Üdv!
Fenti szerszámgép akkutöltő amerikai szabványú 110V-os hálózathoz készült. Leválasztó-feszültségcsökkentő trafóról jól működik. Át kellene alakitani, hoy itthoni 230V-os hálózatról működjön. Az átalakitás célja, hogy a nehéz leválasztótrafót ne kelljen a terepre cipelni.
Megnéztem mi van benne. A greatz 600V 6A, szerintem maradhat. Pufferelkót cserélni kell, 250V-os. A stand-by táp ic mip2f2 dil7 tokozású eszköz. Pont erről nem találtam adatlapot, MIP2C ill. MIP2E adatlapot találtam, a kapcsoló 700V-os, vélhetően ez is maradhat. A fő kapcsoló 2sk3528 600V 17A FET ez is maradhat. Ezt vezérli egy so8 tokozású valami, amiről A0761 feliratot vélek leolvasni, de ilyen nevű vezérlőhöz adatlapot nem találtam. Ha valaki meg tudná mondani a tipusát vagy adatlapot küldene megköszönném.
4. láb test, 6. láb táp, 5. láb meghajtás a fetre, 2. láb vezérlés a szekunder oldalról (optó tranzisztora).
A szükséges cseréken kivül kell-e még valamit átalakitani? Hogyan lehetne ellenőrizni, hogy a trafó(k) birják-e a nagyobb feszültség miatt megváltozott viszonyokat?
Bocsi, hogy hosszú lett...
sanyika45
Üdv!
Köszi a hozzászólást mindenkinek!
A feladat okafogyottá vált, mert a gazdája visszakérte, hogy megpróbálja kicseréltetni 230V-osra.
Ha sikerül neki, kiváncsi lennék miben térnek el...
sanyika45
0
Szia sanyika45!
Szerintem tegyél bele a bemenő 230V-al sorba kötve egy sima 1N4007-es diódát, így csak fél feszültséget kap az elektronika és kész.
Ennél egyszerűbb és olcsóbb megoldást nem találsz.
0
Szia Medve3!
Fogj egy 22u 400V-os kondit, tegyél rá egy graetz-hidat, köss rá kettőhuszat, és mérd meg. Aztán ismételd meg a mérést úgy hogy eléraksz egy diódát, pl 1N4007-et.
Üdv: Jácint
0
Bocs elszámoltam magam
0
Szia! Talán ez segíthet. http://folk.uio.no/rickyh/DC18RA/
0
Elméletileg működhet, csak ekkora feszültség növekedés nagyon leronthatja a stabilitást, mert nagyon lecsökken a kitöltési tényező. Az a kérdés tervezéskor 110V-ra optimalizálták töltőt, vagy csak a VDR-t és a puffert vették kisebb feszültségre. Ez utóbbira utal a 820uF-os puffer kondi, ami elég nagy. Bár, ha figyelembe vesszük, hogy 240W-os, és ilyen kis feszültségere 3uF/W a szokásos választás, akkor nem is annyira.
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok!
A legtöbb kapcsolóüzemű táp működik 90-250V-ig, így nem kizárt, hogy kibírja ez is a 230-at. Érdemes lenne megmérni a trafó áttételét. Én ezt egy hanmggenerátorral szoktam, 20kHz környékén. Az áttétel PC tápoknál úgy alakul, hogy ha hagyományos trafóként használnád, a névleges kimenőfesz 5-10szeresét tudná.
Üdv: Jácint
0
üdv: az amerikai gépeknél más az érintésvédelmi-szigetelési szabvány!
Bálint
0
Szia sanyika45!
Szerintem a legnagyobb gondot az okozná, hogy a duplájára növekedett pufferfeszültséget kellene a fet-nek rá "pukkasztania" a trafóra, és az ezzel járó megnövekedett áramerősséget nem biztos, hogy jó néven venné.
A FET ről nem is beszélve.
De hátha a többiek tudnak majd valami okosabbat mondani...
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
Én is a trafó miatt aggódok, de ez nem közönséges trafó, hanem a vezérlő annyi energiát tölt bele amennyit a másik oldalon kiveszünk. Vagyis a feszültség nem annyira számit, hanem hogy mennyi ideig "töltjük". Ha a vezérlő tud elég rövid impulzust kiadni (hogy ugyanakkora "töltést" nyomjon a trafóba), akkor talán működne.
Arpinyo által küldött linken azt mondják elegendő a puffert (és a vdr-t) kicserélni és működik...
Elképzelhető, hogy a készüléknek van 230V-os változata? Egyébként miért raktak volna bele szükségtelenül nagy 600-700V-os alkatrészeket?
sanyika45
0
Szia sanyika45!
Természetesen, az általad említettek is benne lehetnek a pakliban, de ha csak ezen múlott volna, akkor lehet, hogy egy 400V os kondit raknak bele, és rá írják, hogy 110-240V-ig.
Hiteles dokumentáció nélkül ez csak spekuláció, mely a készülék életébe kerülhet.
Megpróbálhatnád esetleg, valami "bolond biztos" fázishasítóval 160V körül tartani a puffer feszt.
Talán ez lenne a leginkább költség, és súlytakarékos megoldás...
Üdv Tibi.
0