Kedves Kollégák !
Nagyon rítkán javítok (otthon) TV készüléket, és többnyire megúszom ellenálláscserével - pl. a videóvégfok kék csatornájának R326 ellenállása rejtélyes módon kb. félévente megnyúlik, megszakad. Most azonban olyan hibával állok szemben, amihez segítségre lenne szükségem. A hiba története: bekapcsolás után a kép csak néhány perces villódzás után (meglévő képtartalommal) állt be, utána minden oké volt. Egy ideje azonban félóráig sötét, majd előjön a villódzó kép és nem is marad abba. Világos, fehér képtartalomnál lassabb és erősebb a villódzás. (Van mindenféle sejtésem visszacsatolásról, sugáráramról, de nem ismerem a 90-es évek TV rendszertechnikáját.) Kikapcsolásnál nem tökéletes a képkioltás, a színes foltok középre jönnek, majd eltűnnek. De így már évek óta ment, és mivel nem tünt képcsőgyilkosnak, nem törődtem vele. Kicseréltem a TDA 3506-ot, semmi változás. Korábban kapott egy-két "rúgást", szikrát a sorkimenőről, ami körülötte van, de ezek abbamaradtak, a készülék sokáig még jól működött. Volna-e valakinek ötlete, hogyan induljak el, illetve hol lehetne szerezni irodalmat, amiből meg lehetne tanulni hozzá valamit (például szakképzési anyagot, talán azok a legpraktikusabbak, de bármi más is jó, angolul, vagy németül is. A rajzok megvannak, IC adatlapok szintén. Van szkópom is. A hang és a vezérlés működik. Köszönettel P.L.
Még annyit: a fényerő az, ami ingadozik, tehát nem képkihagyásról van szó. Ami érdekes: lassú a villogás, ha a horizontális eltérítés a legfelső sorból indul (ahogy kellene), és szaporább és kisebb intenzitású, amikor az első kb. 20-30 (?) sor egyszerűen kimarad, sortartalommal együtt, van egy felső sötét sáv, és alatta folytatódik a kép.
Hát végre megoldva, tudós kollégám révén :)
Természetesen, ha következetesebb vagyok, akkor talán magam is célhoz értem volna mindjárt az elején azzal, hogy ennek a több, mint 20 éves készüléknek az összes, legalább 100 uF-os elkóját kicserélem, rászánva azt a 2-3 napot anyagbeszerzéssel együtt (lemondva némiképp a hiba elemzéséről, ha közben megjavul a készülék).
Főképp azokat, amelyek tápfunkciót látnak el, és itt is a C 165 (100 uF, 40 V) elkó volt a bűnös, a harmadára lecsökkent értékével. Ez a függőleges eltérítés meghajtó IC (TDA8175) tápfesz utánhúzó kondija. A jelalakokat is elrontotta valamennyire, a lényeges eltéréseket nem vettem észre ezek szerint, illetve a gyári ábrákat "idealizáltnak vettem" némely helyen, na mindegy.
A kép természetesen ragyogó minőségű, a színekkel volt egy kis félreértés, de azóta kimértem, a tesztábra színjelei tökéletesen azonos fázisban futnak.
Mindenkinek köszönöm a tanácsait, észrevételeit !
0
Szia!
Ezt egy idős műszerész kolléga tömören így foglalta össze, amikor a főiskolai tanszék nagy koponyái napokig törték a fejüket egy hiba mibenlétén, majd végül hozzá fordultak:
"A készülékek hibáit nem annyira tudományosan, mint inkább nagy szorgalommal kell elhárítani!"
Aztán két óra alatt megoldotta a problémát.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia, sziasztok!
Te jó Isten!
Mit nyűglődsz ezzel az E-hulladék szökevénnyel?
Valamelyik topikban (tán a "régi jó elektronikai készülékek" vagy hasonló) írtam ezekről a förmedvényekről.
Ezek kibaszott rosszul tervezett, javíthatatlan, kontakthiba halmazok.
A 3505 az megszokott dögleni.. Sokszor. A homokvár impulzus az elszokott kopni... A panelek csatlakozói rendkívül rosszak, nem inkább mérhetetlenül pocsékak. Egyszerűen elképzelhetetlen, hogy miért is azokat tették oda... A felületük úgy meg oxidálódik, hogy le sem lehet kapatni... egyszerűen semmire sem jó.
Az egész konstrukció javíthatatlan, hisz minden madzag rövid, semmihez nem lehet hozzá férni.. És még tovább.
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Hát én ezt nem osztanám, a készülék nálam 20 éve folyamatosan üzemel, az egyszerűbb javítások alkalmával nem ütköztem bosszantó akadályokba, pedig be kellett másznom a belső panelhez is egy trafócserére korábban. Nem volt kellemes, de meg lehetett oldani. Az IC - mint a cserénél kiderült - teljesen jó volt, mármint a cserére nem változott a hiba jellege. A készüléket most elvitte egy igazi szakember - hozzám képest :)
Valóban úgy szoktam járni, hogy túl nagy köröket futok ezekhez (bár szeretem megtanulni, kielemezni a dolgokat), mert a végén mindig valami banális oka volt az egésznek.
Most is azon tűnődöm, hogy talán az egyetlen fontos elkócserét nem csináltam meg, mielőtt elvitték a készüléket, 27. lábon, a szivárgóáram "storage capacitor"-t (ami együttműködik a 26.-ra visszacsatolt jellel). Mert ha az teszem azt szakadt, elképzelhetó, hogy az egész szabályozási kör alap- és egyéb jelek hiányában összevissza működik, gerjed stb. A hetek alatti fokozatos romlást is megmagyarázná ez az alkatrészhiba.
Mindegy, majd kiderül.
0
Szia, sziasztok!
A Videoton imádta dirib-darabból össze kapuzgatni a homokvár impulzust... Rémisztően rossz konstrukció volt tele sok-sok hibalehetősséggel.
Anno sok ilyen Í&-t cseréltem. Rém sok megszakad ellenállást és még több elhalt PE tranyót, de egyetlen egy elkót sem kellett a 3505 környékén cserélnem.
Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)
0
Vagy inkább megismételném egy korábbi kérésemet:
Tudna-e valaki olyan anyagot adni, linkelni, ami a TDA3505/6 felhasználását mutatja be ? (németül, angolul is jó)
Az eredeti Philips adatlap megvan, de nem eléggé informatív, mert már feltételezi az eszköz rendszertechnikai szerepének ismeretét.
Köszi
0
Szia,
ha egy áramkör/IC működését nem értem, akkor az IC adatlapján vagy a belső tömbvázlatot, vagy az alkatrészkörnyezetet szoktam figyelni. A legtöbb IC adatlapja tartalmazza ezeket, és az alldatasheeten megtalálható.
Üdv.
Tamás
0
Szervusz clarke2001!
Nem igazán értem, hogy mit is szeretnél, de az IC adatlapján, minden információt megtalálsz. Azért ide csatolom, de gondolom, ezt használod Te is.
Üdv:
exGelkás
0
Köszönöm az adatlapot, ez volt meg nekem is. A működése a kérdőjel számomra, például mi az, hogy "méri a csatornát a kioltási szinthez (cut off)", milyen szerepet játszanak a hozzátartozó kondenzátorok, mint "tárolt adatok" (storage) és így tovább.
Nyilván van valamilyen "protokollja" az egésznek (az IC "logikája"), annak az ismertetését szeretném elolvasni, hiszen például egy fejlesztő is ezt alkalmazza, az adatlap csak segédlet hozzá.
0
Szervusz clarke2001!
A konkrét IC esetében, csak a belső áramköri megoldások ismeretében, lehetne válaszolni, hogy miért akkora, pl: annak a kondinak az értéke.
Ez egy kb. harmadik generációs jelfeldolgozó áramkör, melynek a feladata, hogy a hozzá beérkező szabványos jeleket a kívántaknak megfelelően megjelentesse a kimenetein. Tehát a készüléket tervezik, az adott IC-hez, az általad is megtekintett adatlapot használva. A javítási gyakorlatban, ennek az elektromos kivitelezése, egy integrált áramkör, ami, vagy jó, vagy sem.
Hogy mit is kell neki csinálni? Tudom javasolni, Pálfalvi Jenő Színes TV-készülékek dekódolói című könyvét (Müszaki Könyvkiadó 1982), melyben igen részletesen, leírja ezeknek az áramköri elemeknek a feladatait, fejlődését, és működésüket.
Üdv:
exGelkás
0
Köszönöm, pont erre gondoltam, igyekszem felhajtani a könyvet. Ez az IC már megvolt 1982-ben ?
0
Szervusz clarke2001!
Elképzelhető, hogy már építettek ezzel az áramkörrel, színes vevőket, de igazából, lényegtelen, mert a megoldandó feladat, nem változott, a színes TV, jelfeldolgozásban, csak az áramkörök korszerűsödtek.
Egy kicsit az az érzésem, hogy a javításod kezd vakvágányra futni, elvesztél a részletekben. Azt hiszem, érdemes felvenned a direkt kapcolatot Fülesmesterrel, mert Ő kérdéseket is fel fog tenni a hibával kapcsolatban, majd a válasz, közelebb visz a javítás végéhez, és segít megérteni a működését is.
Üdv:
exGelkás
0
Az előbb viszont pont azt mondtad, hogy "Tehát a készüléket tervezik, az adott IC-hez, az általad is megtekintett adatlapot használva." Én ezt úgy is értelmezem, hogy ha új és összetettebb funkciók vonhatók össze egy IC-n belül, akkor változik az addigi hagyományos rendszertechnika is.
Változás : ezekben a percekben vitte el tőlem a készüléket egy profi szerelő ismerősöm, valószínűleg pontot fog tenni az ügy végére.
Tehát köszönöm az eddigi segítséget, a megoldás mikéntjéről mindenképpen be fogok itt számolni
0
Szervusz clarke2001!
Kezdjük úgy, hogy először az alkatrészt fejlesztik, majd ezt követi a készülékek fejlettebb generációja. A feladat, adott, mert az adók által, -meghatározott formátumú- sugárzott jelet, kell megjeleníteni, színes kép, és hang formájában. A vételnél, az egye több funkciót ellátó áramkörök kezdtek elterjedni, melyek működéséről, a legjobb esetben is, max, egy blokkvázlat, és egy gyári ajánlás szintjén kapunk tájékoztatást. Hogy az IC, belül, miként oldja meg a feladatát, nem publikus, az analógok esetében megsaccolható, de minek? A felhasználónak (TV tervező)is csak annyi a feladata, hogy biztosítsa a működéshez szükséges környezetet. Amennyiben, a bemenetekre érkező jel megfelelő kimeneteket produkál, akkor működik.
Persze, ez a technika, már a múlt, digitálisak lettek a jelek.
Üdv:
exGelkás
Ps: Természetesen, az áramkör fejlesztést, a készüléktervezők, és a piac inspirálják.
0
Szia!
Ez egy analóg IC, ami legföljebb a kondenzátorok tárolt feszültségszintjét tudja összehasonlítani a jel aktuális szintjével. Itt nincs szó digitális adatokról.
Üdv:
Fülesmester
0
Ezt én értem, azért is idézőjeleztem a logikát.
Azért lenne jó a pontos működés ismerete, mert a hibajelenség is csak így mond valamit, például az említett kondenzátorok, ha problémásak, akkor az hogyan hat ki, stb. Az adatlapon ott vannak a szép elnevezések, adatok (pl. "cut off control range"), de nem tudom hova tenni. Számos más ilyen is van, pl. pont a valószínűleg kritikus 26. lábhoz. De azok csak értékhivatkozások, csak az megy vele valamire, aki már tudja, mit csinál az IC.
Másik példa a 25. láb. Az adatlap alkalmazási példája használja, ebben a tévében pedig nem használt láb. Nem tudható, miben állt a tervező szabadsága, hogy ezt megtehesse, a tömbvázlatból például.
Vagyis honnan tudhatta, vagy tervezhette meg, hogy ez az IC akkor is helyesen fogja a feladatát ellátni, ha a 25. lábat a levegőben hagyja, eltérve a gyártó alkalmazási példájától. Itt van számomra a hiányzó láncszem.
(Nyilván el lehet térni, a két rajz összevetéséből sokminden lekövethető, dehát nem minden szerintem.)
0
Szia!
Ezekhez az részletes információkhoz igen nehéz hozzájutni, mert már nagyon régi dolgokról van szó. Nem igazán tudok ilyet elektronikus formátumban.
A 25-ös lábra vonatkozó kérdésedre egyszerű a válasz: Azért nincs bekötve, mert ez a sasszi nem tartalmaz csúcs sugáráram korlátozást, csak átlagosat. Így tervezték.
Ha megkeresel szóban (pl. Skype-on), akkor segítek a dolgok értelmezésében.
Az AKB áramkör (és az egész IC) működését a 10-es lábra érkező SSC (szuper homokvár) impulzus határozza meg. Ha ez nem teljesen korrekt, akkor a jelfeldolgozás hibás lesz. Ellenőrizd!
Cseréld a 27-es lábra kapcsolódó C238 kondenzátort, és a 7,8,9,2,4,28 lábakra kapcsolódókat is!
Üdv:
Fülesmester
0
Köszönöm ezt a mellékelt pár sort, na ilyen szövegeket kajolnék kétpofára ... hol lehet ezekhez hozzájutni ? Még mindig azt gondolom, hogy szakképzési, üzemmérnöki oktatási anyagok lehetnek a legjobbak. Engem sajnos elkerültek ezek, teljesen más praxisom volt, és szóba sem került a tananyagban sem.
0
Szia!
Néhány dolgot leírtam, amiket gyakran kaptam kérdésként a szakkonzultációs munka során, de a válaszok többsége csak a fejemben van meg, és ott is egyre halványabban! Arra sem igazán emlékszem, hogy mit honnan szedtem össze, de ez a témakör már egyre inkább a feledésbe merülő múlt!
Üdv:
Fülesmester
0
Nem tudom, hogyan célszerű egy régi témát előásni, hogy ne tagozódjon be nagyon a többi alá, inkább itt írom: elővettem újra a televíziót, az összes általatok javasolt elkócserét és ellenőrzést elvégeztem, de semmi változás nincs a készülék viselkedésében. Azért hozom elő, mert megbontottam az áramköri struktúrát, és érdekes dolgokat tapasztaltam, hátha ezzel tovább lehet lépni. (Bár már erősen nézegetem a neten az eladó, új CRT tévéket, ha ehhez volna jó vásárlási tanácsotok, az ugyanolyan hasznos lenne számomra. Azért maradnék a képcsöves tévéknél, mert egyrészt semmi bajom velük (a HD a lakás méretei mellett nem tud lázbahozni), és árban sokkal olcsóbbak, és egy jó képcsöves kép még mindig szebb akármilyen lapos csodáénál szerintem. Min. 55 cm képátlóval persze, szóval, ha valakinek van vásárlási tippje megköszönném, mert nagyon ritkán nyúlok tévéhez, és a ráfordított idő aránytalanul sok, na nem taglalom tovább).
Ennél a készüléknél most megszüntettem a a videó végfokról a TDA 3506 26. lába (automatic cut off control és sugáráram korlátozás is ??) fölötti R 235-re jövő visszacsatolást, és ezt a pontot a földre kötöttem (tehát nem a 26. lábat). Az eredetileg odajövő jel a levegőben van most. A tévé most is ugyanúgy villog, vibrál de egy jó 10 perc után stabilizálódik a tesztábra, akár "használhatnám" is így.
Viszont: a 26.lábon látni egy nulla DC-jű 1,5 Vpp színuszos gerjedést (?), stabil 50 KHz-en. Az IC szerintem túl meleg, bár rendes üzemállapotban sohasem tapintottam azelőtt. Miért gerjed, ha most nincs áramköri visszacsatolás ? Azért gyanús, mert ha a G2-vel felhúzom a fényerőt (meg is jelennek a visszafutások stb.), az ábra megint villódzani kezd, tovább húzva a G2-t el is tűnik, de csak a tesztábra, a fényerő marad. A gerjedés amplitudója is lecsökken, egészen lelaposodik. Az IC RGB jelkimenetein (1.3.5.) szűnik meg a jel (majd jön vissza, ha visszaveszem a G2-t), ez a számomra érthetetlen, valami parazita visszacsatolásnak kell lennie, és ezt nem tudom, hogy lehet megfogni. Mert mi köze a G2 vagy a sugáráramnak ahhoz, hogy az IC mivel hajtja meg a végfokot, ez a rejtély most nekem.
Akár villózik a kép, akár stabil (ezzel a tüneti kezeléssel), mindenütt a gyári ill. a tesztábrának megfelelő szkópábrákat látom, ez a másik, amitől becsavarodok. sehol nem tudok hibát keresni. Helyesebben a villózás közben a RGB kimenetek ingadoznak, és az látszik a képernyőn.
Hát ha valakinek van kedve ezek után, örömmel venném a tanácsát, mert nekem ez már kezd sok lenni, de az egyébként ragyogó minőségő képről még nem akarok lemondani.
0
És tényleg gerjed. Két 3506-os IC-vel néztem, Telefunken és Philips. A TFK-vel a kimeneteken kb. 6-10 MHz, fél voltos szinuszjellegű hullám van (a szkóp csak 3 MHz-es sávszélességű). A Philips-en egész más, 500 Hz-es fázisbizonytalan impulzusok, és a 26. láb előtt meg 50 kHz-es szintén szinusz. Az IC tápkondiján nem láttam semmit, de ki is cseréltem, ugyanaz minden. Más eszköz nem volt a közelben, nem lehetett szórt jel a levegőből.
A többi láb rendben levőnek tűnt, kivett IC-nél végigmértem minden csatolókondit,zárlatos nem volt köztük. Videómagnó tesztábráját használtam (a gerjedések enélkül is ott voltak), két fehér, függőleges csík. A világosságjel ott van a 15. lábon stabilan, színkülönbségi jelet nem láttam hozzá, de azt sem tudom, mit kellene látnom. Kb. két hónapja még mutatta a tesztábrát, ma már nem megy, csakis műsorképet mutat, de villogással és csakis jó félóra után, addig sötét a képernyő, A villogás erőteljesen látszik a színkimeneteken és a sugáráram jelen (26. láb elé hozva). A világosság, kontraszt, telítettség jelek szép simák a lábakon, követik a távirányító kezelését.
A TEA 2029 is gyanúsan meleg, de azt már nem volt érkezésem méregetni.
0
Sajnos nem javult a helyzet. Megcsináltam minden cserét (D138 nincs ebben a változatban), a CRT panel tápja is rendben van, de semmi nem változott. Levettem a képcsőfoglalatot, felületi elváltozásnak nincs nyoma, szép, egyformák a csatlakozótűk. Holnap megnézem szkóppal a pontokat, de addig is néhány furcsa, digitműszerrel mért érték - a kép sötét, AV üzemmód, bemenőjel nincs: katódok 95-105 V, Videóbemenetek 5-6 V. A G2-t ha feltekerem, előjön a fényerő, visszafutócsíkokkal, és érdekes, színenkénti vonalakkal is. Próbálok utánanézni, de meg tudná valaki mondani a normál képcsőfeszültségeket a lábain ? VIDEOCOLOR A51EBV13X01
Még egy kérdés: a TDA 3506 IC melegedhet ? Az ujjam 10 másodpercnél tovább nem lehet tartani rajta, elég forró lesz alatta. A többi IC hideg.
A katódok leföldelése vírító képernyőt ad színenként.
Kösz, üdv !
0
Szia!
A merevítő, és hűtő lemezek lábait forraszd át, mert anélkül földhurkos lehet a panel.
Üdv:
Fülesmester
0
Mármint, hogy kilazultak volna, és meg kell erősíteni a forrasztásokat elektromosan is ?
0
Szia!
Pontosan!
Üdv:
Fülesmester
0
Köszönöm, majd egy hét múlva :)
0
Szia!
Normál fényerő, kontraszt és telítettség értékeknél a színsávábra képét megjelenítve a katódokon 120-130V mérhető. A G1-en néhány volt, vagy nulla. A G2-n pontos értéket mérni nagyon nehéz, mert a mérőfej beterhel, de így 200-300V normálisnak tekinthető. Teljesen fekete képnél (kioltásnál) a katódokon a 95-105V nagyon alacsonynak tűnik.
R334-et megmérted? (10R)
A TDA3506 nem szokott forrni.
Üdv:
Fülesmester
0
Igen, az R334 10 ohm. Most mértem a G2-őt, valóban beterheli a műszer. Ha feltekerem annyira, hogy valami fény (csíkok) legyen, onnantól viszi magával a katódfeszültséget is 95-ről 120 V fölé.
Kioltás továbbra sincs, egyfajta színgyűrűvel középen túnik el a kép, de ez is csak akkor látszik, ha legalább 5 perce ment.
A 3506 bizony forró, most megint néztem, ez már cseredarab foglalatban. ... a TEA 2029 is hőt termel hasonló mértékben.
0
Szia!
Ez így nagyon körülményes! Ezért javasoltam a szóbeli konzultációt! (Akár Skype-on is)
G1 feszültsége?
Az IC-k tápfeszültsége rendben van? (Nem túl magas?)
Üdv:
Fülesmester
0
G1 a földön van, az IC-tápokat majd holnap megnézem.
Már nekem is sok ez :) Skype-om nincs, addig még próbálkozom a szkóppal. Az, hogy a G2 magával emeli a katódokat, amint egy kis sugáráram van, gyanús ... lehet, hogy valamiért a sötétre akar szabályozni ... gerjedés ? stb.
Mára köszönöm, holnap szkópozok.
0
Szia!
Mint ahogy többen írták a 200v kondijával kezd!
Üdv
0
Szia!
Rovex sasszi.
Cseréld (méregetésük nélkül): T109, T110, T330, D117, D129, D138, C335
Ellenőrizd: R334, R331, fókusz-G2 szerelvény (ha nem a sortrafón van, hanem a CRT panelon)
Ha szóbeli konzultációt szeretnél, hívj telefonon! (Szám az adatlapomon)
Üdv:
Fülesmester
0
Most állok neki, de nem találom a Rovex feliratot (?) a sasszin, és a D138 diódát sem a rajzon.
Üdv
0
Szia!
A sasszi neve nem szerepel rajta, ne keress ilyen föliratot! (Táblázatból lehet kikeresni.)
A csatolt rajzon megtalálod a keresett diódát is.
(Nagyobb fölbontásban is el tudom küldeni, de ide csak redukálva lehetett feltölteni.)
Az áramköröket többször módosították a gyártás folyamán, ezért a rajzhoz képest kisebb eltérések is lehetnek.
Üdv:
Fülesmester
0
Köszönöm, meg fogom tenni. Ezeket is végigmértem korábban, de csak pn-átmenet vizsgálattal. A G2 a sortrafón van, de a világosság jól reagál rá. Ha eltekerem, megjelennek a sorvisszafutások is. Mi volna a szabályos sötétszint a katódon ?
0
Szia!
A fekete (kioltási) szint kb. 170V a katódokon, de ezt beállítani csak a hibaelhárítás (hibás alkatrészek cseréje) után kellene.
Üdv:
Fülesmester
0
A javaslat szerint kicseréltem mindent, érdemes most fekete szintet beállítani ? A jelenlegi 95-105 V eléggé abnormálisnak tűnik. Mi a módja ?
0
Szia!
A G2 emelése.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia!
Mivel már elég idős készülék, javaslom átnézni a képcsőfoglalatot, az egész RGB alaplemezt, azon a segédrács feszültség C335 10nF, 2kV-os kondit.
A képcső lábait, -G2 és fókusz- nem oxidáltak é?
A sorkimenő trafó (kiviteltől függő, mármint eredeti vagy utángyártott), amennyiben tartalmaz bedugós vezetékeket, azok beégése az elfáradt vezető gumiba is okozhat ilyen jelenséget.
A C154 10uF-250V már minegyikben rossz.
Ezeken kívül a sovégfokban, vagy "bárhol" a forrasztás és csatlakozó hibákat ellenőrizd.
Üdv! tnema
0
Köszönöm az eddigi tanácsokat, és hasonlót korábban én is csináltam, a jelzett kondik ki lettek cserélve illetve a C335 leellenőrizve - persze csak ohmmérővel. Továbbra is szeretnék azonban irodalomhoz jutni az ezekkel az IC-kel megvalósított készülékekről, nem konkrét típus-, hanem rendszerszinten tárgyalva. "Rögeszmém" ugyanis, hogy egy hibásan működő visszacsatolás, "szabályozás" történik valójában, valamilyen szakadás, zárlat akármi miatt.
Esetleg valamelyik áramkör már nem tud munkapontba beállni ... például egy kondenzátor veszít a feszültségéből, a kisülés mértéke az idővel haladt előre.
0
Szia,
én a segédrácsfeszültségnél és az RGB végfok tápfeszültségénél kutakodnék elsősorban. Ez utóbbinak a szűrőkondiját is cserélném (10uF 250V). A sortáp stabil mivoltát is kellene ellenőrizni.
Üdv.
Tamás
0
Értem, de akkor mi okozhatja a felső sorok kimaradását a fényerő függvényében ? Ha a teljes, villogó "fehéres" kép világosságát visszaveszem a távszabályozóval, átmegy a felső, sorhiányos és szaporábban villogó állapotba. Ez oda-vissza következetesen történik. Ha a katódokat leföldelem, teljes fényerőt látok, mindhárom színnél, ebből gondolom, hogy nem nagyfesz gond, azaz terhelési probléma lehet, de nem annak tűnik.
0
Szia Clarke2001!
A jelenségből én inkább a függőleges fokozat gerjedésére gondolnék. Mérd meg a függőleges eltérítő tekercsel párhuzamos ellenállást / 470ohm az eltérítő tekercsen/
Üdv: hjeno
0
sortáp ... hmm, azt még megnézem, bár a sorkimaradás "stabil", vagyis mindig ugyanannyi sor marad le felül.
RF vagy videóbemenet mindegy.
0