Szevasztok!
Néhány hónapja megépítettem az LCM3 műszert, és nem is volt semmi gondom vele. De most szerettem volna panelon mérni, ezért összeraktam hozzá a javasolt mérőfejet. Ha mérőfej nélkül kapcsolom be, Az Fo=490,6 kHz, az Fcal=350,4 kHz.
Ha felrakom a mérőfejet, az Fo leesik 85,1 kHz-re, az Fcal pedig 84,0 khz-re. Pár másodperc után megjelenik az Fo=85,1 khz felírat, és a műszer lefagy. Ha ilyenkor kalibrálásra kapcsolom, visszaváltás után Uesr0=6,9 mV felírat jelenik meg, ami pár másodperc után átvált Fesr=84,0 kHz-re, és a műszer lefagy. Ha eltávolítom a mérőfejet, a műszer rendesen működik. A mérőfejet a leírás alapján készítettem, a javasolt alkatrészekkel.
Érdekes még, hogy a kondenzátor kapcsokon csak 500nF alatt mér a megadott 1uF-al szemben. Ha nagyobb kondit próbálok mérni, el kezd villogni a kijelző, és fals értéket mutat. Ilyenkor átteszem a kondit az elko oldalra, és ott pontosan megméri.
Találkozott e már valaki hasonló problémával, vagy mire utalhat a hibajelenség? Segítségeiteket előre is köszönöm!
Üdv: Gyula
2012, February 5 - 21:41
#1
Szia,
én eppen tegnap raktam ossze az IC merofejet es pontosan ugyanezt a jelenseget produkalja. Szerintem ez nem hiba, egyszeruen csak a muszert bekapcsolni merofej nelkul kell, gondolom ez a mukodesi elvebol adodik.
Ami viszont zavaro, hogy ujra kalibralni kell, ha hasznalom vagy nem hasznalom az IC merofejet. Ha mar a program felismeri, hogy merofej van rajta, akkor annak a kalibraciojat is kulon tarolhatna.
Udv,
imedve
0
Szia!
Azért, hogy keveset kelljen olvasni csináltam egy menüt! Ebbe a előforduló szerelési és felhasználói hibák vannak összegyűjtve!
http://econ.5mp.eu/web.php?a=econ&o=AwxHWZwYNk
Leiszt Jani
0
Szia!
Nagyon jó, hogy ezt megtetted, de látod a 10 oldalas cikket és a pár oldalas kezelési útmutatót sem olvassák el. Leginkább azok olvassák el ezt is, akik több sikeres építésen vannak túl, de továbbra is érdekli őket a téma.
Üdv.:
Feri
0
Szia!
9 hónapja megtárgyaltuk már ezt, akkor indult el ez a téma. Nem tudom hányszor írjuk meg még, hogy először a cikket tanulmányozzák és utána kezdjenek bele az építésbe, akkor nem tér vissza mindig ez a kérdés.
Üdv.:
Feri
0
Sziasztok!
Szeretnék rendelni egy LCM3-at. Kiforrasztás nélkül, mérném a kondenzátorokat, amennyiben az "In circuit" mérőfej elég hozzá. Kell valamit módosítani a műszeren, vagy elég megépíteni a mérőfejet, az áramkörön belüli mérésekhez?
Köszönöm előre is!
0
Szia!
Elegendő megépíteni a mérőfejet. De javasolom, a megépítés előtt tanulmányozzad át a hozzá tartozó cikket és a kezelési útmutatót, mert kérdésed alapján arra következtetek, hogy ezt eddig nem tetted meg.
Üdv.:
Feri
0
Kösz, kicsit utánanéztem, annyi hogy D1 D2 típusát nem írják. Ide milyen értékű zener-t rakjak?
0
Ja, most látom ide valamilyen schottky dióda kell.
0
Szia!
A D1 és D2 pozícióba bármilyen Schottky dióda megfelel, de ezt a Hobbielektronika fórumon is megírtuk többen. ( Még mindig nem olvastál eleget! )
Üdv.:
Feri
0
Hali!
A címhez képest ugyan semmi gondom a nemrég vásárolt LCM3-mal, sőt még a feltétes és nélküli ESR értékek sem különböznek, de valamit nem tudok az elkó méréskori kijelzések alatt. Nevezetesen, ahány féle-fajta-darab kondit teszek rá mérésre, a C után ír valamiféle m.. értéket 0-99-ig, ami mérés közben folyamatosan változik, hol fel, hol le, de mindig más az érték (pl. C m10) és időnként némely elkónál megjelenik egy rövid időre a C sz.., majd egy idő után beáll egy fix C m.. értékre. 1.24 verziójú szoftver van rajta.
Milyen infókat próbál ez a kütyü ezzel közölni?
Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!
0
Szia!
Ebben a sorozatban többször felhívtuk a figyelmet a Hobbielektronika fórumnak a műszer leírását és a megépítés során felmerülő problémák megoldását tartalmazó cikkeire, de úgy látom teljesen feleslegesen: lásd a ID:118975 hozzászólást.
Az "m" érték a memóriaeffektus, a Csz a kondenzátor szivárgás jelölése.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2539.html
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/lcm3_alkatresz_mero_muszer_-_...
Üdv.:
Feri
0
Nem siklottam el felette, már egy éve foglalkoztam a gondolattal, hogy veszek egyet és közben figyelemmel kísértem a fejleményeket, de sajnos időm nem mindig engedi meg, hogy több száz hozzászólásból pont az én problémámra megtaláljam a választ, pedig igyekszem.
Ettől függetlenül köszönöm a válaszod!
Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!
0
Szia!
Ha az eredeti cikket a "Kapcsolások" oldalon átnézed, az csak 10 oldal, akkor ott a 8. oldalon megtalálod a megfelelő tájékoztatást:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/lcm3_alkatresz_mero_muszer_-_...
Üdv.:
Feri
0
Köszi
Igen azt is olvastam, de ott csak röviden megemlítik a számozást, de az azokról bővebb infót és a jelentését csak angol szövegkörnyezetben lehet olvasni és én sajnos nem rendelkezek felsőfokú nyelvismerettel és mint tudjuk itt minden szónak súlya van.
Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!
0
Szevasztok!
Számítógép tápegységet mértem a múszerrel. A nagyfesz oldalon van 2 db 680 uF 200V kondi. Mérőfejjel mérve 150 mOhm-t adott ESR-re. Mivel a katalógus szerint ez határérték, kiforrasztottam, és ismét megmértem, most már mérőfej nélkül. Most csak 75 mOhm-t mutatott, de csak 300 uF kapacitást. Melyik ESR érték az igazi?
Próbáltam keresni ilyen elkót a neten, de sajnos nem találtam (a beépítés miatt az átmérő 22mm lényeges). Ellenben kapható ebben a méretben 470 uF. Mi tőrténik, ha azokat teszem be?
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv: Gyula
0
Szia Gyula,
Kisebb kapacitású kondenzátort általában nem jó beletenni, mert a gyártók szeretik az abszolút minimális értéket használni. Ellenben egy jó 470u-val még mindig jobban működik mint egy rossz 680u-val.
A mérés mérőfej nélkül pontosabb, a mérőfej igazából egy bónuszként került bele az LCM3-ba, de nagyon hasznos. A mért érték függ attól is, hogy milyen jó a kontaktus a mérőtű hegye és a forrasztás között és folyasztószer maradvány miatt már eltér az érték, az áramkör többi részéről nem is beszélve, bár azok miatt inkább kevesebbet mutat a műszer.
Üdv,
Oszi
0
Szevasztok!
Köszönöm mindenkinek a segítséget. Én a Lomex, és a HEstore oldaláról szoktam az adatlapokat letölteni. Sajnos azonban nem minden gyártóé van fenn, ezért alkalmanként saccolnom kell. Ha valaki még azt meg tudná mondani nekem, mi a különbség a drótlábú, és a Snap-In tipusúak elkók között (nem fizikailag), mert az utóbbiak duplájába kerülnek. Vagy csak üzletpolitika?
Üdv: Gyula
0
Hello Gyula!
A drotlabuak a sima, egyenes huzallal keszültek, miket mar akar 60 eve lathatunk, mig a "snap-in" valtozatnak a laba kisse omega szerüen meg lett hajlitva, nagyobbaknal akar lapos keresztmetszetü is , s preciz türesü furatokba lenne benyomhato, öntartok-rögzitök mig beforrasztjak öket...
Kari
0
Szia!
Köszönöm a választ, akkor maradok a drótlábúnál!
Üdv: Gyula
0
Hello Gyula!
Vegülis mindkettöt helyettesitheted az aramkörben a masikkal, azt figyelembe veve, hogy "a drotosoknak" altalaban kissebb furatatmerö is elegendö...
Kari
0
Szia Gyula!
Ha jól van hitelesítve a műszered, akkor kb. 600 uF körül kéne mutatni.
Cseréld. (általában 10%-al kevesebb mint a ráírt) Mérjél másik kondikat is
és kitapasztalhatod a technikáját. Mérd meg a 470 uF-ost is.
Üdv. Gyuri
0
Szia Gyuri!
Természetesen, mielőtt írtam volna összehasonlítottam a műszert új kondikkal. Reálisnak tűnik a kondi kapacitásvesztése. De úgy gondolom, ez esetben a belső ellenállásának nőnie kellett volna. Csak még azt nem tudom, mérőfejjel, vagy anélkül pontosabb a műszer.
Köszönöm a gyors segítséget.
Üdv: Gyula
0
szia:az ESR érték a kondi kapacitás növekedésével csökken.
Az ESR érték két különböző gyártó azonos kapacitású és feszültségű kondijánál is jelentősen eltér,pl LOW ESR típus,de függ a mechanikai méretektől is
Pontos értéket csak az adott kondi adatlapján tudsz meg.
A gyári adatlapok a mérési frekvenciát 100 kHz-re adják meg.
Bálint
0
Szia Gyula!
Szerintem mérőfej nélkül.
Üdv. Gyuri
0
Szia Gyula!
"Csoda tevö kezi keszüleked" konkretan nem ismerem_nyilvan a Tanyan rola irtakat nagyjabol igen_ de az IC-meresek mindeg közeliteskent fogadandok! Kalibrald megfelelöen a ketyered, s merd vele a kiforrasztott elemeket; igencsak azt mutatja majd amit elfogadhatsz :-)
Ha ezek (sorba kötve) alkotjak a primer-puffer kapacot; nagy valoszinüseggel (kapacitas)aranyosan csökkenni fog a tapod terhelhetösege...
Kari
0
Szevasztok
kérdeznék én valamitha ha különböző gyártók,különböző kondiai,különböző értékeket kell,hogy mutasson,plusz még kell egy nagy adag tapasztalat a mérések elsajátitásához,nem lehet hogy sok embert jégre visznek a kapott értéket,én elhiszem hogy ez hasznos dolog,de utána kérdezve nagyon sok hejen nem tudják hogy mi az esr mérés,és nem is alkalmazzák.
0
Szia Tibi!
Ezt nagyjabol ugy fogd fel; mint az embertarsaink megjeleneset!
Igensokfele "kivitel/kinezetü (tipusu) letezik, megsem mindegyikünk azonos jelleggel reagal uagyanazon dolgokra; azaz az ingerküszöbünk nem egyjellegü, eppugy mint a teherhordozo kapacitasunk sem, van ki egy dologba belerokkan, a masik meg eleg lazan elgürcöli, megha nem is ezen elvezkedik _kb ennyi! :-)
Azert mert valamit sok "szaki" nem /sem ismer; attol azzal meg kellhet foglalkozni, az ESR is ilyesmi, föleg kapcsolos tapegysegeknel, de nem az egyedül üdvözitö dolog!
Erröl mar annyi "csocsa" ment a Tanyan is, de a lenyeg maradt; nem eleg csak az ESR-el foglalkozni, kell hozza a szivargasi aramot is (sokszor) merni_DE ÜZEMI (jellegü) FESZ ALATT!), ill. a kapacitas ertekeket is, bar ez rosz ESR eseten szinte 100% csökkent jellegü lesz...
AZ LCM3-as ESR-merö tablazati ertekei (is) csak ca., nagyjabol elvarhato, adatok!
Kari
0
üdv: nekünk azt tanították, a mérés összehasonlítás.
Tehát mindíg meg kell határozni: mit mivel, milyen mérési móddal, milyen körülmények között mérünk.
Bálint
0
Szia Kari!
Ki az a "Szia Tibi!"
Üdv. Gyuri
0
Szevasz gyuri50
tisztelettel én vagyok
Marosi Tibor.
0
Szia Tibi!
Bocsánat! Nem tudtam.
Üdv. Gyuri
0
Szia gyuri50
ok semmi gond nem tudhattad.
0
szia
mindig tanul az ember!!!!!!!!
0
Szevasztok!
Köszönöm mindenkinek a segítséget, már működik. Sajnos azt semmilyen doksiban, vagy a fórumokat átolvasva nem találtam, hogy mérőfej nélkül kell bekapcsolni, és a kondikkal ellentétben, rövidzárban kalibrálni. Nem tudom az jó e, hogy a kapacitást nem írja ki, csak az ic-ESR ellenállás értékét. Egy olyan panel esetében pedig ahol többféle kapacitású kondi van, igen megkönnyítené a kiértékelést ha a kapacitást is látni lehetne.
Üdv: Gyula
0
Szia!
Nem tudom milyen dokumentációt és fórumot olvastál, de a hobbielektronika fórum, ahonnan a kapcsolás indult foglalkozik ezzel a hibával. Több esetben említik, hogy rosszul mér a műszer, holott csak nem kalibrálták megfelelően. Ott az is le van írva, hogy az ic-ESR mérőfejet hogyan kell kalibrálni és az is, hogy ebben az üzemmódban csak az ESR érték kerül kiírásra.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2539.html
Már 100 oldal felett van ez a fórum,itt minden fontosat megtalálsz ezzel a műszerrel kapcsolatban.
Üdv.:
Feri
0
Szia!
Tudod az emberek már nem tudnak olvasni! Ilyen a világ!
Leiszt Jani
0
Szia!
De akkor ne írja azt, hogy nincs leírva, írja azt, hogy nem nézett utána, adjuk meg mi az információt. Négy napja fénykép alapján részletes hibakeresési útmutatót adtam egy másik fórumon, tettem fel adatlapot is, amiben benne volt a kapcsolási rajz is, azóta sem reagáltak rá.
Üdv.:
Feri
0
Szia Feri!
Harapd már le a fejem! Mellesleg a hobbielektronika sorozatát még az előtt elolvastam, hogy nekiálltam volna a műszer építésének. Igaz, akkor még a mérőfej nem érdekelt. Sőt letöltöttem a HE oldaláról azt 4 oldalas pdf fájlt is, ami az építéssel, és a kalibrálással foglalkozik. Az ellenben igaz, hogy a mérőfejjel kapcsolatban most csak keresővel néztem át a 101 oldalt, de itt a tanyán is elolvastam minden, nem csak az LCM3-al, de az LC méréssel (másik műszerrel) kapcsolatos topikokat is. Mégegyszer elnézést kérek, hogy fárasztottalak!
Üdv: Gyula
0
Szia!
Nem harapom le a fejed, de ha az eredeti cikket a "Kapcsolások" oldalon átnézed, az csak 10 oldal, akkor ott megtalálod a megfelelő tájékoztatást:
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/lcm3_alkatresz_mero_muszer_-_...
A képen egyértelműen látszik, hogy csak az ic-ESR értéket írja ki.
Üdv.:
Feri
0
Teljesen igazad van, hasonló tapasztalataim vannak. Manapság ez így működik, itt talán még jobban mint más fórumokon.
0
Szia!
Nekem már volt, olyan esetem is, hogy a sok tanács után felajánlottam, hogy megjavítom a készüléket, ha elküldi postán, de az sem volt elég. Pedig csak a postaköltséget kellett volna fizetnie. Sokan vásárolnak úgy gyanúsan olcsó készüléket, hogy nem próbálják ki, utána pedig keresik a javításhoz szükséges információkat. De megfelelő gyakorlat, szerszám és műszer nélkül ritkán sikerül működőképessé tenni a készüléket.
Üdv.:
Feri
0
Szia!
Én is tettem már ilyen ajánlatot. Nekem sikerült meggyőznöm, elküldte a készüléket. Kár volt rábeszélnem.., kiderült , hogy jobb lett volna ha nem próbálkozik, több műhibát is beépített.
0
Szia!
Ez a normális In-Circuit módban csak ESR-t mér! Általában a rossz kondinál akkora az eltérés, hogy nem igazán számit, hogy 470-es vagy 330uF-es a kondi! Majd ha használod meglátod!
Leiszt Jani
0
Szia Leiszt Jani!
Most egy imp.tápegységgel szívok, amiben van 47uF, 470uF, 1000uF, és 2200uF.
A műszer grafikonja szerint pedig elég nagy a különbség még az 1000uF, és a 2200uF között is. Arról nem is beszélve, hogy találtam már olyan kondit, aminek csak a kapacitása ment el (akkor még nem volt meg ez a műszerem, és nem tudom, hogy a kapacitás csökkenésével az ellenállás hogyan változik). Mivel nehezen lehet hozzájuk férni (leolvasni) azért gondoltam, hogy a mérőfejjel egyszerűsíteni tudom a rossz kondik behatárolását. Persze, lehet, -hogy amint írod- a gyakorlatban majd meg fogom tudni állapítani a különbséget.
Köszi a segítséget!
Üdv: Gyula
0
Hello!
Az InCicuit mérőkábelt csak a műszer bekapcsolása után kell csatlakoztatni, utána kalibrálni.
Üdv!
0
Szia!
A második teljesen normális 500nF a garantált kapacitás a HE-n ezt leírták, de ez műszerenként változik! Mint ahogy a bene lévő PIC-kis! Ha mér is 500nF felett 800-tól logaritmikusan csal! Tehát a garantált érték 500nF!
Leiszt Jani
Az elsőre légszi szoft verzió, és kipróbálom!
0
Sziasztok,
A software verzó hasznos lenne. Az enyém 1,35-ös verzióval tökéletesen működik, ha rajta van a mérőfej akkor is. Kiírja a frekvenciákat. F0=87,6k Fcal=86,4k, majd kiírja IC-ESR = 622 mOhm. Én nem szoktam mérőfejjel indítani, mert bekapcsolás után kapacitásmérésre kalibrál. Csak ez után csatlakoztatom a mérőfejet. Az elkó mérés oldalára kell! A műszer felismeri kiírja az IC-ESR = ... üzenete. Ez után összeérintett mérőcsúcsokkal kell kalibrálni! Így tudja nullázni a műszer magát. Szerintem így a tiéd is működni fog, a kiírt adatok alapján!
Üdv,
Oszi
0