Üdv!
Ugye ti sem látjátok semmi akadályát annak, hogy egy 190/110V-os három fázisú motor csillagba kötve 230V-ról járjon egy kondival?
Üdv!
Ugye ti sem látjátok semmi akadályát annak, hogy egy 190/110V-os három fázisú motor csillagba kötve 230V-ról járjon egy kondival?
Szia!
Mivel a te motorod.. Felőlem...
De tényleg jó lenne lemérni, hogy az a kb 20% feszültség többlet, mekkora áramfelvételi többletet eredményez... (A segéd fázist azt kézben tudod tartani a kondi nagyságával, de a főfázis tekercset már nem.)
Szigetelési szempontból viszont igen. Az a 20% nem okoz gondot.
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Sziasztok!
Az a 20% szerintem 50%. Az adat táblán a feszültségeket megadták. Vagyis a fázist a fázishoz, illetve a fázist a nullához értendő. Namá most, le kéne transzformálni a feszültséget. Utána még mindig csak a motor teljesítményének kb. 2/3-át tudod hasznosítani. Ezért inkább át kéne tekercseltetni, olcsóbb és megbízhatóbb.
Üdv. Mekmuki
0
Szia!
"Az a 20% szerintem 50%."
Az a 20 % biz 20%. A dolgok és az elektromosság lényegéből következően 190V-os tekercs(ek)re 230V-ot kapcsolni 21,2%-os növekmény. Ebből a szempontból lényegtelen, hogy csillagba kötött motor két tekercséről van szó. Ez pont megfelel a 220/127V-os motorok kapcsolásának, csupán a feszültségszint nő meg cefetül (190 vs.230). Rosszabb esetben 190->240. Mivel nem tudom, hogy mekkora teljesítményű a motor, így a megoldási javaslatokat sem tudom megadni.
Üdv! Kalex
0
Ez a 380/220-as motor fele feszültségre. Ha azt csillagba kötve lehet járatni 380-ról, és deltába kötve 220-ról, akkor ezt csillagba kötve lehet járatni 190-ről és deltába kötve 110-ről. Ha csillagba kötöm, akkor két 110V-os tekercs kapcsolódik sorba, ki kellene bírnia a 230-at...
De majd becipelem a toroidomat, és megmérem... csak most nyakig vagyok egy másik melóban, amit már nagyon be kéne fejezni, mert hónapok óta húzódik...
0
Szia!
Ne feledd, hogy ott még a fázisoknak a szögeltérése is ott van... A 360 fokon belül kufircolnak azok biza ide meg oda. Ezért az eredőjük kiszámításához kell az összeadáson kívül még némi szögmérőzés is.
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Így van. Ezért lesz két fázis közt 190V és nem 220V. De ha egy tekercs 110V-ra van méretezve (delta kapcsolás), akkor ha ebből kettőt sorba kapcsolok (csillag) akkor szvsz egy szavuk sem lehet a 220V ellen. Éppen hogy a 190V esetén vannak alultáplálva, és 220V-ról mennek normál üzemi feszültségen.
0
Szia!
"Ha csillagba kötöm, akkor két 110V-os tekercs kapcsolódik sorba, ki kellene bírnia a 230-at."
No, no! Mit szól ehhez a fizika tanárod?
Üdv! Kalex
0
De miért is ne? Ha deltába kötve kibír egy tekercs 110V-ot, akkor csillagban, amikor kettő-kettő sorba köttetik, miért ne bírna ki 230-at?
0
Szia!
Te tudod, de ez olyan, mintha egy 230V-os motort 278V-ról járatnál.
Üdv! Kalex
0
Nyilván... de azt a 40V-ot azért nem egy nagy tett eltüntetni... mondjuk sorba kötök vele 2db 24V 40W-os izzólámpát, és kész is.
0
Izzólámpa...
Igen, Móricka is ezt csinálná... :) Tehát az úgy egy vicc.
Itt említé egy kolléga a takaréktrafó kapcsolást.
Konkrétan a következőt csinálnám.
1 db 100VA 230/42V trafó, egyik primer végre a fázis, másik vége nulla.
A primer egyik vége (0) összekötve ezen kívül a szekunder egyik végével.
Ha úgy kötjük be, hogy ellenirányba hat a szekunder, akkor 42V-ot levon a hálózati feszültségből. Ha másik irányba, akkor hozzáadja! Vigyázat, mérni!!!
A motorra a primer egyedüli bekötött vég (fázis) és a 42V-os szabad végnek kell menni.
Rajzban átláthatóbb lenne, de bízom a vizualitásotokba.
A megoldás arra jó, ha egy fázisról és sf kondenzátorra kötjük át és csillagkapcsolásba a motort.
Ha a 3x400V-unkról kellene járatni, akkor sajnos 3 trafó kéne és a fenti kapcsolásból kialakítani a csökkentést.
Viszont a trafóteljesítmény arányban lehet a levonandó teljesítménnyel, ex has 3x50VA trafó megtenné.
Kicsit bonyolult, viszont nem egyszerű... :)
0
Szia!
"mondjuk sorba kötök vele 2db 24V 40W-os izzólámpát, és kész is."
Az indítónyomaték növelésére, meg alkalmazol egy kici ócó kínait.
Üdv! Kalex
0
Az izzólámpának megvan az az előnyös tulajdonsága, hogy hidegen lényegesen nagyobb az áramfelvétele, mint üzemmeleg állapotban, tehát az elindulás automatikusan segített lenne ebben az esetben. :-p
0
Szia!
Minek vacakolni, ha csak kicsit kell csökkenteni a feszt, használj egy kisméretű trafót takarékkapcsolásban erre a célra.
A motort kösd be és ha az üresjárati áramfelvétel rendben akkor teljesítményüzemben sem lesz vele gond, ha nem fullad le a terheléstől. Ha alulgerjeszted nem lesz rendes nyomatéka, ha túlgerjeszted akkor forrósodni fog üresjáratban is. A szükséges feszültségkorrekciót meg a fentebb említett módon lehet egyszerűen megcsinálni.
0
Szia!
Kisméretűt? Még nem tudjuk, hogy a motor mekkora teljesítményű.
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Eh, ez csak egy fél lóerős vacak.
0
Szia!
Az kb 370 watt.
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Szia!
"izzólámpának megvan az az előnyös tulajdonsága,..."
Ez igaz. Viszont az is igaz, hogy az így korlátozott áramod egy része nem a mágnesmező felépítésre, hanem az ohmos ellenállás leküzdésére használódik. Rajzold fel a helyettesítő ábrát, és számolj eredő reaktanciákat. Esetleg, ha nagyon pontos szeretnél lenni megrajzolhatod a kördiagramot is. Nem azt mondom, hogy nem fog működni, csupán azt, hogy ez egy tipikus barkács megoldás.
Üdv! Kalex
0
Szia Multi Multiplikáló!
Akár mehet is...
De jó lenne lemérni az üresjárati áramfelvételét 230-ról, és 190-ről (toroid trafó), majd összehasonlítani.
Ha olyan konstrukció, hogy nincs túlgerjesztve a vas, akkor módjával használható, de akad olyan moci, mely alapból jól ki van hajtva...nos ez esetben, már jelentős áramerősség növekedés léphet fel, tehát leéghet.
Üdv Tibi.
0
Szia Multi Multiplikátó!
Én nem tenném 230 V-os hálózatra, mert szerintem ez 110 V-os moci.
Sok herca-hurca kéne az üzemeltetéséhez. Inkább át kéne tekercseltetni 230V egy fázisúra.
Üdv. Mekmuki
0