You are here

ponthegesztő

23 posts / 0 new
Last post
perlaci
perlaci picture

Üdv
Kis ponthegesztőt készítenék és ehhez kérném segítségeteket.
Vékony 0,2mm rozsdamentes acéllemezt kéne összepontozni.
A trafós megoldásnál az lenne a kérdésem, hogyan oldják meg hogy a nagy trafó induló (rövidrezárt szekunder miatt)árama ne oldja le a hálózati autómatákat.
Próbáltam kondis megoldást. Sajnos itt a a nagy kisülő áramot kéne valahogy kapcsolni amit nem tudom hogyan oldjak meg, és vajon mekkora kondi kéne. Persze több darabból kialakítva. 160000mikrót próbáltam de nem volt elég és már itt is nehézkes a kisütés.
Esetleg kész eszköz leírást szívesen vennék.
Köszönettel Laci

Comments
Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Már nem bírom olvasni a sok szenvedést. Egyéb fórumokon is kibírhatatlan mennyiségű szamárságot írnak a ponthegesztés témájában, ezért most veszem a fáradságot és elárulom mi a megoldás:

1. Nagyobb méretekben célszerű közvetlenül hálózati transzformátort használni félvezérelt félvezetős kapcsoló elemen keresztül (tirisztor, triak) szabályozva az impulzus energiáját. Hogy megtartsuk a tápfesz szimmetriáját csak félperiódusos lépésekben szabályozhatunk (ami pl. 200 ms-nál 20 fokozatot jelent). A korrekt energiaátvitel érdekében nem szabad a trafó mágneskörét féloldali telítésbe rúgni (mert akkor megy az automata, és nem meghatározható pontosan az impulzus mérete). Hogy a trafó mágneskörét telítésen kívül tartsuk (a félodali előfeszítés értelmetlen a szimmetrikus tápfesz miatt) a kapcsoló félvezetőt természetesen feszültségcsúcsban gyújtjuk be. A feszcsúcs megbízható detektálása körülményes, ezért vagy a nullátmenettől mérjük ki, vagy még megbízhatóbban rezonátorból vesszük ki a fázistolt jelet. A kikapcsolás helyes ideje már vezérlés nélkül biztosított a nullátmenettel. Még jobban elmélet szerint fog a dolog működni ha a mágneskörbe egy kis légrést teszünk, ezzel gyakorlatilag megszűnik a remanens mágnesesség és javul a szimmetria.
2. Kisebb készüléknél a ms-os idők miatt, vagy közvetlenül kondenzátorból kapcsoljuk az áramot, vagy transzformátoron keresztül impedanciát illesztünk. A meghatározott polaritás miatt érdemes elgondolkodni a trafó féloldali előfeszítésén, bár a legtöbb gyakorlati esetben elegendő lehet a légrés csodája is. Persze így ugyanakkora vaskeresztmetszettel csak feleakkora impulzus átvitele lehetséges.
3. Van nagyfrekvenciás ponthegesztés is, de ezt inkább hagyjuk.

Remélem segítettem tisztázni a probléma lényegét.

0

Oszi11
Oszi11 picture

Sziasztok

egy lehetőség a trafó előállításához. Igazi barkács megoldás, viszont olcsó, csak egy rossz mikrónak a trafója kell.

http://hackaday.com/2009/06/23/how-to-build-your-own-spot-welder/

Üdv,
Oszi

0

Ízirájder
Ízirájder picture

Én javítottam GYS tipusúakat. Ha tudsz olyan 30-at szánni rá a trafón kívül akkor annyiért kapsz egy vezérlő elektronikát és a tasztatúrát hozzá. Elég jól használható masina. A rajzát meg természetesen odaadom. Üdv.: Ízirájder

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Köszi de úgy néz ki nem kell ilyen komoly hegesztő.
Kicsit jobb idő lesz akkor mikró trafót kipróbálom az mit csinál. Amire használnám valószínű az is jó.
Laci

0

Ízirájder
Ízirájder picture

Ok, megértem, nem én adtam volna annyiért, ennyibe kerül náluk a cucc hozzá.
Sok sikert, üdv.: Ízirájder

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Sziasztok!
Tudom hogy ez nem ponthegesztő, de aki még nem látta annak ideteszem ötlethozónak:
:jajj: :jawdrop: :lol:

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Komoly szerkezet!
Szép munka és UV sugárzása gyakorlatilag nulla, látszik a munkás keze színén! No és védőmaszkot sem igényel hegesztésnél :lol:
Köszike !

Üdv! Miki.

0

marosi
marosi picture

Szia
na ez nem semmi,jó lebarnult a szerencsétlen a sok hegesztéstől. :)

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Nem látom rajta a CE jelet. =csodálkozik=

Üdv! Kalex

0

marosi
marosi picture

Szia Kalex
ottvan az rajta,csak a sok használattól már lekopott :)

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Kalex!
Bizonyara "UL"-es, azaz Ugy Leegünk_mint a halozat. :roll:
Kari

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Köszi Oszi11 jó kis leírás kár, hogy a kapcsoló elektronikát nem mutatja be.
Traszduktor amit írsz valószínű jó ipari gépek esetén, csak van benne némi ellentmondás vagy csak nem jól értelmeztem egy részét. De köszönöm a hozzászólást.
Megpróbálok készíteni egy effélét szilárdtest relém asszem van tehát a bekapcsolás így nem lesz problémás. Aztán ha beválik lehet finomítani vezérléssel.
Azért ha valaki tud néhány paramétert megadni megköszönném. Gondolok itt méretezésre. Mekkora áram kell milyen anyagokhoz, vastagságokhoz.
Laci

0

teodor
teodor picture

Szia, valahol regesregen olvastam aztatt, hogy a ponhegesztohoz eleg 2-4 volt feszultseg az amper meg persze az anyag vastagsagtol fugg.(valojaban orba-szajba)A bekapcsolasi idovel kell jatszani a megomles es a szet froccsenes hataran, ha megtalalod az optimumot akkor tartos (eros) a ponthegesztes.

0

vitaman
vitaman picture

Szevasztok!

http://shaddack.twibright.com/projects/hw_SpotWelder/

Ez egy szimpi megoldás a sok közül. Azt írja, h a 10 A -es biztit ha a hűtőgép is rajta van néha leveri. Ezért egy 20ohm/5A "inrush current limiter" NTC-t

http://www.epcos.com/inf/50/db/icl_09/ICL__B57238__S238.pdf

tesz a primerbe. Tehát ennél a teljesítménynél nem kell félni. Igaz a mágneses söntöket a pr. és szek. között ajánlja meghagyni.
A primert relével kapcsolja, ennél persze jobb egy SSR.
Néhány tizedmm lemezekhez jól használható.

vitaman

0

ahustva
ahustva picture

0

Kari
Kari picture
*****

Hallo ahustva!
Nyomj be a ujabb linked http-je ele egy szünet jelet lecci, s akkor jol(felhivhatoan) fog megjelenni.
Kari

0

ahustva
ahustva picture

0

ahustva
ahustva picture

Szia!

küldök egy linket inspirációként.

http://www.svarbazar.cz/phprs/download.php?akce=detail&id_detail=102&sek...

googlival lefordíttatod , ha érdekel.

+ egyben letölthető hozzávalók

http://www.svarbazar.cz/phprs/download.php?akce=detail&id_detail=102&sek...

Sok sikert.

0

Vaki75
Vaki75 picture

Szia!
Ezt a problémát gyári kézi "ponthegesztőcskéknél" úgy oldják meg, hogy a transzformátor az átvitt teljesítményhez képest jelentős belsőellenállással rendelkezik.
Impulzus üzemű ketyere lévén a "sok vas + kevés réz" a filozófiája. Geometriája, mint egy fénycső fojtóé vagy pisztolypáka trafóé - tehát nagy pakett vastagság, kis ablakkeresztmetszet.
Technológia lényege: Kis erővel összeszorít, ekkor a érintkezési ponton relatíve nagy az átmeneti ellenállás. Trafót bekapcsol, ellenállás hevítéssel felmelegít, ha megömlött az anyag, emberesen összeszorít és azonnal le kell kapcsolni a villanyt, mert a megjavult kontaktus miatt a transzformátor csak saját magát melegíti, így összenyomva hagyni lehűlni. Ha a hevítésí fázis hoszúra sikeredik a véges betáplálható energia miatt és oxidációtól lehet tartani, azon mütyűrök esetében némi védőgáz alkalmazása segíthet.

0

teodor
teodor picture

Szia, veszel egy szilardtest relet es megoldodtak agondjaid, persze megfelelo terhelhetosegut.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Neked egy lágyindítóra van szükséged.
Van egyszerű, u.n. parasztos megoldás: a háromfázisú csúszógyűrűs motorok indítójához hasonló berendezés, ami a végén rövidzárral kiiktatja az előtétet.
A másik a nagy sarokköszörűknél is használt triakos megoldás, ami egy adott idő alatt engedi elérni a maximális feszültséget, valamint nullátmenetnél kapcsol be.
Szabad a választás.

Üdv! Kalex

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Laci!
Vázolnád --akár egy rajzzal-- hogy mire gondolsz???
Üdv Tibi.

0

Sponsored links