Hello,
Sony TA-F317R erősítőben a végfok tranzisztorok és a meghajtó IC megadták magukat. IC szállítás alatt, viszont tranzisztorokat elfogadható áron nem tudtam beszerezni, így a helyettesítés maradt.
Eredetileg 2SC3853 (NPN) és 2SA1489 (PNP) komplementer párok vannak benne. Itthon a 2SC2581 és 2SA1106 párost találtam, ami nagyobb áramot bír és elég hasonlóak a paramétereik és szintén komplementer párok.
A neten BD245 és 246 helyettesítést ajánlanak, de ezek paraméterei eléggé eltérnek az eredetitől.
Kérdésem, a fenti 2SC2581 és 2SA1106 páros megfelelne-e v. simán használjak BD 245-246-ot, nem okozna gondot és nem kell a munkaponton állítani? Szükséges-e a másik (jó) végfokban is cserélni a tranzisztorokat (hogy szimmetrikus maradjon)?
Köszönöm.
Üdv
DR
Üdv mindenkinek!
Van valakinek ilyen autórádióhoz bontott előlapja? A hangerő mikrokapcsolót kellene kicserélni, de ezek a leddel egyben vannak, és igen borsosnak tűnik az ára.
Sziasztok!
Egy SONY TA-F590ES MOSFETES erősítőt szeretnék javítani. A Bal csatornában található végfok mostfetek mentek tönkre, illetve a körülötte lévő egyik tranzisztor is meghibásodott.. (2SC2275)
A passzív elemeket kiszedtem és mértem, nos szinte az összes biztosíték ellenállás
értéken alul volt, ugyan ez a helyzet a működő "jobb" csatornában is. Ezeket
pótoltam, cseréltem mindkét csatornában, valamint a 0,22R/2W párosokat,
2SC2275, 2SA985, illetve a
2SC3423 tranzisztorokat szintén, gyakorlatilag majdnem mindent. A jó csatornán beállítottam az RT301-el a -1,3V-ot, ez a fele szépen működik. A Bal csatornához sehol nem találok már EREDETI TOSHIBA MOSFETET, amit lehetne venni, arról még a kereskedő is lebeszét. HQ elektronika oldalon van egy helyettesítő típus ECW20P/N20, próbáltam, de nem vált be sajnos, nyilván figyelve a D-S fordított lábkiosztásra.
Kérdésem, lehetne, érdemes e próbálkozni az
IRFP9240/240 párossal?
Ha igen, mit szükséges átalakítani az eredeti áramökörön?
Találtam egy kapcsolást, (illetve megvásárolható kompletten is: https://www.ebay.com/itm/134499257800) az
IRFP9240/240 párossal ebben láthatók az értékek és az áramkör. Csatoltam a SONY végfok rajzát is (a teljes rajz fent van az oldalon)
A SONY tápfesz +/- 50V
Átalakítható e az eredeti áramkör némi módosítással, megfelelő alkatrész értékek módosításával, ha igen, mi maradhat, mi nem?
Szeretném megmenteni ezt az erősítőt, kb 30 éve használom.
Köszönöm, Üdv, Zoli
Kedves Fórumtagok,
Szeretnék emlékeztetni mindenkit, hogy a fórumunk célja a konstruktív és tiszteletteljes párbeszéd. Kérjük, tartózkodjatok a személyeskedéstől és az erkölcstelen beszédtől. Az ilyen hozzászólásoknak nincs helye sem ebben sem a többi topikban. Ezek a bejegyzések most törlésre kerültek. Köszönöm a megértést és az együttműködést.
Üdvözlettel, poczkodi77
Sziasztok!Mint kezdő műszerész és tapasztalatnélkül belebotlottam saját erősítőm hibájába!Egy sony TA-F220 as erősítőröl lenne szó a jobb oldali hangsugárzóm mély hangszorója elkezdett recsegni,majd szép lassan elhallgatott,majd később a magas hangsugárzó is!Egy magasabb jellet ha adok neki számítógépröl beindúl a másik hangfal is,de kis időre rá szintén recseg és elhalkul! Megfelelő eszközök hiányában egy ismerősömnél szkópon megvizsgáltuk a végfokokat arra gyanakodva,de annak semmi baja nem volt ,átmértem minden alkatrészt amit tudta,arra jutottanm(tunk),hogy a meghajtó ic az ami tönkremehetett ,nagynehezen beszereztem egy itteni tagtól 2 db vadi újat (ezúton köszönöm mégegyszer a segíséget neki)kicseréltem ,a hangminőség nagyon sokat javúlt ,viszont a hiba sajnos megmarat!Sajnos a kezdő tudásom miatt itt kimerűlt minden amihez értettem vagy belekontárkodtam,keresnék oylan emberkét Bp-n ,aki 21. kerület közelében lakik és meg tudná olcsón javítani ,persze nem ingyen kérem!A következő ötletem hogy valamelyik kondenzátor az ami szórakozhat....
Várom itt is az ötleteket, privát üziben is ,de legfőképpen olyat aki meg is tudná javítani! Köszönöm a Segítséget!
UPDATE
Kumi s Exgelkás forumtárs segített nekem borzasztóan sokat ,kicseréltem a hidegítő kondikat ,mértem sokat csak műszerek hiányában kimerítettük a mérési lehetőségek tárházát!
Sikerűlt kölcsönkérnem egy jelgenerátort és egy oscilloszkópot párom nagypapájától!Jelgenerátorral cd bemenetre adtuk a 1 khz es frekit minden stímmelt!Mindent átmértünk ,szépen hozta a jelet,viszont az egyik oldalon az erősítő vágása eltért picivel a másikétól,ennek az oka a direct kapcsoló kontakt hibájavolt!De nem ez volt az alapproblébléma ,hanem ,hogy az egyik oldali mélysugárzóm elhalkult és recsegett!Ezután változó jelet(Zene)kapcsoltunk a cd bemenetre 10 másodpercen belűl jött a hiba elkezdtünk mérni és a tápoldalig jutottunk ,mert feszültség csökkenés jelentkezett az egyik oldalon!(Viszonyítási alapként Kumi segítségével is amikor mértem35mV/5mV egy adott frekin 1khz /100 mV,jelentős eltérés!)Kontakt hibára gyanakodtak a segítőim!Eljutottunk a c801-c802 es kondihoz ,ami gyárilag 4700uF 42V,de ezek valaki kicserélte 10000uF 56 V-ra,ami ugye nem baj ,de a hiba forrása is itt volt! Én ugye minden alkatrészt átkopogtattam de nem eléggé,megmozgattam a kondikat kicsit nagyobbacska erővel és lám a hiba eltűnt!Kiszedtema nyákot átnéztük nagyítóval és kiderűlt a kondi forrasztása mellett a 5mm széles fólia el volt repedve és kb 0,5 mm es szélességben volt épp(talán)!Átkötöttem teflon vezetékkel !Újra átmértük teszteltem 3 napja hibátlanúl működik az erősítő!
VÉGEZETŰL SZERETNÉK MÉGEGYSZER KÖSZÖNETET MONDANI LEGFŐKÉPPEN DÉNESBÁNAK, KUMI ÉS EXGELKÁS FÓRUMTÁRSNAK ÉS MINDENINEK AKI SEGÍTETT HOZZÁSZÓLT VAGY TANÁCSOT ADOTT!KÖSZÖNÖM!