You are here

Erősítők párhuzamos kapcsolása?

13 posts / 0 new
Last post
jakyg
jakyg picture

Sziasztok!

Van egy 250W-os BEAG erősítőm, ami már modern univox-os (analogic) végfok panelekkel van szerelve, az erősítő gyárilag híd kapcsolású.
Arra gondoltam, hogy átépíteném az erősítőt hídkapcsolású helyett párhuzamos üzeműre azért, hogy csökkentsem az erősítő belsőellenállását ezáltal csökkentve a terhelés változása által okozott veszteségeket, cserébe megnövelném a tápfeszültséget a duplájára, tehát végeredményben ugyanoda jutnék teljesítményben, csak hogy megnyílna a lehetőség, arra hogy áram visszacsatolást is építsek az erősítőbe -lévén ez a BEAG erősítő basszusgitár erősítőnek lett átalakítva.
Az érdemi kérdés az, hogy ilyenkor elvileg kellene illesztő ellenállást tenni a két erősítő kimenetére, hogy ne egymás ellen dolgozzanak:
a.) Mekkora ellenállások kellenének ide?
b.) A végtranzisztorokhoz beépített emitter ellenállás nem végezné el automatikusan ezt a feladatot? (0,22Ohm tranzisztoronként, 3 pár végtranzisztor / modul)

Comments
kolya61
kolya61 picture

Szia Jakyg !
Én a QUAD-okat készítettem paralel kapcsolásban is , 0.2 Ohm-t raktam a kimenetek közé , semmi probléma nem volt velük és sokkal jobban-szebben szóltak , mint hídban .

Ebben a topikban már beszélgettünk róla , szerintem, vagy nem , de az biztos ... :D
Viszont a feszültség duplázás , meg kell gondolnod, mert nem mindegyik séma tolerálja az ekkora feszültség emelkedést. Persze én nem ismerem a kapcsolást , magát, ezért csak mondom....

Üdv! Miki.

File csatolás: 

0

gbenyov
gbenyov picture

Én kolya61-et tisztelem, de ilyen párhuzamos erősítő megoldást SOHA nem csinálnék!

Egy-egy erősítő egység erősítése, annak frekvenciafüggése, és fázismenete, annak frekvenciafüggése SOHA nem lehet egyforma.

Ha MINDEN elem, tranyó, kondi, panel, ellenállás precíz ezért 1%-osan egyforma a két- vagy több erősítőegységben, akkor ezeknek a szórását szélső esetben ÖSSZE KELL ADNI, és e különbözőség miatt egymást fogják terhelni az egységek.

kolya61 is tudta ezt, ezért használta az összegzéskor a 0,2 ohmos ellnállásokat. De akkor minek a kis kimeneti impedancia?

Másrészről sem mennék el ebbe az irányba. Vegyünk csak egy kis pl. 300W-os egységet, a 4 ohmra kb. 9 Amper hangáram fog kiballagni a hangszórókig. Mire-Kinek jó ez?

ő erő
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?

0

kolya61
kolya61 picture

Szia GBenyov !
Azt elfelejtettem oda írni, de Te már úgy is rég tudod :beer: , hogy ezek az erősítők, nem otthoni használatra készültek, általában együtteseknek, vájtfülű discosoknak :D , de természetesen egyetértek veled és ugyan úgy gondolom , ahogy írod .
Saját használatra ne készítsünk ilyen összekapcsolást. Inkább 1 nagyobb teljesítményűt :oke: .

Üdv! Miki.

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Sok lúd disznót győz... lehet lemondok erről a megoldásról. Viszont ez gyárilag 3,6Ohmra van illesztve a 250W teljesítmény ami alapból 8,3A, de szerencsére elég szépen van tartalékolva minden (nem hiába BEAG) egyszer ennek az erősítőnek a régebbi változatát (8db 2N3055 végekkel) meghajtottunk rendesen egy 8 és egy 4 ohmos hangfalat párhuzamosan (2,6Ohm) hát szólt is elég rendesen, ott nem hogy 9 de inkább 10 Amper hangáram szólt :P Ez egy hangszer erősítő nem otthoni hallgatásra van építve.

0

CHZ
CHZ picture

Szia!

Nekem is ez a véleményem.
Több hátránya van mint előnye, röviden így lehetne megfogalmazni.

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia, sziasztok!

Eléggé érdekes az átépítési elképzelésed. Biztos vagy benne, hogy a két erősítő egyformán fog dolgozni?
A kétszeres tápfeszültséget hogyan fogja a kapcsolás elviselni, még, ha ki is cseréled a félvezetőket?

Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Mivel gyárilag híd üzemre gyártott erősítőről van szó, így valószínűleg erősítésre ofszetre már gyárilag válogatva van, ezzel nem lenne gond. Maga a végfok panel egy univerzális panel, a BEAG utódvállalata, az Univox ma is ezt használja minden erősítőjében, pl ugyanez a panel a manapság gyártott APT100-ban +/-55V-ról megy, az én erősítőmben +/-30V-ról megy. a végtranzisztorok BD249C/DB250C-k a meghajtók valami 2-300V-os toshiba 2SC/2SA-k, a tápot bírni fogja.

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia, sziasztok!

Hídkapcsolásban pont ellen fázisban van vezérelve és biztos, hogy nem fordulhat elő olyan eset, ami párhuzamos üzemesetén előfordulhat, ha a két oldal nem pont egyforma kimenő feszültséget ad.

Például, ha 1 Khz színuszt erősítesz vele és a kimenő feszültség az egyiken 44 volt eff. a másikon meg csak 42 volt eff. akkor az a 2 volt a kisebb kimenő feszültségű erősítőbe be fele fog el tünedezni. Az erősítők erősítése meg nem csak simán különbözhet, de még frekvencia, kivezérlés függően is különbözhet.

A tápfesz emeléssel meg megváltoztatod a kapcsolások munkapontjait. A panel hiába univerzális. A tápfeszfügvényében biztos, hogy más az alkatrész készlet.

Sok sikert hozzá! De azért majd az átépítés után az első bekapcsolástól kezdve videó kamera előtt tevékenykedj, hogy mi is veled röhöghessünk!

Vadászom, Utamból Kotródj! (Fekete István)

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

Ne gondold, hogy az erősítők párhuzamos kapcsolása az én fejemből pattant ki, ez egy ismert eljárás, még ha nem is olyan széleskörűen alkalmazott, mint a híd.
Egyébként az erősítő visszacsatolása frekvencia kompenzált (és állítható is) ezáltal az átvitel is, másrészt csupa 1-2%-os ellenállásból van építve -gondolom a szimmetria miatt.
Itt a kapcsolási rajz, ez azért nincs agyon bonyolítva.

File csatolás: 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: a teljes frekvenciasávon azonosnak kell lenni a két erősítőnek.
Fázisban, frekvenciában, erősítésben.
A tápfeszt miért kell megemelni? Akkor újra kell konstruálni az erősítőt.
(csak a doboz marad az eredeti)
Szerintem egyszerűbb megoldás dupla teljesítményű erősítőt építeni.

Bálint

0

jakyg
jakyg picture

Szia!

De ha mondom, hogy ugyanezt a modult használják ők több tápfeszültségről is, miért kéne akkor újraépíteni?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: párhuzamosan?
Kirchoff bácsi írt erről törvényeket is, itt bonyolítja a dolgot, hogy impedanciákról is szól a dolog.
Próbáld ki, aztán meglátjuk.

Bálint

0

Sponsored links