You are here

Multiméter építése

42 posts / 0 new
Last post
jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Van nekem egy occó kínai multiméterem, és van egy NDKs MTM mutatós (hideg)műszerem, mostanában azon morfondírozok, hogy előrébb kellene lépni a műszerek terén és felmerült bennem, hogy tudnék-e jobb műszert készíteni, mint a jelenlegi kínaim. Digitális műszerben gondolkodom, pl van is itthon kettő MC14433 típusú 3,5digites műszer ic-m, igaz nincs beépített kijelző meghajtója, de az sem egy nagy ördöngösség, akad még pár igen-igen jó minőségű műveleti erősítő. Tulajdonképpen minden információ hozzáférhető, hogy jó műszert lehessen építeni, true-RMS mérés, kapacitás, induktivitás mérés, mindent ami szem szájnak ingere, már a sarki fűszeres is árul mindenféle precíz ellenállást, időm több van, mint pénzem, csak én látom ezt ilyen egyszerűnek? Esetleg valaki épített már magának műszert, szívesen veszek minden ötletet és tapasztalatot is!

Comments
uniman
uniman picture
***

0

Bognar Jozsef
Bognar Jozsef picture

Hali!
Otthoni körülmények közt műszert építeni nem érdemes.
Aki dolgozik,vagy dolgozott nagy elektronikai gyárban tudja,hogy a technológiai fegyelem,ugyanolyan Kínában,Japánban,Németországban,vagy
bárhol máshol,amiért a minőségbiztosítás felel,őket a vevő auditorai
ellenőrzik.A gyártósorokat Német,Japán nagy gyártóktól kapják.
Rég volt amikor a kínai elektronika bóvli volt.
Ha Kínában gyártott műszert veszel nem kell félni,csak ne a piacon árultat.Azért van így,mert ott occo a munkaerő.
Ha más a véleményetek,szívesen válaszolok rá.
Üdv.B Józsi.

0

jakyg
jakyg picture

Szia!
Na nekem pont olyan piaci műszerem van :D Egyébként nagyon érdekesen viselkedik, a tápegységemben 7107 alapú digitális panelműszer van egy egyszerű osztóval, a kimenő feszültséget a másik két műszeremmel is mérem, a panelműszer fix 200V-os ,,állásban'' van a mutatós műszerem 2,5V-os állásban a tápegységen beállítok 2V-ot, akkor a mutatós műszerem majdnem pontosan 2-t mutat a digitális műszerem 2V-os állásban 1,86-ot mutat, míg 200V-os állásban 2,03-at, a mutatós műszer következő állása 10V-ot ott is egy hajszállal 2V alatt mutat tehát jó okom van feltételezni, hogy a digitális műszer 2V-os állása elég szépen csal.
Egyébként ha csak TRMS mérőt akarnék építeni akkor sem lennék sokkal előrébb, hiszen ahhoz is kell egy osztó és maga a kapcsolás persze, most hogy a kimenetére még egy AD átalakítót is teszek lényegesen már nem bonyolítja a helyzetet, ha pedig osztót csináltam már, azt használhatom a DC méréshez is akkor miért ne mérne DC-t, ESR mérőm sincs az is jó lenne és egy használható kapacitás mérő sem ártana, ha mindent külön-külön akarnék megépíteni sem járnék sokkal jobban szerintem, egyébként ma voltam a szüleimet meglátogatni és mivel apukám is szakmabeli és lelkes gyűjtögető így találtam pár használható dolgot: egy gyári építésű jacxley-re szerelt ellenállás osztót 0,5%-os ellenállásokból és egy Mastech 3,5 digites műszer maradványát (ebből már ki lett mentve a csöpp 7107-es ic, amúgy meg a kapcsoló pályája égett fel de az osztó tagjai még megvannak)

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szevasztok!
Valamikor 1986 környékén, megirigyelve a cégem multimétereit, elkezdtem egynek a megépítésébe. Venni reménytelen lett volna, mert 15-20 ezer forint körül kezdődtek az árak, én meg 6-7 ezer körül kerestem.
LD110-111 AD átalakítóval megcsináltam a ledes 7szegmenses kijelzőegységet, dobozt, osztót, tápot bele, aztán mielőtt befejeztem volna, cégünket utolérte a rendszerváltásos lerombolás.
Ebből a rombolásból sikerült beszereznem egy TR-1660C MEV gyártmányú négy és fél digites asztali multimétert, így aztán szegény házilag készülő műszerem több mint 20 éve porosodik a polcon befejezetlenül.
Igaza van az előttem szólónak, nem érdemes olyasmit házilag bütykölni, amit a occó kínaiak profi módon előállítanak, és minden sarkon kaphatóak.
Inkább célműszereket, vagy ritkább és drága szervizműszereket érdemes otthon csinálni.
Tápegységet, hanggenerátort, tranzisztormérőt, vagy HF csővoltmérőt, hogy a saját gyártású cuccaimat soroljam.
Sokszor jobbak a paraméterei egy ilyen műszernek, mint egy drága gyárinak.
A háromtranzisztoros hanggenerátorom, bicikli hátsólámpa izzóval kivitelezett szintstabilizátorral eléri egy jobb gyári műszer paramétereit torzításban, és stabilitásban.
Funkció generátorral is próbálkoztam, valahogy soha nem volt elég jó a kísérleti panel, aztán a piacon 2500Ft-ért egy néni zsír új gyári csomagolású L-31-es orosz műszert árult, aminek a frekitartománya, torzítása sokkal jobb mint amit házilag csinálhattam volna.
Mutatós kézi műszerhez meg végkép nem érdemes hozzákezdeni, a bolhapiac tele van velük. Most vettem, csak úgy hobbiból, mert nem volt szívem otthagyni, egy UNIMER33-ast, és egy Ganz-Univ46-os műszert, karcmentes állapotban. A Ganz-Univ46 (másik neve az SM-en UNIMER46), ritka madár, a neten nem is találni, de a doksia is mellékelve volt, pár elégett söntellenállást kellett cserélni benne.
Csaba

0

Robi
Robi picture

Szia jakyg

Nosztalgiával olvasom ezt a topikot, mert valamikor én is olyan műszert akartam építeni mely nagyon potosan-és mindent mér.
Nem akarom a munkakedvedet elvenni. De...
Egy multiméter építése bizonyos kompromisszumokkal jár. Ezeket nem amatőr műhelyekben gyártják. Mert nem csak a nagypontosságú ellenállások a fontosak hanem a nyomtatott áramkör, az alkatrész elrendezés, tápfesz-stabilizálás, kommutátor minőség, vezetékek hossza, hőmérséklet és még sorolhatnám.
Tanácsom: építs olyan műszert amelyikre szükséged van. Pl.kell frekimérő? Csinálj egyet! Kell milliohmmérő? Pár perc alatt kész egy Wheatstone-híd! És ezek maradnak is.
Egyébként, általános használatra az "occó kínai" megfelel.
Ha tönkremegy... a bal vállad felett ívben kell eldobni (csak ne legyen valaki hátul).

Üdv: Robi

0

jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Most jobban átnéztem a szóba jöhető ellenállásaimat, találtam jó pár(száz) sosem használt REMIX ellenállást, nem tudja valaki, hogy mi alapján vannak ezek osztályozva? Én úgy tudtam, hogy a bordó színűek az általános felhasználású ellenállások, a kékek pedig nagyobb pontosságú ellenállások. Viszont van itt nekem sárga és szürke színű is amikről nem sokat tudok. Minden ellenálláson van egy betűjel is ami szerintem a pontosságot jelöli. Van egy referencia ellenállásom ez 100k 0,1% a kínai műszerem 99,3-nak mutatja, vannak kék színű G 0 jelű ellenállások ezek 100,8 körül vannak kivéve egyet, az 98,3; viszont vannak sárga 100k-s J jelű ellenállások ezek inkább 104 körül vannak, de vannak sárga 1,82k-s F-esek ezeket 1,83 és 1,87 között mértem ami nagyjából 2% differencia tehát ez 1%-os lehet. De van amire direkte rá van írva, hogy 5%-os (és ez pont kék színű), de van J O, G I, F 0 és sima J és G-s is, kék, szürke, és sárga színekben látszatra összefüggéstelenül, van ezeknek valami jelentősége?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: talán ez,
Industrial type designation Tolerance MIL Designation
5 ±5% J
2 ±20% M
1 ±10% K
- ±2% G
- ±1% F
- ±0.5% D
- ±0.25% C
- ±0.1% B

Bálint

0

marosi
marosi picture

Szevasztok
én is gondolkoztam rajta hogy csinálnék egy kifejezeten mutatós müszert ,villany szereléshez,illetve tennék bele egy szakadás mérőt hang generátorral,de sajna nem tudtam megfelelő dobozt keresni,ezek a kinai digis ek olyan inerciós gyengék,hogy mire megmutatja az impulzust azmár rég nincs ott.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Tibi!
Akkor lehet, hogy ez a "Signal tracer/jelkövetö" pont jol jönne neked? _delelött talaltam :-)...
Kari

0

marosi
marosi picture

Szia Kari
hat de azért nemártana mérni vele vagy800 voltig,legalább váltót.Mármint a megépitendő müszerrel.

0

TAKLACO
TAKLACO picture

0

marosi
marosi picture

Szia Laci
hát igen ez is jólenne,sőt,menyibe kerül ez forintba?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia!
Szorzd meg 11.81 -el.
Üdv. Gyuri

0

TAKLACO
TAKLACO picture

SZIA GYURI !

Meg annyt szeretnek hozzatenni , hogy regisztracio utan lenyegesen kedvezobb arak jelennek meg mint ami a poor nep szamara fel van tuntetve.

Ezt az akcios tapegyseget forintra attszamitva 26 500Ft-ert vettem ingyenes szallitasal.

http://www.tipa.eu/sk/zdroj-laboratorni-psd30-5-0-30v-0-5a5v-1a/d-85065/

UDV.:LACI

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ennyiből nem lehet otthon kihozni, ha mindent meg kell venni és dobozt készíteni, a munkát, beszerzést nem számolva.

Bálint

0

TAKLACO
TAKLACO picture

SZIA BALINT !

Azert vettem ket darabot belole hogy , ha szimmetrikus feszultsegre lesz szukseg , nelegyen gond.A tapegysegben eloszabalyozo van ami a trafo szekunder leagazasait kapcsolja a kimeno feszultseg fuggvenyeben.0-30V -ig szabalyozva 3 rele kattanast hallani.
Meg egyelore nem neztem bele a belsejebe.

UDV.:LACI

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia Laci!
Gratulálok! Szerintem jó vétel volt.
Üdv. Gyuri

0

Kari
Kari picture
*****

Sztem az csak rajtad, s ötleteiden mulik...
Viszont asszem atsiklottam a mutatos müszered felett! Most akkor DMM avagy MM a celod? :hmmm:
Kari

0

marosi
marosi picture

Szia Kari
nem digitális kellene,hanem mutatós.A fej egységem meg is van hozzá.

0

Kari
Kari picture
*****

Ok, akkor viszont legföljebb 0,5-0.1%-os osztokat keress(de sztem tök megfelelök az 1%-osak is), mert a mutatosod ugysem lesz 1%-nal jobb, az is inkabb csak a skala ca. 2/3-tol feljebb _az also 1/3-ara meg megnö a kiertekelhetösegi pontatlansagod akar 20x-osara is :-(... Mi a fejegyseged?
Kari

0

marosi
marosi picture

Szevasz Kari
a fejegységem egy mikroampermérő,de ha megfeszülök sem tudom most hogy hova tettem.

0

varizs
varizs picture

Sziasztok
Anno mikor még az egyszerűbb digitális műszereket arany árban kínálták építettem néhány darabot. Ezeket ICL7107 és =106 ból építettem. Váltakozó fesz. egyenirányítására több kísérlet történt. Szinte az összes próbának a nem lineáris működés és nem kellő érzékenység volt az eredménye. A legjobb megoldást az AD636 nyújtotta.
Üdv: varizs

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

Én ezt mérlegelném, szerintem megépíthető, de mindenképp drágább lesz mintha megvennéd a multimétert! Egy Maxwell MX-25306 szerintem jó választás minden szükséges benne van a true rms kivételével.
A True-RMS mérő viszont drága, ezen már érdemes elgondolkodni!

Üdv,
Oszi

0

peterpan
peterpan picture

Szia Jakyg!
Rengeteget lehetne pro és kontra (én is nekiestem anno a vak bányaló bátorságával, de azok az idők(1975-80) még kecsegtettek, némi Veres Pálné utcai, Magév, Elektromodul, Fő utca stb. umbuldák segítségével azzal hogy az akkor h o z z á f é h e t ő átlagos alapműszerek,még szkóp is! sikeresen megépíthető azonos, esetleg jobb(kicsit) minőségben is, átlagos igények(tájékozatlanság) esetén. De! már akkor is volt egy félbemaradt fizikus ismerősöm aki egy szóval eloszlatta a rózsaszín ködöt: Etalon?!
Még egy képet is küldenék, mondhatni ez a második próba! Ha még mindig marad kedved, én bíztatlak, megéri.
Üdv: PP

0

jakyg
jakyg picture

Szia!
Hallgattam róla, de ha kell elvileg van hozzáférésem 6,5 digites labor műszerhez, azt hiszem az megállná etalon gyanánt. Lehet kell még kicsit gyűjtögetnem, eddig csak 0,1% ellenállásaim vannak legpontosabbnak :)

0

Kari
Kari picture
*****

Szia jakyg!
Egy 3,5 digites ADC-hez teljesen FELESLEGES 0.1%-nal jobb ellenallasokat beepiteni, nezd csak meg reszletesen az adatlapjat is-belinkeltem mar, ha mèg nem lett volna meg...
A TRMS merest itt is elegge kitargyaltuk kepcsö fütfeszültsegenek merese kapcsan: http://elektrotanya.com/?q=hu/content/kepcso-futo-feszueltseg-merese
Szabadjon onnet ezen hsz-em ujra ajanlani: "Kari, 2012-03-21 22:07, Szerk.válasz ID:128244"
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!
Nem gondoltam én sem komolyan, még a 0,1%-os ellenállásból is csak 4-5 darab van ami elég soványka, 1%-os viszont van dögivel, majd valahogy ki kell válogatni őket. True RMS mérőt lehet építeni pár műveleti erősítőből is egyébként, aminek a kapcsolási elrendezése meg is van valahol nekem, ha érdekes, akkor szemlére teszem, ha megtalálom.

0

Kari
Kari picture
*****

Hali jakyg!
Itt lenne egy elegge egyszerünek tünö TRMS megoldas az AD737-el_talan megfelelö celjaidra :-):
TRUE RMS-TO-DC Adapter For DVM http://cappels.org/dproj/RMS-TO-DC_Adapter_For_DVM/TRUE_RMS-TO-DC_Adapte... A legtöbb kilhoni diszti 4-6 dolcsi köze arazza...
Kari

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Iskolás tanulmányaimat újraismételve a mellékletben csatolt ábrát találtam, ez se túl bonyolult. Ráadásul egy AD532-es analóg szorzó lapul is a fiókban.

File csatolás: 

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

csatoltam egy műveleti erősítős rms konvertert. Hát nem biztos, hogy ezt választanám!

Üdv,
Oszi

File csatolás: 

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Oszi!
"Hát nem biztos, hogy ezt választanám!" Asszem nagyon igazad van (ez mar elegge tulhaladott megoldas, persze azert hasznalhato), marcsak a +/- 15V miatt sem okvetlen kezimüszerbe valo, de amit 1 IC-ben megtehetünk nem erdemes diszkret felepiteni...
Kari

0

peterpan
peterpan picture

Vágj bele! Ellenállást lehet köszörüléssel is "pontosítani"

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia Oszi!
Azért egy rajz se ártana!
Üdv. Gyuri

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia Gyuri,

eddig nem foglalkoztam a problémával, de kezdetnek valami ilyenre gondolnék.

Üdv,
Oszi

File csatolás: 

0

peterpan
peterpan picture

Hali Oszi11!
Ez még kapható? 1981ben még meglehetőst fogós ára volt.

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

most sem túl olcsó, de ilyen paraméterekkel több mint reális.

Üdv,
Oszi

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Gyuri!
Pahancsolj-nèmi applikacioval kiegeszitett adatlap :-) _az efektivertek meröt kicsit reszleteztük a napokban pl. a "kepcsö fütöfesz merese" topikban is, az elleneallas meres/dioda tester pedig sztem a legegyszerübebn valamely Metex(szerü)-böl jöhet(ne)...
Kari

File csatolás: 

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz jakyg!
Rögös utat választottál, de nem megoldhatatlant, egy jó műszer megszerzéséhez.
Nehéz utolérni, egy gyári műszer paramétereit, de mint írtad, időd van bőven.
Sok sikert, és kitartást hozzá:
exGelkás

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

A műszerépítés igen nagy tapasztalatot és gyakorlatot igénylő tevékenység, és a végeredmény valamiben mindig elmarad a megvásárolható változatoktól (pontosság, biztonság, érintésvédelem, méret, esztétikum, ergonómia stb.)
Tanulási, tapasztalatszerzési célzattal persze érdemes belefogni, de a végén a beinvesztált munkát és alkatrészt nem szabad összeszámolni.

Üdv:
Fülesmester

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Ezért is írtam, hogy kínai műszerem van, ami persze éppenséggel tényleg igaz, de már volt szerencsém belenézni és mit ne mondjak a belső felépítése és az alkalmazott alkatrészek minősége nem sokban különbözik egy kisrádiótól, nem tettem magasra a lécet azt hiszem :) Elhiszem, hogy egy 15000Ft-osmaxwell műszer jobb, mint amit én építenék, de annyi pénzt nem szeretnék műszerre költeni (legalábbis egy összegben nem)
Mint mondtam nagyon sok precíziós alkatrészem van, rakosgatom őket jobbról balra, mert nincs szívem beletenni őket akármilyen jött-ment készülékbe, ugyanígy vagyok a műszerdobozokkal is, azt hiszem minden alkatrész, ami igazán nagy költségeket okozna az építés során már mind megvan...valahol... és köszönöm jól esik, hogy nem akartok mindjárt lebeszélni róla :)

0

Sponsored links