You are here

Képcső fűtő feszültség mérése

76 posts / 0 new
Last post
ha7pj
ha7pj picture

Sziasztok!
Milyen méréssel lehet ellenőrizni a színes képcső fűtő feszültségét megbízhatóan?
köszi! Emil
Megoldva.

Comments
kobold
kobold picture

Sziasztok!

Elég vicces amit itt összehoztatok a képcsövek fűtésével kapcsolatban, mivel max sugár-áram hoz állítanak a gyártók eff. fűtőfeszt (ezért ez gyártónként változik) Az a "névleges 6,3V" már rég a múlté!

0

Vass Jenő
Vass Jenő picture

Szia kobold.A fűtésfesz mérésnek ma már valóban nem sok értelme van,számtalan típusnál tapasztalható bekapcsoláskor a fűtés erős felizzását,szinte világit a képcső nyaka,majd a feszek beállása után visszaáll a fűtés a ki tudja hány voltra.Ez a jelenség legalább a felére korlátozza képcső életét.Ha mindenáron mérni akarok,csővoltmérőt használok erősen kétséges hitelesítéssel,akkor meg minek.A két izzóval mindenképpen elvetném a mérést,nem csak azért mert fölöslegesen beterhel,mint Fülesmester írta,ehhez még a szememet is hitelesíteni kellene.Amíg SONY tévében SCHNEIDERT,Vagy PANASONIC-ban LG alaplap található,nem sok értelmét látom a fűtésfesz pontos mérésének.Ma már a legtöbb 5 évnél korosabb tv-ben elöregedett cső található,igaz sok esetben nemkevés üzemórával.
További kellemes locsolkodást!
üdv.Vass Jenő.

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Ez nem vicc, ez a képcsövek emittáló felületének a fizikája .
Már írtam , hogy a feszültséget nagyon pontosan és nagyon 6.3 V -ra kell beállítani .
Fülesmesternek igaza van a mostani gyártókkal kapcsolatban (Tisztelet a kivételnek), viszont régen amikor még a csövek, akár 3 évtől tovább is szolgáltak , akkor a feszültséget nem ellenállással, hanem változtatható induktivitású fojtó tekercsel állították be a gyárban .
A sugáráram az a katód emittálási tulajdonságának a függvénye és nincs köze a fütéshez, ha csak annyi nem , hogy ha nagyobb a katód hőfoka , akkor intenzívebb az emisszió, de ez meg a felület mihamarabbi öregedéséhez vezet. A kevesebb feszültség a oxid réteg kérgesedéséhez vezet, amit csak tréningeztetéssel lehet némileg eltüntetni, ez viszont néha zárlathoz vezet
Tehát még ma is a 6.3 a névleges, csak van aki ezt le sem sz... , sajnos !

Üdv! Miki.

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Tudtommal a gyártók nem AS szabvány szerint készítik/készítették a CRT-ket, A 6,3Veff fűtőfesz eléggé szabványos véleményem szerint.

Itt van egy szabadalmi bejegyzés, az IBM tulajdona, de szerintem nem sok gyártó élt vele...De egyébként minek is egy max. 3 év élettartamra tervezett készüléknél???:
http://www.wikipatents.com/GB-Patent-2232044/beam-current-dependent-crt-...

A TV-knél a fűtőfeszt általában a sorkiről veszik le, monitoroknál a tápegységből.

De persze ki tudja...én is tévedhetek...

0

marosi
marosi picture

Szia Attee
volt egy NDK s RFT tv ott a tápról vették le a fütést,még ma is rengeteg müxik belőlük,nagyon strapásak,és jók a csóveik.

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia Attee!

Nem tévedsz!

A 6,3Veff szabványos érték. Ettől függ a katódok hőmérséklete, így az elektron emisszió mértéke és a katódok bevonatának élettartama is.
A sugáráramot nem a fűtés megváltoztatásával szokás beállítani. Ilyen gyártási előírás nem létezik, vagy ha mégis, akkor az teljesen szakszerűtlen.

Az persze igaz, hogy a CRT készülékek kifutásának eredményeként olyan összeszerelő alvállalkozó gyártók is piacra dobták olcsó termékeiket, akiknél az egyedi beállítás ismeretlen fogalom volt. Olyan beállításokkal dobozolták az összeszerelt készülékeket, ahogy a sasszik gyártója szállította azokat. Ha a fűtőfeszültség beállító soros ellenállás 4R7 volt azzal, ha 1R5, akkor azzal (ugyanahhoz a képcsőhöz). Gyakran még a geometria egyedi beállítását sem végezték el. Tették mindezt a "költség-hatékonyság" jegyében. Persze a minőségbiztosítási tanúsítvány betűjele mindegyik termékre rákerült, anélkül, hogy valódi minőségbiztosítás létezett volna.

Üdv:
Fülesmester

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

A minőségbiztosítási rendszerek csupán annyit garantálnak, hogy minden kikerült készülék (elvileg) nagyon hasonlóan működik, hasonló a minősége, de ez nem jelenti azt, hogy megfelel akármilyen abszolút minőségi elvárásnak a készülékre vonatkozóan, ez a nem minden arany ami fénylik tipikus esete :)

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Itt meg nem sok pénzért hirdetik. Ki kell próbálni.

Üdv! Kalex

0

Tónió
Tónió picture

Sziasztok!
Ez nem pontos, és ráadásul nem is mér, illetve meglepő eredményt produkál a 100Hz-es készülékeknél, szóval felejtős.Nekem is van ilyen, de nem szabad pénzt költeni rá.
Tavaly vettem egy Voltcraft-ot, tudja a TRUE RMS-s mérést, azóta azt használom.
Tónió

0

nyaki
nyaki picture

Én talán a nyolcvanas években mértem először, a szerviz saját spéci szkópjával fűtőfeszültséget, de azt is csak ellenőrzésképpen. A mesterem akkor azt mondta, hogy ezt csak érdekességként mutatja meg, hogy ilyen is van, de gyorsan hozzátette, hogy ezzel a problémával olyan ritkán fogunk találkozni, mint a fehérholló. Igaza lett. Azóta sem kellett mérnem.

Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Fene tudja, én sorkicsere után mindig mérek fűtőfeszt, néha bizony után kell állítani.
Mondjuk nekem nem probléma, van true RMS mérés a műszeremen, szépen elboldogul a 100Hz-es TVkkel is.

0

Hody
Hody picture

Üdvözletem Mester Urak!
Na,most lehet nem pont ide illő a kérdésem,de azért némiképp van köze hozzá.Látom közzületek írták itt néhányan,hogy rendelkeznek komolyabb mérőműszerekkel amelyekben van True RMS opció.Nemrégiben én is vettem egy DMM-t Tr.RMS-el,viszont a mérési határfrekvencia tartomány csak 1kHz.Ez eddig még rendben is volna,viszont azt vettem észre,hogy ez a paraméter csak szinusz jelnél van jelen,egyéb hullámforma esetén a mért érték merőben eltér a valós értéktől.Például nemrég egy függvénygenerátor kimenő feszültségét figyeltem,és a következőket kaptam:
45Hz,és 1/1,5kHz (szinuszhullám) közötti intervallumban,stabil 2,39Vrms volt mérhető.
Aztán 400Hz (50% kitöltésű) négyszögre kapcsolva a feszültség a 2,39V-ról ,3,35V-ra váltott,majd háromszögnél 1,95V-ra,fűrészjel esetén pedig 0,98V-ra.Namost vagy az én tudásom hiányos valamiben,vagy a multiméterem gagyi,hisz tudomásom szerint a True RMS,azaz a valódi effektív érték funkció azt a célt szolgálja,hogy egy adott frekvenciájú váltakozó feszültség effekív értéke meghatározható legyen,annak jelalakjától függetlenül.Esetleg ha valakinek lenne ezzel tapasztalata,akkor megkérném,hogy ossza meg velem.Kiváltképp érdekelne egy 100kHz frekitartományú True RMS műszer mérési eredményei is,mivel a közeljövőben tervben van egy ilyen beszerzése is.

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Csak a magán véleményem mondom:
A torzítatlan szinusz mérésénél az RMS=TRMS-el.Minden váltó feszültség mérő
erre készül.A torzítatlan szinusz ,háromszög,szimmetrikus négyszögnek ismert az un. formatényezője amivel a csúcsfeszültséget el kell osztani ahhoz, hogy megkapjuk az RMS-t.Ha a csúcs fesz . 325V forma tényező 1,41 (szinusz) akkor
325/1,41=230 V (RMS)= 230 VDC
Ha a jel nem szinuszos és nem ismert a csúcsfeszültséget osztó f.tényező akkor kell a TRMS mérő ami integrálja a görbült jel alatti területet ami az RMS értéke.
A frekvenciának nincs köze az RMS-hez.Egyetlen impulzusnak is van RMS értéke.
üdv Emil

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
"A frekvenciának nincs köze az RMS-hez.Egyetlen impulzusnak is van RMS értéke."
Eddig ezek igazak is, de nem a TRMS-t merö müszer savszelessegere_annak pontossaga beon csak korlatozott savban & formatenyezövel ervenyes!
Kari

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia Kari!
Manapság nem az a lényeg, hogy egy TRMS mérő megfelelően működjön hanem az , hogy jó drága legyen.Csak vedd meg és legyél meggyőződve , hogy gyári cuccod van ami hiteles.
Állítsd be a 6,3 V-ot vele.Nem baj ha az valójában 9 V.Ki veszi ezt észre?

üdv Emil

0

Apesz
Apesz picture

Üdv mindenkinek!
Véleményem szerint szerviz célra tökéletesen jó amit én használok,50Hz-es tv-nél a fűtés 2 pontjára kötött,kb 5 alkatrészből álló sönt szerűség.100Gz-es tv-nél pedig egy 3x3cm-es kis nyák,szintén passzív cuccokból.
Az első 3 perc alatt összefabrikálható,Grundig tv-nél 6,25V-ot mutatott vele a műszerem.Úgy gondolom az teljesen barátságos érték.
Üdv!

0

ityvity
ityvity picture
*

Szia , én meg valamikor ff tv-k fénykorában mértem szkópal fűtő feszt valamilyen tv-be mert az S.M.-be úgy volt megadva a rendszer táp beállítása .

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Emil !
Ismét Fülesmester kapja a hangszórót !
Csak RMS mérő , nem szkóp és multiméter.
Itt láthatod a mérést és a feszültségek különbségét is :D

Az Urms és az Uamp figyelj.
Üdv! Miki.

File csatolás: 

0

tnema
tnema picture
*****

Szia Miki!
Jó a szkóp is, csak légyen benne RMS mérő is.
Különben?
Különben megyek vissza a kertbe.
üdv: tóni

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: a tanyáról.

Az RT évkönyv 2003-as számában is van egy leírás.

Bálint

File csatolás: 

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia Bálint!
A Pálinkás Tibi is egy izzót használ az RMS meghatározására.
Én meg kettőt javaslok persze egyformákat.
Az egyik a képcsőre kötve a másik a kalibráció DC- ről.
üdv Emil

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:tudom, a lényeg, minél kisebb fogyasztású legyen az izzó.
Mi van a Tiborral, rég találkoztam vele?

Bálint

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Az előbb beszéltem a B.A főszerkesztővel aki falumbeli.Minden reggel beszélünk rádión.Majd rákérdezek a Tiborra.
Üdv Emil

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia Bálint!

Ez egy jól használható kapcsolás, miután hitelesítettük egy RMS mérő műszerrel.

Üdv:
Fülesmester

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia Fülesmester!
Mivel a hitelesítést 50Hz-en végzik,miért kell RMS mérő? Nem elég egy hagyományos AC feszültségmérő?(Pl. a 0,5 pontossági osztályú HLV-2 ?)
Üdv.: István

0

kolya61
kolya61 picture

Szia István!
Eleve nem értem miért beszéltek 50 Hz és 100Gz :jajj: TV-ről .
A képcsőfűtés 12625 Hz, néhány model kivételével, amelyek már nem gyártódnak!
Fülesmesternek igaza van, nem ártana olvasni egy kicsit, a képcsőfesz mérő , az nem 100 Hz-ig mérő, RMS mérő, remélem érted .
Ha kell mérni , akkor olyan műszer kell, amelyik ezen a frekvencián is hitelesen mér és nem csak sinust .
PS: Ajánlom figyelmedbe Kari ID:128244 hozzászólását :super:

Üdv! Miki.

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia Miki!
Úgy látszik eddig mindenki félreértette a kérdésem.
Tudom hogy a valódi effektív értéket a jel görbe alatti integrálja adja meg. Ennek meghatározása a különféle, de szabályos jelalakoknál (szinusz, négyszög, háromszög) egyszerűen egy (fix értékkel osztva, vagy szorozva) megfelelően skálázott egyenirányítós deprez műszerrel mérhető (természetesen egy bizonyos frekvenciatartományban). Más jelalakoknál ilyen egyszerűsítés nem lehet! Tudom, hogy a deprez műszer középértéket érzékel, csak a skálázását készítik a jelalakhoz effektív értékben.

Az eredeti kérdésem az ID:128223 számú hozzászólásban jelzett műszer hitelesítéséhez szólt. Itt a bemenő feszültséget a hálózati 50Hz-es hálózatról, szabályozható toroid trafóról adják. Ez a feszültség egy közönséges AC feszültségmérővel is mérhető, miért kell ide TRMS mérő?
Üdv.: István

0

kolya61
kolya61 picture

Szia István !
"Úgy látszik eddig mindenki félreértette a kérdésem." Mindenkiről nem tudom , de én biztos :D
Nos abban a ID:128223 h.sz.-ban én E.T. cikket nem látok, vagyis nem magyar, de ha a cikkben a calibrációs részre gondolsz, azzal nincs is gond, mert ha a műszer 10Hz-től 1MHz-ig lineárisan mér, akkor mindegy milyen frekvenciájú feszültséggel kalibráljuk, a lényeg , hogy az etalon műszer RMS-t mérjen. Szerintem...

Üdv! Miki.

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia Miki!
A "mindenkit" a válaszolókra értettem. (Rajtad kívül még Fülesmester, Akit először kérdeztem.)
A kalibráló összeállítást itt kiteszem:
rajz
Az általam jelzett 1. ponton 50Hz-es szinusz jel van, így a 2. ponton is. Ezek szerint mind a kalibráló és mind a kalibrálandó műszer 50Hz-es szinusz alakú feszültséget kap. A kérdésem az volt, hogy miért nem elég egy sima váltakozó feszültségmérő? (Hisz az is 50Hz-es szinusz fesz.-re van kalibrálva.)
Üdv.: István

File csatolás: 

0

kolya61
kolya61 picture

Szia István!
De hiszen leírtam: "mert ha a műszer 10Hz-től 1MHz-ig lineárisan mér, akkor mindegy milyen frekvenciájú feszültséggel kalibráljuk" Ő , csak a másik 400 Hz-től magasabb frekvenciát mérő és beállítandó műszer mérési eredményét egyezteti a kalibráláshoz használt etalon műszerhez.

Üdv! Miki.

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia Miki!
Köszönöm a válaszod, így megerősítve érzem magam.
Csak az általad mondottakban is szerepelt az RMS mérő: "ha a műszer 10Hz-től 1MHz-ig lineárisan mér, akkor mindegy milyen frekvenciájú feszültséggel kalibráljuk, a lényeg , hogy az etalon műszer RMS-t mérjen" ,és a szerző is TRMS mérőt kért, ezért kérdeztem tovább. Az egyéb műszerek csak RMS-t jeleznek ki, de a kalibrációra itt ugyan-úgy alkalmas (szerintem).
Üdv.: István

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Lehet, hogy tévedek, de a sima váltakozó feszültségmérőknek általában alacsony a határfrekvenciája, és a képcső fűtése meg nem szinuszos, hanem impulzusokkal történik, melynek frekvenciája 15-31 Khz közelében van. Ezen a frekvencián, impulzusra már a sima váltófeszt mérő készülékek nem úgy mérnek, mint 50 Hz-es szinusz esetében.

Üdv: formasu

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia!
Az olcsóbb váltófesz.mérőknek kb. 400Hz a határfrekvenciája, de itt, az adott rajzon, mint látható a 240V-os elektromos hálózatról származik a kalibráló feszültség előállítása. Elgondolásom szerint itt egy 0,5 pontossági osztályú AC fesz.mérővel is megfelelő kalibrációt kellene kapni a skála megrajzolásához. (Feltétele a torzítatlan szinusz jelalak, ami oszcilloszkóppal ellenőrizhető.)
Esetleg megoldható lenne teljesítmény hanggenerátor és hangfrekvenciás csővoltmérő használatával akár magasabb frekvencián is.
Üdv.: István

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Nem értem!
50 Hz-es szinusszal kalibrálnál, és több nagyságrenddel nagyobb frekvenciás impulzusokat mérnél effektívben, ezzel a kalibrációval pontosan?

Üdv: formasu

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia!
A megadott fűtőfesz.mérőhöz ezt a kalibráló kapcsolást adták meg.(Lásd: ID:128223 számú hozzászólás.) A képet annak leírásából vettem ki, melyben szerintem hagyományos szabályozható toroid transzformátor,egy 12V-os normál transzformátor és egy 10 fordulatú 10kOhmos helipot pot.méter szerepel. A bemeneten 240V AC szerepel, L és N kapcsok megjelölésével, amiből 50Hz-es világítási hálózatra következtetek.
Csak azt nem értem, miért TRMS mérőt kér a szerző?
Üdv.: István

0

Apesz
Apesz picture

Helló!
100Hz-es tv-nél mióta 15625Hz a sorfreki?
Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
Ha az 50Hz v. - 15625Hz l., akkr a kétszer nagyobb 31250Hz l. .
Én erre :" Itt 50Hz-es szinusz feszültséget adnak a bemenetre, s az átlagos váltakozófesz.mérők is erre a jelalakra vannak kalibrálva." reagáltam. :D
De ahogy Druszám is észrevette , le vagyok taglózva , elnök nélkül marad a magyarság . :weep:

Üdv! Miki.

0

syscon service
syscon service picture

Szeva Drusza!

Naaa gyűjtök 3 pöttyöt: Ez hogy teccik? 15625
:beer:

Üdv!

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Drusza!
:lol: Elb@sztam 3000 ezret, de ez még nem a doktori disszertáció és nem monnok le!
A helyes sorfrekvencia 15625 Hz , de akkor sem 50 alias 100 Hz

Üdv! Miki.

0

syscon service
syscon service picture

Szeva Drusza!

Mi van ma veled?
Látom téged is megvisel az Államelnökünk sorsa! ;)

Üdv!

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia Miki!
"Elb@sztam 3000 ezret"
Mennyit is?

Üdv. Gyuri

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

Egy kis méréselmélet nem ártana!

Frekvenciamenet, nonlinearitások, bemeneti impedancia, stb.

Ezeket csak egy magasabb osztálypontosságú RMS mérővel összehasonlítva (vagy labormérésekkel) lehet ellenőrizni.

Üdv:
Fülesmester

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia Fülesmester!
Köszönöm a választ.
A kérdésem egyébként az ElektroTanyás képcsőfesz.mérő hitelesítésére vonatkozott. (Amit az előzőekben belinkeltek.) Itt 50Hz-es szinusz feszültséget adnak a bemenetre, s az átlagos váltakozófesz.mérők is erre a jelalakra vannak kalibrálva. Más formájú jelalak esetén természetesen szükséges a valódi effektív érték mérő.Ezzel tisztába vagyok
Üdv.: István

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Tóni!
Persze ! Olyanra gondolsz mint a képen?
Sajnos nekem nem telik ilyen szkopra... :weep:
De van nekem profi RMS mérőm ! :lol:

Üdv! Miki.

0

tnema
tnema picture
*****

Szia Miki!

Én pl. olyanra gondultam, mint a TEKTRONIX 2236.
Sajnos az új ára még mindig 1.600 USD, de Ebay-n 250-300 dollár között már megvehető.
Tudom ez sokakat elriaszt a vásárlástól, főleg ha a "sohamegnemtérülési" együtthatóval számolnak.
Képeket nem teszek fel róla, mert van fenn bőven.
üdv: tóni

0

tnema
tnema picture
*****

Szia Miki!

Persze, olyanra gondolok, de van olyan is, amelyik függetlenül tartalmaz RMS mérőt is, amely nem a képernyőn, hanem egy külön dispay-n írja ki az eff. feszültséget.
Nálunk lehetett kapni kis műgyantába rakott előtétet (talán Videotont), multiméterhez.
Sajnos megbízhatatlanok voltak.
Persze a pénz nagy úr és bizony sokaknak elérhetetlen 1 komolyabb műszer. Főleg, ha az apadó bevétel oldalról nézzük.
A megélhetés miatt viszont onnan kell néznünk.
üdv:tóni

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia Miki!
Spasiba!
Valami egyszerű, olcsó és jó módszert szeretnék csinálni a szervizes barátomnak. Csak az a baj, hogy nem tudom kipróbálni.Nincs TV-nk.
Poka! Emil

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Emil!
A műszert nem tudod kipróbálni ?

Üdv! Miki.

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Összerakok kétféle műszert és ha beválik akkor ide is felteszem.
Majd a szervizes koma kipróbálja.
üdv Emil

0

tnema
tnema picture
*****

Sziasztok!

Fülesmesternek teljesen igaza van, csak valódi RMS mérővel lehet a görbe alatti értéket mérni.
Viszont még 1 dologra szeretném felhívni a figyelmet. Már több kolléga beleszaladt abba a hibába, hogy jó drága készüléket vett és jól átvágta magát. Ugyanis valódi effektív mérő volt, csak a vásárló nem fidelt a határfrekvenciára.
Ha egy 9-10kHz határfrekvenciájú műszerrel mérünk bizony bődületesen hibás eredményeket kapunk. Nem is beszélve a 100Hz-es készülékekről, ahol minimum 35kHz kell legyen a mérőkészülékünk határfrekvenciája.
Sajnos az összes többi módszer zsákutca.
Üdv: tnema

0

attilaes
attilaes picture

Szia.
oszciloszkopal 21vpp

0

Tónió
Tónió picture

Sziasztok!
Annyit még hozzátennék, ez az érték csak a régebbi 50Hz-es tévéknél jó.
Ahogy Fülesmester is írta, valódi effektív érték mérővel az igazi.

0

george
george picture

sziasztok
én is szkópal mérem a fütést es hogy 50 hz vagy 100 hz az szerintem mindegy mert a arany ugyan ojan csak gyakorib
de 12:54 hez 21 pp feszültség ajo
gyuri

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

Erről már volt szó a tanyán.Nézz utána a kereső használatával!

A hagyományos oszcilloszkópos amplitúdó mérés nagyon pontatlan (>20%). Az effektív érték nem csak az amplitúdótól, hanem a jel alakjától is függ.

Valódi effektívérték mérővel (RMS) lehet pontosan megmérni a 6,3Veff fűtő feszültség értékét.

Üdv:
Fülesmester

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Milyen szóra keressek? Effektív érték *-re sem jött találat.
Valami egyszerű megoldást keresek.Két 12 V-os izzót egymás mellé teszek
és az egyikre 6,3 V-ot ,a másikra a képcsövet teszem.A fűtést úgy állítom, hogy
a fényerő egyforma legyen.
Azt nem tudom, hogy mekkora a még megengedhető hiba?
üdv Emil

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

Például:

-Képcső fűtés
-6,3Veff

A megengedett tűrés általában +/-0,1Veff

A mérésnél fontos szempont, hogy a mérő áramkör ne befolyásolja a mért áramkör működését. Az izzós, thermokeresztes és egyéb "egyszerű" módszerrel ez nem teljesíthető.

Üdv:
Fülesmester

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Ha a követelmény +-10 % akkor nem valami nagy pontosság.
Nem hiszem, hogy túl precíz mérésre lenne szükség.Szerintem üzleti okokból el van misztifikálva.Már nagyon régóta kitalálták a valódi effektiv érték mérését
a szkópok nélkül bolometrikus alapon a DC - GHz-es tartományig.
Továbbra is az egyszerű ,olcsó megoldást keresem.
üdv Emil

0

Kari
Kari picture
*****

Hello Emil!
Ime az ADI megoldas-egyik, melyre gondoltam, persze aszuper dologrol (A 13mW 500kHz data acquisition
Ha valaki tud nemetül-baratja leforditja, a kollegak ottan is agyalta mar jocskan egy effele megoldason: ketfele javaslatuk volt; 11= AD737, 2= uP-s megoldas(SW)_Kepcsö fütöfesz merö, RMS to DC Schaltung_ http://www.mikrocontroller.net/topic/178836
IC with 4.5 digit resolution, 0,02%-os)_ mèg az 199-es leirasa-közlemeny is piizes, ISBN: 0-7803-5126-6 : http://ieeexplore.ieee.org/Xplore/login.jsp?url=http%3A%2F%2Fieeexplore....
Nos, ez pedig a masik lehetseges megoldas-forras_ RMS-DC Conversion: http://www.linear.com/products/rms-dc_conversion , http://www.linear.com/search/search.php?q=rms%20converter, s megegy http://cds.linear.com/docs/LT%20Journal/V14N03-Hutchinson.pdf Vegül 1 luxus megoldas=LTC1968 150KHz-ig 0,1%, 500KHz-en 1%, alacsonyabb frekiknel akar 0,02% pontos: TC1968 - Precision Wide Bandwidth, RMS-to-DC Converter_ http://www.linear.com/product/LTC1968
Kari

0

kolya61
kolya61 picture

Szia Emil!
A képcső fűtését , még nálunk is + - 2 % pontossággal állították a gyárakban.
Néhányban voltam anno, mindenhol profi lámpás műszerekkel állították ezt a feszültséget és az Usys-t. A szovjet szabvány akkoriban max 5% türést engedett. A kevesebb feszültség károsabb , mint a tobb .

Üdv! Miki.

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia Emil!

Nem tudom, honnan vetted a +/- 10%-os tűrést, de ekkor a szimmetrikus tűrésmező szélei 5,67V-ra és 6,93V-ra adódnának, ami a színes képcsöveknél teljesen elfogadhatatlan.
Az 5,7Veff esetén a cső erősen alulfűtött lesz, ami a képminőség rovására megy. 6,9Veff pedig olyan mértékű túlfűtést jelent, ami a katódok emittáló rétegének élettartamát csökkenti jelentősen.

Én minden specifikációban azt olvastam, hogy ezek az értékek 6,2V és 6,4V, ami mindössze +/- 1,59%-os tűrést jelent.

Üdv:
Fülesmester

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia Füles..!
Jövök két korsóval!Fogalmam sincs, hogy hoztam ki a 10%-ot pedig még nem is ittam!Lehet, hogy ez a baj?Nektek van igazatok!
A hitelesítéshez miért kell RMS mérő?A DC miért nem jó?
Nem azt kell kijelezni számszerűleg, hogy mennyi a fűtő fesz, hanem mikor egyezik meg a DC 6,3 V hitelesítő fesszel.Tehát összehasonlítással beállítani.
Az RT évkönyvben is egy izzó fénye adja az RMS értéket és az van kijelezve és
számszerűleg meghatározva.
Összehasonlításkor csak egyenlő vagy nem egyenlő a lényeg.
üdv Emil

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

Ne velem vitázz, hanem olvasd el a Bálint által csatolt cikket!

Láthatod a hitelesítő áramkört is, lerajzolva.
Nem lehet figyelmen kívül hagyni az izzó nemlineáris és reaktáns tulajdonságait.
Az izzó közvetlenül a fűtőkörbe kötése nem javasolható, mert befolyásolja a mért áramkört (terhel). Ennek kivédésére alkalmazzák a műveleti erősítős (IC1/TDA2006 hangfrekvenciás végfok) elválasztást.

Ezt az utat már többen végigjárták előtted is, akik sok energiát és időt elpazarolva az egyszerűbb megoldás keresésére, végül effektív érték mérő műszert építettek, vagy vettek.

Üdv:
Fülesmester

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Már rég óta kerülöm a vitákat.Csak információt gyűjtök, véleményeket hallgatok meg, hülye kérdéseket teszek fel.
Köszi a segítő készséget.
üdv Emil

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
"...végül effektív érték mérő műszert építettek, vagy vettek."
Mert ez az egyetlen ertelmes problema megoldas, s olcsobb a Tek-nel is :-)
Habar a vasarolt TRMS (D)MM-ek adatlapjait erdemes lenne alaposan elolvasni, ill. ott nem tulzottan sporolni, mert "az olcsobbak" sajna nem igen müködnek 10-100KHz tajan, de plane nem tulzottan jeleskednek nagyobb CF-eknel (Crest Factor/~kitöltesi tenyezö) is a kellö pontossaggal...
Kari

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia Kari!
Úgy ahogy mondod!Az építés szakterület és a vétel csak pénz kérdése.
Az optimizmusom alapja a tudatlanságom.
üdv Emil

0

Kari
Kari picture
*****

Sziasztok!
Sztem erre a meresi feladatra nem erdemes egyszerü megoldas utan kutatni-föleg ha 0,1 V-on belüli elterest engedünk meg!
Viszont egy par eve vannak megfelelö IC-k a piacon, akar igen szelessavu megoldaskent is :-)
Kari

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia Kari!
Ennél egyszerűbbet már nem tudtam csinálni.
DC-től a MHz-s tartományig jelalak független és csak passzív elemeket tartalmaz.
üdv Emil

File csatolás: 

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

Ezekből a képekből csak annyi látszik, hogy egy küllemre igényesen megcsinált eszköz, de nem látszik például, hogy mi van a csőbúra alatt. Kapcsolási rajz nélkül nem ítélhető meg a használhatósága. (pl. a bemeneti impedanciája)

Üdv:
Fülesmester

0

vitaman
vitaman picture

Sziasztok!
Sztem termokereszt. 10-20 mA meghajtással jól megy.
De hogy mi lehet a biztin a tranyókalap?
Talán fogantyú ?
hmm...
üdv,
vitaman

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Nem fogantyú de annál fogva ki lehet emelni.TV alkatrész.
üdv

File csatolás: 

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Jó akkor mondjuk úgy: kiemelő fogantyú :-).
Még nem láttam ilyet. Vhogy nem praktikus, lecsúszik róla az ujj.
Ha az van amire gondolok, gratu a jó ötlethez.
Lágyvas műszer skálát a Deprez műszerre, és nem kell a négyzetes skálát rajzolni!
üdv,
vitaman

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Jó akkor mondjuk úgy: kiemelő fogantyú Mosoly.
Még nem láttam ilyet. Vhogy nem praktikus, lecsúszik róla az ujj.

vanak még ötletek az USA-ban bár régi darab.Sokat kellett cserélni ha már bizti foglalata van.
A műszer és a sála eredeti és egymáshoz tartozó.Lustább vagyok ahhoz, hogy ilyent cserélgessek.
Már 50 évvel ezelőtt is így mértem az impulzus teljesítményt és ezzel a műszerrel.
üdv

0

vitaman
vitaman picture

Szia,
Akkor még lehet találgatni...
Lenne még pár ötletem, de legalább priviben elküldhetnéd a megoldást! :-)
Én kb. 30 éve kínomban (Tv javítgatás mint mellékkereset) egy fűthető termisztorral (spéci Kőporc gyártmány) mértem a képcsőfűtést. DC-vel kalibrálva, és ohmmérővel táblázatból kiolvasva. Aztán később az Ezermester-ben 1x árultak termokeresztet. Kb. 5 MHz-ig egyenes. Azóta ezt használom.
üdv,
vitaman

0

Kis Kíváncsi
Kis Kíváncsi picture

Szia!
Érdekes szerkezet! A működését és kapcsolását megosztanád velünk.
Mit rejt az árnyékoló serleg?
Várom válaszod.
Üdv.: István

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Megkértek a szerkezet készítésére.A silány tudásomból ennyire futotta.
A véleményt a gyakorlati használhatóságáról majd közzéteszi a megrendelő aki szintén aktív "tanya-lakó".Érjék Őt az "építő kritikák".
üdv

0

Sponsored links