Sziasztok!
Évekkel ezelőtt hozzájutottam két darab címben említett végfokpanelhez, eredetileg a HEC45 stúdió monitorokban használták ezeket. Kapcsolástechnikája "modern", akár egész jó hangú erősítő lehet.
Amikor megkaptam ezeket a panelokat, akkor hibásak voltak, egyenként egy maroknyi alkatrészt cseréltem bennük, főként kimeneti fokozatban voltak elégett ellenállások, stb.
Évekig pihent a projekt de most megint előszedtem mert megépítettem hozzá a tápegységet (+/-47V és +/-35V is kell neki).
Az első tapasztalat az, hogy mindkét modul kb. egyformán gerjed.
Az egyszerűség kedvéért csatoltam a kapcsolási rajzot.
Amennyire meg lehet ítélni a bemeneti részen és a feszültségerősítő fokozatban az alkatrészek eredetiek.
A kapcsolás első ránézésre kétségtelenül bonyolultnak tűnik, de műszaki szempontból igen okosan kitalált áramkör.
Több dologgal is kísérleteztem eddig de nem sok sikerrel:
Alap helyzetben a gerjedés kb. 200kHz-en van néhány Vpp amplitúdóval.
- A kimeneti tranzisztorokat kivettem. Mivel a kimenő fokozat kompozit-darlington ezért a 2N3055 és BDX18 nélkül is működhet (terhelés nélkül), de a gerjedés nem változott.
- A kimeneti fokozatot tovább egyszerűsítettem: T15 és T17 (T16 és T18) között szétválasztottam a kimenetet T15-T16 lett az új "kimenet", R44-et ketté osztottam és a visszacsatolást a közepére kötöttem át. Így ugyan a gerjedés frekvenciája kb 100kHz-re csökkent, de ettől nem lettem sokkal boldogabb.
- Játszottam a tápfeszültségek hidegítésével (kondenzátorok cseréje + kondenzátorok hozzáadása) és a földelési séma változtatásával, eredmény nélkül.
- Ha az invertáló és a nem invertáló bemenetet összezárom a gerjedés megszűnik (ez mondjuk nem annyira meglepő).
Kissé tanácstalan vagyok hogyan tovább...
Lehetne játszani a visszacsatolás kompenzációs tagjával (kivenni), illetve a differenciál erősítő munkaellenállásának a kompenzációs tagjával is, de egyelőre azon az állásponton vagyok, hogy mivel ez egy gyári panel ezért feltehetően valaha működött, tehát nem a kapcsolás megváltoztatásának kellene a megoldásnak lennie.
Kaptam egy ilyen erősítőt ingyen, hogy ha akarom akkor rakjam össze magamnak. Az előző -szakértő- tulajdonos kicserélt benne jópár kondenzátort de valami savval forrasztott, ennek következtében úgy nézett ki a panel alja, mintha lehányták volna. Miután újraforrasztottam az egészet...eltüntettem pár rövidzárat...áthidaltam pár szakadást nem vettem észre, hogy a végfok ic + és - tápját is sikerült összefolyatni a szakinak, így bekapcsolást követően egy meglehetősen nagy csattanással megszűnt a zárlat. A gép egyébként bekapcsolt, csakhogy pár másodperc után elkezdett füstöni a trafója. Miután lekötöttem mindent a trafóról utána is elkezd búgni és füstölni... A kérdés, hogy vajon megéri-e szerezni új trafót, vagy inkább kuka? Egyébként kb. 150-200W-os a trafó 2x43V, 2x15v, 6v, 12v tekercsek vannak rajta.
Üdv. a Kollégáknak!
Az említett soundbar tökéletesen müködött mindaddig, míg át nem költöztették egyik szobából a másikba, ahol, miután üzembe helyezték, észrevették, hogy a mélynyomó hangfal nem müködik, csak pirosan világít a ledje. Nyomkodták a gombokat a soundbaron meg a távirányítón, a használati útmutató szerint, de nem sikerült cstatlakoztatni a mélynyomót.
Azután a tulaj elhozta hozzám, hogy nézzem át, hátha meg lehetne javítani. Követve a használati útmutatót, mindent megpróbáltam: vissza állítottam gyári állapoba, majd kézzel csatlakoztatni a subwoofert a főegységhez, de sajnos erdemény nélkül.
Amit észrevettem az az, hogy a mélynyomó ledje a bekapcsolás pillanatában egy pillanatra fölvillan kéken, majd pirosba megy és konstansan világít.
Belenéztem, átvizsgáltam a kondikat és jónak bizonyultak. Feszeket is mértem, talán jók - nincs hozzá kapcsolási rajzom, így nem tudom összehasonlítani semmivel. A procikon kb. 3.3 V van. Lemértem a BEKEN procik kvarc frekvenciáját és pontosak: 24.57 Mhz. Két féle feltételezésem van, éspedig: a méynyomó hangfal nem veszi a rádió jelet és készenléti állapotba megy, a másik, az, hogy a központi egység, a soundbar nem ad le jelet a hangfal felé, így ennek nincs mit észlelnie, tehát nincs mihez kapcsolódnia. Vagy talán firmware hiba van? Valami miatt meghibásodott a program és nem találja a hangfalat? Melyik a valószínübb? Ebben szeretnék segítséget kérni azon kollégáktól akik már találkozatk ilyen, vagy ehhez hasonló problémával és sikerült megoldaniuk.
Előre is köszönöm a hozzászólásokat.
Zsolt.
Kedves Szakik!
Az alany egy első generációs CD lejátszó a Philips-től. :-)
Meg lett véve. 1 napig tökéletesen működött. Azon az egy napon nem tudott olyan írott, vagy karcos lemezt berakni a tulaj, amit röccenés nélkül ne játszott volna le stabilan. Következő nap reggeltől nincs hang. Mindent rendesen csinál, léptet, kijelző számlál, de hang, az nincs.
Ami ellenőrizve lett:
- Kimenet megszakító KILL reed relék működnek, zárva vannak. A vezérlésük rendben működik.
- MUTE jel a processzorból az I2C dekóder után rendben működik, a DECODER áramkörökbe (TDA7020) rendben eljut. (lejátszáskor 5V, stop módban 0V).
- Az előéletében elektrolit kondenzátorok cserélve lettek Nichicon-ra. Furatgalvánok javítva vannak (ez szemrevételezéssel ellenőrizve)
- Tápfeszültségek rendben megvannak. Tápkondik is láthatóan cserélve lettek.
- A DAC-okon (TDA1540D) az SM-ben odaírt DC szintek kis tűrésen belül (-/+0,2V) rendben megvannak.
A készülék nem nálam van, én távsegítséget próbáltam adni a tőlem távol lévő ismerősnek. Multiméterrel ennél tovább nem tudtunk menni. Szkóp és szkóppal méréstechnikai gyakorlat a helyszínen nem áll rendelkezésre.
Keresünk Budapesten olyan szakit, aki hozzáértően tudná feltárni és megjavítani a hibát. A munkát nem ingyen kéri a tulaj.
Kérem szépen annak a jelentkezését, aki a fentiek alapján a javításhoz késztetést érez és hozzáértéssel rendelkezik.
Az érintett feleket szívesen összehozom...
Köszönöm!
Gábor