Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

SONY KV-M2100K PCA84C840P 012A

TV - EPROM
Type: (BIN)
Size
256.0byte
Page
---
Category
TV
EPROM
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar sony manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    SONY KVM-2100K KVM2100K PCA84C840P 012A KVM 2100 PCA 84 840 012 KV M2100K KV-M2100K
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant TV forum topics:
Sony KDL-40RD450 csak nekem? furcsa egy hiba jelenség.
Sziasztok! 
A címben nevezett készülék került hozzám javításra. 
Szokásos dolgokat (feszültség, jel alakok stb) mérése után sem tudom hogy jó e az el gondolásom.
Ami a tv-n működik, hang van, csatornák válthatók, háttérfény rendben üzemel, ellenben a Mediatek CPU nagyon melegszik és LVDS meg vezérlés nincs, a t-con cof előtti panelre van fel építve, feszültségek meg vannak. Így viszont kép tartalom nincs. De a CPU nagyon melegszik, az ujjam 10-20mp tovább nem bírja. 
Jól gondolom hogy a CPU adhatta meg magát?
Üdv István 
SONY KV 2185 MT csak vízszintes csík látható
Sziasztok! Mi lehet a gond, talán az La 7830? Üdv:Ckó
Sony Bravia KDL-26EX302 lefagy és újraindul
Rövid működési idő (1-20 perc) után nem reagál sem a távra sem a nyomógombokra (a táv jelét veszi, zöld led felvillan). A hang és kép rendben megy még egy ideig, majd újraindul.
Kondikat végignéztem ESR-re, rendben vannak.
Merre keresgéljek? Köszönöm!
SONY KV-36FS70 ( AE-5A ) Függőlegesn ugrál a kép, és nem is hagyja abba!
Sziasztok! Ennek a tvének a képe le van csúszva 5cm-t, és még úgrál is. Egy idő útán, kb. fél óra, helyre áll, de az ugrálás még tovább folytatódik kb egy óra még mire abba hadja. Eddig ellenőriztem C6704, C6832, C6833 ezek a táp elkók, C6703, C6705 ( 330uf, de ilyenem nem volt itthon próbára 470uf tettem ) és még cseréltem a C6707 kerámia kondit,és még az ic STV9379, de a helyzet nem változott. Lehet hogy nem is itt lehet a gond, vagy a szervíz menüben kellene állítani?
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce