Sziasztok!
Javított már valaki ilyet?
http://images.toolstop.co.uk/product/DS12DVF3.jpg
Egy Hitachi DS12DVF3 akkus fúrógépben nem működik a fék. Amikor elengedem a kapcsolót, szépen pörög tovább, és egyszerűen nem jövök rá, hogy hogy kellene működnie. Lassan pörög csak le.
Belül egy omron kapcsoló van, C3SA-1-CV. Szép, brutális darab. Belül 1 TO220 FET lakik, meg kis SMD nyák, és brutális pogácsák. Viszont nem a szokott módon a nyákon kialakított poti van benne, ami a PWM-et szabályozza, hanem vezető pályák, és a csúszka rövidzárakat ad a sebességnek megfelelően. így nem végtelen sebességfokozat van, hanem 4 összesen.
a lényeg: Nem jövök rá, hogy amikor elengedem a ravaszt, mi az, ami a motort rövidzárba vágja. Mi állítja meg? Van egy másik ilyen gépem is, az jó, abban jó a fék is. Felcseréltem a 2 kapcsolót, a hiba is ment a másik gépre.
Szétszedni teljesen nem tudom, mert sok a rugó, kis biszbaszok is. A FET jó, a pogácsák nem égettek, a dióda is jó. Más teljesítmény elem meg nincs benne.
Mit kellene keresnem?
Köszönöm!
Megoldva!
Valóban úgy volt, hogy a "ravasz" végén van egy bronz lemez. Amikor a rugó visszanyomja a 0 állapotba, ez a motort rövidre vágja. Egy lyuk égett a lemezbe. Megfordítottam, megint jó lesz egy jó darabig.
Csak azt nem értem, mire jó a rövidzár. Elférne ott egy 0,22Ohm, vagy hasonló, kis kanócon. Van hely. Nem lenne megterhelő. Minden esetre át is alakítottam :) Így nem csap akkora szikraesőt sem a motor, sem a kapcsoló.
0
Szia!
Amivel eddig találkoztam (Devalt, Bosch, Black&decker ) abban nem a fet zárta rövidre a motort, hanem 1 érintkező a kapcsolóban. Ha sokat játszanak vele, a nagy áram miatt egyszerűen elég, és megszűnik a fék. Ja a cégnél a Lithiumos Milwaukiee is így járt. Ezt álltaláben nem is a pogácsás érintkezőkkel oldják meg hanem csak sima réz lemezzel. A mozgó részben szokott lenni 1 külön érintkező ennek. Lehet, hogy pont alul van, és nem látsz rá, amíg ki nem szereled a ravaszt a kapcsolóból.
Üdv.:
T.
0
Hello.
Múlt héten egy ilyen kinézetűnek a "lefüstölt" profi motorját cseréltem egy "occó" kínai motorjára, örültem hogy harmadik nekifutásra sikeresen összeraktam.
Pont tegnap érdeklődtem a tulajnál hogy bírja-e a melót a motor, válasz: még újonnan(7 éve) sem működött ilyen jól.
Az feltűnt, hogy a kapcsoló "kockájában" van beépítve minden, ami elektronika.
P.S.: Most újra kézbe vehettem a masinát, ha kikapcsoláskor a kapcsolóját nem engedem teljesen vissza a végállásba, ugyanúgy pörög még 2-3 fordulatott a tokmány, viszont
ha teljesen a végállásig engedem, akkor azonnal megáll. Persze nem olyan csattanással, mint a profi fékes motorok teszik. Tuti, hogy a kapcsolójában nem záródik össze az egyik érintkező...
Üdv.: uniman
0
Szia mindigehes!
Gondolom a kapcsod nemcsak kapcsolokent lett athelyezve, hanem az elektronikaval egyetemben?
Ezert mehetett a hiba a masik gepre...
A FET szerintem leallitaskor normalisan rövidre zarja a motor tekercset, s ez kepezi a feket, de itt valamiert nem kap ennek megfelelö vezerlest, összekene hasonlitanod a 2 kapcsolod elektronikajanak a jeleit. Föltetelezem, hogy az SMD panelon lapul egy legalabb 8 labu uP, s ennek pl. a SW-e kikapcsolasi idözitessel oldja meg a fek vezerleset. A brutalis pogacsak meg azert kellenek mert egy BLDC motor indulasi aramlökesei akar 50-70A-re is rughatnak. A FET is altalaban 100A körüli tipus.
Kari
0
Szia!
Minden a kapcsolóba van integrálva, a FET is. IRF3205 lakik benne. A vezérlés egy SMD LM324. A poti helyett a nyákon kialakított vezetősávok vannak, amiket a "csúszka", ami egy seprű szerű valami zár megfelelő helyen rövidre. Amikor tökig van húzva, akkor pedig egy plusz pogácsa direktbe köti az akkura.
A FET-et kimértem, a dióda jó benne, legalábbis mérve.
Egyszerűen nem látom át hogy mi lenne a fék... Sok kis ónozott lemezzel van tele a nagy áramok miatt, és ha szétszedem, nem tudok mérni. Ha össze van rakva, akkor meg azért nem :)
0
Szia!
Ilyenkor ül neki a dolgozo, s visszarajzolja a masinkat_hatha kissebb lesz a kep-zavar! :-)
Kari
0