Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

USSR C1-103 S1-103 OSCILLOSCOPE-2 SCH.

METER - SERVICE MANUAL
Type: (DJVU)
Size
1.8 MB
Page
---
Category
METER
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar ussr manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    USSR C-1103 C1103 S1103 SCH. 1103 C1 103 S1 C1-103 S1-103
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant METER forum topics:
Dízel füstölésmérő javítás, elakadtam MMG-AM DFM-2
Sziasztok! Régebben hozzám került ez a szerkezet sajnos hibásan és szétszedve.. Most gondoltam neki állok de információ hiányában elakadtam. Amire eddig jutottam: Táp részében kondikat kicseréltem nulla kapacitásúak voltak így a műveleti erősítők tápjai sem voltak rendben most egyformán -10.4 0 +10.4V valószínűleg ez a gyári. A panel szinte javíthatatlan egyből lejönnek a forrszemek.. :( Az érzékelőben van egy FIGARO 812 gáz érzékelő és egy szerintem mikrofon kapszula csak nem tudom miért mi a szerepe. A piros és kék vezetéken 20.8V a feszültség, első gondolatom az volt hogy akkor ez megy a szonda + - jelzéséhez de a szonda adatlapja max 5V-ot ír fűtésnek márpedig a + - közvetlen kapcsolatban van a FIGARO fűtésével 2,5 láb Ami még furcsa hogy folyamatos végkitérésben van a műszer ha testre kötöm a bemenetnek vélt szálakat akkor is. Műveleti erősítők méréseim szerint jónak tűntek. Kapcsolási rajzot sehol nem találtam de még csak működési leírást sem a műszerről.Tehát már az is segítség lenne ha valaki tudna pár dolgot mondani róla. Szén monoxid, dioxid vagy az oxigén jelenlétét méri? Csatoltam pár képet róla. Bármilyen segítség jól jöhet. Előre is köszönöm! Üdv:
L-C-F- és ESR mérő
Sziasztok! Van itt egy oldal: http://members.upc.hu/lethanh.hung/LCFESRmero/ Ezzel kapcsolatban érdeklődnék,van e valakinek infoja hogy mennyire megbízható. Tehát ha a kittet megrendelném,akkor meg is fogom kapni?
Szivárgó áram teszter
A kérdésem a következő volna ,a fent nevezet tesztre elkészítésére váladékoznák házilag ha persze ez anyagilag meg éri. Én olyan tesztere gondoltam,hogy a műszert a hálózatról táplálnám meg a mérendő eszközt pedig a mérő műszerbe csatlakoztatnám két analóg kijelzővel látnám el az egyik Megaohm mutat a másik meg mA.És egy teszt gombbal látnám el.Ha valaki tud segíteni a fel tett kérdésbe megköszönném.
Metex M3650-CR plexi
Sziasztok! Lenne valakinek ilyen műszerhez  kijelző előtti plexije? Nagyon karcos és nem látni a számokat.Köszönöm!
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce