Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni egy számomra furcsa jelenséghez és nem tudom, lehet emiatt megy ki mindig a bal oldal. A szervizkönyv az oldalon megtalálható.
Azt tapasztaltam, hogy konnektorba bedugva, de kikapcsolt állapotban tudok mérni feszültséget egyes pontokon, pl.: Q701-702-703 közös lábán -3,5V, ahol egyébként bekapcsolva 0,6V van. A kondikba nincs áram. Ez miért lehetséges, ha a trafó előtt van a kapcsoló és a trafóból nem megy áram. A kimeneten (hangfal, fejhallgató) pedig halkan búg. A dugót megfordítva -0,1V.
Sokáig állt ez is meg az egyik oldal ki volt ütve és már sokmindent kicseréltem. A tápegység diódáit meg a kis és nagy szűrőkondijait, a végfok megégett ellenállásait (R704, R721, R754, R803, R804), az összes elkót, a nagy tranyókat. Méréseket csináltam: +-50V helyett, csak +-40V van. Q706 és Q707 bázis lábainál +-1,2V helyett a bal oldalt +3,7V és -3,2V. Q701-702-703 közös lábán 2,7V-ot mértem a 0,6V helyett. Fejhallgatóról kipróbálva a bal oldal furán remegve halkabban szólt, a jobb jól. Kicseréltem a Q701-et és utána jók voltak a mérési eredmények. Kb. 2 percig jó volt, utána hol szólt, hol elhalkult, de akadozva. Aztán olvastam egy fórumon, hogy a Sony erősítőkbe érdemes kicserélni a VD-1221 nevű diódákat 2x1N4148-ra. Amikor így tettem fejhallgatóról tökéletesen szólt. Később kipróbáltam hangfallal. Több, mint fél óráig hallgattam negyed hangerőn, aztán tesztelni akartam hangosan, de a balodal elkezdett recsegni és halkra véve is úgy maradt. Kicseréltem megint a Q701-et. Most fejhallgatóról szól rendesen, de Q706-nál 13,6V, Q707-nél -0.1V körül ugrál a +-1,2V helyett. Így nem akarom hangfallal kipróbálni, amíg nem jók az értékek.
Ennyi infóból lehet következtetni arra, hogy mi vágja ki a tranyót és mi okozza a nagy mérési eltéréseket?
Ui.: Egyébként a Q702-703 is ki lett cserélve, most BC212B van berakva. Q701 helyén 2SA705 van, ami kijött Q702-703 helyéről és kiderült, hogy jók. (a lábakra figyeltem, el kellett forgatni)
Üdv, Zso
Kedves Fórumtagok!
A címben szereplő készülékünk hónapok óta időszakosan produkálja ezt a hibát. Amikor a 3 tálca valamelyikére, vagy mindegyikre CD-t teszek (eredeti gyárit, vagy írottat), próbálkozik, de nem tudja beolvasni a lemezt, kiírja, hogy "no disk".
Voltam már vele a Gelkában, ott persze működött a pultnál :oops: Gondoltam, hogy mechanika, esetleg poros olvasófej lehet a probléma, a szervizben kitisztították, aztán azt mondták, rendben van. Hazahoztam, nem működött. Feleségemnek egyszer sikerült elindítania, aztán teljesen megadta magát. Szombaton irány a szerviz, megkértem őket, hogy sporadikus hibára tekintettel nyúzzák egy darabig, hétfőn hívtak, hogy működik, mehetek érte. Kérdeztem, mit csináltak vele, mondták, hogy semmit, próbálgatták. Mondtam, hogy ezt odahaza én is meg tudtam volna tenni, és feleslegesen vinném megint haza, odahaza hótziher nem indulna. A szaki bevallotta, hogy először nála sem olvasta be a CD-t. Kérdésemre, hogy akkor mégis mi lehet a hiba oka, azt mondta, hogy vagy a szalagkábel, vagy a CD olvasó lézermodul. Oké, akkor mondja meg, mennyibe kerülne az egyik és a másik, és ha megyek a szervizbe, ennek alapján döntök. A szalagkábel 11 ezer Ft, a lézermodul 17 ezer. Mivel kb. 50 ezerért veszek egy új cuccot, szépen elhoztam haza, a javításért fizetett pénzt pedig visszaadták.
A kérdés az lenne, hogy van értelme próbálkoznom vele? Tudok valahol szerezni olcsóbban alkatrészt, vagy lehet más oka is a hibának, amit fel tudok deríteni?
Minden segítő jellegű választ, ötletet előre is köszönök!
Szervusztok!
Van egy STR DE 875-ös erősítő nálam aminek kitörték az antennabemenetét - sajnos - 4 SMD alkatrésszel együtt. Rengeteg rajzot találtam hozzá, de a tunert egyik sem részletezi, csak egy blokséma van mindegyikben. A part. száma 1-693-539-21 vagy ...540-21. Ha valaki tudna közelebbit erről megköszönném nagyon.
Kedves Tanya Lakók!
Szeretném megosztani egy sikeres javítás tapasztalatait.
Előzmény: https://elektrotanya.com/content/sony-mds-je530-nem-mindent-jatszik-le-mds-jb980-nem-lehet-bekapcsolni
Történet leegyszerűsítve: A készülékben szíjcsere kísérlete történt, mely után nem lehetett bekapcsolni többet. A készülék standby-ba kerül áram alá helyezés után, és itt vége, nem reagál semmire.
Próbáltam megtalálni, hogy a vezérlés egyáltalán működik-e. Az ellenőrizhető paraméterek (órajel, adatvonal, tápfeszültségek) mind rendben voltak. Kivéve, hogy a processzor bekapcsolja a fő tápot, annak ellenére, hogy kifelé standby-ban van továbbra is. A vizsgálat azt mutatta, hogy a processzor adja ki a táp bekapcsolására a parancsot, miközben mindent sötéten tart, kivéve a standby LED-t.
Találtam egy külföldi fórumot, ahol ugyanilyen jelenséggel küzdenek többen is, hasonlóan szíjcsere után: http://forums.sonyinsider.com/topic/30186-sony-mds-jb980-stuck-on-standby-mode/
Átböngészve arra jutottam, hogy vagy tönkre megy a meghajtóban lévő elektronika sztatikus kisülés következtében, vagy szalagkábel hiba lép fel. Ha ilyenkor nem tud kommunikálni a processzor a meghajtóban lévő DSP-vel, zavart működés lép fel.
A meghajtót rendbe tettem mechanikailag, beállítottam a szétállítódott betöltő mechanizmust.
A szalagkábelek viszont tönkre mentek. Amúgy is eléggé oxidosnak tűnt néhány szegmens, de sajnos az előző műveletek során jó pár fel is szakadt, visszahajlott.
Próbára kialakítottam bontott FFC kábelekből a szükséges szegmensszámú összeköttetést, és szerencsére a készülék tökéletes működést mutatott. A képeken ez az állapot látszik.
Következtetés: Okulva a külföldi fórumban lévő leírásokból és a saját tapasztalataimból, az FFC kábel nagyon sérülékeny ebben a sorozatban, és a meghajtó áramkörei is nagyon sérülékenyek. Valamint, a processzor és a DSP kapcsolatában beállt bármilyen zavar, sokszor értelmezhetetlen működést/hibaüzenetet okoz. Ezért tanácsos a szíjcserét elektromos megbontás nélkül elvégezni.
Ez leginkább úgy tehető meg, hogy a készülék előlapját kell lebontani, és így a betöltő mechanizmus már lebillenthető a meghajtóról, a szíj hozzáférhetővé válik. Ajánlott még az áramból való kihúzás után várni egy órát, és úgy megbontani a belső szalagkábeleket a meghajtó és a fő panel között, ESD védelemmel felszerelkezve.
Normál esetben, áram alá helyezéskor 2db relé kattanás hallatszik rövid időn belül. Egyszer bekapcsolja a fő tápot, majd hibamentes inicializálást követően kikapcsolja (2. kattanás).
Ha csak egy bekapcsolási kattanás van, akkor a processzor és a meghajtó nem kommunikál egymással. Jó esetben FFC kábel cseréjével megoldódik, de előfordulhat a meghajtó paneljának cseréje is.
2 db szalagkábel: 1: 1mm-es raszter, 20 cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 27 szegmens; 2: 1mm-es raszter, 7cm hossz, azonos oldalon az érintkezés, 23 szegmens
Remélem sikerült ezzel a leírással segíteni másnak is.
Gábor