Üdvözlök mindenkit!
Javításra kaptam egy Akai AA-1020 erősítőt. Új gazdája van, aki nemigen használta, és nem tud semmit az előéletéről. Zárlatos volt az egyik végtranzisztor, a biztosítékon még a patkolás is elolvadt. Ezeket rendbe téve az erősítő megszólalt, van hangerő, nem torzít.
Viszont minden bekapcsoláskor egy másodpercre, lecsengő jelleggel, jó nagy amplitúdóval meglibegteti a hangszórókat, illetve már közepes hangerőn, a mély poti középállásánál meg-meglibbennek a hangszórók, majd a hangerőt vagy a basszus emelve ez a jelenség átmegy egy két-három hertzes folyamatos, teljes amplitúdós gerjedésbe, melyre ráül a zene. Ez már a tápot is rendesen leszívja.
Kezdetnek kicseréltem a gyengécskének tűnő táp puffert, ez nem javított számottevőn a helyzeten, majd az egyik végfokon megpróbáltam csökkenteni a visszacsatolást R19 és R20 értékének megduplázásával. A gerjedés megmaradt, viszont a megpiszkált oldalon nagyjából megduplázódott a frekvenciája.

A service manual:
http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=akai%201020&kategoria=&kat2=schematics
Sajnos a továbbiakban tanácstalan vagyok, mert még nem volt szerencsém ilyen jelenséghez. Előre is köszönök minden ötletet, gondolatot!
Sziasztok,
A fent említett erősítő hibakeresésében kérnék segítséget.
Végfok STK4161II
Táp +-41V szkóppal nézve tiszta.
Passzív elemeket jónak mérem táp után +-15V rendben van előersítőnél zárlatot nem mérek.
Végfok nélkül védelem nem tílt a relé kapcsol.
Végfok berakása után a két kimeneten tápfesz. Több végfokot is próbáltam.
Raktam bele STK4191V is mert ennek a tápfesze +-53V lábkiosztása ugyan az hátha kicsit megszalatt a tápfesz. de a jelenség ugyan az.
Annyit vettem észre hogyha a 8 as lábat lebegtetem akkor a védelem nem tilt de hangot nem tudtam kicsikarni belőle.
jelgenerátorom sajnos még nincs.
Ha valakinek van ötlete azt megköszönném.
Üdv.:
Gy
Sziasztok!
A címbéli erősítő került hozzám javítás céljából. Nem sok erősítőt javítottam eddig de ezt muszáj lesz
(a haza becsülete forog kockán ;-), remélem a segítségetekkel meg is fog történni.
A tulaj elmondása szerint, havonta egyszer van használva, filmvetítés hangosítását biztosítja egy kisebb méretű teremben.
Legutolsó alkalommal sikerült az erősítő kimenetét rövidre zárni egy hosszú hangfal vezetékkel ( az egyik vége az erősítőbe,
majd a másik vége is hangfal helyett szintén az erősítőbe) ezután pedig be se kapcsolt.
A hideg miatt az este csak egy félórát foglalkoztam vele rajz nélkül, utólag megtaláltam a tanyán
Tehát bekapcsolásra meg se mukkan, piros LED világít, DC relék nem húznak meg...
Merre kellene indulni ?
Segítségeteket előre is köszönöm!
Mali
Üdv:
Lenne egy olyan problémám, hogy az adott CD lejátszóban tápkondikat cseréltem és egy olyan hiba lépett fel, hogy bekapcsolás után azonnal kinyílik a tálca ill. az optika teljesen hátramegy. Az tálcát és az optikafejet mozgató motor egyfolytában jár. Az összes szalagkábelt megnéztem, helyükön vannak. Mi lehet vajon a gond?
Köszönöm.
Tisztelettel: Károly
Megoldás: Az eredeti TO92 tokozású ellenállásbiztosíték kiforrasztása és egy korrektebb 5x20mm foglalatú biztosíték aljzat kiépítése. Lsd. mellékelt képek.