Tisztelt Kolléga Urak !
Ahogy ígértem a végére jártam és megosztom mindenkivel, hogy mire jutottam.
Újraterveztem az egész panelt a gyári ajánlások alapján és működni látszik.
Mivel a hajtandó gép nem itt van, megint csak terhelés nélkül tudtam próbálni, de valószínű, hogy terheléssel is menni fog.
Ahogy eléri a motor a beállított fordulatot az áramkör visszavesz a táplálásból majd amikor csökken a fordulat újra gázt ad. Ebből adódik egy sajátságos pulzálás, amit lehet csökkenteni a 4 lábon lévő trimer finomhangolásával. Terhelés alatt ez csökkenni fog még , mert nem fog a motor megszaladni ha leveszi a tápot az áramkör.
A hatos lábon (ha bekötünk egy ugyanolyan potit mint az 5- ön) a kezdő, induló fordulatot lehet beállítani, illetve ha csak testre kötjük akkor egyenletes erős gyorsítást ígér a gyártó. Ezt a funkciót nem próbáltam, nekem nem lesz rá szükségem.
Csak csendben jegyzem meg, hogy a peterpan által beküldött kapcsolás is pont ugyanígy vagyis nagyon hasonlóan tekerte a motort terhelés nélkül. A pulzálásra, megszaladásra gondolok.
Szépségdíjat biztos nem kapnék érte de ennyire tellett hirtelen, kétoldalas panelra terveztem, Eagle-t használtam (zip file), érdemes átnézni, áttervezni, mert az általam használt alkatrészek mérete lehet, hogy nem ugyanaz. ( Pl: a 4- es lábon 50k trimer, vagy a ki és bemeneti csatik ).
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek az építő jellegű hozzászólást , észrevételt !
Üdv mindenkinek:
Péter
Hello, Bpeter40.
Akkor mi is a végleges megoldás? Valahogy sehogy sem bírom kiolvasni a topicből. Össze kéne foglalni érthetőbben, hogy topic alapján bárki megépíthesse.
Üdv.: uniman
0
Szia uniman !
Tulajdonképpen a végleges megoldást mindenki maga választja meg.
A TDA 1085 -ös megoldás végül is valamilyen szinten programozható, tehát az induló fordulatszámot a teljesítmény növekedés meredekségét valamint fix fordulatszámokat is be lehet állítani akár még kapcsolókra is és emellett maximális fordulatszám érhető el. Külső jeladóval figyeli a terhelés nagyságának arányában fellépő fordulatszám változást és szabályozza a motor fordulatszámát . Gondolom nem fejlesztették volna ki és azóta még jó pár hasonlót ha megoldható lenne sokkal- sokkal egyszerűbben is.
Persze elég macera volt beszerezni és beindítani az ic-t. Végül is az orosz kapcsolásban a tachogenerátor illesztésnél volt a gond, azért csak rángatta a motort , mert az első impulzusnál rögtön túlvezérelte az ic-t és az rögtön lekapcsolt.
Ez a kapcsolás tovább fejleszthető, automatizálható PL: a fordulatszámot figyelheti egy mikrokontroller és egy vagy több előre beállított értéken vagy értékeken tarthatja. A másik kapcsolások nehezebben illeszthetők szerintem digitális áramkörhöz.
A peterpan és gbenyov által beküldött megoldások sokkal egyszerűbbek, ( itt a tachogenerátor maga a motor ) de ugyan olyan jól működnek bizonyos keretek között. Pl: nem lehet maximális fordulatot szabályzottan elérni csak a kikerülő kapcsolóval,( kb 60- 70 %-nál vége )persze az esetek többségében ez azért elég szokott lenni mert pont az alacsonyabb fordulatszám miatt építenek fordulatszám szabályzót ha max kell arra tényleg elég egy kapcsoló. Nagy terhelés alatt előfordult, hogy kicsit rá kellett állítani de ez csak a nagy terhelés ráadásánál volt, állandó vagy csak kicsit ingadozó terhelésnél tartották a fordulatszámot ezek is.
Nekem a lágyabb indítást sem sikerült ezeknél elérnem, (persze az alkatrészek cserélgetésével biztos megoldható lenne) igyekeztem mindjárt kicsit nagyobbat mozdítani a potin mert nagyon fura hangok jöttek a motorból és az áramkör is ciripelt induláskor, valószínű a nagy indítási áram miatt de ezek megszűntek amikor normálisan forogni kezdett a motor.
Ami nagyon fontos szerintem, hogy az utóbbi áramkörök kb 10-15 perc alatt újraépíthetők, én nem annyira érzékenyek az áramköri elemek értékeire mint az ic-s, (annál mv-ok is számítanak)és mint tudjuk péntek este 7 kor vagy szombat délben megy minden tönkre és ezek a fiók alján található alkatrészekből összeszögelhetők és mehet a munka tovább.
Érdemes kipróbálni mindenképp a kis kapcsolásokat evvel tényleg nem veszt senki semmit !
Én már csak azért is megépítettem a tda1085 -est, mert ha már nyitottam egy topikot legyen megoldás és mert bosszantott a lustaságom,.... amahhoz volt nyákrajz meg minden és ellenőrzés nélkül hittem és bedőltem az oroszoknak.
Üdvözlettel:
bpeter40
0
A gbenyov által mutatott fázishasitásos fordulatszám szabályozó tökéletes. Én még a 600W-os fényerő szabályozót is tudnám ajánlani egy kisebb, max 500W-os barkácsgéphez, bár egy szabályozós barkácsgép már olcsóbb.
Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!
0
Bocs, ha beleszólók, de lehet az, hogy Te nemis "nyomatéktartó", hanem "fordulatszám tartó" kapcsolást keresgélsz?
Mert ha így lenne, ne hagyd magad mindenképpen valami bonyolult dologba belekergetni, hanem erre van szükséged:
Ez a kapcsolás egyenesen QRVA jó!
Látod-e, vagy leírjam, hogy miért?
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
HELLO !
Esetleg az alkatresz ertekek elerhetoek? Termeszetesen nem a tirisztor vagy a diac adataira gondoltam.
UDV.:LACI
0
Szia TAKLACO !
Én lentebb a peterpan által beküldött kapcsolást próbáltam ki először abban vannak értékek és később ugyanazokkal építettem a gbenyov által beküldöttet is.
(http://elektrotanya.com/?q=hu/content/univerzalis-motor-nyomatektarto-fo...)
Az elején valahogy a tirisztor amim volt itthon elszállt de az is lehet, hogy már eleve rossz volt meg sem mukkant .
Aztán több típust vettem és azokat próbálgatva észrevettem, hogy egyáltalán nem ugyanúgy viselkedik az áramkör.
Az egyik TIC106N volt , most is az maradt benne, a másik azt hiszem nagyobb volt ha fontos megnézem, csak most nem akarom az egész családot felébreszteni.
Üdv:
péter
0
üdv: a fordulatszámszabályozókhoz gyors tirisztorokat érdemes használni, ezek között is az érzékenebbeket,
Bálint
0
Szia gbenyov!
Valóban egyszerű és hasít mint egy fogfúró (lekapcsoltam mielőtt szétrobban a motor), de ha menetközben változik a terhelés tekerni kell rajta, aztán ha megint változik akkor megint.
Gondoltam már rá, hogy a tachogenerátor fűrészjelét kellene illeszteni egy ilyen meghajtóra ha csökken a freki (terhelődik a motor) akkor húzza a potit a megfelelő irányba és fordítva.
A TDA1085 ös amúgy ezt igéri (frekvencia feszültség átalakító) csak hát.....
Gondoltam PIC -es megoldásra is de ez egyszerűbbnek tűnt , meg gondoltam már kipróbált kapcsolás na meg olcsóbb is de kár volt így csak időt vesztettem az önbizalmon kívül:-).
Köszi szépen !
Péter
0
Sziasztok!
Az RT eléggé régi számában volt ilyen nyomaték tartó kapcsolási rajz, egyszerű, IC nélküli. Még a kék-fehér-fekete kiadásban. A linkelt rajz állandó fordulatszámhoz lenne(lehetne) jó.
Üdv .: Zoli
0
Üdv!
Ha jól emlékszem a 1974 decemberi számban. Ez volt az első rt amit megvettem. :)
sanyika45
0
Szia , egyszerűnek egyszerű csak hát ezzel nem lehet terheléstől független stabil fordultatott biztosítani , na meg az egyszerűségénél fogva kicsi a szabályzási szög is .
0
MOST
viszont keményen vitatkoznom kell!
Ez a kapcsolás azt valósítja meg, hogy a tirisztor kimenetére kapcsolt "soros motor" (pl. tipikusan egy fúrógép, vagy más mechanikus megmunkáló gép) fordulatszáma NAGY TARTOMÁNYBAN és akár egészen alacsony fordulatszámot is beállítva, terheléstől független fordulatszámmal működjön!
Nem ez történik?
(Én CSAK egy hátrányát találtam: a potmétert maximális fordulatra állítva, a tirisztor "félhullámú egyenirányítása" miatt, a végsebesség a szabályozatlan végsebesség érték alatt marad.)
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Sziasztok !
Tényleg ez nagyon hasonló a peterpan által küldött kapcsoláshoz, Ő is egy régi RT lapot küldött feltehetőleg ugyanazt amiről szó volt az előző hozzászólásokban és ugyanazt írta a cikk szerzője is, hogy kb 60 % fordulatig szabályozható a max fordulathoz képest. Kiderült, hogy a tirisztorok amiket őrizgettem mind rossz, úgyhogy most tudtam csak kipróbálni, eddig úgy működik ahogy a cikkben leírta a szerzője még a pulzálás is meg van. Persze terhelés nélkül néztem eddig majd kiderül, hogy terheléssel mit mutat alacsony fordulaton persze megpróbáltam kicsit lefogni , nem ment de nem erőltettem nagyon még csak levegőben lógnak a dolgok és nem akartam feltekerni a motort kábelestül.
Azért nem tettem le az eredeti megoldásról sem , annak is mennie kell a végére akarok járni, de ez egy használható kis kapcsolás érdemes eltenni, illetve használni.
Köszönet érte !
Üdv:
Péter
0
NALÁTOD!
Akkor most elárulom a nagy titkokat.
Beszélnek itt tachogenerátor (azaz magyarul: fordulatszámmérő), meg voltage comparator (azaz magyarul: feszültség-különbség összzehasonlítás) kapcsolásokról.
Igen ezek mind kellenek egy stabil fordulatszámot produkáló (azaz magyarul: létrehozó) kapcsoláshoz.
Namármost, ebben a fenti kapcsolásban A GÉP maga A TACHOGENERÁTOR! Mert ha pörög, akkor dinamóként feszültséget termel, ha lefékezik és lassul, akkor csökken a kapocsfeszültség, hagyják szabadon futni pl. terhelés nélkül, akkor meg nő a dinamó által előállított kapocsfeszültség.
Éspedig A VOLTAGE COMAPARATOR maga a TIRISZTOR, a Gate és a Katód közötti "tér".
Minden dolog máris el van tehát intézve: ha csökkenne a fordulat, a tirisztor saját maga "sokszor" kinyit, ha nőne a fordulat, akkor pedig saját maga zárogatja le saját magát.
(Az a bizonyos alacsonyfordulatú lüktető járás, mint egy motorbicikli (hi-hi) pedig éppen abból ered, hogy üresjáratban a motor "felpörögve" nagyobb lesz a kapocsfeszültség, a katódon nagyobb lesz a villany mint a vezérlőelektródán, persze azonnal lezár a tirisztor, a motor fordulat esik lefelé, kisebb feszültséget produkálva és a tirisztor újra bekapcsolt állapotba kerül. и т.д....usw...
Terhelésre ez a hatás megszűnik, és csökkenthető is, a megfelelő kondenzátor értékbeállítással.)
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Sziasztok!
"ha pörög, akkor dinamóként feszültséget termel,"
Így van, a kulcsszó az ellen-elektromotoros erő, legalábbis én még így ismerem.
0
Sziasztok
itt a többi is
http://sailmodel.ho.ua/articles/engine1/index.htm
http://sailmodel.ho.ua/articles/engine1/elements.gif
http://sailmodel.ho.ua/articles/engine1/plata.gif
0
Szia zsugori !
A te nyákrajzodban az átkötések már benne vannak de a C5 (7- es láb és test) még nincs.
Ezek szerint több verzió van a rajzból.
Biztos van benne még hiba igaza lehet Kari-nak.
Lehet elölről kéne kezdenem a gyári ajánlás szerint.
Üdv:
Péter
0
Hello Peter!
Mint ex is megjegyezte; a minta kapcsolasod nyilvanvaloan nagyvonaluan "elrajzoltak", inkabb az adatlap applikacios ajanlatara tamaszkodnek, s a Snubber tagokat (R-C soros tag,C1-R14) is direkt a Triac-ra kötnem , de alul a földre menö 50 milli Ohmot sem hagynam el, s a motoraram figyelö (3. lab) bemenetere menö ellenallot,R12, is ide, az 0,05 Ohm es Triac közös pontjara kötnem at( a földröl felemelve)_persze tovabb nem neztem a rajzokat, esetleg akad meg mas hiba is..
Egyebkent felall rendesen az IC sajat 15V-os tapja?
Az adatlap 6. oldala szerint: If not used, Pin 3 must be connected to a maximum positive voltage of 5.0V rather than be left open. Pin 3 hasznalatlansaga eseten egy max. 5V-os pozitiv feszre kötendö!
Kari
0
Szia Kari!
Valószínű igazad lehet az elnagyolt rajz-al. A kapcsolás mellett lévő nyákrajzból is hiányzott pár átkötés, föld néhol, a c5-ös kondi is hiányzott ezeket észrevettem, az áramfigyelőn meg átsiklottam.
Igazad van a védő r-c tag is általában a triac-on van, át is rakom. Sajnos ellenáláshuzal az holnapra marad. 15,4V az IC tápja az még elmegy az adatlap szerint.
Köszönöm szépen neked is a gyors segítséget!
Üdv:
Péter
0
Szervusz bpeter40!
Még egy érdekesség! A gyári ajánlatban, igen nagy figyelmet fordítanak az egypontos földelésnek (8láb) Érdemes megnézni a 8.oldalon lévő rajzot.
Gyanítom, hogy ennek komoly oka van. Az általad használt NYÁK rajz, ezt teljesen figyelmen kívül hagyja!
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
Igen szemet szúr, hogy mennyire erőltetik, sőt van egy nyákrajz rész az egyik következő oldalon és ott is egyértelműen látszik.
Amúgy áramfigyelő ellenállás, 3-as láb, rc-tag, vagy bármit csináltam nem megy rendesen. És mivel teljesen szétreszeltem már a panelt a földek meg a hiányzó alkatrészek miatt (lehet már az a baja) nekilátok elölről de a gyári ajánlás szerint csinálom saját nyákkal valószínű, hogy a 747-est is kihagyom azt végül is ha szükséges már be lehet rakni utólag, illetve megpörgetem a mocit és scoppal megnézem a tacho mit mutat ?
Szerintem annyira érzékeny a 1085- ös , hogy ebben a sádiumban még kilövöm szegényt.
Természetesen bármire jutok is, hogy mások is hasznát vehessék megosztom a megoldást !
Köszönet a türelemért és a sok ötletért!
Üdv:
Péter
0
Szia!
Kapcsolódva a címben leírt problémához, egy általam is(anno) megépített kapcsolást ajánlanék figyelmedbe. R1 értékét 50-120kOhm közöttire kell választani.
Ha nem tudnád használni, még akkor is megérdemli a figyelmet, én 360W-os Skilhez használtam.
Üdv PP
1
Szia !
Sajnos próbáltam hasonló kapcsolást, de ha nő a terhelés akkor állítani kell rajta , vagyis tekergetnem kellett a potit mindig, mint a kézi fúrógépeknél. Ez a vezérlés azt ígérte , hogy automatikusan állítgatja tehát állandó fordulaton tartja a motort.
Köszönöm a gyors választ !
Üdv: Péter
0
Szóval nem akarom erőltetni, 1976-ban építettem és már idejét sem tudom mikor ajándékoztam el, de úgy emlékszem a szerző nem túlzott amikor azt írta "..a beállított fordulatszám mind üresjárásban mind terheléskor állandó!" Ez egy 10 perces kapcsolás, szerintem egy próbát megér....
PP
0
Peterpan !
Tényleg megér egy próbát, ki is fogom próbálni. Én csak hasonlót próbáltam eddig és azok nem voltak jók de ha kipróbált kapcsolás semmit nem vesztek vele.
Persze a végére szeretnék járni az IC-s verziónak is most már bosszant a saját figyelmetlenségem is.
Köszi még egyszer !
Péter
0
Szervusz bpeter40!
Egy dolgot hiányolok, a gyári ajánlásban szerepel, egy áramfigyelést végző ellenállás, melyet a 3. lábon figyel.
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
Köszönöm a gyors segítséget, nekem is feltűnt először de mivel nincs ellenáláshuzalom és az oroszok nem tették bele lényegtelennek gondoltam, aztán már nem is foglalkoztam vele. Holnap kajtatok ellenáláshuzalt és kipróbálom, nagy amatőrség ha tényleg csak ezen múlott !
Köszönöm mégegyszer !
Üdv: Péter
0
Szia Péter! Ha az orosz kapcsolásban kicseréled a c7-et 820piko-ra,jól fog működni.Természetesen a c5-öt és az áthidalásokat pótolni kell.Az elvi rajzon a 6.8k ellenállás 2w-osnak van feltüntetve.Ez kevés,5w-os kell.
0
Szia!
Köszönet az infoert, de bpeter ideje nem (aktiv?)Tanya tag.
Regi topikoknal nem art a nickre klickelni, s meglatod, hogy feljönnek-e a szemelyi adatai...
Kari
0
Szevasz, Péter!
Ez egy szép feladat, mivel itt tulajdonképpen egy PI szabályozóról van szó, amelynek az integráló tagját a motor képezi. A méretezéshez ismerni kellene a mechanikai és az elektromos jellemzőket is. (Valószinünek tartom, hogy az első kisérleted a TDA-val éppen a nem megfelelően megválasztott paraméterek miatt "állt fejre":inditáskor a motor felpörgött, az elektronika ezt észrevette és vissza szabályozott, erre a motor visszalassult, de ez a folyamat nem egyensúlyra, hanem periodikus rezgésre vezetett-volna, ha a védelem nem szól közbe).
Szerintem első lépésben próbáld meg a szabályozó kör időállandóját csökkenteni!
0