Szevasztok
Szeretnék egy pásztort csinálni,átnéztem sok rajzot,egynél leragadtam,ami megtetszett,elég jónak tünik,csak a leirásból nemtünik ki milyen diakot kell beépíteni.
Illetve az sem világos hogy a rajz szerint a diaknak melyik vége melyik.
A nálunk kaphatóakon dióda jelzés van,nem tudom ezeket egyenesen illetve fordítottan kell e bekötni.
2012, September 19 - 18:54
#1
Szia Marosi!
Van nekem egy Új-Zélandinak a kapcsolási rajza sajnos csak papíron, ha elő tudom keríteni akkor berajzolom és fölrakom. Minden esetre úgy működik, hogy amikor a kondi fesz. eléri a 300V-ot akkor leáll az oszcillátor. Ez miatt állandó az impulzus energiája és energiatakarékosabb is.
Üdv: Zoli
0
Szia Zoli710802
Köszi szépen,várom a rajzot.
0
Szia!
Igaz nem konkrét kapcsolásról olvashatsz Itt de azért egy pár hasznos tanáccsal szolgál telepítéssel kapcsolatban,illetve tapasztalatokat is írnak!
Illetve Itt ki is tárgyalják és találsz konkrét megoldásokat is!
Természetesen szintén ebben a topikban a Képek alapján is láthatod!
Üdv:morfeus
0
Szevasz morfeus
Köszi át olvasgatom ezeket is.
Most hogy néztem,ugyan ezt olvasgatom a hobbielektronikán.
0
Szia!
Ahogy Kalex-mondaná a jó kisdobos ott segít ahol tud,örülök ha tudtam segíteni!Sikeres munkát!
Üdv:morfeus
0
Szia!
Ha már sok éve foglalkozol elektronikával ahogy írod az adatlapodban, akkor ennél sokkal jobb kapcsolást kéne kitalálnod és méretezned önállóan. Ne haragudj de nem értem, hogy lehet problémás egy diak?
Amúgy az általad felhozott kapcsolás feleslegesen komplikált és elég béna tervezésű is. A 12V-os része borzalmas. Aszimetrikus meghajtásnál miért szimetrikus a kimeneti egyenirányítás? Légrés van? Szörnyű úgy, ahogy van.
A gyújtótrafót úgy tervezték, hogy elég legyen 12V a kigerjesztésére. A szükséges primer oldali néhány száz volt a gerjesztőáram beblokkolásakor áll elő. Ezért a primer oldali kapcsolóáramkört szakszerűen illik méretezni. A kapcsolótranzisztorral párhuzamosan megfelelő kondenzátort, esetleg még egyéb túlfeszültség-csillapító elemeket illik rakni. Ha túl gyors a feszültség felfutása a tranzisztoron, akkor melegedni fog és gengébb lesz az energiaátvitel a primer meg a szekunder oldal között. (A gyújtótrafó nagyfrekvenciásan eléggé gyenge cucc.) A tirisztoros-kondenzátoros meghajtásnak leginkább közvetlenül hálózati táplálásnál van előnye.
PS:
Valaki meg azt írta itt valahol, hogy az 555-ös zavarérzékeny. Szerintem pedig az egyik legdurvább eszköz ami létezik (nem a CMOS verzió). A kimenete egy kész zavargenerátor, rángatja a tápot, sokszor ez miatt kerülik is a használatát kifinomultabb eszközökben.
0
Szevasz, Transzduktor!
Nem is olyan béna ez, csak a kitalátor lusta volt trafót méretezni/csinálni, ezért egy meglévőt használt fel kb. 300-350 V előállitására! Graetz pedig azért van benne szerintem, mert a teljesitmény-tranya be- ill. kikapcsolásakor előálló feszültség-impulzust is hasznositani akarja (különben a vas elszaladna telitésbe). A hatásfoka persze e miatt a szőnyeg alatt van, de legalább lehet vele fűteni!
Maga a szerkezet meg kisértetiesen hasonlit egy klasszikus tirisztoros gyujtásra, csak a megszakitó helyett a diac-os áramkör van benne. (Megjegyzem, a diac kommutativ, mindegy, melyik lábát hová kötik.)
Szóval, én másképpen oldanám meg - pl. a TV sorvégfokból ismert rezonáns táppal - , de mindegy: működni valószinüleg ez a herkentyű is működi - kérdés persze, hogy milyen hatásfokkal és meddig??
0
Szevasz Thanatos!
Ez a graetz elmélet azért nem állja meg a helyét, mert nyitáskor jelentéktelen feszültség keletkezik, a záráskor sokkal nagyobb feszültség keletkezne csillapítás nélkül.
Amikor a kondenzátor feszültsége fölé megy a nyitáskori feszültségnek, akkor már a graetz nyitáskori két diódája mintha ott se lenne.
Erre a helyre tökéletesen megfelelne egy dióda is.
A transzvertert eléggé elcseszettnek látom, ha ide egy önrezgő áramkör volna készítve, annak a frekvenciája folyamatosan változna a kondenzátor töltöttségi szintjével, folyamatosan megtalálva a vasmag telítettségi állapotát, és akkor kapcsol át. Mint a régi fényképész vakunál hallható volt, ahogy töltött a transzverter.
Változott a "fütyülés" hangmagassága.
Ez állandó frekvenciával érzéketlen a vas telítettségi állapotára, beállítástól függően vagy sok ideig telítésbe hozza a vasat, vagy rövidebb idejű nyitást beállítva nem éri el a szükséges feszültséget.
Ha fölöslegesen sokáig van telítésben a vas, az arányosan rontja a rendszer hatásfokát.
Üdv.: Pista.
0
Szevasz, Pista!
Bocs, csak most olvastam bele a Tanyába. Abban tök igazad van hogy nyitáskor csak a trafó áttételének megfelelő csúcsértékű impulzus keletkezik, záráskor viszont - a gyujtótrafóhoz hasonlóan - sokkal nagyobb amplitudóju (bár rossz a hasonlat némileg, hiszen az egy "elfuserált rezonáns táp").
Viszont, ha a mágnesező áram energiája "benne marad" a trafóban, a vas pillanatok alatt telitésbe szalad, és ő ezek után már csak egy rövidzár. Ezt megelőzendő van az együtemű nyitó/záró üzemű konverterek trafóján egy lemágnesező tekercs (egyik vége a kollektorra, a másik egy diódán át a +tápra kötve, a munkatekercsel egyező menetiránnyal).
A vaku-elektronikához: ezek általában telitődő vasmagos konverterek, mivel sem komolyabb hatásfokra, sem folyamatos üzemre, vagy nagyobb terhelhetőségre nincs szükség, a felépitése viszont ezeknek a legegyszerűbb (telitődik a vas-csökken az indukált visszacsatoló feszültség-a tranya zárni kezd-lezáró fesz indukálódik-lezár-kezdi elölről).
Ide viszont jó hatásfokú, stabilizált, strapabiró kütyü kell (akkus táplálás mostoha körülmények között), ezért javasoltam a rövidzár védett, ellenütemű stabilizált átalakitót!
0
Ez lemaradt:
A legjobbakat! András
0
Szia !
Mi maradt le??
Üdv! Miki.
0
Szia Miki
EZ A legjobbakat! András
0
Szia !
Most hülye vagyok , vagy még mindig ???
Üdv! Miki.
0
Szia !
:hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Üdv! Miki.
0
Szia Miki
tehát thantosz elköszönt
0
Szia !
"tehát thantosz elköszönt"
Legyetek már EMBÖRÖK !! Miről van szó ??? Mit nem láttam??
A köszönésnek új hozzászólás kell, vagy mi a f.sz ???
Ennyire el vagyok maradva , itt a pusztában ??? :lol: :lol:
Üdv! Miki.
0
Szia!
Nyugodj már meg! Ez a baskír akcentusod miatt van! =vigyorog=
Thanatos korrekten járt el. A hozzászólás végén elfelejtett elköszönni, és ezt pótolta a következő hozzászólásban. Igaz szerkeszthette is volna, de lehet, hogy nem jutott eszébe. Stimmt??
Üdv! Kalex
0
Kösz, Kalex, pontosan erről volt szó! De - Miki kedvéért - , valóban én voltam némileg f.sz, hogy a szerkesztés lehetőségével nem éltem! Folyós oka volt, sürgősséggel.
0
Szia !
"Folyós oka volt"
Remélem is , hogy folyós és nem szipós ! :beer:
Üdv! Miki.
0
Szevasz, Miki!
Az nem szokásom, maradok inkább a sörnél!
(Ha meg netán elirtad volna - "szipóst" "szivás" helyett - hát, ez utóbbi, azt hiszem, "közös ügyünk"!)
A legjobbakat: Thanatos/András
0
Szia !
:taps: :beer:
Nem írtam el, ez rímelt !
Üdv! Miki.
0
Szia !
Jóvanna !
Legalább a moderátorunknak helyén van a f.......a !!
Így már értem !
Üdv! Miki.
0
Sziasztok!
Az egyeniranyito hid azert kell,mert a halotrafo utani resz egyenarammal mukodik,a gyujtotrafo nem frekvenciaban van taplalva, hanem a primer oldalan keresztul az Cx(kb 16mikro,400V,motor indito kondi)feltoltodik,amit kb 1mp-es idokozonkent a tirisztor rasut a gyujtotrafora(300-V-os nagysagrenddel).Nem tudom,hogy stabil 1 masodpercenkenti impulzusokat hogy fog kihozni Diac-kal,jobb lenne egy biztosinditasu astabil.A rajzbol kimaradt egy kb.10kohm,5W-os aramkorlatozo ellenallas,amit a pozitiv agba a tirisztor es a Cx kozos pontja ele kell tenni.A gyujtotrafo kimenetere kotelezoen szikrakozt kell alkalmazni,ami korlatozza a kimeno magasfeszt.A hagyomanyos gyujtaskapcsolastol igen eltero ez az aramkor,azzal nem lehet elerni ezt az eredmenyt,csak nehany meteres huzalig.Igaz, hogy a kisutes pillanataban rant a tapon,de huzamos hasznalat eseten sem melegszik meg egy 4-5W-os halotrafo sem.
Ha astabot csinal, annak a tapjat a 12V-os reszrol lehet venni,mondjuk reles kimenettel.Ebben az esetben a rele(jelfogo) munkakontaktjaval helyettesiti a DIAC-ot. Nem javasolnam a tirisztor kihelyettesiteset vele.A problemat a 50Hz-es taptrafo sokkal magasabb frekvencian valo uzemelteteseben latom.Fatengelyes aramkor de megbizhato a mukodese,nem a konvertizor(inverter) reszre gondolok.
0
Szevasz cseteferenc
Legalább egy pozitiv hozzászólást is olvasok,már majdnem lebeszéltem magam róla,de most már azért sem,amugy nem akuról lesz használva hanem hálózatról.És igen nagy 2 kilométeres karámhoz kellesz,azért is ezt választottam.
Az az ellenállás ami lemaradt ,azon leresztül kell hogy betápolódjon a tirisztor?
Amugy azt az egy secundumos kisütést szerintem kilehet tolni nagyobb intervallumba is,mert állitólag a marhák már közel se mennek a dróthoz egy időután.
0
Szia Marosi!
Ha halozatrol akarod uzemeltetni,nehogy direkbe taplaljad! Fordits ossze ket 230/12vac-s trafot levalasztonak(szekundert kapcsolsz szekunderhez),igy kozte meg lesz a 12v-os tap is,ha a DIAc-kal nem, boldogulsz,azt egyeniranyitod es szurod kb egy 1000 mikroval,onnan taplalod az astabilt. Nem ajanlom,hogy 1 mp fole menj a toltesi ido es a gyulojtotrafo magtelitettsege miatt.Szikrakoznek 1 - 1.2cm-nel ne hagyj tobbet.Ezt a dobozolas kijovo csavarjaira fogatod anyaval,1 - 1.5 rezdrotot csucsokkal szembeforditva,ha eleri az atuto feszkot,lesuti a kimenetet.Klonozas vegett volt nalam par eve egy ilyen megoldas,a gazda elegedett volt,ezert kert meg a reprodukalasara.Abban ketto 3VA-es nyaktrafo volt,problema nelkul mukodott es mukodik evek ota.Azert egy kis helytanulmanyt nem art csinalni,mar csak a talaj kulombozosege miatt is,lehet,hogy tenyleg szukseg lehet szakasos megoldasra,ami a mobilitast kerdojelezi meg,ami a lenyege a villanypasztornak.
U.I. -neten valahol meg van ennek az ismertetese,ott azt allitotta az epito(?),hogy alkalmas akar 3-5 km-ig.
0
Szevasz cseteferenc
Két trafó,nagy lom inkább az eredeti555 ös el szeretném megcsinálni,természetesen trafós táppal.Párhuzamosan olvasgatom a Hobbi elejktronikát,és ott irták hogy bir egy ilyen karámot.
0
Szia Marosi!
minek kellene az 555-os? az az inverter reszben van,amire nincs szukseged a halozatrol valo taplalas eseten.A felvetett aramkornel akkor is kell egy belole,ha meg halozatrol taplalod, meg kell egy kozvetlen halozati trafo.Ha meg egyiket sem akarod, erintesvedelmi okokbol mindenkepp kell egy 1/1-es trafo,az en javaslatomban ez a ketto azt helyettesitene,ugy hogy kozben meglenne a 12V is.2 3Va-es nyaktrafo nem nagy lom.A dobozban(mondjuk 25x30x10-es hermetikusan zarodo muanyag szerelekdoboz,nem az eloperforalt fajta)ugy is elfer,elvegre hely kell a gyujtotrafonak(fektetve nem az az olajos fajta, amibol az olaj kifolyik ha nem fuggolegesen all)es a motorinditokondinak ,a masik reszeben vigan elfer minden.
0
Szia!
Jéézusmária! 2km-es karám? 1 gyújtótrafóról? Csak úgy koppintani valahonnan semmi alapos méretezés és áttervezés? Merész terv.
- Az első kérdésem: Egy gépkocsigyújtótrafó fizikailag alkalmas-e egy ekkora karámhoz?
- Másodszor: Mekkora egy ekkora karám kapacitása? Milyen lehet a maximális feszültség, hogy megfeleljen az előírásoknak, na meg hogy tényleg ne legyen veszélyes? Ekkora karámot talán már érdemes szegmensekre osztani és több táppontot használni.
Most néztem egy régebbi könyvben ezt a villanypásztoros témát (Janusz Vojciechowski Lengyel szerzőtől) ott 3 milicoulomb van írva a karám maximális megengedett töltésére - ezt azért ajánlatos nem túllépni. Ha belegondolok 1kV mellett ekkora töltés 3 Joule energiát képvisel. Ha az ismétlési frekvencia 1s és nincs energiavisszanyerés akkor a készülék több mint 3W-ot kell hogy fogyasszon, és ezt a teljesítményt rövid impulzusokban kapja be az áldozat. Belegondolni is rossz! Mellesleg régebben vizsgálódtam már a témában. Gyakorlatban bevált készülékek kb. 1 tizedét adják ennek.
0
Szevasz Transzduktor
azon a három képen szintén egy gyujtó trafós pásztor van ,s mint irtam is,gyári,ha felnagyitod a képet el is olvashatod,és vagy 2 km drótot őriz.
0
Szia!
Igen gyújtótrafóval, de teljesítmény elektronikával! A te ketyerédet 50m után nyugodtan megfoghatod! De, ha több vezetékes a karám, még addig sem tart. Mellesleg nem is olyan régen alaposan kiveséztük a témát. Érdemes lenne visszaolvasnod!
Üdv: Gyula
0
Szevasz romolusz
semmi teljesitmény elektronika nincs benne,itt a rajza durván kézzel.
Amig kapok segitséget addig szerintem nincs kivesézve.
0
Szia!
Lehet, hogy rosszul fejeztem ki magam! De, ha megnézed a rajzodat, (a gyújtótrafó felett) van 2db párhuzamosan kötött 15~20 uF-os kondenzátor, amit az inverter 4~500 V-ra tölt fel. A tirisztor ezeket süti ki a gyújtótrafón keresztül. Ez pedig teljesítmény (a kondenzátorokban tárolt energia E= 1/2 x C x U^2 Wsec ) .
Üdv: Gyula
0
Szevasz romolusz
Igy igaz azt a két kondit süti ki a tirisztor,de az én általam akart kapcsolásban is a CX et süti ki a tirisztor,szinte egy a két kapcsolásnak ezen része,javits ki ha tévedek.Amugy az a két kondi,öszbe 20mikró,hajól emlékszem.
0
Szia!
Igazad van, de én a Cx -re 1uF-t látok, ami harmatgyenge. De nekem inkább a primér oldal a problémásabb. Hálózati trafót (szilicium vassal) impulzus üzemben használni még nem nagyon láttam. Ráadásul, mivel nem transzformátor üzemben működik, kétségeim vannak az általa leadott feszültség nagyságáról is. A cájg által leadott teljesítmény pedig a feszültség négyzetével arányos. Induktív terhelések esetén pedig védődiódát szoktunk a tekerccsel párhuzamosan tenni, mert a nélkül hamar hazavágja a meghajtó tranzisztort. Érdekes lehet az 555 által szolgáltatott impulzusok kitöltési tényezőjének (ami az indukálódó feszültség nagyságát adja) összhangba hozása a diak kapcsolási idejével. Mivel a Cx kondenzátort nem egy impulzus tölti fel, nagy a valószínüsége, hogy össze- vissza, különböző feszültségeken fogja a kondit a tirisztor a gyújtótrafóra kapcsolni. Javítottam már pár gyári villanypásztort, de ilyet még nem láttam. Persze biztosan szikrázik ez is, de még a gyáriak feszültségét, teljesítményét is a felhasználás módjához kell igazítani (milyen hosszú a karám, hány soros vezeték kell, milyen állatokat kell őriznie). Láttam már nagy szarvast is elpusztulni gyári villanypásztoron.
Üdv: Gyula
0
Szevasz, Cseteferenc!
Mármost a működési elv, amit leirtál, pont a klasszikus tirisztoros gyujtásé! A 4-5W pedig több, ha veszed a működési elvből adódó rossz hatásfokot, valamint az 50 Hz-es trafó nagobb frekvencián való működtetésével együttjáró plusz veszteségeket. És: mivel akkuról működik, szerintem az elérhető legjobb hatásfokra kellene törekedni.
Én mindenesetre másképpen oldanám meg, de ha ragaszkodik ehhez az áramkörhöz, legalább az inverter-részt csinálnám másképpen, pl. egy - teszem azt SG1524-gyel vezérelt - , rövidzárvédett, ellenütemű stab-bal, ami az akkufesz csökkenését is kiszabályozhatná, valamint arövidzár védelem miatt a tirisztor nem a tápot "vágná pofán", mint ebben a ketyerében. Kisebb is, megbizhatóbb is, a hatásfoka is jobb, stb.
0
Szia Thanatos!
Bocs, a klasszikus gyujtoaramkorre gondoltam,nem figyeltem elegge,hogy Te klasszikus tirisztoros gyujtast irtal
0
Szevasz Thanatos!
Penge egy jószág lehet az az SG1524 akkor, ha egy stabilizált feszültségen való terhelésről van szó.
Csak hogy itt mindig 0-ról indul a feszültség! Ismét azt lehet mondani, hogy a töltés kezdeti fázisában túl hosszú ideig kell a vasnak telítésben lennie. Ez abból adódik, hogy a frekvencia állandó, ahogy az adatlapon látom a felhasználási ajánlást. Megcsinálja valaki az áramkört, akkor beállítja a frekvenciát, azontúl az az áramkör mindig azon rezeg.
Megint említeném az előbb írt régi fényképész vaku esetét, amiben önrezgő transzverter volt. Ahogy töltődik a kondi, úgy változik a frekvenciája.
Miért?
A vasmagban marad egy mágneses töltöttség az előző lezárási fázisból. A kapcsoló tranzisztor kinyit, a visszacsatoló tekercs a nyitást növeli, de csak addig, ameddig a vas telítésbe nem kerül. Ha ez megtörténik, azonnal lezár, a visszacsatoló tekercs a lezárást tökéletesíti azáltal, hogy a kapcsoló tranzisztor bázisát még jobban zárási irányba feszíti elő.
Na most.
Az a vasmagban megmaradó mágneses töltöttség függ a töltendő kondenzátor feszültségétől, emiatt változik menetközben a frekvencia.
A lényeg, hogy mindig abban a pillanatban történik meg a lezárás, amikor a vas éppen telítésbe nem kerül.
Emiatt a legjobb hatásfok csak ilyen típusú transzverterrel valósítható meg.
Üdv.: Pista.
0
Szevasz, Pista47!
Elnézést, hogy csak most vettem észre a hozzászólásodat.
Mármost, ami az IC-t illeti, az valóban penge, ha jól van méretezve/kivitelezve az áramkör, a kisbaltán és a folyó vizen kivül mindent kibir.
A szerkentyűvel kapcsolatban: a feladat az, hogy az energiatároló kondenzátort, ami a kimenő trafó primerjével sorba van kötve, a lehető legrövidebb idón belül (amit nem az átalakitó frekvenciája, hanem a terhelehtősége szab meg) a kivánt feszültségre töltsük fel egy olyan szerkezettel, amit büntetlenül rövidre lehet zárni. Mivel egyenfeszről beszélünk, az átalakitó frekvenciája lényegtelen. Ha stabil, ez annyiból hasznos, hogy a konverter trafót optimálisan lehet méretezni, és a max. kitöltési tényazőt is be lehet állitani 50% alá. Ilyen táp vezérlésére a nem is drága SG 1524 vagy 3524 optimális, mivel minden szükséges bigyó benne van.
Ami meg a nagyfesz végfokot illeti, annak a lelkivilága más tészta, én csak a 12/300V-os átalakitóról beszéltem.
A legjobbakat! Thanatos/András
0
Szevasz Transzduktor
Attól hogy töb éve foglalkozom elektronikávalmég nem biztos hogy van kedvem,időm a tervezgetésre,ezért is kértem ki az ebben a témában jártasabb kollégák véleményét,illetve néztem át rajzokat.
A diakkal kapcsolatban az volt a gond,hogy nálunk nincs ilyen megnevezés sem.
Ami a kapcsolásban látható,azt pontos forditásban nálunk,diódás szimetrikus tirisztor.
Ezért érdekelt a pontos tipusa, neve.
Akapcsolási rajzhoz viszatérve,a gyujtó trafó nem nagy ferkin dolgozik,ott van egy rc tag amivel belehert álitani a kondi kisutését.
Kezembe került egy magyar termék amiben szintén gyujtó trafó dolgozik,igaz nem 555 ös a generátor része de ugyan ugy egy
22mikros 4000 voltos kondit sütöget a trafóra.Ha megépitem akkor megmondom hogy jó e vagy nem,de állitólag müködik és nem roszul.
0
Szia!
Azt hiszem kicsit félreértetted azt a gondolatot amit kifejtettem a korábbi hozzászólásomban. Ezért kicsit szétírom, hátha segítségedre lesz a készülék építésénél. Ugye a cél egy nem túl nagy akkumulátorról sokáig jól működő készülék építése. Jó nagyot kell, hogy rúgjon és ne fogyasszon sokat, na meg felejen meg a már valahol régebben kitárgyalt biztonsági előírásoknak.
Világos, a gyújtótrafó nem nagyfrekvenciás árammal van hajtva. De ugye az is egyértelmű, hogy az impulzusüzem is felfogható folytonos szinuszos feszültségek szuperpozíciójaként? A gyújtótrafó szekunder tekercsének eléggé alacsony az önrezgési frekvenciája, és még sokrétegű tekercs révén hajlamos egy rakás másik módusban is rezegni. Ezért oda kell figyelni a kimérésnél is. A legalacsonyabb frekvenciához tartozó impedanciamaximumot kell keresni. Na és itt van a lényeg!
A gyújtótrafó csak az alapmódusban vagy az az alatti frekvenciatartományban hordja át jól a teljesítményt.
Tehát a primer oldali induktivitással kapcsolt kondenzátor 1:1, 1:3 vagy 1:5 fekvenciaarányt határozzon meg a primer és szekunder oldal sajátfrekvenciája között (magyarul páratlan számú alharmonikusra kell állítani). Persze nagyobb aránynál már egyáltalán nem kritikus a pontos hangolás. Ja és a legfontosabb, ne felejtsük el beleszámolni a karám kapacitását. A sok szamárnak ezért nem működik az egyszerű tranzisztoros verzió. :idea: Egyszerűen az átvinni kívánt energia odalesz a transzformátorban. Azt, hogy tulajdonképpen milyen kondenzátort választunk a megkívánt primer oldali feszültség maximuma határozza meg (100V nagyságrendileg). Ezt jól kell méretezni a maximális gerjesztési időhöz, különben a kapcsolótranzisztor nem lesz hálás.
Az áramkört célszerű két független időzítővel építeni. Az első meghatározza az ismétlési frekvenciát a második a gerjesztési időt. Így végül mindent kényelmesen be lehet állítani utólag is igény szerint.
0
Szia!
Egy kis kiegészítés az alábbi kijelentéshez " A kimenete egy kész zavargenerátor, rángatja a tápot, ". Igy igaz, mert a kimenete hasonlít a hagyományos TTL IC-k kimeneteléhez. Ezért billenéskor, mindkét kimeneti tranzisztor nagyon rövid ideig nyitva van , ez pedig a tápra nézve rövidzár. E jelenség elkerülhető, ha betartjuk a gyári ajánlást, ami, sajnos amatőr szinten , mondhatni sosincs alkalmazva. Konkrétan, a kapszulához, a lehető legközelebb, a tápfeszre be kell kötni párhuzamosan 1-10micF//100nF kondit.(elko//kerámia)
Igy használva biztosan nem lesz épp annyira rossz a vélemény ezen őstermékről.
Üdv!
welding alt
0
Szia!
Teljes mértékben igazad van. A másik dolog az, hogy az 555 IC 5. lábát egy 10-100 nF kondenzátorral testre kötve a zavarok tovább csökkenthetők.
Üdv.:
Feri
0
Szevasz Feri!
Az a kondenzátor benne volt abban az áramkörben, amit dobozba beforrasztottam. (Itt valahol írtam róla.)
Szóval, egy tök szabályosan megépített monostabil multivibrátorról van szó, még is zavarérzékeny, de betyárul!
Üdv.: Pista.
0
Szia!
Köszönöm kiegészítésed. Sok esetben még ezt a filléres alkatrészt is mellőzik.
Üdv!
welding alt
0
Szia !
A sok "mellébeszélés" között te mondtad meg a legjobban a tutit, neked jár a plusz pont ! :super:
Nem tudom ki az a tanulatlan, aki megtervez ilyenformán egy tranzisztort egy trafó mellé.
Minimum a tranzisztornak kéne legyen egy védődiódája.
"Szörnyű úgy, ahogy van." - igaz !
Üdv: Dénes István
0
Szevasztok
köszönöm a rengeteg hozzászólást az MTX-90ről olvastam,de azt irták nem stabil az emlitett kapcsolásba.Amugy meg azt is olvastam hogy ez a tiratron cézium137 et tartalmaz.
Azért érdekelt a kapcsolásban lévő diak pontos tipusa.
0
szia: A DB3 szerintem passzol ide.
Kitermelheted fényerőszabályzóból, egyes energiatakarékos fénycső elektronikábó.
http://www.hqelektronik.hu/info/hu/db3.html
Bálint
0
Szia !
Jó, hogy ugattam a dinistorról, feladom ......
Egy válasz nélkül , azért izéé ...
Kapjad beeee... !
Cézium,Uránium, Magnézium,l Szopónium , remélem érted?....
Üdv! Miki.
0
Szevasz Miki
nekem cimezted
0
Szia Tibi !
A rajzon szerepló alkatrész unipoláris, ahogy Formasu leírta, de nálunk is és külföldön is van dinisztor, amelyik egyirányú. A KH102 egyirányú .
Abba a sémába szimmetrikus kell. de fog működni egyirányúval is.
Csatolok egy sémát MTX-en .
Üdv! Miki.
0
Szia!
Az MTX-90, egy kisméretű THIRATRON cső! Az UJT és a DIAC elődje.
Üdv:Laci.
0
Szia !
Dá-dá ! Ezért raktam ide ...
Csak Neked !
A KH102 DIAC datasheet-je ! :oke: Figyeld a polaritást.
Üdv! Miki.
0
Szia.
...és ez bent tartja a marhákat, mekkora állatig alkalmazható?
Nagyon vágod. hi-hi
Üdv.
Kéretik a söröskorsót rendeltetésszerűen alkalmazni!
0
Szia Kalex.
Pont az a baj,hogy rendeltetésszerűen használja! :lol: :lol:
Üdv,
0
Szia!
Most már úgy tűnhet. Nem volt ez mindig így!
Üdv! Kalex
0
Szia!
Ezt nem értem! Hogyan került ide a KH102? Mintha másik alkatrészről lett volna szó, az MTX90-ről!
Üdv: formasu
0
Szia !
Ez az orosz diac , az MTX a lámpás elődje !! :oke:
Üdv! Miki.
0
Szia Miki!
Ez egy fél DIAC! :lol:
Üdv:Laci.
0
Szia Laci !
Fél bizony ! De melyik fél jobban ?? :lol:
Üdv! Miki.
0
Szia!
A diak bipoláris eszköz, nincs is jelölve polaritás!
Üdv:Laci.
0
Szia!
Én ezt a kapcsolást építettem meg 2 hónapja, 70 méteres távolságra kellett elvezetni a vezetékeket. Tökéletesen működik egy 12 V 1 A-es dugasztápról.
Üdv.:
Feri
0
Szevasztok Kolégák!
Ha lehet, nem tennék ilyen helyre NE555-öt, mert egyrészt nagyon zavarérzékeny, másrészt nagyon ESD érzékeny.
Ezt nem csak én mondom, de azok is, akik rendszeresen szoktak készíteni villanypásztorokat. Az 555-ös bizony időnként visszaköszön.
Egyszer kiváncsiságból bedobozoltam, asszem egy konzerves dobozba körbeforrasztva egy monostabilt 555-tel, meg az elemet, csak egy pici lyukat hagytam, amin kilátszódott a bekapcsolást jelző LED. Kapcsolgattam tőle vagy 10cm-re a pillanatpákámat, és a LED bizony villogott!
Üdv.: Pista.
0
Szia !
Ezt elmagyaráznád bővebben:"kilátszódott a bekapcsolást jelző LED. Kapcsolgattam tőle vagy 10cm-re a pillanatpákámat, és a LED bizony villogott!" Az IC-re vonatkozó előírások be voltak-e tartva.
Üdv!
welding alt
0
Szia Welding Alt!
Szerintem elég egyértelműen írtam le, de megpróbálom másképpen is.
Van egy furatos próbapanel, arra elkészítve NE555-tel egy szabályos monostabil multivibrátor.
Remélem, ezt nem kell részleteznem.
Van egy elemcsatlakozó 9V-os elemhez, a végén egy elemmel.
A Pin3 kimeneten egy ellenállás, és egy LED. A LED világít a monostabil multivibrátor bebillenésének idejéig.
Az egész, úgy, ahogy van, normálisan működik, ha a Pin2 trigger bemenetre rövid L jelet adok, akkor a monostabil multivibrátor bebillen, és a bebillenésének idejéig a LED világít, azután kialszik.
Csak hogy nem csak a trigger jelre billen be, hanem tőle fél méterre kattogtatott pillanatpáka által okozott zavarjelre is!
Na, most van egy megfelelő méretű forrasztható konzerves doboz. Abba kellőképpen elszigetelve beleteszem az áramkört, és az elemet is. Csak egy pici lukat fúrok rá, amin keresztül be lehet látni a LED-re. Tehát, nincs kidugva a LED!
Az egészet körbeforrasztással lezárom egy lemezzel.
Ha most cirka 10 cm-ről kattogtatom a pillanatpákát, a LED világítása jelzi, hogy a szinte tökéletesen elárnyékolt áramkör mégis bebillen.
Ennél már részletesebben nem tudom előadni ezt a rendkívül egyszerű primitív kísérletet.
Üdv.: Pista.
0
Szia!
Köszönöm a részletes leírást ,de ha megvan még a kisérleti panel dobozostól, akkor érdemes megpróbálnod úgy, hogy a kimenet és a test közé beteszel egy 1nF-os kondit.(E kondi szerepéről ugyancsak nem sokat mesélnek, ellenére annak ,hogy volt gyártó cég aki felhivta a felhasználó figyelmét ennek szerepére. Ugyanígy jelfogót sem ajánlott a kimenetre rákötni úgy, hogy a tekercsel van párhuzamosan a védődióda. Ajánlott a kimenet-dioda-jelfogó tekercs sorrend). Netalán teszel még egy próbát, az eredményre kiváncs lennék.
Üdv!
welding alt
0
Szevasz Welding alt!
Írtam, hogy "20-25 évvel ezelőtt követtem el", de ha jobban belegondolok jó lesz az még 30-nak is.
Már nagyon régen nincs meg az az áramkör, most nem szánok időt arra, hogy újra megcsináljam, de az ajánlatodat evidenciában tartom a kimeneten lévő 1nF-dal kapcsolatban.
Üdv.: Pista.
0
üdv: az áramkör test és a doboz üssze van kötve?
Bálint
0
Hellotok!
Sztem is itt van a kutya elasva!
A "majdnem arnyekolo" doboz a jelek szerint a levegöben "lebeg", s megszorja a benne rejlö elektronikat miutan antennakent összegyüjtötte a környezete elektroszmogjat = muszaj leföldelni, vagy legalabb a nyak referenciapontencialjara kötni, s rögvest elmulik "a szellemjaras" :-)
Kari
0
Szevasz Pista47
Lehetséges hogy valamilyen kósza jel bebillenti azt a monostabilt,de ha generátor üzembe van nem hiszem hogy megzavarhatja egy kósza impulzus
0
Szevasz Marosi!
Szóval, nem CMOS volt, csak bipoláris.
Itt is csinálnak egy páran villanypásztort. Több kollégámmal is megkonzultáltuk a dolgokat, segíteni szoktam Nekik, én már elcsesztem a zsetonomat néhány műszerre, Nekik meg nincs.
Egymástól függetlenül óvva intettek az 555 használatától. Egyszer csak fogja magát, és megdöglik, igaz meg kellene vizsgálnom az áramkört, mert ha figyelmetlenül védtelen hagynak egy bemenetet, az egy idő múlva biztos elhalálozáshoz vezet.
Nem álltam neki ilyet személyesen készíteni, csak az idehozott problémás darabokat segítek életre kelteni, azért nem árt, ha van pl tárolós szkóp.
A magam részéről még próbálkozok tovább a TV javítással, de elég szerencsétlen lett ez a szakma, ha pl 68-hoz viszonyítom, és nem lehet tudni, hogy meddig lehet még ezt tovább csinálni.
Lehet, hogy azután áttérek én is ilyen "nagyröptű" dolgokra, mint a villanypásztor, csirkekeltető, ne is soroljam.
Üdv.: Pista.
0
Szevasz pista47
Hát igen lassan a javitás márcsak ráfizetésés,én is csak muszájságból válalok el ezt azt mellette,mertvalamit hoz a konyhára,de ha felszámolnám a belefektetett munkátlehet igysem éné meg.
Sajnos ez van,mindent hamisitanak beteszed elszál,és az még a jobbik eset,hanálad.
0
Szevasz Marosi!
Nyugdíj mellett csinálom, de kezdek ott tartani, hogy nem lesz elég a bevétel a befizetendő TB-re.
Üdv.: Pista
0
Szia !
Akkor te lehet, hogy a CMOS változatát próbálgattad... végezd el újra a kísérleted egy eredeti NE555-el.
Üdv: Dénes István
0
Szevasz István!
Azt a próbálkozást cirka 20-25 évvel ezelőtt követtem el, és igen mély nyomokat hagyott bennem, ha valakinek lenne ideje szórakázni, meg lehet ismételni a kísérletet. Én annak idején a cég pénzén szórakáztam, lévén akkor éppen műszerfejlesztő. De jó, hogy kipróbáltam, mert másként megoldva jó lett az eszköz.
Egyébként nem CMOS volt.
Üdv.: Pista.
0
Szevasz Pista47
Tényleg rengeteget átolvastam ezzel kapcsolatban,erre senki sem panaszkodott,irták hogy éveken át megyen kifogástalanul.
0
Szia!
Nekem ezzel ellentétes tapasztalatom van, igaz más típusú kapcsolásban használtam. Kifejezetten zavar érzéketlen volt.
Üdv! Kalex
0
Szia marosi!
Javaslom ezt, olvasgatni, és
A kétirányú dióda háromrétegű szimmetrikus PNP-, vagy ritkábban NPN-szerkezetű félvezetőeszköz, amelynek felépítése
a bipoláris tranzisztoréhoz hasonló. A két PN-átmenet közül az egyik záróirányban, a másik nyitóirányban üzemel,
függetlenül a félvezetőre kapcsolt feszültség irányától.
Üdv: formasu
0
szia: másoknak is olvasnivaló,
http://www.ms.sapientia.ro/elektronika/fileok/eloadas/analog1_el.pdf
Bálint
0
Szia.
Egész jó elméleti áttekintés. Tele vagyok ilyesféle irodalommal papíron de ezt lementettem. Köszi! :)
0