Szevasztok
Van egy kis gondom a térerővel,szóval a vétel ahol lakom igen változatos,a torony alig van 1,000 méterre légvonalban,mégis valamikor keresnem kell a teret,a mühejben,meg szinte nincs,kellene egy antenna rajz amit beálitanék torony irányba,az egyik barátomnál láttam hogy van valami kis lapos doboz amire ráteszi a telót,és azon percen megugrik a térerő,na az érdekelne,abban mivan,gondolom valami rezgőkör,de azért mégis,ha valami pontosabbal tudnátok segiteni,jó lene.
2012, October 8 - 21:03
#1
Szevasztok,
SBF antennára (short backfire) tud vki méretezési adatokat 900/1800 MHz-re?
János.
0
Íme:
http://lea.hamradio.si/~s53mv/wumca/sbfa.html
0
Szia!
Jó link, köszönjük !
Üdv: Dénes István
0
Ez az, kerestem is a guglival, de nemtaláltam.
Kösz a link-ért.
0
Pedig googli a barátod.
Kereső szó: short backfire scaling
http://www.google.hu/search?q=short+backfire+scaling&hl=hu&prmd=imvns&so...
0
Szia Marosi!Nem lehetetlen a dolog kell egy jo Yagi antenna ráirányitva toronyra, kis csillapitásu kábellel levezetni a jelet a mühelybe.Ezekután lehet keresni a telefon szaküzletekben antenna adapter kábelt .a kábel egyik vége csatlakozik a lejövö antennakábelre ,másik vége megy bele a telefonba.Lehet kapni olyan telefont is amelynek van ahová csatlakoztasd a külsö antennát.Ha nem akarod bedugnia telefonba akkor léteznek induktiv csatolásu antenna adapterek is .Ez olyan mint egy kis telefontöltö csak nem tápfeszt ad az telefonnak hanem Rf jelet átsugározza a kábelröl a telefonra.igaz bele kell állitania telefont ebbbe a szerkentyübe.Ez is a kinti yagi antennárol kapja a jelet ,össze van kötne a lejövö kábellel.a kábel végén pedig van egy kis "doboz" .amihez ha közel viszed vagy beleálitod a telefont akkor máris van elegendö térerö.Persze igy inkább fix telefonnak felel meg mintsem mobilnak de szobán belül lehet boldogulni vele.Régebb én is csináltam ilyeneket nem nagy dolog.
0
Pont ezt magyarázgatom mióta...
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia Tibi !
Egy normális telo kell, amelynek típusában az első számjegy minimum 7-re kezdődik .
Üdv! Miki.
0
Szia Miki
Nem teló hiba,mindenkinek leesik a tere,nálam,aki jön,amugy a 6300 ástól nem kell jobb,jó strapás,jobb mint ezek az uj csili vili telcsik.
0
Szia Tibi!
Te tudod !
Minden esetre, a vasbeton elég jól árnyékol ezen a frekvencián !
Azért tud a Nokia ettől érzékenyebbet is gyártani, de mindenki a maga lovát .... !
Én is a Yagira szavazok , nem olyan nagy és másnak nem lesz ! :lol: Egyedi lesz a dolog , vazze !!
Üdv! Miki.
0
Szevasztok
Köszönöm a tippeket,azt hiszen egy irányitot antenna,lesz kipróbálva aztán meglátjuk
0
Szia!
Biztos megoldás lehet, ha fontos a műhelyben az elérhetőség, egy megfelelő antenna és GSM adapter párosítás, minél rövidebb jó minőségű kábellel. Onnan aztán már sima 2 eres telefonzsinór és bármilyen vezetékes, vagy DECT telefon.
Hátrány, hogy nem a mobilod fog működni...esetleg ez lenne a céges és tartanál egy magánt, magadnál...
Üdv
Inhouse
0
Hello,
ha GSM térerő kellene, akkor nekem van ehhez a "művelethez"
- profi gyári 15 elemes Yagi antennám, meg fűrészem is, ha valaki rövidebbet szeretne...hi,
- kiscsillapítású H155-jelű kábelem,
- és MINDEN mobilhoz való GSM antenna adapterem.
Na, ennél több nem is kell.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Ilyenek az antennáim:
Adatai is vannak:
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia!
Életem legérzékenyebb telefonja volt a Motorola Timeport.
Rendes külső antennával, csavaros csatlakozással.
A teljesen zárt vaskalicka liftben is majdnem normál térerőt jelzett.
Nem véletlen hogy a Motorola a világ legelső rádiótelefonos cége volt.
http://www.mobilport.hu/mobiltelefon_tesztek/20041230/motorola_timeport_...
Csaba
0
Szia!
Nekem is volt Motorola Timeportom! Fél év után elromlott, utána alaplapcsere(új IMEI), újabb fél év után végleg elromlott! Feleségem első mobilja szintén Motorola volt, egyszer leejtette és kakukk! Azóta NEM veszünk semmi Motorolát és nagyon meg vagyunk elégedve! A gyerekek Alcatel piskóta telefonja 225-ször lett leejtve és a mai napig működik(persze már nem ezt használják, mert olyan telefonjuk van, ami okosabb mint én! :-)). A tréfát félretéve, egyszer vettem a lomis piacon egy még régebbi Alcatelt(ára 100Ft volt) ez kihúzható antennás és olyan helyen is működik ahol a többi telefon nem! De lehet rákapcsolni külső antennát is, ha van megfelelő csatlakozóval ellátott kábeled a végén egy 900 MHz-es antennával, akkor szerintem bárhol működik! A 900 MHz terjedési viszonyai jobbak mint az 1800 MHz-é( a legjobb a 450 MHz lenne, de azt már nem használják a mobilok), tehát én azt ajánlom a topikindítónak, hogy egy jó egynormás 900 MHz-es telefont szerezzen be!
Üdv: lizakl
0
Szia Marosi ! Az ötlet egy erre a sávra méretezett anntenával a házon az nagyon jó ötlet.Lent használhatsz egy negyed hullámú bot antennát a két frekvencia közé méretezve ,a telefont pedig a közelében tartod,használod. üdv.Jóska
0
Hello.
http://www.antennak.hu/hir.php?hir=leirasok/gsmampl.html
Üdv.: uniman
0
Hello, jó az-az oldal és mégis nagyon káros!
Mert tételezzük fel, hogy a
-szolgáltató megvette ezeket a frekisávokat, itt minden az övé,
-szolgáltató ad megbízást egy "aktív átjátszó" telepítésére,
-a szolgáltató ellenőrzi a telepített eszköz paramétereit, hogy azok, ahol kell:jól menjenek, ahol nem-kell: ott ne menjenek.
-a szoláltató és a telepítő lemérik a környezetet, megállapítják mi kell-mi nem,
-a telepítő telepít,
-a szolgáltató ellenőrző mérést végez.
Nademármost mit csinál a mezeipolgár:
-szerez egy illegális, talán nem is "kici-kínai", kereskedelmi forgalomban még tilosan sem forgalmazható, "aktív átjátszó"-t,
-felszereli a falakra, neki lesz is térereje, és bedől miatta az egész környék GSM szolgáltatása, mert mindent szétzavar, magyarul interferál, amivel csak lehet,
-ezt a szolgáltató érzékeli is azonnal, mert a folyamatos ellenőrző mérések kimutatják, hogy mely környéken sz-tak be a bázisállomásai,
-ésmegmivel sokszor-milliárd forintokat fizet a szolgáltató az államnak. ezért az állam hatóságai (kommandósok) kirohannak és a kütyüt letépik a falról, pluszmeg, akit találnak betépik a kóterba.
Hajrá, lehet szerelni...
(Nem voltam túl hosszú?)
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Hello Gbenyov.
Ebben te vagy a szakértő, persze ebben az országban(HU) ez nem megengedett.
Na de Lengyelországban lehet ilyeneket telepíteni?...a radióhullám ott is úgy "viselkedik", mint itt. http://www.dipvision.pl/instalacje-gsm_sprzet-gsm.html
http://www.dipvision.pl/instalacje-gsm_instalacje-gsm-dcs-umts.html
Mi meg Ukrajnai esetet tárgyalunk. Ott meg, ha bejelentik a gondot, a szolgáltató gyorsan közelebb hozza a tornyot...vagy nem.
Üdv.: uniman
0
Hello!
"Ott meg, ha bejelentik a gondot, a szolgáltató gyorsan közelebb hozza a tornyot...vagy nem."
Lehet, hogy inkabb kicsit messzebb kene vinnie, mert a torony nem lat maga ala (bar az 1 Km azert mar nem teljesen a maga ala kategoria, de ki tudja hogyan van iranyitva az a sugarzo...)
0
Szia!
1 lépés:próbálj ki több telefont is a saját SIM kártyáddal.
2 lépés:próbálj ki több telefont is más SIM kártyákkal.
3 lépés:vond le a következtetést,vagy SIM kártya csere a szolgáltatódnál, vagy sarokkal beletaposni abba a telefonba SIM kártya nélkül, amelyik nem képes 1 km-ről működni!
Olyan is van, régi telefonok még 1 sávosak voltak,csak 900MHz-esek, és lehet hogy Neked még olyan van, a szolgáltató pedig az 1800MHz-eset preferálja.
Régebbi telókon még voltak antenna csatlakozók, a maiakon már lespórolták róla.Azokra a régiekre még lehetett kábellal külső antennát csatlakoztatni.Ilyen antennák nekem is vannak a weblapomon(eladó):900MHz-es Yagi antenna, és 900/1800Mhz-es balkonra szerelhatő Carant körsugárzó antenna,kábellal.:www.cbradios.5mp.eu
0
Hello, Tápos Lajos!
A szolgáltató nem "hüje". A GSM jelet sohasem szórja széjjel feleslegesen. Tehát (marosi le is írta) arra sugároznak, ahol több előfizetőt remélnek. A lakatlannak ítélt helyek felé meg NEM sugároznak. Namármost itt lakik marosi is.
Megoldás:
1. költözés,
2. helyi antenna.
Akik azt írták, hogy egy belső kis antennával sugározzák szét a jelet és majd vidámság lesz, azokat határozottan felszólítom arra, hogy azonnal számolják ki a létrejövő telefon-belső antenna távolságot, lehetőleg centiméterben.
Megadom a bemeneti adatokat:
-a külső (15 elemes YAGI) antennán mért jel:-75 dBmW
-10m kábel vesztesége: 4dB,
-a belső antenna gömbsugárzó, nyeresége: -3dB
Namármost így, közvetlenül az antennánál lesz: -88dBmW.
A jó GSM telo működés határa: -95dBmW
Tehát a feladat: hány centiméter távolságban esik a jel -7dB-t?
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szevasz Tápos Lajos
Isten tudja hány mobilom volt már eddig,itt a lefedetséggel van gond pont ott ahol lakom,nemcsak nekem van ilyen gondom,ezzel a szolgáltatóval,szomszéd ugyan ugy van,kimegyek a főutra 150métert és tök térerő van,namost váltani nem akarok mert 10éve ezt használom,mindenki ezt a számot ismeri,van másik szolgáltató is anak nagyobb a tér ereje,viszont drágábbak.
Most vettem egy 6303 mast,azt gondoltam jobb tere lesz,hát nincs,egy kis fekete fehér nokiát használtam eddig muszájságból,hát annak sokkal jobb tere volt,legalábbis kijelzésre,de hakicsit félrementem rögtön ejtette a teret,azért gondoltam hogy kellene egy antenna,és valamilyen kapcsolódás hozzá.
0
Szevasz Marosi!Egy az egyben ilyen gondjaink voltak nekünk is ,de nemcsak nekem hanem az egész falunak anno 4-5 ével ezelött,söt a környezö 8-10 falunk is.Az emberek megvették a közeli városban a csodás telot aztán amikor vidéki "silányabb" környezetbe került térerö szempontjábol a telefon , akkor már mindent lehetett vele csinálni csak telefonálni nem a silány térerö miatt.Igy aztán valoságos "mobil DX ereké váltak a mobil tulajok,volt aki a ház tetöre ment egy kis jelért .mások kivándoroltak a dombtetöre ha telefonálni akartak stb ki ahol talált jelet ott megjegyezte a helyet ott verte fel a sátrát:-)A yagi antennás megoldás az esetek 90 százalékában megoldást hozott ,rengeteg antennát raktunk itt a faluban és a környezö falvakban is :-)Saját magunk készitetük és szereltük fel csak az az antennakábelt vettük meg.Sokat kinlodtunk mert nem találtunk akkoriban 50 ohmos kábelt ,a "szakik" a telefon üzletben azt mondták ne is kinlodjunk vele mert ugysem fog menni ,,, igy 75 ohmossal probálkoztunk és azzal is müködött az esetek tulnyomo töbségében,nagyvaloszinüséggel neked is fog müködni. Sokáig müködött igy a komunikácio nálunk felé és a környéki falvakban végül aztán ideköltöztettek 3 tornyot is hogy ne panaszkodjunk:-)
0
A mobil számok hordozhatóak, a szolgáltató váltás nem jelent szám cserét.
0
Szia !
Akkor miért van 30-s, 20-s, 70-s, stb ???
Valamit félreértesz , az hogy tudsz egyik hálózatról a másikra csengetni, az még nem jelenti , hogy ugyan az a szám, ugyan olyan tarifával és előhívóval működik az egész országban , vagy igen ?
Üdv! Miki.
0
kolya61-nek:
Ha a jelenlegi 30-as T-Mobile számommal rosszul érném el a hálózatot, akkor ingyen átmehetek a Telenorhoz, vagy a Vodafonhoz.
A 30-as előszámom megmarad! Csak a Vodafon hálózatát használom és annak fizetek.
A Te kérdésedre tehát a válasz: átverés (manapság) az előszámok alapján gondolkozni, hogy ki-melyik hálózaton lóg. Meg kell kérdezni!
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia GBenyov !
Azt hiszem lentebb válaszoltál magadnak is, meg nekem is !
Az hogy a számod marad, nem jelenti azt , hogy hordozod a számot , csak a másik szolgáltató "csatolta" . Ilyenkor már a másik hálózathoz tartozol, függetlenül a számodtól és a tarifa is a "menekülési cég"-é .
"Amikor engem egy másik T-Mobilos hív, csak azt hiszi, hogy én is az vagyok. PEDIG EGY FRÁSZT! A hívó fél nem tudja, hogy én már régen egy másik szolgáltatónál vagyok és ezért Ő többet fizet, anélkül hogy tudott volna róla.
Na ez az átverés!"
Úgy hogy nem hordozható szám, csak átregisztrálható , tehát a másik cég szabályai szerint telózol tovább ....
Üdv! Miki.
0
Hello kolya61
Csak neked írok:
azt, hogy Te tökéletesen érted miről van szó, abban semmi kétségem nincsen.
Csakhogy éppen azt a "kapcsolás technológiai" megoldást Magyarországon -törvényben is- úgy hívják, hogy "számhordozhatóság".
Így ír erről a kugli:
számhordozhatóság
Nálunk 2004. május 1.-én vezették -törvénybe iktatva- be ezt.
Az angol irodalom mint "Mobile number portability" nevezi, ez is kb. lefordítva "hordozhatóság".
Állítólag Amerikában ÓRIÁSI üzlet volt a bevezetése.
Nálunk Magyarországon -szerintem- ÓRIÁSI BUKÁS.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia!
Valóban meg kell kérdezni a tulajt, hogy ugyan kinek fizeti a számlát a 3 mobilszolgáltató közül, de ha ezt nem lehet akkor kérj részletes számlát(én pl. a t-home-tól kérek és ingyen adnak is) akkor azon(utólag ugyan, de mégiscsak) szépen ki van írva a sor végén, hogy t-mobil, telenor vagy vodafon irányba ment a hívás! Arról nem is beszélve, hogy egyből látod a tarifát is, mennyi ideig, mennyiért beszéltél. Aztán legközelebb meggondolod, hogy érdemes-e annyit beszélni!? :-)
Üdv: lizakl
0
Hello,
Amit írsz az így van. Én a mai napig éppen ezért átverésnek tartom, hogy nem tudható, előre az, hogy ha valakit felhívok, az nekem mennyibe is fog kerülni!!!
CSAK Utólag???
Ezt a szolgáltatóváltást így nem lett volna szabad bevezetni! Előtte ki kellett volna találni azt a műszaki megoldást, hogy ÉN (a vevő) ne VERŐDJEK ÁT!
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia.
Ezt nem értem.Amikor veszel egy díjcsomagot,oda van írva,hogy milyen irányba,hány forintért beszélsz.Amikor meg változik,értesítenek róla.Nekem olyan tarifacsomagom van,hogy teljesen mindegy milyen számot hívok egységes árat fizetek csak az időtartam határozza meg az összeget.
Üdv,
0
Szia Razel,
Figyelj, elmondom mégegyszer. Te tudod, hogy a díjcsomagod szerint, melyik szolgáltatóirányba - mennyit kell fizetned. OK.
Csak azt NEM tudod, hogy pl. az én 30-as számom (valahavolt T-Mobile) JELENLEG MELYIK SZOLGÁLTATÓNÁL VAN! Mert bizony én magam átvittem egy ennel olcsóbb szolgáltatóhoz már régen, tehát ÉN magam már jobban járok, mert NEM VAGYOK már T-Mobilos!
De a számom megmaradt!
Amikor engem egy másik T-Mobilos hív, csak azt hiszi, hogy én is az vagyok. PEDIG EGY FRÁSZT! A hívó fél nem tudja, hogy én már régen egy másik szolgáltatónál vagyok és ezért Ő többet fizet, anélkül hogy tudott volna róla.
Na ez az átverés!
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Hali!
"Nekem olyan tarifacsomagom van,hogy teljesen mindegy milyen számot hívok egységes árat fizetek csak az időtartam határozza meg az összeget."
A " Domino Nap" -csomag is ilyen:
http://www.t-mobile.hu/lakossagi/tarifak/domino/nap
Üdv!
0
Szia.
Így van!Nekem is 30-as számom van, de Telenoros vagyok.Nekem 40 Ft/perc országon belül és bármelyik hálózatba.Aki meg engem hív,az a saját szolgáltatójának fizet!
Üdv,
0
Szevasz ty
Náltok igen,ám nálunk még nem.
0
Sziasztok!
Itt sem volt eleinte igy, csak egynehany eve lehetseges...
kari
0
Szia!
Ezt merem ajánlani: http://www.hasznaltmobil.com/telefon/nokia-3410
Üdv! Tranzix
0
Szia!
Inkább az a baj, hogy nagy a térerő, illetve interferencia lép fel. A megoldást már megmondták. Csinálsz egy passzív átjátszót, aztán örülsz.
Üdv! Kalex
0
Szia Marosi!
Jó,jó, végig kell próbálgatni több készüléket,mert én is jártám már többféleképen így.3310-esem végezte a fent említett módon, amikor aznap már 5-en hívtak és estére kiderült a vételi érzékenysége ment tönkre a telefonnak és nem kapcsolt.
Volt hogy máskor,más telefonnal SIM kártya hiba miatt ledobált az átjátszóról, akkor a szolgáltató ingyen kicserélte a SIM kártyámat.Egy cimborámnak ha eljött hozzám,itt nem volt térerő a telefonján, máshol volt valamennyi, az enyémen mindegyiken volt, utána lecserélte a telefonját és itt nálam is volt térereje.
Legjobb erősítő a jó antenna.Elég néha a kölső antenna kábelének melegerével pár menettel körbetekerni a a telefont, külsőantennával így, fémes csatlakozás nélkül, induktív csatolással is lehet térerőt növelni.
0
Hali!
Akár ez is megoldás lehet:
Egy megfelelően méretezett (Pl.: yagi) antennát teszel házon kívül, jó pozícióba, a toronyra irányítva. Ezt kisveszteségű koaxkábellel beviszed a legrosszabb/leggyakrabban használt helyre és a másik végére teszel egy ugyanolyan antennát.
A külső antenna veszi a torony jelét (Asszem a felét rögtön ki is sugározza), ha 1/1 az illesztésed akkor a maradék energia eljut a másik antennához. Az kisugározza a telefonodra (valahova ott is el kell tűnnie a felének, de erről már semmit sem tudok. De majd elárulja valaki).
A telefonod veszi. Amikor a telcsid ad, akkor az egész folyamat fordítva játszódik le. Persze ez olyan gyorsan váltakozik, a torony ráadásul folyamatossan ad, tehát ez csak az elmélet. De a lényeg, hogy működik.
Sok sikert!
Ui. Nem saját ötlet. Asszem egy régi antennás könyvből emlékszem rá, talán valami Lengyel?
0
Sziasztok!
A hegyek tulso toveben levo telepuleseken (az elcsatolt reszeken)tudok eseteket,akik ezzel a megoldassal neztek a bp-i Tv-t,vagyis a hegyteton adora allitva egy "anternya" lefele a hazak fele a masik,szalagkabellel osszekotve.Az is jo volt,ha a szeku nem tudta,mert volt,hogy a tombhazak tetejerol is leszedettek a magyar iranyba forditott antennakat.
0
Szevasz Boldogblog
nahát azért egy YAGIT már csak nemteszek be a mühejbe :falfej:
0
Hali
Miért nem? Kicsi a műhelyed? Egyébként az 1 Ghz yagi elég apró. A 2 Ghz, meg a fele. Mondjuk ami mindkettőn elfogathatóan üzemel az kicsit keményebb dió, de talán egy logper?
Nos?
0
Szevasz Boldogblog
Hát nem nagy a mühej,de minek kell 1ghz es antenna,nem 1800-1900 as az adatforgalom?
0
???
Az is, de 900 Mhz is. Vagy csak 3G-t akarsz. Az valóban ott van 2 Ghz környékén. Most fejből nem tudom, peddig tanították a Nokiánál. Ráadásul 100 ból 97 pontot kaptam.... De lexikális. Tehát kikopot...
0
Szevasz, Boldogblog!
Hát ez az! Az Általad ajánlott 2 antennás megoldás nem más, mint a Kalex-féle passziv átjátszó, csak persze az antennákat alkalmatos tápvonallal kell összekötni, alkalmatos módon!
A legjobbakat: Thanatos/András
0
Hali!
Olvasd amit írtam! "1/1 illesztéssel kösd össze". Ha elektronikával foglalkozol akkor tudnod kell, hogy itt az SWR-ről írtam. Az 1/1 SWR. Az a pontos illesztést jelenti. Vagyis a táp kábel (tápvonal, ......) hullám ellenálása pontossan megegyezik a forrás és a cél talapponti inpedanciával. Teljessen mindegy, hogy hány ohm, ha az swr 1/1.
Hali.
0
Bocsika, hogy beleszólok, de fent már fent leírtam, de nem kaptam rá választ, hátha Ti tudjátok:
Akik azt írták, hogy a külső antennáról beszerzett jelet, egy belső kis antennával sugározzák szét és majd vidámság lesz, azokat határozottan felszólítom arra, hogy azonnal számolják ki a létrejövő "telefon-belső antenna" távolságot, lehetőleg centiméterben.
Megadom a bemeneti adatokat:
-a külső (15 elemes YAGI) antennán mért jel legyen pl.:-75 dBmW (Ez elég lenne a telónak, ha beadnánk neki.)
-10m kábel vesztesége: 4dB,
-a belső antenna gömbsugárzó, nyeresége: -3dB
Namármost így, közvetlenül a belső antenna tövében: -88dBmW.
A jó GSM telo működés határa: -95dBmW
Tehát a feladat: a belső antennától hány centiméter távolságban esik a jel -7dB-t?
(Hiszen ez a működési határ, ettől messzebbre nem lehet menni.)
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Hali!
A passzív átjátszó csak akkor működik ideálisan, ha azonos a két antenna a tápvonal két végén.
Ha az egyik végére egy 10 x nyereségű antennát teszel a másikra meg egy -3 x nyereségűt, akkor érdekes lesz az energia eloszlás. Úgy látom, hogy te értesz ennek az elméleti alapjához. Számold ki mindkettő esetet! Én nem értek az elméleti alapjához és nem is érdekel. Csak tudom azt amit fentebb írtam. Persze ez az átjátszó csak akkor fog működni, ha a kültérben elhelyezett antenna helyén elegendően nagy a térerő. Ha már ott kicsi, akkor a beltéri antennának nem lesz mit kisugározni. De vissza térve az elméletre! A vevő antenna a vett teljesítmény felét miért sugározza azonnal vissza az éterbe?
Hali!
0
Bocsika,
Itten több irányban van hiba.
Az első mondatod máris nem jó.
A helyes megfejtése az első mondatnak az, hogy a kültéri antenna és a beltéri antenna adatai (és a kábel csillapítás, meg a beltéri antennától való távolság miatti térerősség csökkenés adatai) simán összeadódnak.
Namármost a kültéri antennának keskeny-nyílásszögűnek kell lennie, mert a bázisállomás nem mászkál el a helyéről (hi-hi) és ez biztosítja a nagyobb jelet,
míg a beltéri antenna ezzel szemben nem lehet picike irányszögű, mert akkor csak az antenna sugárzás vonalában lehetne jelet fogni, odébb pedig nem.
Abban tökéletesen igazad van, hogy a kültéren jó jelnek kell lennie, mert ha ez sincs, akkor bent sem lesz.
Namost, az utolsó mondatodat ki mondta? Az antenna azt a jelet veszi, amit az adott térerő biztosít a számára.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Hali!
Abban a könyvben olvastam amiben ez is le volt írva.
Asszem M'cseszky vagy ilyesmi volt az írója.
Ezt a passzív átjátszót én magam (persze nem egyedül) megépítettem. Dobogókő-vel szemben voltam katona, és az ORF1-t fogtuk egy 15 elemes yagival, ugyan arra az árbócra szerelt ugyanolyan yagival tovább is sugároztuk a völgyben lévő körlet felé. Ott egy sima 10 elemes yagi volt oszt szinesben jött az osztrák 1.
Hali!
0
Hello, Boldogblog
Amit leírsz, jól bizonyítja, hogy jó méretezés mellett lehet működtetni passzív átjátszót is.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Sziasztok!
A passzív átjátszó akkor működik jól, ha a bejövő antenna jelszint elég magas.
Egy kis számítás példaként nagy vonalakban:
Hegytető és a TV vevőantenna közötti távolság 200 méter.
Szabadtéri csillapítás (VHF C7) - 68dB
Antenna nyereség (VHF C7) - 2 x 12dB
Így a két antenna közötti csillapítás - 44dB
Ha 50dBuV-os jelszintet szeretnék kapni a TV vevőantennán, akkor a hegytetőn elhelyezett vevőantennán 94dBuV-os bejövő jelszintnek kell lenni.
Ekkora bejövő antenna jelszint általában csak az adó közelében (20 Km-en belül) és teljes rálátás esetén van.
Ha a hegytető és a TV vevőantenna közötti távolság 1.000 méter, akkor az átjátszási csillapítás a két antenna között 10dB-el nő, így a hegytetőn már 104dBuV-os vételi jelszint szükséges.
Üdv.: Kumi
0
Köszi a számítási segítséget.
Mint írtam az elméleti részéhez nem értek. Régen sem értettem hozzá csak össze raktam.
Csá.
0
Sziasztok !
Nagyon keveritek a TV átjátszót a mobil telefon átjátszóval, pedig egyáltalán nincsenek egy lapon.
Kezdjem el sorolni miért ? Gondolom nem szükséges...
Ha viszon van valakinek egy rendes antenna rajza mobilsávokra, azt megköszönném.
(egyszer még jól jöhet)
Üdv: Dénes István
0
Szia István!
Szerintem nincs olyan nagy különbség a kettő között.
A frekvencia eltérése miatt más a szabadtéri csillapítás értéke, más az elérhető antenna nyereség, kicsit más a terjedés és mások a jelszintek a használt sávszélesség és a moduláció miatt.
De fizikailag ugyanarról az elektromágneses térről van szó.
Nincsenek csodák egy passzív mobil átjátszó alkalmazásakor, ugyanúgy számolható mint a TV átjátszó.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Oksa.
Akkor elmagyarázom, hogy szerintem mi a LÉNYEGES különbség:
TV átjátszó:
Megvalósítható bárhol, két antenna és egy ERŐSÍTŐ segítségével, amit BÁRHOL beszerezhetsz, és tegyük hozzá, hogy elég OLCSÓN ! A szükséges Energia kinyerhető napelemről / szélgenerátorról.
Ezzel szemben a MOBILTELEFON átjátszó csak passzív antennával valósítható meg, mert az ehez szükséges KÉTIRÁNYÚ erősítők vagy beszerezhetetlenek, vagy NAGYON DRÁGÁK !
Remélem így már világosabb a két rendszer közti nem kicsi különbség, habár abban igazad van, hogy mindkettő rádióhullámokkal működik (ahogy te is említed: elektromágneses tér). De ha betéved ide egy OLVASÓ, aki épített korábban TV erősítőt vagy átjátszót, akkor felbuzdulva nekiesik és épít egy hasonló erősítőt a mobilsávra, majd a sok kínlódása végén azzal kell szembesülnie, hogy tapasztalaton kívűl mást nem nyert a féléves kínlódásával ! Bocsi, de az elektromágneses tér az elég tág fogalom, és amit felsoroltál, az mind a komponense, lásd frekvencia, moduláció, jelszint !
A legveszélyesebb kijelentésed szerintem ez:
"ugyanúgy számolható mint a TV átjátszó."
Ez így finoman fogalmazva, egy nagy butaság. Nem akarlak megsérteni, távol álljon tőlem, csupán arra buzdítalak, hogy olvass utánna a mobil telefonoknál használt technológiának, hogy hol és miben tér el a televíziózástól.
Szép napot !
Üdv: Dénes István
0
Szia István!
Eddig szó nem volt aktív átjátszóról, mivel az engedély köteles.
Én kizárólag az antennákkal megvalósított passzív átjátszóról írtam.
Az pedig mindkét irányban működik.
Én nem látok továbbra sem lényegi eltérést egy passzív TV átjátszó és egy passzív mobil átjátszó számítása között.
Üdv.: Kumi
0
Hali!
Én végig passzív átjátszóról írtam. Abban nem szokott előfordulni sem erősítő sem napelem. A mobil távközlés elméletét nekem megtanították a Komáromi Nokiában. Le is vizsgáztam és az elérhető 100 pontból 97 kaptam. De már semmire sem emlékszem, mert számomra érdektelen infó volt. Csak ott és akkor kellett tudnom, hát tudtam is. (Nem puskáztam, tényleg tudtam. Ez olyan, mint az amikor egy bizonyos időpontban tudnom kellett fejből a váltakozó áramú ellenálást számítani kondi és induktív reaktanciák esetében is. Na arra a napra bemagoltam. Ma meg beírom a googleba, mert már nem tudom.) Viszont a sávszéleségel adódhatnak problémák, mert elfogadható paraméterekkel kevés antenna fajta fogja át a ~900 Mhz től ~ 2100 Mhz tartó sávot. Mint előzőekben írtam erre a legalkalmasabb a logaritmikusan-periodikus antenna. Az elektromágneses hullám az meg elektromágneses hullám. A vevő és adó antenna szempontjából teljesen mindegy, hogy hogyan, mivel, mikor modulálják. Csak a frekvencia (hullámhossz) számít(teljesen mindegy, hogy milyen antenna, méretezni kell). Persze van még sok paraméter ami számít az antennánál, de azoknak semmi köze az antenna és a rádió hullámok egymáshoz képesti viszonyához. Pl. Telepítési hely, lezáró impedancia, tápláló teljesítmény, elvárt antenna teljesítmény és elvárt iránykarakterisztika (ezeknek méretezés viszonyuk van a sugározni kivánt frekivel), egyéb paraméter ami nem jut eszembe.
Ja, most jut eszembe. A Flexnél javítottam nokia bázis állomásokat is. Ezeket akár nevezhetjük "aktív átjátszóknak" is. Persze kicsit többet tudnak ennél, de aktívak.
Hali!
0
Szia!
Ti tudjátok, hogy mivel akartok játszani :) de marosi-nak ennél több kell :)
Ha megépíti az általad belinkelt antennát, akkor lent már egy darab drót is megteszi sugárzónak :))
(mivel olyan nagy a nyeresége)
Üdv: Dénes István
0
Szasztok,
A mobilról legyen csak szó, hisz az a kérés.
Ez GSM aktív átjátszóval ... már leírtam/leírtátok.
Passzív átjátszó az lehetséges, csak oda kell figyelni.
A leírt TV passzív-átjátszó "bejövő" antennája is és a "kimenő-lemenő antennája" akkor igazán jó, ha kis irányszögű, ergo nagy nyereségű mindkettő.
Az igényelt GSM passzív-átjátszó "bejövő" antennája kis irányszögű, ergo nagy nyereségű kell legyen, a "kimenő-lemenő antennája" pedig akkora irányszögű kell legyen, amekkora térben kell használni, ergo 60 fok és max 180 fok között. Csak ennyi a difi. Logicus, nem?
Én már sok ilyet csináltam GSM-re, azért vannak ilyen antennáim is, kábeleim is, telefon csatolóim is, "egynél-több".
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0