Sziasztok Mesterek!
Igény mutatkozik mézmelegítő készítésére. Mivel én még nem is láttam ilyet közelről, az ismerőssel megmérettem egy működő modell paramétereit. 500 Watt, 3 m rozsdamentes 10mm átmérőjű cső spirálba tekerve, valamint egy hőfokszabályzó 0- 85 fokig.
Kérdésem az lenne hogy ebben a rozsdamentes csőben mi fűt? Talán a cső maga egy fűtőelem? De milyen?
Köszönöm az építő jellegű hozzászólásaitokat.
Tisztelettel: Imre
2012, November 30 - 19:17
#1
Szia !
Kezdő méhész koromban egyszerűen a kinyitott hordó főlé lógattam egy 250 W-os infra lámpát, majd mikor megolvadt a felső réteg, lemertem róla a már folyékony mézet.
Kicsit macerás de ha nem kell nagy mennyiséget olvasztani működik.
Figyelni kell az infra égő foglalatára, mert a a felszálló melegtől képes csúnyán átalakulni.
Másik lehetséges megoldás, hogy kisebb egy hordós vagy akár több hordós melegítő szekrényeket , kamrákat épít az ember.
Ezek hőszigetelő és hőálló agyagból legyenek.
Láttam olyat is amit egyszerűen ráhúznak a hordóra.
A melegítő szekrénybe be kell építeni egy hősugárzót, ( nekem volt 2 db 100W os égő is -de túl gyakran kiégtek) és természetesen hőfokszabályzó rendszert,hőkorlátozó elemeket, különös figyelemmel az esetleges hőmegfutásra.(műanyag hordó olvadása, tűzveszély !!!!!)
üdv,
Sanya
0
Üdv! Akváriumba való fűtőbetéteken nem gondolkodtál még? Üdv!
0
Helló
A szomszéd nagyüzemben bogaras több variáció is van nála.
Van egy villany bojleres megoldás ez egy külön kör (gumitömlő egy kis szivattyú csőspirál) van egy a fűtésrendszerén (két golyós csap tömlő csőspirál) meg van neki elektromos (amit felülről belelógat simán a 180literes hordóba azt konnektor)
0
üdv: fűtőkábel, fűtőfólia
http://www.stafeta.hu/fut.htm
Bálint
0
Kb. 10 éve csinált egy kollágám egy másiknak mézmelegítőt: befenekezett saválló csőbe beletolt egy kísérőfűtésre használt fűtőkábel darabot, kvarchomokkal körbeöntötte tömören (töltés közben időnként a földhöz ütögette a cső befenekezett végét). A bekötőkábel a cső nyitott végénél, de még azon belül volt betoldva (forrasztás, több réteg zsugorcső, stb.), így a csőből már az jött ki. Sziloplaszttal légmentesen lezárta a csövet. Bevált. A kvarchomok jól vezeti a hőt, és a méteres szakasz 30...50 W-nyi fűtőteljesítménye egy ekkora cső felületén eloszlik annyira, hogy nem lesz túl meleg. Arra kell ügyelni, hogy még hidegen rakd bele a mézbe és csak utána kapcsold rá a feszt.
Egyébként a kolléga simán beleállította a mézes hordóba a fűtést, időnként a felső, hideg végénél megfogva megkeverte a mézet. Ő még hőfokszabályzást sem használt, keveréskor a viszkozitást figyelte, neki az is "súgott". Lehet az eszközre mondani, hogy primitív, de tökéletesen működött.
(Már egyikőjük sem kollégám, így friss infom nincs.)
üdv.
0
HELLO!
Itt van nehany termosztatos mezmelegito , inspiracionak...
http://www.furak.sk/index.php?route=product/product&product_id=144
UDV.:Laci
0
Sziasztok!
Nekem úgy magyarázták, hogy a mézet nem illik nagyon melegíteni, mert termolabilis anyagok vannak benne. Ha ezek elbomlanak, akkor már nem olyan "egészséges". Tehát a méz olvasztása csak kíméletesen végzendő, nem szabad meghaladni a 40-50C fokot. Befőttesüvegben lehet vízfürdőzni, vagy ésszel mikrózni. Azok a bizonyos mézmelegítő spirálok bizony igencsak erős túlhevülést okozhatnak, ha nem mozgatják intenzíven. Ez méhész szakmai körökben egy elfogadott módszer?
0
Szia(sztok)!
Nálunk is hasonlóan műkxik!
A spirálban vizet keringetnek, melynek hőfoka az előremenő tekintetében nem haladja meg az 50 C fokot termosztáttal szabályozva.
Üdv Tibi.
0
szia!
Mennyi idő alatt olvaszt fel a tiétek 180 kg mézet(120 l)? Mivel melegítitek és forgatjátok a vizet?
Imre
0
Szia Imre!
Bocs a helytelen fogalmazásért. A nálunk helyett úgy mondanám mifelénk.
Az az, mivel nem mi használjuk, nincs is információm a felolvasztási időt illetően.
A vízforgatást egy kis teljesítményű fűtési keringetőszivattyúval oldották meg.
A kazánt meg is építheted. Bojler fűtőszál, hőfokszabályozó, és túlfűtéskorlátozó felhasználásával, de akár egy meglévő -kisebb űrtartalmú- kész villanybojlert is felhasználhatsz. (A tágulási tartályról, és biztonsági szelepről meg ne feledkezz!!!)
Üdv Tibi.
0
Szia.
Köszönöm az infót. Lehet, hogy ez a nyerő megoldás.
Imre
0
Szia!
Nagyon szívesen!
Mézes süteményeket előállító üzemben használják már sok-sok éve.
Fűtési időszakban átváltják a gázkazánra egy ESBE szelep közbeiktatásával. Így tartva a szükséges hőfokot.
De nyilván neked nincs szükséged ilyen összetett rendszerre...
Üdv Tibi.
0
Szia!
Nem vagyok méhész, de gondolom azért több nap a felmelegítés mert csak 35 fok körül dolgozik az eszköz. Valóban a vitaminok egy része is elbomlik 65 fok felett. Egyébként valamilyen úton -módon minden méhésznek fel kell melegíteni, -főleg a repce gyorsan kristályosodik- a mézet mert nem tudja adagolni.
Imre
0
HELLO !
Lehet hogy nemsokara mar nem lesz szukseg mezmelegitore.Mehek kozott elterjedt a kaptarelhagyas - nagyon rossz erzes volt latni amikor az aposom elegette az ures kaptarakat , negyven evig meheszkedett...
http://www.origo.hu/tudomany/elovilag/20080617-a-mehhalal-kuszoben-a-meh...
UDV.:LACI
0
Szia!
Itt felénk szerencsére még a költésrothadás sem jelentkezett.
Vas és Zala megye már fertőzött. Idővel minden lehetséges, de reméljük a legjobbakat.
Imre
0
Szia!
Valószínűleg egy fűtőkábel volt benne. A rozsdamentes körítés csak az egészségügyi előírások, valamint a tisztítás miatt van. Nézz utána a fűtőkábelek méretezésének. Gondolatébresztőnek
Üdv! Kalex
0
Hello.
500 Wattos, 3 méteres fűtőkábelt még nem láttam, de megnézném szívesen... https://picasaweb.google.com/aalbee63/SajTKSzTSMHSzetiEszkZKAJVMHlegelJe
http://www.erista.hu/mezmelegito-500-w_t201_m1.html
Ez viszont kisebb teljesítményű: http://www.meheszbolt-tamasi.hu/egyeb-kellek/mezmelegito-spiral De akad 1000 Wattos is: http://www.bacsakmeheszboltgyor.hu/products_taroloedeny_mezmelegito.html
Nem mindegy, hogy köcsög vagy hordó a tárolóedény...
Üdv.: uniman
0
Emberek!
Megkellene erteni, hogy MEZET NEM SZABAD 45C FÖLE MELEGITENI; különben az enzimjei elkezdenek lebomlani,s az egesz "kvazi bio termek"legalabb is nem fog sokat erni! :-(
Kari
0
Szia!
Amit cimbora nézett az olyan mint a második linked. Nem gondolom hogy fűtőkábel azoknak a teljesítménye csak töredéke. Egyébként 120 literes műanyag hordó a tároló eszköz. Repceméz az olvasztás tárgya és a fenti eszköz kb 2 -3 nap alatt olvasztja fel, a külső hőmérséklet kb 15 C°. Mi lehet a fűtőelem?Imre
0
Hello.
Mi lehet a fűtőelem?...Rozsdamentes csőfűtőtestek (száraz vagy olajos közegbe, max. 850° C): http://www.futobetet.hu/futobetetek.html
Rengetegen gyártanak méretre fűtőtesteket: http://gomoriszerviz.hu/futobetet-legyartasa http://www.vrec-co.hu/content/16/egyedi-futobetetek
Üdv.: uniman
0
Szia! Kösz a linkeket, rákérdezek.
Imre
0
Szia!
Itt lehetne érdeklődni. Szerintem legyártják olyanra, amilyenre kérik.
Üdv! Kalex
0
Szia!
Kösz hogy foglalkoztál a problémával. Küldtem nekik emailt, meglátom mit írnak vissza.
Imre
0
sziasztok
Leolvasztó fűtőszál nem elég? az 180w
Fűtőpatron elég húzós áron van 300w.
0
Vannak nálam is különböző betétek, de gond megoldani a mézmentes összerakást. Tudom az is megoldás ha a helyiség hőmérsékletét emeljük 35 C°fölé.
Imre
0
üdv: olyat láttam Szattán, hogy az 50 literes rozsdamentes kanna aljára alulról egy vasalót tettek. Repceméz volt benne.
Bálint
0
Szia!
Nem lenne rossz, csak a hordó itt műanyag.
Imre
0
Sziasztok!
Már régen rossz, ha a mézet műanyaghordóban tárolják!
Üdv:
Laci
0
Hello. ez nem hordó:
Üdv.: uniman
0
Szia Uniman!
Ez valóban nem hordó! De ebben hosszú évek múltán sem ikrásodik meg a benne lévő méznek nevezett anyag!
Kellemes napot mindenkinek!
Üdv:
Laci
0
Szia Laci!
Nemtom mit mekertek bele, de több eves ikramentes tarthatosag_normalisan_ csak akaccal lehetseges...
Kari
0
Szia Kari!
Igen tudom! Azt, hogy a maciban milyen anyag van nem tudom, de biztosan nem akácméz!
Üdv:
Laci
0
Hali!
Lehet, hogy a Sandoz, vagy hasonlo cegek, aroma-vegyeszei köszönik a jo fizetesüket?
K.
0
Szia!
Ez nagyon könnyen előfordulhat!
Üdv:
Laci
0
Szia Laci!
Vannak elelmiszer tarolasra_es mezre is_ alkalmas müanyag edenyek-hordok!
Sajna sokkal nagyobb az artalamas hatasa az agyonmelegitesnek, azzal meg az urak uttünik mintha abszolut nem törördnenek! :-(...
Kari
0
Szia Kari!
Igen tudom, hogy vannak ilyen hordók, de a méhészek többsége nem használ müanyaghordót.Ha van rá lehetőségük, akkor savállóból készült kimondottan erre a célra készült tárolóedényt használják, amelynek az alsó részén van a kitöltő nyílás.A méhészek egyébként nem javasolják a méz melegítését!
Üdv:
Laci
0
Szia Laci!
Igen, egyebkent nyilt ajtot döngetsz, mert en is "csapatbeli" lennek, s szinten nincsen müanyag hordom :-)...
A visszakristalyositashoz lehet melegiteni, de az inkabb "langyositas", mint szo volt rola <=40 fokig.
Kari
0
Szia Kari!
Egyetértek! Apám is méhészkedett, igaz az már nagyon régen volt, de Ő saját maga készítette a tároló edényeket, és a pergetőt is horganyzott lemezből.Volt alumínium 25 literes tejeskannából is.Akkoriban nem igen volt elérhető a saválló anyag!Ő is vízben szokta langyosítani.
Üdv:
Laci
0
üdv: beszéltem egy mézessel.
A műanyag hordót nem használja. Nála max. 50 literes fémhordó van,max 35 C fokos vízzel melegíti.
Zománcozott hordói is vannak.
Bálint
0
Szia Balint!
Teljesen igaza van az illetödnek, a leghelyesebb, ha (anyagiakba megengedik) rozsdamentes acel szerszamokat-tarolokat alkalmaz a mehesz (elvegre elelmiszer ipar ez is!), s a 40-42 fokot semmikeppen nem lepi tul a rekristallizacio miatti melegiteseknel, ill. tarolas-szallitasnal.
Lehet ezen okoskodni hozza nem ertök reszeröl, de attol meg az mez allaga igenis megvaltozik, plane az enzimek eletkepessege, összetetele, pont ezek epsege miattt lenne egeszseges. Ha ez nem allna többe fönn akkor akar pl. homokot is csamcsoghatna a nagyerdemü_egyszerübb lenne a beszerzese :-)...
Ennek fenyeben döbbenetes, hogy akar szabalyozatlan melegitöket is arulnak meg az un. "szaküzletek" is.
Kari
0
Szia.
Én meg beszéltem egy méhecskével és azt mondta hogy az igazi mézet nem lehet melegíteni. Igaz lehet de sok értelme nincs. :) Az állagán nem sokat változtat.
Üdv.
0