Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Elakadtam ennek a végfoknak a javításában.
A történet röviden: úgy került hozzám, hogy az egyik oldalon eldurrant 3 végfok tranzisztor és 3 teljesítmény ellenállás. A NYÁK-on egy kb. 1cm átmérőjű lyuk keletkezett emiatt, alatta a vezetősávok (2db) elpárologtak. Ezeket pótoltam, a végfoktranzisztorokat (22db) és a meghajtó tranzisztorokat (6db) újakra cseréltem. Szakadt ellenállásokat is cseréltem. Elindítottam, nagyon jól ment, 1 órát teszteltem műterheléssel. Kikapcsoltam, félreraktam. Majd másnap gondoltam összerakom, küldöm a gazdájának. De még egyszer gondoltam bekapcsolom, na ekkor ért a meglepetés. Az N-es oldal tranzisztorainak kollektorköre kiült közel féltápfeszre (70V-ra, a teljes tápfesz +/-120V), ekkor a P-s oldal még jó volt. Majd az is ugyanezt csinálta, kicseréltem az összes kisjelű tranzisztort, diódát újakra, de semmi változás. Mérésre az összes tranyó, ellenállás, dióda jó.
Ha valakinek van egy jó ötlete, ne tartsa magába!
Itt az elektrotanyán letölthető a szervizdoksija, ennek a legutolsó (60.) oldalán van a PA kapcsolási rajz, az vonatkozik erre a végfokra.
Sziasztok!
Vettem a cimben szereplö erösitöt.
Kissé hiányos állapotban,azzal a céllal hogy csinálok belöle egy asztali sztereo erösitöt.
A hiányossága a front elölap panal,de ez nem is kell.
Tehát a probléma,hogy a jobb illetve a bal oldali front csatornán ,a kimeneten kinnt van a +42 volt.
Se melegedés,se égésnyom nem találhato a panelen.
Az a furcsa hogy mind a kettö csatorna ugyanezt produkálja.
Kezdek felcsomozni,mert nem egy szerelöbarát készülék.
Végfok tranzisztorok kimérve,meghajtok kimérve.
Minden segitökész választ szivesen fogadok.
üdv:atis
Sziasztok!
Napok óta küzdök a fent említett géppel. A következőt tapasztalom:
Bekapcsolás után 1-2 sec-ig bekapcsol majd rögtön ki. A kijelző világít reagál a módválasztó gomb tekergetésére (amíg nem kapcsol ki).
Teszteltem a főtápot ami megfelelő értékeket produkált.
PRY pont a front paneltől átjárható a reléig. Nézegettem a hasonló gonddal küzdők hozzászólásait (plusz a youtube-os EEVblog-os videót is) rá is ellenőriztem a tápoldali fólia kondikra de azok beleférnek a tűrésbe. A SM szerint az erősítő "operation" kapcsolásán van valamiféle védelem a végfokok körül. Arra gondoltam kiiktatom hogy tudjak mérni legalább. Gyanaxok még mikrovezérlőre de annak a cseréjét hagynám a végére (ninc$en hozzá kedvem)...
Továbbá a kapcsolás szerint van egy "POWER DOWN DETECT" is de ennek meg nem jöttem rá a szerepére.
Szerintetek?
Nagyon hálás lennék amennyiben megosztanátok velem ha hasonlót tapasztaltatok és sikerült valamire jutni vele.
Sziasztok!
Kaptam egy Yamaha-M45 asztali sztereó erősítőt. Az egyik oldalát sikertelenül már javítgatták . Innen az összes tranzisztort , szétégett ellenállást kidobtam , majd újakat tettem be. Végfoktranyókat nem kötöttem bele , mert a jó oldalra is kíváncsi voltam .
- Méregetés közbe a rossz oldalon Q115 jelű tranzisztor kicsit megfüstölt. Ez mitöl lehet?
- A működő oldalon próbáltam összehozni a manualba leírt beállításokat , miszerint R156 nál 5mV+-1mV , bekapcsolt Auto "A-Class" nál pedig 60mV+-30mV , ez össze vissza mászkál ha kikapcsolva beállítom 5mV ra akkor bekapcsolva 25 töl nem lesz több. Ha feltekerem 35mV re akkor kikapcsolva 11mV és erősen melegszik!
- Jó odlaon -1.1V körül lehet mérni a potin a rossz oldalon 2V fölött mérhető , de a hiányzó végtranyók is ludasak lehetnek.
Adjatok tanácsot. Az újabb erősítők máshogy vannak hajtva jóval egyszerűbben lehet hogy valami elkerülte a figyelmem.
Projekt:
- Megszüntetni a felesleges melegedést ha kell .
- Kitalálni miért füstölt meg a Q115 .
Rajz link: http://elektrotanya.com/yamaha_m-45_stereo_power_ampl.pdf/download.html