Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni egy számomra furcsa jelenséghez és nem tudom, lehet emiatt megy ki mindig a bal oldal. A szervizkönyv az oldalon megtalálható.
Azt tapasztaltam, hogy konnektorba bedugva, de kikapcsolt állapotban tudok mérni feszültséget egyes pontokon, pl.: Q701-702-703 közös lábán -3,5V, ahol egyébként bekapcsolva 0,6V van. A kondikba nincs áram. Ez miért lehetséges, ha a trafó előtt van a kapcsoló és a trafóból nem megy áram. A kimeneten (hangfal, fejhallgató) pedig halkan búg. A dugót megfordítva -0,1V.
Sokáig állt ez is meg az egyik oldal ki volt ütve és már sokmindent kicseréltem. A tápegység diódáit meg a kis és nagy szűrőkondijait, a végfok megégett ellenállásait (R704, R721, R754, R803, R804), az összes elkót, a nagy tranyókat. Méréseket csináltam: +-50V helyett, csak +-40V van. Q706 és Q707 bázis lábainál +-1,2V helyett a bal oldalt +3,7V és -3,2V. Q701-702-703 közös lábán 2,7V-ot mértem a 0,6V helyett. Fejhallgatóról kipróbálva a bal oldal furán remegve halkabban szólt, a jobb jól. Kicseréltem a Q701-et és utána jók voltak a mérési eredmények. Kb. 2 percig jó volt, utána hol szólt, hol elhalkult, de akadozva. Aztán olvastam egy fórumon, hogy a Sony erősítőkbe érdemes kicserélni a VD-1221 nevű diódákat 2x1N4148-ra. Amikor így tettem fejhallgatóról tökéletesen szólt. Később kipróbáltam hangfallal. Több, mint fél óráig hallgattam negyed hangerőn, aztán tesztelni akartam hangosan, de a balodal elkezdett recsegni és halkra véve is úgy maradt. Kicseréltem megint a Q701-et. Most fejhallgatóról szól rendesen, de Q706-nál 13,6V, Q707-nél -0.1V körül ugrál a +-1,2V helyett. Így nem akarom hangfallal kipróbálni, amíg nem jók az értékek.
Ennyi infóból lehet következtetni arra, hogy mi vágja ki a tranyót és mi okozza a nagy mérési eltéréseket?
Ui.: Egyébként a Q702-703 is ki lett cserélve, most BC212B van berakva. Q701 helyén 2SA705 van, ami kijött Q702-703 helyéről és kiderült, hogy jók. (a lábakra figyeltem, el kellett forgatni)
Üdv, Zso
Üdvözlet Mindenkinek.
A CD lejátszó hibás KSM-213 D lézer fejét lecseréltem bontott KSM-213 B fejre.A lejátszás elindul, de akadozik, másodpercekre kihagy.
A készüléket bármelyik irányban elbillentve megszűnik a hiba.Átmozgattam az összes kábelt, vezetéket, NYÁK lemezt, semmire nem érzékeny, de vízszintes helyzetben nem hajlandó rendesen működni. Leemeltem a dobozról a CD egységet, és óvatosan forgattam a levegőben, vízszintesen jött a hiba, előre,hátra, oldalra billenve hibátlanul működik. A lézer fejre gyanakszom. Tapasztalt valaki hasonló hibát?
Sziasztok!
Érdeklődnék nincs Valakinek a lift környékéről anyaga? (robbantott ábra , fénykép) Az okos szétszedte, és bezacskózva hozta hozzám, hogy rakjam össze.
Köszi.