You are here

Nyákra ragasztott smd. Hogyan lehetne javítani normális módon?

40 posts / 0 new
Last post
szegjano
szegjano picture

Keresek valamilyen megoldást, oldószert a nyák-ra ragasztott alkatrészek "nem brutális" módon történő cseréjéhez.

Nem tudom melyik agyament ötlete volt egy monitorban az összes smd alkatrészt forrasztás előtt ráragasztani a pcb-re, de hogy azóta csuklik az összes fel meg lemenője is az biztos.

Hiába a drága monitor ha megadja magát benne a kondi, azt még ki is lehet cserélni simán, de ha húzza magával a fet-et, egyebet, akkor dobhatom ki, mert szakad a fólia sáv is, púposodik a panel, és normálisan nem lehet alkatrészt cserélni.

Még ha valami nagy, nehéz dolog lenne, megérteném, de az smd-ket mi a b...f...nak kell leragasztani!

Valaki tud valamit ajánlani hozzá?

Eddig egy panelom bánja, de mi lesz ha a jövőben a többi is kitalálja a hülyeségét?

Comments
Boldogblog
Boldogblog picture

Azért egy jó flexel könnyű leszedni az SMD vackokat!

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Hát jah.:) Egyébként ez a legtöbb esetben a baj. Legtöbbünk "könnyen" és gyorsan akar valamit megcsinálni úgymond rutinból.Pedig én is hányszor mérgelődtem:ha csak picit több időt,átgondolást és türelmet szántam volna egy kényes forrasztásra vagy alkatrész eltávolításra most nem kellene azon agyalni,most mi a sz*rt csináljak. :D

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Én már ezen túl vagyok. Már csak rontok.bontok....

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Cormyus
Cormyus picture

Cormyus
Sziasztok!
Szerintem a modellező flexes megoldást nem kell feltétlenül barbár módszernek tartani. Minden eszköz főként attól válik barbár vagy kultúrált eszközzé,hogy ki és hogyan kezeli. Egy szuper szakszerszámmal is lehet ronda "barbár" munkát végezni és egy csiszoló koronggal is el lehet távolítani egy SMD alkatrészt úgy hogy utána nem mondanád meg hogyan történt. Erre szokták mondani:aki tud az nagykabátban is tud. :) Egy profi sebész szép munkát végezhet egy éles konyhakéssel is ha nincs más kéznél,míg a kontár a lézerszikével is csak hentes munkát hagy maga után. A jó eszközök legtöbb esetben csak megkönnyítik a munkát,de nem helyettesítik a precizitást,szaktudást és gyakorlatot.
Üdv!

0

gadenes
gadenes picture

Nálunk szerencsére kevés készüléken van felragasztott alkatrész, és azok hőlégfúvóval simán lejönnek. Szikével finoman feszítve, hogy a pad-ek ne váljanak fel.
Az smd-hez jobb helyeken forrasztópasztát használnak (ezt szitázással viszik fel a forrasztandó felületekre), és ebbe ültetik bele géppel az apróbb alkatrészeket. Majd hőkezeléssel a pasztát megolvasztják és így jön létre a forrasztás. Természetesen a nagyobb (modul, trafó, elko, stb. ), vagy a hőre érzékenyebb alkatrészeket kézzel forrasztják fel.

0

belfi
belfi picture

Szia!

Sajnos az ilyen panelek nem "javításra " vannak tervezve.Próbálhatsz különböző észter hígítókat,acetont, de nem hiszem hogy sikerülni fog.A már kikeményedett ragasztó nem hiszem hogy erőszak nélkül el lehetne távolítani.Amit találtam
Epoxy & Adhesive Cleaner és ennyi.

Üdv belfi!

0

hcs
hcs picture

Nekem van rá egy barbár megoldásom: gravírozóba befogom a vágókorongot (d~20mm) és szépen legyalulom a nagyját a panelről. Pár perc alatt megvan az egész. Csak pormaszk kell hozzá. A lábak maradványát pedig pákával takarítom le.

0

kattila
kattila picture

Szia
Igazad van ez tenyleg barbar megoldas.

0

szegjano
szegjano picture

Helló!

A címzésben ott van, hogy egy nem barbár megoldást keresek.

Tehát a flex, csiszolókő, véső, kalapács, fejsze, nyitott ablakos javítás kiesett.

De azért köszi. :-)

0

Boldogblog
Boldogblog picture

A nyitott ablakos javítási módszer működik csukott ablaknál is. És még ráadásul kétszer csörög.

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

boros.karoly0923
boros.karoly0923 picture

Üdv:

Az smd ellenállásokat, és kondikat nem mindig muszáj kiforrasztani. A szakadt ellenállás,és kondi tetejére vígan rá lehet forrasztani az új smd-t.
Károly

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Tényleg. És, ha elég nagy akkor akár 200 amperes diódát is! Hi!

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! Ez komoly? Kontároknál lehet ez a megoldás, de szakember ilyent nem csinál! Szerintem.

0

boros.karoly0923
boros.karoly0923 picture

Üdv:

Gondoltam, hogy ilyen reagálásokat is fogok kapni. Én nem itélnék el másokat ily könnyen! Én csak hobbíként foglalkozom javítással, és csak a saját készülékeimet javítom. Csak azért mertem leírni e javaslatot, mert immár két éve működik hibátlanul,az így megjavított készülékem. Még akkor is ha kontár javította meg!

Károly

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Ne haragudj, nem ítélkezni akartam, de elég rosszul hangzott, amit írtál, gondolj csak bele más szemszögből is, és ne csak egy-két készüléket vegyél alapul. Így szakemberként nézve a dolgot egy ilyen megoldásért komolyabb cégtől ki is rugnának. És az ügyféllel szemben sem túl korrekt, arról nem beszélve, hogy plusz hibaforrás lehet, ami garancián belül plusz munkát jelent, ami időveszteség. A magam részéről nem tartom szerencsés megoldásnak, ezért írtam. Ha saját magadnak csinálod, úgy oldod meg, ahogy jónak látod.

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

"komolyabb cégtől ki is rugnának"
Igaz ! Még egy komolytalanabb cégtől is !
Ezt csak addig lehet csinálni amíg magadnak javítol, habár én ezt sem javaslom:
- a meghagyott alkatrész később parazita értékeket vihet be az áramkörbe.
("plusz hibaforrás lehet, ami garancián belül plusz munkát jelent") - igaz !
- nagyfeszültségű részben megint ez zárlat forrása lehet.
Csakis átmeneti megoldásként lehet elfogadni.

Üdv: Dénes István

0

ityvity
ityvity picture
*

Üdv.Amint a kollégák már leírták a panel gyártás technológiából adódóan először a panel A (alkatrész)oldalára kerülnek fel az SMD alkatrészek forrasztó pasztába ragasztás nélkül és ezt a kemencében rá forrasszák , utána a B(forrasztási) oldalon az SMD alaktatrészek kerülnek fel ragasztava amit rásütnek a panelra , hogy ne essen le a következő gépeken mikor is berakják a hagyományos radiális és axiális alkatrészeket esetleg kézzel még a nagyobb trafókat és hűtőbordára szerelt alkatrészeket stb. Végén az egész panel átmégy a hullám forrasztón és ez az ossz alkatrészt beforrassza.
Kisebb alkatrészek leszedése legegyszerűbb egy nagyobb forró ón kupaccal , a nagyobb ic-ék meg forró levegővel és én telibe a tokot szoktam melegíteni (hogy el ne "fújak " valamilyen alkatrészt) még a lábakon meg nem rogy az ón és így már ki lehet billenteni a helyéből.

0

szegjano
szegjano picture

Oké, értem én.

Jelenleg is hasonló helyen dolgozok. Mi is panelokat gyártunk.

Bár mi csak "bohóckodunk", teljesen független magyar tulajdonú cégként.

Nálunk máshogy megy; pasztázó, beültető gép, A oldal egyik nap, be a kemencébe, B oldal másik nap, be a kemencébe, ami lepotyogott, elfordult, kézzel kijavít.

Pár éve meg a NOKIA-ban dolgoztam, ott meg azért töltötték alá ragasztóval a procit, mivel az olcsó telóban is u.a. van belerakva mint a drágában, és így nem lehet csak úgy cserélgetni, olcsón drága telót javítani (veszek olcsó telót lefújom, a drágára felrakom).

Majd a következőt megpróbáljuk úgy, hátha nem domborodik ki a pcb, mert ezen lett egy púp a sok hőtől, ami végül ledobta az ic-t. Fóliasávval együtt. :-)

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Nem tudom, hogy mit sírtok!

Majd amikor forrasz anyag helyett vezető anyagú ragasztót használnak és rézfólia helyett fotokémiai eljárással felvitt grafitos vezető sávokat, na majd akkor panaszkodjatok!

Vadászom Utamból Kotródj!
(Fekete István)

0

Kari
Kari picture
*****

Boldogom!
Nyugtatasodra irnam, hogy a garafitos vezetösavokat ugy 30-40 evvel ezelött jobban hasznaltak a kommersz technikakban mint manapsag. A vezetö ragasztok is elegge nagymertekben kerülnek felhasznalasra, s mar legalabb 20 eve! :izom:
Kari

0

Molnitron
Molnitron picture

Üdv!
Nem ér gonoszkodni:-) Az ördögöt a falra festeni meg pláne nem:-)
Molnitron

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

Minden technológiához megvannak a megfelelő szerszámok és eljárások.
Ha 50 évvel ezelőtt egy vérprofi TV szerelő elé letettél volna egy BGA-t rajta a ráforrasztott Cache RAM-al, márha láttál ilyet életedben, akkor nem tudom, hogyan fogott volna hozzá szegény TV szerelő a javításhoz.
Nem azért mert nem jó a szakmájában, csakmert nem ismeri az alkalmazott technológiát, de ezért nem kell lenézni, mert ha megtanítod neki is az új technológiákat akkor majd ő is lealáz téged, hozzánemértőt.
Szerintem a Topiknyitó nem a grafitos paneljavításra volt kíváncsi.

Üdv: Dénes István

0

csepi
csepi picture

Sziasztok.

István, köszönöm az idősebb kollegák nevében is a megértést, azt a nehézséget ami okozott nekünk a technikai fejlődése.

Amikor kezdtük a szakmát, az alkatrészeket forr-lécekre helyezték és vezetékekkel kötötték össze.
Könnyű volt a hibakeresés, csak húzgáltuk a vezetéket, lehetett látni honnan hová megy.

Orion az AT611 TV-ben alkalmazott először NYÁK-t a 60-as évek elején, gondot okozott "tüzipákával" cserélni rajta alkatrészt.

Amire az SMD-k megjelentek, a régi kollegák nagy része elfogyott, más pályára álltak, meghaltak.

Nekem még kattogos wellerem van, 2-3 lábú SMD kivezetését addig melegítem, amíg el nem engedi.
IC-k lábai alá sima vékony drótot fűzök és vele emelem fel, miközben széles pákaheggyel melegítem.

0

Reuter
Reuter picture

Szia!
Egyetértek, ez most egy jó erős ragasztó volt. A penge is jó megoldás, de előtte természetesen le kell alu fóliával "maszkolni". A többi alkatrésznek a helyén kéne maradnia. A spórolás miatt csinálnak ilyet a gyártók. Valaki a technológián kitalálja, mi a tuti, átfut egy csomó emberen, aki nem ért hozzá, majd megérkezik az ötlet a tulajdonoshoz, aki az árat nézi, mibe kerül a ragasztó, ami sok kicsi-sokra megy alapon dönt:- Ez remek megoldás, mert olcsóbb sokkal mint amit eddig használtunk, és különben is sokan jóváhagyták a szakemberek között, tehát a nyerést választom, a többi lesz...rva. Na ez van! Eléggé beleláttam annak idején.
Ja, és még premizálták eme re-mekk-Mestert. Na ezért kínlódsz Te most a lakkal, ami remekül véd a hőtől. Az ostobább gyártóknál bevett szokás ez, meg, még sorolhatnám ( magasabb hőfoknál olvadó ón+hőálló lakk = NAGYBALTA szétverés :)
Üdv Reuter

0

Kari
Kari picture
*****

Szevasz Reuter!
" A spórolás miatt csinálnak ilyet a gyártók." NO, ez messze NEM IGY VAN (megha lehetne igy is latni) = pl. ketoldalas beültetest maskent gyakorlatilag nem tudsz forrasztani! Az egyoldalas beültetesnel is kellhet ha pl. (paranyi meretek miatt) nem adodik elegendö tapado erö a forrpaszta folyasztoszere altal = ahhoz, hogy az alkatreszek helyzete ne razodjon el a beültetestöl a forrasztasig törtenö kenyszerü raktarozas & szallitas soran... :-( Azonkivül manapsag nem okvetlen hullamforrasztjak az SMD kartyat!_legföljebb az atdugott labu alkatreszek (pl. RJ-45/USB avagy PHY & telep-tapegyseg csatlakozok) eseten kerül elö az un. "mikro fürdö" hasznalata. Ennek hatranya, hogy pl. 3mm-re lehetnek az SMD forr-pad-ok a hagyomanyos forrszem eletöl= sok felületet könnyen elherdalsz, nem is sürün hasznalt megoldas...
"ezért kínlódsz Te most a lakkal, ami remekül véd a hőtől." Ennek sajnos kettös erteme van a gyakorlatba= klimatikus, ill. nagyfesz-kuszoaramu terhelesek kivedese, tehat a müködeshez nelkülözhetetlen!
Jobbat!
Kari

0

Reuter
Reuter picture

Szia Kari!
De bizony! Nagyon spórolnak mindennel, legjobban a bérekkel! De nap mint nap láthatja az ember, most nem nevezem meg hogy hol, melyik multi az, de hallani a napi trágárságokat a gyártósoron, ha érkezik valami új kemikália. A régi is jó volt, de ez ócccssóbbb! Hurrá! A szerencsétlen meg kínlódjon vele, találja ki, mit kell csinálni, de élesben, mert ha nincs meg a norma azonnal fenyítik, és itt az sem baj, ha a technológia a hülye, akkor is a dolgozó fizet, pl. elveszik az évvégi bónuszát és kész is.

Üdv Reuter

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Reuti!
Az a benyomasom, hogy nem is akartal megerteni_Nem allitottam, hogy nem sporolnak a cegek, csak azt, hogy a felragasztas (es vedö lakkozas) egy-egy szükseges technologiai megoldas, s ha ezt vitatod, akkor allitasoddal ellentetben megsem lattal (eddig) bele az SMD-szereles technologiajaba :-(...
Kari

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
"ketoldalas beültetest maskent gyakorlatilag nem tudsz forrasztani! " :taps:
Még egyoldalast sem ! Az adagoló automata ráragasztja a smd-ket , mindegyiket, nem csak a resistort . Mivel a forrasztás hullámfürdője lemosná őket .
Nem kell hozzá se milyen forró levegő. Ha rajta hagyjuk a forrasztó hegyét a forrasztáson , kb 10 mp múlva elenged a ragacs és csipesszel egyszerűen le vehető . Persze ide nem ónolvadásipontra kell kapcsolni ... :D

Üdv! Miki.

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! Naigen, attól függ milyen alkatrészt szeretnénk levenni, erre konkrétan előbb nem tértem ki, csak a nagyobbakra mert gondoltam egy 2-3 lábú alkatrésszel megkéne bírkóznia alapból.

0

kolya61
kolya61 picture

Szia !
A nagyobb alkatrészeket nem cserélik, leírják a panelt és kész .
Nálunk most a Panaszkodikba gyártanak panelt , a feleségem MEO-s , ezért elbeszélgetünk néha a folyamatokról. Max 8 lábas IC-k vannak engedélyezve a cserére , ha nagyobb tok sz@rik be , akkor zúzdába megy a panel , ilyenkor eszem a kefét .... , de a rohadt múlti nem enged ki semmit a gyárból .

Üdv! Miki.

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Miki!
"de a rohadt múlti nem enged ki semmit a gyárból"
Még szép! Majd tönkretennéd a hasznát!
Már a gyártás során szemetet termel!

Üdv:
exGelkás

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! Nem igazán értem a kérdésedet, ez az alap SMD panelgyártás technológiája, gondold csak végig, azt már nem úgy szerelik mint 30 éve a hagyományos alkatrészeket, hogy egyenként pozícionálva beforrasztják. Ezt a többezer apró SMD-t, így nem lehet, először mindet a helyére kell tenni ragasztóval, aztán ónfürdőn keresztül beforrasztják az összeset, ha nem lenne ragasztva, szanaszét lehullana az összes. Oldószere tudtommal nincs, ami a panelt is békén hagyná. Szerintem hőlégfúvóval kell próbálkozni, mivel hőközléssel + pici feszítéssel elenged a ragasztó. Nekem eddig mindegyik lejött, még a "száz lábúak" is. Az, hogy némelyik gyártó gyengébb minőségű panel alapanyagra szereli az alkatrészeket, sajnos bennevan a pakliban, mivel nem javításra tervezik, hanem egyszer használatosra. Pl a Panasonic panel is nagyon kényes, az elsőt énis elqrjantottam, de gyakorlattal roncsolás nélkül lehet cserélni a procikat is, aminek szinte az egész tok alsó felülete ragasztott.
Összegezve, hőlégfúvó + gyakorlat.

0

szegjano
szegjano picture

Üdv!

Akkor nálunk nem alap, hanem különleges SMD gyártás technológia van?

Pasztázó, beültetőgép, kemence.

Szerintem az alap ami nálunk van, ez a ragasztós, hullámfürdős, meg a nagy multik által kifejlesztett sz....

De oké, hőlégfújó, penge, gyakorlat, és egy ima hogy ki ne púposodjon.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Jano!
Hogy ez a ragacs nelküli pasztas forrasztas mennyire lenne uj? Messze nem annyira mint itt 1-2 kollega allitja :-)
Elsö csak pasztas sorozatgyartott SMD kartyam ~22 eve keszült, s azota sem volt egyik sem ragasztozva, de leteztek akkoriban is cegek melyek hasznalgattak ragasztokat (is), de legföljebb _ès csak_ a ketoldalas beültetesekhez...
Kari

0

ityvity
ityvity picture
*

Szia , automatizált gépi alkatrész beültetésnél ahol az SMD alkotórészek a forrasztási(B) oldalon vannak és a panel alkatrész (A)oldalára kerülnek még egyéb nem SMD alkatrészek , nélkülözhetetlen a ragasztás , mert csak így lehet egyszerre az összes alkatrészt beforrasztani a hullám fürdőben.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia ityvity!
Mèg 9-en, 2. hsz-kent pont ezt irtam-többek közt: "Kari, 2012-11-09 20:58 Válasz ID:163748" :-)
Kari

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Igazad van, mostanában van már több technológia is SMD panel gyártásra. De a lényeg azonos, gyakorlat kell hozzá, az lényegesen megkönyníti.

0

Istvan-lab
Istvan-lab picture

Szia!

Teljes mértékben igazad van !
Ezen csak az mérgelődik, aki nem ismeri a technológiát.
Megoldást jelenthet beszerezni egy csomó rosz SMD-s panelt és azokon gyakorolni a leszedést !
Amikor én 7 éve először csináltam ilyet, nekem is egy csomó hibás panelt adtak gyakorlásnak.
Mindegyiken fel volt ragasztva az SMD.
Én lényegében 2 megoldást dolgoztam ki erre:

1. Minden 2-3 lábú alkatrésznél: Ha jó a panel akkor forró levegőnél elenged az alkatrész. Ha rosz a panel és hajlamos púposodásra (a zöld panelek pl) akkor leszedem az ónt a lábakról, és úgy melegítem lassan (ebben az esetben nem szívja el az ónos láb a hőt az elkatrészről).

2. IC-k nél ha a fenti eljárás nem segít, akkor a lábakat egyenként fölhajtom és a végén egy csavaró mozdulattal "letekerem" az IC-t a panelről.

Mindenek előtt a gyakorlást ajánlom !
Ez sajnos nem fog csípőből menni még annak sem aki 30 évet forrasztgatott előtte.

Sok sikert !

Üdv: Dénes István

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz szegjano!
Ne mérgelődj, ez egy nagyon régi, és mindenhol alkalmazott technika, ui: a gyártás során erre szükség van, de nem mindegy milyen ragasztót használnak.
Ez most egy jó erős fajta volt. Forró levegő, és egy vékony penge, lehozza!
Üdv:
exGelkás

0

Sponsored links