Kedves Kollégák, nemrég vettem használtan egy ilyen monitort, kb. 3 hét használat után bekapcsolás után csak egy-egy felvillanás jön képtartalommal, aztán már semmi, a számítógép rendben megy alatta. DVI vagy RGB bemenet mindegy. Néha, ha úgy tartotta a kedve és elindult, akkor már ment akármeddig, de egy rebootolás után mindig lutri volt, hogy továbbra is lesz-e kép. Leginkább reggel, vagy hosszabb szünet után, vagyis hideg állapotban állt be ez a hiba. Állítólag tápinverter hiba, elkó cserével orvosolható.
De egyáltalán nem tudom, hogyan szedjem szét a burkolatot, nem tudom, hol kell aláfeszíteni. Tudna valaki ehhez tanácsot adni, illetve dokuanyagra linket, a hibás részegység beazonosításához is, mert nekem semmi nincsen.
Előre is köszönöm !
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni, hogy mi lett a megoldás a problémára?
Került hozzám egy ilyen monitor, kicseréltem az inverter panel összes kondiját, a tápok rendben is vannak 13,22V, 5,12V. Működött is kb 5 percig, aztán összeraktam, és azóta csak bevillan a kép. Ha nem teszek rá számítógépet, akkor a monitor "logója" is csak bevillan. A Novatek IC 3. lábán 5,11V van. A scalleren megvannak a feszültségek 1,8V, 2,5V, 3,3V.
Köszönette: gapati
0
Szia.
"Megvolt a kondicsere, de csak az 5 és 12 V ágon, most működik, remélem így is marad,köszönöm mindenki segítségét !"
Én ennyit szűrtem le háromszori végig olvasás után. :)
Üdv.
ui: De szerintem nálad cső hiba lesz ha már átkondiztad az invertert.
0
Szia!
Ettől félek én is a legjobban, de mindjárt beindítom külön az invertert.
Köszönettel: gapati
0
Ami persze nem indul. :(
A próbacsöveket sem egyszerű rátenni, mivel két-két vezeték jön vissza a csövekről, amin figyeli a cső paramétereit.
0
Sziasztok!
Uniman szerintem arra gondolt, hogy Samsung monitorokban szokott jobblétre szenderülni ez a chip, emiatt sanszos, hogy itt is ez a probléma. Valóban lehet kapni ilyen chip-eket, de fel is kell programozni, amit ha jól tudom Digitális Harcsa meg is tud tenni. Létezik még egy "javítási mód", melyet én is kipróbáltam és be is jött, de ez nem 100%-os, illetve van hogy csak időleges javulást okoz. Az alábbi linken nagyon szépen le is írják: Link
Persze tudni kellene, hogy valóban a chip hibás-e?
A proci 6-os lábára mérj rá, ha 3V-nál kevesebb van rajta, akkor ott a bibi...
Üdv: Laci
Ui.: Ha megnézed a linket, olvasd el a hozzászólásokat is.
0
Köszönöm, végigolvastam, érdekes volt. Különbség van azonban az IC-k típusjelében,nem tudom, számít-e : NT68F632ALG (nálam) - NT68F63LG (a link alatt). Kerestem leírást, sehol nem találtam, pedig engem is érdekelne, hogy van-e a tápnak közeli pufferkondija, és hogy az ellenállásos, felhúzós megoldás használható-e (bár szeretném elkerülni). Legszívesebben az utolsó hozzászóló módszerét követném (elkócsere a digitális panelen is). Bár ez nekem egy kicsit rejtélyes: a scaleren lévő összes smd elkó . Az én panelomon nem látok ilyen elkókat.
Kibírják ezek a sokrétegű panelek a ki-be forrasztásokat ?
0
Benne vagyok az elkócserében, és az az ötletem támadt, hogy leszedem a nagyáramú ágban (5 ill. 12 V) levő kondik (470 uF 25 V) műanyagköpenyét (ezek fúvódtak fel korábban), hogy ezzel is segítsem a hőleadást.
Mi erről a véleményetek ?
(Bennem egy dolog merült fel, hogy robbanás esetén a köpenynek az is feladata, hogy a felső lapra terelje az energiát, esetleg emiatt meggondolandó.)
És hozzá egy komikus fejlemény: egyforma hosszú lábakkal vágtam le őket a bolti szalagról, és már a negyedik szép fényes "katonát" gyártottam, amikor rádöbbentem, hogy a polaritást nem jelöltem be :D
Szemrevételezéssel utólag nem lehet megállapítani, még a tetején lévő "robbanó gyengítés" hármas vonalai is véletlenszerűen helyezkednek el a lábakhoz képest. Az ohmmérő, kapacitásmérő sem lát különbséget, (mert kicsi a vizsgálófeszültség és áram, gondolom én)
Ki lehet mérni valahogy a polaritást utólag ?
0
Megvolt a kondicsere, de csak az 5 és 12 V ágon, most működik, remélem így is marad,köszönöm mindenki segítségét !
0
üdv: kapacitásmérővel.
Bálint
0
Nekem olyan nincs, csak amit ezek a multiméterek nyújtanak (nem vagyok szervizes stb.), az pedig egyformán és ugyanolyan kapacitásúnak méri (a 470 uF ráadásul méréshatáron kívül van), de még az egyenáramú feltöltésekre (ohmmérővel) is ugyanolyan időállandókat mutat. Szivárgó áramot is lehetne mérni, csak szeretnék minél passzívabb módszerhez jutni.
0
Megoldva :)
Ha valaki ezzel a típussal vacakol, szemből, alul a hangszórók előtti keskeny burkolatsávot ne feszegesse, törés nélkül nekem nem ment, ráadásul teljesen felesleges, mint kiderült - semmilyen csavarhelyet nem tárunk fel ezzel. A nagyburkolaton hátul az alsó sarkokon két, nagyon elegáns puha dugó alatt rejtőzik egy-egy csavar, azok kivétele után pedig csavarhúzópengével el lehet kezdeni feszíteni, kipattintani körben haladva. Nálam egy helyen sem tört el, simán lejött az egész burkolat.
Könnyen hozzáférhető az elektronika is a továbbiakban, láttam is három túlmelegedett ( de csak az elkó műanyag köpenye fúvodott fel, mint egy luftballon) 470 uF-os kondit, kicseréltem őket, de sajnos a hiba ettől még ugyanaz maradt. Ha van információ, nem mindig vagyok ügyetlen, ezért nagyon örülnék minden segítségnek, tapasztalatnak, továbbra is, hogy merre tovább.
0
Hello.
A szédszedéssel már küzdöttek mások is...: http://www.elektronline.hu/wwwboard/thread.php?sorszam=334667&reply=2
Fotók a belsejéről ebben a topicban.
Üdv.: uniman
0
Üdv!
Nem csak azokat az elkókat kell cserélni, amin szemmel jól láthatóan hibás, púpos stb.
Érdemes az összeset kicserélni, mert mind ugyanazt a meleget kapta az évek során.
Át kellene nézni a háttérfény elektronikáját, az ott található fet-eket kimérni, nincs-e rövidzárba, tönkremenve valamelyik. Illetve az inverter trafót megmérni, nincs e benne szakadás.
0
Köszönöm, csak hát rajz, pozíciójelek nélkül nem nagyon megy nálam. Megnézem a trafót, az összes kondit is kicserélem.
Talán mond valamit, hogy a hibajelenség kialakulásának kezdetén a DVI bemenetről már csak a bevillanásos kép jött, áttéve RGB-re (ki-be kapcsolással együtt) jól működött. Ezt oda-vissza kb 3-szor megcsináltam, aztán boldogan rohantam másik DVI kábelt venni, mint kiderült, hiába. Másnap már a RGB-ről is csak bevillant. Ebből gondolom, hogy háttérdolgok rendben lehetnek, inkább a bemeneti egységeknek a tápfesze állhatott a határon, aztán lement az alá vagy megszűnt. Az üzemjelző jelzi a bekapcsolást, kék, míg készenlétben narancs. Helyi menük nem jönnek a gombokra, az is csak bevillan.
Lehet valahol/valahogy üzem közben resetelni a digitális rendszert ?
0
Szia Clark!
Sztem ne bantsd azt a RST-t mig a tapok nincsenek tutti rendben!
Ehhez elsönek a primer/400V körüli elkokat cserelnem le, de vegül is akarmelyik is lehet hunyo, s rendellenessegeik eseten letilthat a uP anelkül, hogy valamifele logikat eszlelnel :-(...
Kari
0
A gyanúm átterelődött a digitális részre (meg az inverter kondikra úgyis várnom kell), most az okok taglalása nélkül: lehet-e a mellékelt fényképeken olyan kondi, ami a helyi táp (digitális panelon) stabilitásáért felelős ? A monitor ugyanis megint elkezdett működni, néhány meddő (bevillanásos) kísérlet után. Standbye-ból kikerülve (megkapja a videójelet), most is pislog, de aztán állandósul a kép, használom, ameddig akarom. Újrabootolásnál ugyanez zajlódik le mindig - tehát a monitor kikapcsolása nélkül, csak standbye-ba megy vissza, amíg nem indul újra a szgép, és nem jön a videójel. DVI, RGB megint mindegy.
Az inverternél a 100uF 400 V pufferkondi cseréje helyett rátettem párhuzamosan még egy ugyanolyat, nem változtatott a helyzeten. Azért nem cseréltem egyelőre, mert valami epoxival le van ragasztva a panelhoz, és félek, ha erőltetem, még képes, és töri maga alatt ezt a kínai, egyoldalas, sorozatgyártásra szánt nyákot.
Műszerrel mérve a 12V és 5V tápfeszek rendben vannak.
0
Hello.
...nekem csak az a hírhedt, fránya Novatek chip nem tetszik...
Üdv.: uniman
0
Nem tudom, mire gondolsz, a chip tetején, a címkén ragasztófoltok vannak, nem hőmérsékleti elváltozás.
0
Hello.
Nem konkrétan a nálad lévő példányra utaltam, hanem arra, hogy ezek az IC-k "szeretnek" gondot okozni...
Üdv.: uniman
0
És az általuk okozott gond kezelhető valahogy ?
0
Hello.
Először is meg kéne nézni egy nagyítóval egy erős fényű lámpa segítségével az LCD kijelzőt, hogy látszódnak-e a karakterek. (Én a Bios "képét" nézem)...nem egyszerű, mert meg kell találni a megfelelő világítási szöget...
A chippet ki lehet cserélni, ha hibás...
Üdv.: uniman
0
A digitális panelon is van kismillió kisebb elkó, zömmel 100 uF és néhány nagyobb. Azokat is cserélni szokás ? Kényesnek látszik, meg ott talán kevesebb hő volt jelen.
0
Oké, egyébként van egy sanda gyanún (de emiatt is remélem, hogy a háttérvilágítás rendben van): az eladó azt állítja, hogy csak RGB-vel használta, amiben sok logikát nem látok - DVI kimenet minden kártyán van, a kábel nem drága, a minőség meg egészen más, szemkímélési és egyéb szempontok alapján is, furcsa lenne, ha valaki "önként mondana le" a digitális átvitelről (ráadásul szakmabeli ő is, szóval ... ). Sokkal valószínűbb, hogy egy jó ideje csak RGB-ről működött a monitor. Aztán jó egy hónap után nálam adta meg magát teljesen, mindegy most már, utálok veszekedni, nem is fogok.
0