Sziasztok!
Kb. egy éve jutott eszembe az ötlet: Kellene készíteni egy tömör, a lényeget összefoglaló "így csináld" szerű leírást a képcsöves tévék javításáról. A cél elsősorban azon amatőrök alapszintű oktatása lenne, akik képesek megkülönbözteti a diódát a kondenzátortól, van alapszintű műszerezettségük, tudnak is pár dolgot az elektronikáról, de a tévé gyakorlati felépítéséről/javításáról nem sok fogalmuk van.
Tenném ezt azért, mert annak idején, mikor először bevállaltam egy ilyen feladatot, akkor hosszú keresés után sem találtam egy olyan igazi átfogó anyagot, ami segített volna. Most szeretném a hosszú idő alatt összegyűjtögetett kis morzsákat jófejségből közreadni.
Nem célom "hogyan legyünk tv szerelők öt perc alatt" típusú leírást adni, ez egy valódi szakma, amihez több évnyi tapasztalat kell. Sokkal inkább azt szeretném, ha azok az emberek, akiknek van némi elektronikai tudása, képesek legyenek a saját/család/szomszédnéni gazdaságosan nem javítható tévéjét megreparálni ahelyett, hogy kidobnák a kukába.
Ebből következik az is, hogy itt elsősorban olyan esetekről van szó, amiket amúgy sem visznek szervizbe, egy 5-10ezer forint értékű készülékkel nem éri meg foglalkozni, szinte többe kerül leszedni a hátlapját. Nyilván a 82 centis 16:9-es digi / feature boxos ma is komoly értéket képviselő darabokra nem ad ez majd igazi gyógyírt. Mindezt csak azért írom le, hogy nehogy valaki úgy érezze, elárulom a nagy titkot és ezek után nem lesz több munkája. Itt elsősorban olyan esetekről van szó, amelyek amúgy sem jutnak szervizbe.
A leírás lényegre törő folyamatábra szerű valami lenne, amin végigsétálva a megfelelő hibajelenség beazonosítása után egy alfejezet taglalná a teendőket. Pl. ha a készülék nem indul, akkor cseréljük ki az elkókat a tápban, ellenőrizzük le a 300V meglétét, ellenőrizzük a kapcsoló tranzisztort, cseréljük ki a tápIC-t. Nyilván ennél azért bővebben kifejtve, minden hibalehetőségről egy-két sor, a működési elvről is 3-4 sor, stb...
Pihe volt oly kedves és megengedte, hogy itt a Tanyán elhelyezhessem ezt a hibakeresési leírást. Már neki is álltam pár hete és ahogy időm engedi mindig írok egy fejezetet.
Viszont ha valaki érez energiát ehhez, akkor nagyon szívesen venném a segítséget pár fejezet megírásáig. Illetve mielőtt publikus lesz, az elkészült anyagot szeretném ha átnéznétek, véleményeznétek, a hibákat kijavítanátok, stb... Mivel nálan sokkal nagyobb tudású emberek vannak itt, ezért biztos sok hibát ki tudnátok javítani, hozzá tudnátok adni.
Minden kedves véleményt, felajánlást, legyen az akár szerzői, akár lektori szívesen veszek!
Köszönöm,
DM
Sziasztok
Az a kerdesem, hogy Samsung UE55ES6100 TV T-CON lap (a modellje BN41-01789A) helyettesitheto-e ugyanilyen modelluT-CON lappal mas tipusu es mas kepatloju TV-bol?
Ugy tudom, hogy a beallitasokat egy EEPROM-ban tarolja, szukseg eseten ezt ujrairom.
Ismetlem, a csere lap modellje megegyezik, csak mas meretu TV-bol szarmazik.
Kerlek ha van tapasztalatotok, irjatok.
Elore is koszonom.
Minden jot,
Janos
Sziasztok!
Nektek mi a véleményetek erről??? :)
http://elektronline.hu/wwwboard/thread.php?sorszam=451756&reply=6
Üdv:
Pityesz
Szevasztok
Van ez az Orion nevü ETE-3 chassisu tv amiben ilyen tranzisztor van,igaz nemtudom minek,mivel kollektor emiteren van dióda,namost nemtudom megmérni hogy jó e mivel bázis emiterében van egy 50 omos ellenállás,de kimérni a tranzisztort nem tudom,ha beteszem a müszerbe kettő db diódát jelez,ha mérem digi müszerrel a bázis emitert nem mutatja az ellenállást,hogy lehet ezt kimérni,azt irják a fórumokon hogy nem kell bele diódás müködik egyszerü tranzisztorral is.