fent nevezett eszköz kapcsoloüzemü tápja felrobbant,az alkatrészek többségét sikerült beazonositani ,de a viper 53 ic vel felépitett táp
szekunder körében van 1 ic7 smd 3 lábu ic (smd tranyo ránézésre) amit nemtudok beazonositani .
lehet hogy tl431 lenne?
köszönöm
Sziasztok!
A címben említett erősítő bemenetét túlfeszültség érte, aminek következtében a BD3841FS bemenet választó, a BD3815KS audió processzor, és a BD3812F 2 csatornás hangerő szabályozó (bővítő) IC-k meghibásodtak: túlterhelték a +/- 7V-os tápot, és a vezérlő adatbusz adat és órajel vonalát (DTBD, CKBD).
A hibás IC-k cseréje után a terhelések megszűntek, de a készülék továbbra sem működik, mert a BD IC-ket vezérlő adatbusz órajel és adat vonalára nem jön jel a U-COM processzorból. Minden jelforrás jele eljut a BD3841FS bemenetére, de kimenetein már nincs jel.
A CKBD (pin58) port állandóan fönt van +4,4V-on, a DTBD (pin59) pedig 0V szinten áll. Óra és/vagy adatjel egyiken sem látható.
Ezek szerint a túlfeszültség tönkretette az adatbuszon keresztül a U-COM (pin58, pin59) kimeneti portjait is!
A processzor ettől eltekintve működik, a kvarcoszcillátora megy. Semmiféle hibát nem jelez az öntesztnél. A készülék összes funkciója él, de bemeneti jeleket nem fogad. Hangerőt, hangszínt valóságban nem szabályoz, csak a kijelzőn mutatja a beállított értékeket. A tuner kimenetén van hangfreknenciás jel, de ezt is a BD ic-k kezelik, ezért a végfokra már nem jut belőle semmi (a rádió sem szól).
Mit lehet ilyenkor tenni? Processzort, vagy komplett panelt cserélni, de egyik sem beszerezhető, legalább is én nem találtam forrást.
A U-COM processzor típusa: M3062, de a Yamaha maszkkal ellátva.
Föliratai:
YAMAHA X3605 AO
M3062 VMGP-061FP
A panel (amin a processzor található) föliratai:
X4011-4
CMK I-P3X
A készülék szervizmanuálját letöltöttem.
Érdemi megoldási javaslatokat, processzort, vagy panelt kérek a hozzáértőktől!
A felesleges szószaporítástól kíméljetek!
Üdv:
Fülesmester
Üdv minden fórumozónak!
A fenti erősítő hibásan került hozzám, a hangszóró kimeneteken -45V volt mérhető. Mindkét csatornán cseréltem a végtranzisztorokat és a meghajtókat, mindegyik hibás volt. (2SA1104-2SC2579 végpár és 2SA1110-2SC2590 meghajtó) Most a jelenség a következő, a kimeneteken egyöntetűen -15V mérhető. Átvizsgálva a tápfeszültségek rendben vannak, a félvezetők jók.
Egyenlőre nem jutottam vele tovább, kérem, hogy aki találkozott már hasonló problémával, ossza meg a tapasztalatait velem.
Köszönöm
András
Szevasztok Kollégák!
A fentinek azért nincs hangja, mert nem húz be a RELAY401 24V-os hangszóró kapcsoló relé, illetve tetszése szerint időnként igen.
Vagy, ha jó sokáig bekapcsolva hagyom, akkor mégis behúz a relé.
Ezt a készüléket már javítottam 2007-ben, akkor is ezzel az áramköri résszel volt hiba.
Akkor valahonnan találtam rajzot hozzá, csak nem írtam fel, hogy hol találtam, azóta verem a fejem a falba, hogy nem lehetek ennyire....
A rajzokat pedig össze szoktam gyűjteni, és most nem ezt tettem, azt gondoltam úgy is megtalálom könnyen.
Jó volna az eredeti állapotot visszaállítani, ehhez pedig kellene egy rajz.
A rajzzal kapcsolatos kérésemet feltettem tegnap a Keresett anyagok listájára.
Valami pici, olvashatatlan méretű rajzot itt találtam róla:
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken_rr100rr_10.html
Esetleg ezt a rajzot elő lehetne varázsolni teljes méretében, de nem jöttem rá a mikéntjére.
Ha valakinek nem lenne ismeretlen a téma, kérem, hogy legyen szíves segíteni.
Előre is megköszönöm.
Üdv.: Pista.
P.S.:
A benne talált IC-k, a lista nem teljes, csak amiket le lehetett olvasni:
IC401 STK463; IC301 HA12017; IC102 LA3350; IC101 TDA1047; IC201 TDA1046; IC107 M51903L; IC? TA7317P.