You are here

CROWN 460 CSL Végfok munkapont beállításához segítség kérés.

10 posts / 0 new
Last post
kekestv
kekestv picture

Üdv. Mindenkinek!

Azt szeretném megtudni,hogy ennek a végfoknak,hogyan lehet beállítani a munkapontját.(Mivel TV szerelés a fő profilom ebben nem vagyok jártas.)
Amit idáig tudtam a végfokokról az a nyugalmi áram beállítása illetve a középponti feszültség beállítása és nem utolsó sorban a tranyók bétára válogatása. Ennél a végfoknál a rajzon csak annyi van feltüntetve,hogy LOW SIDE BIAS és HIGH SIDE BIAS (beállító potik).Jó lenne megtuni,hogy mit takarnak ezek a felírások,illetve a beállítási mérőpontokat.
üdv.

:help:

Comments
kekestv
kekestv picture

Üdv. Köszönöm mindkettőtöknek a segítséget.Most ugrott be,hogy anno próbáltuk a quad 405 öt hídkapcsolásban és akkor is az emittervédő ellenálásokon mértük a feszkót. :super:

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia

ez egy híderősítő ami azt jelenti, hogy két azonos felépítésű végerősítő van amik ellenfázisban dolgoznak. A hangszóró az erősítők kimenetére csatlakozik és nem a kimenet és a föld között van mint általában.
A low side bias az egyik erősítő nyugalmi áramát állítja be a high side bias a másik erősítő nyugalmi áramát állítja be.
Fontos hogy a két erősítő kimenetén vezérlés nélkül azonos legyen a kimeneti feszültség (ideális esetben mind a kettő 0V kell legyen!

Üdv,
Oszi

0

kekestv
kekestv picture

Szia!

Köszi a segítséged.Rövidre zárt bemenetnél mérjem a nyugalmi áramot?
Ja és melyik körben mérjem a nyugalmi áramot.A táp + vagy - ágában
(lehet hogy hülyét kérdezek de legalább 20 éve nem foglalkoztam erősítőkkel)
(valamikor kölyök koromban zenéltem akkor gyártottuk őket).
Szóval kijöttem a gyakorlatból.Ha megtennéd,hogy részletezed hogy a végfok melyik részén mérjem a nyugalmi áramot megköszönném.

0

Oszi11
Oszi11 picture

Szia,

nyugalmi áramot legegyszerűbben úgy lehet mérni, hogy a végtranzisztorok emitter-ellenállásán feszültsége mérünk és az ellenállás ismeretében kiszámoljuk az áramot. Érdemes megmérni mindkét ágban, ha eltérés van a kettő között az hibára utal. Ilyenkor az erősítő kimenetén sem szokott beállni a 0V. A bemenetet egyenáramú beállításoknál mindig érdemes rövidre zárni nehogy valami kóbor brumm félrevezessen! Amig nem sikerül beállítani az egyenáramú munkapontot addig nem érdemes terhelni a kimeneteket főleg nem hangszóróval. Ha az egyenáramú beállítások jók, akkor egy műterhelést érdemes először a kimenetre akasztani, és újra ellenőrizni az egyenáramú munkapontot, stabilan megmaradt-e.
A nyugalmi áramot mindig a legkisebb értékről indulva kell fokozatosan beállítani, ez jelenesetben a biaspotméter legnagyobb ellenállásértékénél van.

Üdv,
Oszi

0

kekestv
kekestv picture

üdv. most már csak egy kérdés a nyugalmi áram értékét(ha jól emlékszem a lehető leg kisebre kell állítani)mi alapján tehát milyen értékre (mi alapján határozom meg) célszerű beálítani

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a legkisebb maximumra.
Ez annyit jelent, -mint írtam- szkópon nézed a terhelt kimeneten a színuszjelet, tekered óvatosan a trimmert, amikor megjelenik a keresztezési torzítás, kicsit visszaveszel.
Ezt először kis kivezérléssel, majd közepes teljesítménynél is ellenőrzöd.
Vagy pedig a gyárilag beállított értékre állítod.

Bálint

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:

2012.10.15
12:15:28 szia: van itt néhány rajz.
http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=CROWN%20460%20CSL&kategoria=&...
Többféleképpen lehet beállítani:vagy feltüntetik a rajzon, hogy hány Voltot(mV) kell mérni a végfok emitterellenállásain, vagy mennyi a nyugalmi áram.
Másik megoldás: a trimmerpotméter középállásban, akkora színuszjelet (400 Hz-1 kHz)adsz rá, hogy kb 1W kimenőteljesítmény legyen, a kimeneti terhelésre szkóp, beállítani úgy,hogy a színusz keresztezési torzítása eltűnjön.
Ha elsőre nem látsz keresztezési torzítást, a potmétert addig kell álítani, amíg megjelenik, majd érzéssel kissé az eltűnés alá kell állítani.
Ezt a bekapcsolás után 5-10 perccel meg kell ismételni, ha lell, utánaállítani.
A teljesítménytől függően 20-100 mA szokott lenni a nyugalmi áram .

de ezt már ítram az e-l-n

Bálint

0

kekestv
kekestv picture

Szia!

Köszi a segítségedet. Biztosan jó a módszer amit ajánlassz. Szivesen kipróbálnám.Az a problémám,hogy nem tudom,hogyan mérjem meg az 1W kimeneti teljesítményt.Ha megtennéd,hogy felvázolsz egy gyakorlati megoldást az nagyon jó lenne.Szinte minden műszerem van csak W mérőm nincs.
üdv.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a nyugalmi áramot tulajdonképpen "0"kimeneti feszültség/letekert hangerő állásban kell mérni,(gyorsbeállítás)mindkét emitterellenálláson mért feszültségből számolva.
Egyszerűbb , ha a rajzon fel van tüntetve a rajtuk mérendő feszültség.

A gyakorlatban praktikusabb a szkópos beállítás.
Ilyenkor nem a nyugalmi áramot mérjük, hanem a minimális torzítást állítjuk be, ami helyes nyugalmi áramnál van.
A szkópon a szinuszhullámon látható, hogy az alsó és felső fele egyforma-e, nincs-e vágás.
Így több információt kapunk az erősítőről.
A teljesítmény nem kritikus, éppen szóljon, hogy lássuk a színusz jelet
A meghatározáshoz Ohm törvény kell, nem teljesítménymérő.
A teljesítmény Unégyzet/R. Az erősítőre rá van írva, 4 vagy 6 vagy 8 Ohmos, ilyen értékű ellenállást kell műterhelésként a kimenetre akasztani, ezen lehet mérni az U feszültséget, így számítható a teljesítmény.
A mérést/beállítást célszerű műterheléssel végezni, egyrészt a hangszórók megóvása érdekében, másrészt elkerüljük az esetlegesen hibás hangváltó-hangszóró hibájából adódó téves mérést. Ehhez a méréshez elég 5-10 W-os ellenállás.

Bálint
Bálint

0

Sponsored links