Sziasztok!
Az SAA 1251 IC adatlapjára és ha lehet, ajánlott kapcsolásokra lenne szükségem. Ugyanis távirányító vevő egységet szeretnék építeni, de a PIC-ekhez hülye vagyok, ennek meg van egy 4 bites kimenete, amelyen a kiválastott csatorna kódját jeleníti meg. Nekem csak ez a kimenet kellene, az analóg szabályzók és a hangolással kapcsolatos részeket szeretném lefejteni róla. Kb. fél napja guglizok, de csak az adó (SAA 1250) adatlapját találom. A 1251 és a TEA 1009 vevő-erősítő egy régi Videoton TV-ből rendelkezésre áll.
Segítségeteket előre is Köszönöm!!!
Gyula
Sziasztok!
Újra egy kérdésem lenne a témával kapcsolatban. Megépítettem a vevőegységet Tibi linkje alapján, illetve az illesztést úgy oldottam meg, ahogy a "magnódeck átalakítása távirányítóssá" részben le van rajzolva. Természetesen a BCD kimenet feszültségeit 5V-ra osztottam le a rajzon szereplő 11 helyett és CD4067 analóg demux-ot használtam a dekódoláshoz. Valamint a "resetelő diódával", ami a 1251 7-es lábára megy, sorba kellett kötni egy 220k ellenállást és úgy az IC-re. Működik is úgy, ahogy le van írva, DE! :) Ez a rádiótuner (SONY ST-V710L) elektronikusan kapcsol be. Mivel a távirányító 20ms időközönként ismétli a kiadott jelet, a gép ki-be kapcsolgat, ha a gombot véletlenül hosszabban nyomom. Ugyanígy, ha a programozott állomások sorszámát írom be, ha hosszabban nyomom pl. az 1-es gombot, 11 íródik be, holott én pl. 15-öt szeretnék beírni. Azt kellene valahogy elérni, hogy ezek a bizonyos kimenetek 20ms-nél lassabban reseteljék az IC-t, hisz ekkor úgy tűnne, hogy a tuneren az adott gombot csak hosszabb ideig nyomták, és ekkor nem ismételne. Jó lenne kevés alkatrészekből megoldani, mivel az ák. már meg van építve...
Néhány kimenetnél viszont jó lenne így ahogy van, mert pl. a hangerő állítás a hozzá tartozó erősítőn nyomógombos. Így ha ott ismételt lenyomások vannak, akkor lenyomott táv. gombokkal folyamatosan tudnám állítani a hangerőt.
:help:
Bocsi, hogy hosszú voltam. Valószínűleg több helyen nem is egyértelmű. Ebben az esetben kérdezzetek.
Segítő hozzászólásaitokat előre is Köszönöm!
0
Szia!
Egy ellenállás, egy kondi a föld felé és egy schmidtriggeres kapu, ami a lassú jelböl négyszöget csinál. Pl CD40106
Üdv: Jácint
0
Szia!
Köszi a tippet! A baj az, hogy szerintem ha a reset 0V-ot kötöm GND-nek, akkor pontosan ugyan akkor vált az IC kimenete is, hiszen a kondi az első pillanatban rövidzár...
De lehet, hogy félreértjük egymást. Esetleg tudnál küldeni majd egy egyszerű rajzot, hogy Te mire gondolsz pontosan?
Üdv:
Gyula
0
Szia!
Az a baj, hogy nem látom a kapcsolásodat, mivel a magnódeckes oldal nem jön be. Van egy impulszusod a reset felé, amit hosszabbá kellene tenni?
Addig is, hátha ez segít:
Üdv: Jácint
0
Szia!
Nem hosszabbá kéne tenni, hanem kb. 30ms idővel késleltetni kellene. Lásd rajz. Ráadásul mindezt 18V-os amplitudóval.
Köszönöm, hogy foglalkozol vele(m)!
Gyula
0
Szia!
Van EWB-d? (Elektronics Workbanch 5.0) Vagy Tina? Azzal be lehet játszani az időt.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Az EWB szerint a működés teljesen OK, a dT 5.8 ms. Csak azt nem tudom, melyik tagok határozzák meg a késleltetést. Akármelyik értéken módosítottam, csak az imp. szélesség változott, vagy végig H-ban maradt a kimenet...
Ha tudod konkrétan, légyszi segíts! De még én is játszok tovább.
:help:
Gyula
0
Hali!
Én meg parabolát állítok. Az első dióda nélküli ellenállást növeld.
Ideértem, tököltem kicsit, ez elvileg 32ms
A kimenő impulzus szélességét egy kicsit elszámolja! A szkópot az utolsó kapu bemenetére tedd, ott látszik a tüske, a felső harmadától vált a kapu.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Na most kicsit kísérletezgettem és a végén lényegesen egyszerűbb, bár nem olyan elegáns megoldásra jutottam: A BC212 bázisán levő 4,7k és a dióda anódja közé forrasztottam egy 4,7u kondi - pólusát, a + pólusát pedig a +5V -ra. Ez a reset után néhány ms-ig pótolja a tranyó bázisáramát. Nekem ez pont elég.
A rajzokon látható az eredeti és a kondival kiegészített rajz is.
Mindenesetre nagyon köszönöm a ráfordított idődet!! A kapcsolást azért elmentem, bármikor jól jöhet.
Köszönöm!!!
Gyula
0
Szia!
Köszönöm. EWB van, délután játszok vele kicsit. Majd +írom, hogyan sikerült.
Gyula
0
Szia!
RT évkönyv 1993-as számában nagyon jól le van írva!
Üdv: Jácint
0
Szia cape-t!
http://bsselektronika.hu/index.php?id=53#
Üdv Tibi.
0
:oke: Sziasztok!
Köszönöm mindkettőtöknek. Amit Tibi belinkelt, az *5-ös!! Így a többi áramköri részt sem nekem kell kikísérletezni.
Köszönöm mégegyszer!!! :oke:
Üdv: Gyula
0
Szia Gyula!
Nagyon szívesen.
0
Szia Gyula!
Ha meg tudod szerezni azt az RT évkönyvet, nagyon jó leírás van benne, sok apró trükkel, opciózással. Érdemes átolvasni, mert belefuthatsz olyanba, hogy 5 perc után lekapcsol, mert nem kap videojelet :-)
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint!
Ez nem-igen foglalkozik videó jellel...
Valamikor régen ebből gyártottam távirányítható parabola pozicionálót.
A "KGST piacon" lehetett kapni Szovjet gyártmányú adó/vevőpanel szettet, az adóból a felesleges gombokat kiszedtem, a lukakat befoldoztam, a vevő panelből meg csak az IC-t használtam fel, meg az IR vevő modult, ami akkorára össze volt "miniatürizálva", mint 2 gyufás doboz :rohog:
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
Opció kérdése. Én beltéribe raktam 22kHz-t, az is ezzel volt építve. Vidi tv-vel párositva, és egy távval ment a kettő.
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint!
Attól még abba a csipbe nem-igen kell videó jelet bele vezetni...
Szerintem Te kevered, a fejlettebb 1290...1293 IC-vel, melyeket szintén a 1250-es adóval lehetett "megszólítani".(bár videó jelet emlékeim szerint, azokba sem kell vezetni, csak egy analóg egyenfeszültség szintet(1293-nál 28.láb = "validate") ez a láb opciózható).
Szerintem a 1251-et "ilyen veszély" nem fenyegeti.
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
Igazad van, keverem. Még jó, hogy Te figyelsz :-)
Üdv: Jácint
0