üdv: most olvastam,
75 éves az Intel alapítója, Andrew Grove, eredeti neve Gróf András, 1956-ban távozott, 1963-ban doktorált a Berkeley egyetemen, első munkahelye a Fairchild volt.
Két társával 1968-ban alapították meg az Intel Corporationt.(INTegrated ELectronics Corporation)
Bálint
Isten éltesse
0
Sziasztok!
Megha ünnepronto is leszek-megkell jegyezzem, hogy az illetöket nem ismerjem konkretan, de azt mindannyian tudhatjuk, hogy akarmennyire is elöadjak az egyszemelyes "Titant": soha nem ök astak ki azt a bizonyos gesztenyet, s föleg nem egyszemelyben!! :-()
Mindeg elfelejtödnek az alajuk rendeltek szorgos hada...
Talan emlekeztetöül citalnam Edison eseteit-elegge jol publikalt leven magyarul is. :-(
Jobbat!
Kari
ui:
Az meg egyenest felhaborit, hogy a "nagy ember" Janosi kesereg (holnap lesz pont 80);
hogy "80 eves, munkanelküli-nyugdijas vagyok" na ne ma!
_es a sok fiatalt mikor engedne vegre ervenyesülni!? :-(
0
Szia!
"Megha ünnepronto is leszek-megkell jegyezzem, hogy az illetöket nem ismerjem konkretan,"
Ez nem az Ő hibájuk. =vigyorog=
Azt azért ne felejtsd el, hogy a társaknak is adott a feltalálóvá válás. Legfeljebb nem tudtak vele élni. A menedzselés is fontos dolog.
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex.
Ilyenkor mondják "Ő se ismert engem, akkor én miért ismerjem őket".
Egy találmány nem mindenkor a feltaláló nevéhez fűződik, viszont az nem baj ha tudjuk ki az. Pld a magnó kazetta is Magyar találmány BRG csak a Philips vitte haszonra.
Üdv.
0
Nem vagy ünneprontó, Ááááááá ilyen eszünkbe se jutott.
Hoztad a formádat, ennyi.
...
0
Sziasztok!
Hát igen büszkék lehetünk rá és még sok más remek Magyar vagy Magyar származású feltalálonkra!Nem is merek belegondolni,hogy hány Magyar feltaláló van a világban aki nem nálunk kamatoztatta a tudását mert az akkori rendszer nem finanszírozta, vagy nem fogadta el a találmányaikat!
Minden esetre büszke vagyok rájuk illetve munkásságukra és találmányaikra! :bow:
Üdv:morfeus
0
..."Gróf András 1936-ban született Budapesten. Apjának egy tejcsarnoka volt, anyja tisztviselöként dolgozott. 1940-ben majdnem meghalt egy scharlachjárvány alatt. Apja orosz fogságba esett, de 1945-ben hazatért. Középiskolás korában egy ifjúsági folyóiratban jelentek meg cikkei, újságírói pályára készült. Mikor a sztalinista idökben egy közeli rokonát letartóztatták, kitették a folyóiratból. 40 évvel késöbb így írt erröl az eseményröl: “Nem akartam, hogy a munkám érdemét politikai szempontok határozzák meg. Ezért írásból tudományba menekültem.”.
Ilyen módon kezdett kémiát tanulni. Hamarosan kiderült, hogy gyorsabbann tudja az absztrakt molekula strukturákat fejböl manipulálni, mint társai a logarléccel. Legjobb barátja, Lányi János, úgy írta öt le, mint aki egyformán szereti a sportot, a tudományt és a zenét, de azt is hozzátette, hogy sose ismert senkit, akinek ilyen ösztönös érzéke lenne a tudományos fogalmak iránt. Az opera volt Gróf másik nagy szerelme, fiatal korában operaénekes is akart lenni. Söt 1956-ban még egyetemi operakórusban is énekelt és kisebb szerepeket is játszott.
Mikor a szovjet tankok elfoglalták Budapestet, elhatározta, hogy elhagyja az országot. Látta, hogy az oroszok elhurcolják a fiatal diákokat, nem akarta, hogy egy nap egy kenyérsorban álljon és soha többet nem érjen haza. Lányi barátjával átszöktek Ausztriába, kijutott New Yorkba, ahol egy nagybátyja élt a harmincas évek óta. 1957-ben belépett az ottani egyetem vegyészmérnöki karára és 1960-ban osztályelsöként szerezte diplomáját.
A New York Times-ban egy kis cikk jelent meg róla: “Egy magyar menekült, aki három éve egy szót sem beszélt angolul, ma kapta diplomáját, bár mikor New York-ba érkezett, nem tudta, hogy fog-e egyáltalán egyetemre járni, mert nem volt pénze a tanulmányai megfizetésére”. Ezután megnösült és a californiai Berkeley egyetemen végezte doktorátusát, megint brilliáns eredménnyel.
Persze rengeteg munkaajánlatot kapott és a Silicon Völgyben fekvö Fairchild céget, egy forradalmi újításokról ismert vállalatot, amely számítógépeket gyártott az akkori módszerrel, vákuumcsövekkel, választotta.
Ezeknek a csöveknek a hátránya az volt, hogy felmelegedtek, ez pedig meghatárolta a müködési lehetöségeiket, tehát olyan új módszert kellett keresni amely a csövek nélkül müködik. Már a szilicium transzisztorok léteztek, de nem voltak megbízhatók. Gróf elsö feladata Fairchildnál ennek a problémának a megoldása volt és ö ezt megtalálta. Ennek a következménye az ipar legfontosabb díjának a megnyerése volt.
De Fairchild nem tudta Gróf tudományos képességeit megfelelöen kihasználni. Két másik mérnökkel (Gordon Moore és Bob Noyce) és egy pénzestárssal (Arthur Rock) elhatározták, hogy egy új vállalatot alapítanak és így született Inegrated Electronics, Intel, 1968-ban. Az elsö elnöke, Fairchild technikai vezetöje, a tapasztalt mérnök Moore volt, aki apaként irányította Gróf Andrást, hogy 1979-ben az Intel elnöke, majd 1987-ben vezérigazgatója legyen.
Az Intel cég a formaszerüség hiányát istápolja: nincsenek lefoglalt autóparkoló helyek, nem létezik mendzseri vendéglö, mindenki odaül ebédjénél ételtálcájával, ahol egy szabad helyet talál, nincsenek elegáns irodák, csak 2.5 x 2.5 méteres ajtó nélküli fülkék, amelyek akárki részére nyitva vannak, tehát senkinek sincsenek kiváltságai. Minden alkalmazott részvényes, így az Intel milliomosok ezreit teremtette. Ez a vállalati kultúra, amelyet Gróf András vezetett be, nem jelenti azt, hogy a követelmények nem magasak. Nincs elnézés olyan munkatársak iránt, akik késön érnek egy összejövetelre vagy akik mellédumálnak. Ebben az üzleti ágban nincs helye a hibának és a munkafegyelem magasra van értékelve.
A Gróf által kifejlesztett mikrochip, amely a legtisztább sziliciumon alapszik, a világ PC-jeinek 90%-át müködteti, köztük persze az Intel Pentiumját, és nélküle nem léteznének E-mail, Internet, hordozható telefonok és ezer más nélkülözhetetlen találmány. A mikrochip jelentösége olyan nagy, mint a nyomda feltalálása a XV-ik században vagy az elektromosságé a XIX-ben, mert ez a fejlemény, amely manapság a világgazdaságot teljesen uralja.
Az Intel mindíg két lépéssel a konkurrenciája elött van és egy nemzetközi bank vezetö analistája szerint, ha az Inteltöl egy probléma megoldását kérdezik, már biztos gondoltak róla. A kutatómunka mögött mindíg Gróf András található, aki munkatársai szerint gyorsabban gondolkozik, mint akármelyikük. A közeli Stanford egyetemen tanár és kurzusa a business administration posztgraduális tanulmányán az egyik legnépszerübb. Fiam és menyem is Stanfordban tanultak és olyan szerencséjük volt, hogy bejutottak erre a kurzusra, amelynek magas színvonalára (és szép magyar kiejtésü angol nyelvezetére) mindíg visszaemlékeznek."...
(forrás: http://www.magyaronline.net/ujforum/index.php?showtopic=495&mode=threade...
)
Üdv.: uniman
0
Sziasztok!
Büszkék lehetünk rá.Jánosi Marcellt is érdemes + említeni.Ő a floppy-t találta fel, csak a nagy fejlesztők tökéletesítették.Utódja a minidisc.Mai napig is használom.
Üdv!
0