You are here

UBUNTU 8,04 internet kapcsolat.Hogyan?

29 posts / 0 new
Last post
ha7pj
ha7pj picture

Szervusztok!
Próbálkoztam más fórumon de kirúgtak
Van egy xP alatt működő "Ralink turbo wireless PCI card" amin jön az internet.
Ehhez lévő telepítő cd-vel tudnék netet varázsolni a Linuxba?
Van még más lehetőség:USB Netgear MA-101.Ehhet még drivert kell letölteni.
Valami egyszerű fogalmazásban próbáljatok segíteni.....persze nem kötelező.
üdv Emil

Comments
Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Ezt töltsd le, és használd egészséggel. Magyar nyelvű, garantáltan lesz neted.
További információ róla: http://www.linuxempire.hu/a-linuxrol-szolo-hirek-foruma/pclinuxos-2013-1...

Üdv! Kalex

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia !
Köszönöm! Ezt is letöltöttem.A kiírás holnapra marad.üdv E

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Leszedtem, kiírtam. Prímán megy live CD-nek. Szerintem jó lesz Neked.

Üdv! Kalex

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Az Ubuntu 12 és 13-as verziója tudja a merevlemezről telepítést akár daemon tools-al is, iso fájlból. Ezt úgy csinálja, hogy lefoglal egy darabot a merevlemezről, felpakolja magát, majd újraindítás után lesz egy boot menüd, hogy win vagy ubuntu fusson-e.
Én is aggódtam egy kicsit, de aztán gond és bűvészkedés nélkül felment a gépemre úgy, hogy a meglévő windózom észre se vette a változást.

Üdv: Jácint

0

VaZso
VaZso picture

Szia!

Nem ismerem ezt a megoldást, de rémlik (mások írása alapján), hogy nem egészen tökéletes azért.
Talán valahol a Windows újratelepítés körül kezd borulni.
Ill. ott tuti, csak kérdés, mennyire egyszerű teljes értékű rendszerré varázsolni később.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Szerintem csak a C gyökérben lévő pár fájl kell hozzá amit létrehoz, meg a boot.ini Attól függ, mi a célod.
Esetleg célszerű másik HDD-re telepíteni, és egy boot.ini vel azt választod, amelyik kell.

Üdv: Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Nemrég nekem is kellett linux, és pont Ubuntu:
ubuntu-12.04.3-desktop-i386.iso
Ez 700Mega, tehát elfér egy CD-n. Gond nélkül felismerte az USB wifit. Korábbi verzióval próbáltam először, és én is elakadtam a wifinél, aztán utánaolvastam, és a legfrissebbet lerántottam. Úgy tudtam telepíteni, hogy megmaradt a windózom is, de megy lájvban is.

Üdv: Jácint

0

ha7pj
ha7pj picture

Szervusztok!
Azért ezek a régi lemezeim vannak mert azt tapasztalom, hogy az Op rendszerek terjedelme egyre nő ezek a régiek még ráférnek egy cd-re.Az UBUNTU 13 is 4,8G DVD-n van.Lassan egy levél megírásához is 2 Gigás gép kell.Én a ZX81-el kezdtem a tárcsás telefonok idejében.Mint felhasználó az lenne az igényem, hogy az a terület
működjön amit használok mert a többi felesleges a számomra de rám van kényszerítve.
Csak reménykedtem, hogy régebbi Linux még nincs annyira elbonyolítva.
Most olvasok egy csomó dolgot, hogy egyáltalán megértsem azt amit mondotok.
Azért kell a net mert pl. egy Live cd mellett sem ugrálhatok át az XP-be
egy kis netért.
üdv Emil

0

VaZso
VaZso picture

Szia!

Nekem van Linux terjesztésem '97-98 körüli időkből, kb. tíz CD-n fért el az egész... de akkor sem volt kötelező feltenni mindent, egy adott gépre, adott felhasználó számára ennek csak a töredéke kell (viszont fontosabb volt egy olyan környezetben a kézben tartott szoftverrengeteg, amikor a net még nem volt ennyire elterjedt - vagy ha volt is, nagyon lassú). Ahogy nézem, Debiannál jelenleg is cirka 8 CD-n letölthető a rendszer.

Ami a gépigényt illeti - az alaprendszer nem eszik különösebb erőforrásokat, de a felhasználói felületek Linux alatt is változnak, és a szemet gyönyörködtető változások a gépet többé-kevésbé terhelik is. Ezért lenne jó tudni, milyen gépre is tennéd fel.
Van olyan gép, ami pl. hardveres támogatások miatt meg sem érzi, de van, ami a népszerű felületekkel szenved (itt talán a RAM-hiány lehet a legnagyobb gond).

Ugyanakkor a Linux egy olyan rendszer, ahol a választási lehetőség elég széleskörű. Tehát ha gyenge a gép a KDE / Gnome erőforrásigényéhez, vagy nem tetszik az Ubuntu által erőltetett Unity, ezek lecserélhetők akár Xfce, vagy pl. LXDE felületre, vagy nagyobb hozzáértést igénylő, de ennél is takarékosabb környezetre.
Ezzel persze a rendszer felülete más lesz, de az egész erőforrásigénye csak töredéke a fent említettekének.

Igaz, egy régi gépet már a böngészés maga is jobban megterheli, ugyanis a flash-tartalmak, javascript kódokkal teletűzdelt weboldalak terhelik a gépet szépen... nagyon szépen... ez néhány éve még másként volt.
(Pl. ha véletlen az index pont hu weboldalára keverednék, a kétmagos gépem is megérzi /ha nincs letiltva a javascript-halom/.)

Az Ubuntu pedig felkapott, próbál felhasználóbarát lenni, de ezzel együtt (és éppen emiatt) az erőforrásigénye sem a legkisebb.

Én mindenképpen egy friss rendszert tennék fel, és megnézném rajt az Xfce és LXDE felületeket. Csúnyábbak lesznek, de használhatók.
Ha van egy Linuxhoz értő segítő melletted, az sokat számít (jól kell beállítani, és akkor használni, tanulni is könnyebb lesz mint önerőből nekivágni).

A hardver azért is érdekes, mert lehetnek olyan részei, amikkel időnként gond van (pl. SIS VGA minden rendszer alatt nulla, de Linux alatt épphogy a 2D gyorsítás meglétének is lehet örülni). Ati működik, de vegyes a kép a kártya támogatottságáról, nVidia viszont jól szokott menni (ha a hardver nem purcant még ki), ill. bármi, ami Intel (videó/LAN/WLAN, stb.) tökéletesen működik.

Én viszont használok KDE-t egy már réginek mondható gépen, legfrissebb Debiannal, és szépen muzsikál:
- Abit AN7
- AMD Athlon XP 2500@3000
- 1 GB DDR RAM
- 500 GB HDD
+ egyebek

Telepítettem ugyanezt a rendszert Openbox ablakkezelővel, és néhány kiegészítővel ilyen gépre:
- 500 Mhz P3
- 256 MB RAM
- Talán valami régi Ati video
- ~20 GB HDD

Kicsit lassúcska, de szövegszerkesztés, nyomtatás, levelezés, némi netezésre kompromisszumokkal alkalmas, ez WLAN-on kapcsolódik a nethez.

Tehát nem feltétlen a rendszerből kell régebbi változatot feltenni, hanem a kisebb erőforrásigényt célzó megoldásokat kell feltenni egy friss rendszerre... de még alapbeállításokkal is gyors lehet egy nem túl modern gépen.

Tehát - milyen gépre szeretnéd feltenni?

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Először is nagyon köszönöm a segítő szándékod.
Itt a PC:
HI-GRADE 3GHZ dual core. 1G RAM
Sajnos tele SIS driverekkel.
A 800x600-as képernyő azért megy az UBUNTU 8 alatt.
Órákat olvasgattam a témával kapcsolatban de egyre nagyobb a káosz.
A legújabb disztrókat legalább annyian szidják mint dicsérik.
Ugyanazt látom mint a Windowsban.Árasszuk el a felhasználókat mindennel
ha kell ha nem.Már rég nem lehet kapni egy olyan mobil telefont amit telefonálásra kell használni.Már mindegyik olyan mint a svájci bicska.
Rövidítve:Mit töltsek le és telepítsek a gépre.
Az első cél az lenne, hogy legyen internetem.
A RALINK kártyát látja a gép sőt a hálózati csatolón elég nagy Tx/Rx forgalom zajlik de a Mozilla nem működik.
Üdv Emil

0

VaZso
VaZso picture

Szia!

Nos, ahogy fent is írták, kicsit pontosabb típus többet segítene - bár ebből én úgy vélem, ez egy notebook lesz.
SIS-nél valójában VGA a gyenge pont - valószínűleg 2D gyorsítás lesz, de 3D nem.
VESA-ban minden elindul (bár úgy kifejezetten lassú lesz), de ezidáig a 2D-vel csak régebbi rendszeren volt gondom, annyira azért működtek ezek a vezérlők is.

800x600-nál be lehet azért állítani nagyobb felbontást is rajt (notebook esetén natívat pl.), bár ez alapján ha jól sejtem, nem feltétlen volt jól beállítva a VGA a rendszeren.

A Windows-féle "árasszuk el a felhasználókat mindennel" hozzáállás sajnos az Ubuntu sajátja is, ilyen szempontból kilóg a többi Linux összeállítás (disztribúció) közül. Újabban a Unity-t hozta elő, mint saját felületet - ill. az "X" leváltását is szeretnék "Mir"-re valamikor... nem figyeltem, abból mi lesz pontosan, ill. mennyire szándékoznak megtartani a kompatibilitást és a többi rendszer mennyire fogja ugyanezt használni, valamint a korábbi feature-öket mennyire támogatja.

Vita volt még a KDE 4 váltáskor (kb. a változtassuk meg a rendszer felületét Windows XP-ről Windows 7-re jellegű, de emellett gyökeres átalakításról szólt), majd ezt követte a Gnome 3-mas lépés és vita, kb. hasonló okokból.
(Persze az ilyen változtatások kezdetben a stabilitás rovására is mennek - és nem biztos, hogy az adott fázisban már élesben kellene használni az adott összetevőt. Ubuntura viszont jellemző, hogy az ilyesmi elég hamar bekerül.)

A kisebb gépigényű alternatívák (pl. Xfce) is folyamatosan fejlődnek, valamelyest ezek gépigénye is nő azért - de egyrészt így is kisebb az erőforrásigényük, másrészt mindig van alternatíva.

Mit tölts le: mindenképpen friss rendszert. :)
Ubuntuból is azt nézd elsőre, ill. érdekes lehet a Lubuntu ("gyárilag" LXDE), vagy Xubuntu ("gyárilag" Xfce), esetleg az ún. LTS (Long Term Support) változat - ez hosszabb ideig támogatott (úgy látom, a legközelebbi ilyen kiadás áprilisban lesz, az előző a 12.04).
Normál esetben félévente adnak ki frissebb változatot - bár ezek között a frissítés egyszerűbb mint két Windows között (nekem van olyan gépem, amin 2008 óta ugyanaz a rendszer van - ez alatt viszont nem olyan rég frissítettem a negyedik kiadásra /Etch - Lenny - Squeeze - Wheezy/).

Az LXDE/xfce/KDE/Gnome mindegyike fent lehet ugyanazon a rendszeren, lehet próbálni őket - és a bejelentkező képernyőn váltani.

A Ralink-et látja a gép mit jelent?
Számomra: megjelenik mint hálózati eszköz (pl. mutatja a grafikus hálózati kezelő, vagy parancssorban az ifconfig alatt látszik).

Érdemes megpróbálni:
- Él-e a hálózat - másik gép, vagy router válaszol-e a ping-re
Ha nem, miért nem - nem működik a kártya? nincs DHCP feloldás?
Próba fix IP-vel
- Ha válaszol, a router elérhető-e (akár a router IP-jét a böngészőbe írva jelentkezik-e annak felülete)
- Ha a router elérhető, IP alapján válaszol-e a távoli gép (pl. ping elektrotanya.com helyett ping 69.43.160.196)
stb.

Én egy Knoppixot azért megnéznék rajt, ha van pl. egy újraírható CD-d és le tudod tölteni.
Ami ez alól működik, az biztosan beállítható más rendszer alatt is.

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia !
Köszi mindent de ha mindent megértenék és tudnám, hogy mit jelent akkor már biztos el is boldog boldogulnék.
Most letöltöttem az UBUNTU 13.04-et.
Megnézem.Majd a Jaca által javasolt előbbit.
üdv E

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

"Itt a PC: HI-GRADE 3GHZ dual core. 1G RAM" ...ebből aztán legény legyen a talpán, aki kideríti milyen számítógéppel küzdesz! Nekem még az sem tiszta, hogy asztali (desktop) gép, vagy hordozható masina... https://www.google.hu/search?q=HI-GRADE+3GHZ&espv=210&es_sm=122&source=l...

Üdv.: uniman

0

ha7pj
ha7pj picture

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

Szóvak Desktop Essentials D0901 pc a típusa. Nagyon kevés infó van róla, érdekes lehetne, ha megtudnánk, milyen hardvert rejt a külső.
Azért ez egyáltalán nem olyan "tetű" lassú masina...(megduplázott memóriával menne rajta wé7-ig bármi).
De mondjuk amire kíváncsi voltam, azt megtudtam: Beledugható "rendes" (amivel az Ubuntu problémamentesen működik) PCI Wi-Fi kártya!!! ...és akkor nem kell tovább kínlódni...vagy igen?

Üdv.: uniman

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Ennél több információt nem tudok összevakarni.

Bocsi, de a saját érdekedben töröltem a txt fájlt. Sok olyan infó van benne, amit az ember nem tesz fel a netre, csak ha ....
Pm-ben küld el annak, aki tud segíteni.

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

Miért pont ezt az Ubuntut választottad? ...s miért nem ezt ?
Mert én az utóbbit "nyüstölöm", hardveres probléma mentesen.
Most kivételesen inkább keressünk a "gombhoz" "nagykabátot"...vagy ez nem is kabáthoz való gomb lenne?

Üdv.: uniman

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Még annyit, hogy a .pdf-en ugyanaz a NETGEAR tipus szerepel mint ami nekem van.Köszi!-de elkeserítő!
Ezt a Linuxban életre kelteni soha sem fogom tudni.

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Nekem úgy "könnyű" a helyzetem,hogy mindegy mit rakok fel csak működjön.
Az összes lehetőséget nincs módom kipróbálni.Az igényeim sincsenek az egekben.
A fő gondom, hogy nincs helyismeretem és nem tudom mit ,hol keressek?
Milyen néven?
Találtam valami hardver vizsgáló részt amin végig mentem és kész vége.
Azt vártam, hogy szóljon ha valami hardver nem passzol a működéshez.
üdv E

0

VaZso
VaZso picture

Szia!

Az egyes telepítő lemezek általában nem tartalmaznak semmilyen Linux vonatkozású anyagot.

Mindenekelőtt az a meglátásom, hogy így lassan 2014-ben egy 2008-ban összerakott Linuxszal kísérletezni nem érdemes.
Azt persze nem tudom, mikori hardveren szeretnéd futtatni, de akár egy friss rendszer LXDE felülettel is jó lehet rá, ha régebbi gépre tennéd.

Egyébiránt ezek a driverek a Linux kernellel együtt szoktak felkerülni, kernelmodulok képében, kevés esetben utólag fordítva. Az lsusb által kiírt információk némi segítséget nyújthatnak a keresgélésben, mennyire támogatott az adott hardver, volt-e másnak problémája vele, és mi vezetett megoldásra.
Néhány eszközhöz külön firmware is szükséges (wlan kártyáknál jellemző), ennek hiánya is gond lehet - dmesg kimenetben viszont panaszkodni szokott, ha ez a gond.

Bár kérdés, mit lát a rendszer egyáltalán.
Ha pl. ifconfig -a listában megjelenik az interfész, akár a wlan-kezeléshez szükséges csomag hiánya is lehet a gond.

Látatlanban nem olyan egyszerű...

Próbálkozhatsz live rendszerrel is (pl. Knoppix), bár ez amolyan "CD-ről futó", tehát telepítés nélkül indítható dolog.

Ez a 2008-as rendszer nagyon régi, és ezért felejtős szerintem.

0

acrux
acrux picture

Szia!
Nem akarok OFF lenni az oldalon, nem tudom lehet e más oldalra mutató linket elhelyezni, (csak a jószándék vezérel) de itt biztos nem rugnak ki UBUNTU témában, itt is kérdezhetsz:
http://prohardver.hu/tema/ubuntu_linux_2/friss.html
üdv

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia !
Köszönöm és tanulmányozom!
Üdv! E

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Egyenlőre (kezdetben) néhány primitív kérdésem lenne de ehhez nem biztos,hogy a létező netes anyagot el kell olvasnom.Utána kutatok saját erőből de ehhez kellene a net kapcsolat a Linuxon belül.
Ez sem egyszerű mert a PC-ben kicsi a HDD a Linux particióhoz és nem lehet még másikat beletenni
csak USB-n vagy úgy, hogy kilóg a dobozból.
üdv Emil

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Biztos, hogy MB-101? A neten MA-101 található.

Üdv! Kalex

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia! MA-101 igen .
Meg van a driver és most a Netgear MA-101-en keresztül írok.XP alatt.
Remélem valahogy sikerül a Linuxba is bevarázsolni.
A LIVE cd alatt is kellene a netnek működni, vagy csak a teljes telepítés esetén?

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

A live CD is teljes értékű linux. Ott is megy a hálózat.

Üdv! Kalex

0

ha7pj
ha7pj picture

Szia!
Köszi!

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Szívesen, de a netgear nem fog linux alatt menni. Winre van kihegyezve. (Xp/98/2000)
Most néztem, hogy lehet mégis szerencséd van. Ezt az oldalt keresd fel.

Üdv! Kalex

0

Sponsored links