hiba
Sziasztok! A TV-vel a következő hiba van, a kép függőleges irányban össze ugrik. A Függőleges eltérítésért felelő IC (TDA8351) cseréjével kis időre megoldódik a probléma. Már 2x kicseréltem, először kb. 10 percig volt jó második csere után kb. egy órát néztük és másnap reggel bekapcsolásnál már rossz volt. Itt talált kapcsolási rajz alapján vizsgálgattam a tv-t. Az egyszerűbb alkatrészeket át méregettem ( ellenállás,dióda, a kondikat jónak találtam de cseréltem). Mi lehet a hiba? Minden segítséget szívesen fogadok!
Lg 47LM669T elégette a hdmi kábelt
Üdv ,ha valaki ezt elmeséli nehezen hittem volna el , a tv és upc box közt elolvadt a hdmi kábel . Állítólag a box okozta a hibát és azt az upc kicserélte , de a tv sem működik azóta . Bekapcsoláskor nem világít a stbay led , a táp panelon a 24V ,12 V ,3.3V rendbe , egy sárga led 5-öt villog kis szünetekkel , amit ne tudom mit jelent, de main biztos halott . A kérdés , milyen box hiba okozhat ilyen durva kábel olvadást , mert ebből akár lakás tűz is keletkezhetett volna .
Samsung LE46M87 lcd TV kép hiba (képcsövesnek érzi magát)
Tiszteletem a Tanya szorgos tagjainak! A címbéli készülék képe olyan, mint ha emisszió szegény képcsöve lenne, de az nincs neki! A Tanyán, már többször is terítékre került ilyen jellegű hiba, ahol Tanult kollégák, a T-con hibát állapítottak meg, abban is a AS15F névre hallgató integrált áramkörét. A készülék, nincs nálam, csak néhány, a hibáról készült kép. Meg tudja valaki mondani hogy, ez az IC szerepel-e ezen készülék T-con panelján, mivel a készülék gépkönyve, ezt az áramköri egységet nem tartalmazza. Megtisztelő válaszaitokat előre is köszönöm: exGelkás
Orion PT90 chassis
Sziasztok! Fenti készülék javításához kérem segítségeteket.Hiba jelenség:kék,zöld színek túlsúlya,szervizmenübe belépve szín paramétereket változtatására nem reagál,más paraméterek Pl:geometria változtatható.Eprom?video ic? Üdv:attila
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce