Service manuals, schematics, eproms for electrical technicians

ZANUSSI FA 832 SCH

WASHING-MACHINE - SERVICE MANUAL
Type: (GIF)
Size
22.9 KB
Page
---
Category
WASHING-MACHINE
SERVICE MANUAL
If you get stuck in repairing a defective appliance download this repair information for help. See below.
Good luck to the repair!

Please do not offer the downloaded file for sell only use it for personal usage!

Looking for similar zanussi manual?
Document preview [1st page]
No preview item


No preview item for this file.

Possible causes:
  • No preview picture generated yet.
  • It is not a pdf file.
Advertisements
Download free of charge (10 files / day):
Download is being processed. Please wait...
Download processing...
  • Also known:
    ZANUSSI FA 832
  • If you have any question about repairing write your question to the Message board. For this no need registration.
  • If the site has helped you and you also want to help others, please Upload a manual, circuit diagram or eeprom that is not yet available on the site.
    Have a nice Day!
  • See related repair forum topics below. May be help you to repair.
Warning!
If you are not familiar with electronics, do not attempt to repair!
You could suffer a fatal electrical shock! Instead, contact your nearest service center!

Note! To open downloaded files you need acrobat reader or similar pdf reader program. In addition, some files are archived,
so you need WinZip or WinRar to open that files. Also some files are djvu so you need djvu viewer to open them.
These free programs can be found on this page: needed progs
If you use opera you have to disable opera turbo function to download file!
If you cannot download this file, try it with CHROME or FIREFOX browser.
Translate this page:
Relevant WASHING-MACHINE forum topics:
Megoldva! Zanussi ZWG 5100P mosógép dob csapágy és szimering méretek, üst javítás.
Sziasztok! Szimmering: 30x52x10/12 http://www.orczy.com/main.php?mode=term_detail&c_oid=5181092&termekar=1130&akcios=0 Csapágyak: 6205 2xZ és 6204 2xZ Az egész üst és a dob televolt trutyival. A trutyi az inkább a mosószer randa üledéke volt, mint vízkő. A szimering gyárilag ferdén volt belerakva és nagyon porózus volt. Takarítás, csapágy és szimering csere után össze lett hegesztve. Az eredmény a képeken. Az üst első peremét vágtam le, mert a műanyagos szerint azt egyszerűbb volt össze hegeszteni. A vágáshoz egyenescsiszolóba fogott kis fűrésztárcsát használtam. Habár egy ilyen rezgő-vágó praktikusabb lenne. Mindenesetre kész lett és már használatban van. Mint a címben. Ragasztott üsttel rendelkezik. A csapágyai morognak, tehát cserélni kell. Jó lenne előre készülni főleg szimeringből! Hátha valaki már cserélt ilyenben. SM: http://elektrotanya.com/zanussi_zwg5100p_sm.zip/download.html Köszi!
Zanussi mosógép csapágy és szimering méretek
Sziasztok! Érdeklődni szeretnék,hogy zanussi zwg1100m típusba milyen csapágy és szimering való?Sajnos még nem szedtem szét,de szeretném már előre megvenni. Továbbá ugyanez a kérdés a ZWG6100k típushoz is. Előre is köszi mindenkinek!
Zanussi ZHM 833 sütő
Hellótok! Egy ismerősöm kérdezi:Van egy Zanussi beépített villanysütő (ZHM 833), ami azt produkálja, hogy külön az alsó felső sütés működik, de a légkeveréssel együtt nem, illetve, csak keveri a hideg levegőt. :hmmm: Van erre ötletetek? Esetleg SM, kapcsolási rajz? Köszönettel előre is. szuts
Zanussi ZBM 762 X sütő ventillátor nem megy?
Sziasztok. Fent említett sütő tulajdonos elmondása szerint a ventilátor nem indul. A kérdés az lenne, hogy melyik programban mit kapcsol a kapcsolója? A grill + ventinél azt vettem észre, hogy ha megvan a hőfok, indul a ventilátor, ha visszahűl leáll, majd ismét kapcsol. A hiba alapból az volt, hogy beállt a ventilátor. Odaég a süti állítólag. Hátvégén szétszedem. Köszönöm!
Similar manuals:
If you want to join us and get repairing help please sign in or sign up by completing a simple electrical test
or write your question to the Message board without registration.
You can write in English language into the forum (not only in Hungarian)!

E-Waste Reduce