Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, egy kikapcsolás késleltető áramkör megépítésében.
Amit tudni kéne a kapcsolásnak:
feszültség rákapcsolása után induljon,majd 2-3 másodperc késleltetéssel kéne kikapcsolnia egy relének,
úgy hogy közben az indító feszültség ne legyen kikapcsolva és 12 V-ról kéne hogy működjön.Valami 555-ös időzítővel működő kapcsolás féleségre gondoltam , de csak olyat
találtam amin gombnyomásra indul az időzítés.
Amihez kellene: egy motorindító kondenzátort kapcsolna a motorra majd 2-3mp múlva
leválasztaná.
Nyomógombos indítás nem lehetséges,mivel a motor nem a közelben van munka közben.
Tudom állandó kondival is meg lehetne csinálni, meg vannak készen is ilyen relék csak ez túl drága, de ezt kérték hogy ilyen legyen,nem nekem lesz.
Várom az ötleteket esetleg más megoldásokat
Előre is kösz
Üdv:birs
Helló
A legegyszerűbb ami 555-ös IC-vel van.
0
Sziasztok!
Hasonlóan egyszerű és akár bontott alkatrészekből is megépíthető időzítő rajz akadt a kezembe .
Első sorban rövidebb, 1 percnél kisebb időzítéshez.
Üdv :
Feri
0
Szia Birs ! Lényegében nem idözitö kellene . A motor inditásakor az áramfelvétel nagy ,majd ha elérte az üzemi fordulatát az áram lecsökken.Megfelelne egy áram vezérelt rellé ,semi elektronika nélkül.A motoral sorbakötött rellé tekercs inditáskor nagy áramot kap és a rellé behuz ,bekapcsolja a kondit, majd ha motor elérte az üzemi fordulatott az áram lecsökken és a rellé elenged .Egy elektromágneses biztositékból egy kis ügyességel kialakitható egy ilyen rellé.Még van egy centrifugás kapcsolós megoldás is ,mikor a centrifugás erö kikapcsolja a kondi kapcsolot.Vagy egy másik megoldás ,a motor körül megkresed hol van a legnagyobb mágneses szorás .Egy tekercsel azon a helyen áramá alakitod detektálod majd egy tranzisztoros fokozattal egy relét vezérelsz.Inditáskor a detktált feszültség nagyobb ,csak akkor huzzon be a rellé.üdv.Jóska
0
Szia Jóska!
Köszi szépen,erről a tekercses megoldásról(a motor körül megkeresed hol van a legnagyobb mágneses szórás) még nem is hallottam valószínűleg ezt
még ki fogom majd próbálni.
0
üdv: a relé tekercsnek el kell bírni a motor áramát.
Bálint
0
Sziasztok!
Vagy annak a relének, amit ez kapcsol :)
Üdv: Jácint
0
Sziasztok , és elnézés Birstől , hogy egy kicsit bele off-olk , de a a témába vág a kérdés , csak erről nem eset szó.
Ugyanis milyen relét lehet alkalmazni indító kondenzátor rákpocsolására , mert gondolom a kis relék akár több db. 10A kontaktussal párhuzamosa sem biztos , hogy kibírnák hosszú távon.
0
Szia!
Úgy szokták, hogy a relé kontaktussal párhuzamosan kötik az üzemi kondenzátort ami így szikraoltó is lesz egyben.
Üdv!
"Ősz húrja zsong, jajong, busong a tájon, s ont monoton bút konokon és fájón."
Normandia 1944. június 6.
0
Szia , koszi szépen szétválasztáskor ez elvben így is működik , de rákapcsoláskor azért elég szépen csattan a 100uf kondi.
0
Szia!
Az időzítő csak a vezérlés lesz, azzal már kapcsolhatok nagy mágneskapcsolót is.
0
Szia , igen ez így is van csak gondoltam valami elegánsabb megoldásra , hogy lehessen méretet csökkenteni .
Utoljára én is egy omron időzítővel meg mágneskapcsolóval oldottam meg .
0
Sziasztok!
Köszönöm szépen mindenkinek a kapcsolásokat,
így már biztosan sikerül megoldani.
Üdv:birs
0
Szia!
Schneider Electricnek vannak ilyen feladatra használható programozható reléi.
Kalapsínre rakható 1 egység szélességű.
Típustól függően vannak programozható funkciók (késleltetett kikapcsolás, késleltetett bekapcsolás, szakaszos üzemeltetés és ezek minden kombinációja).
Egyen és váltóról is üzemel.
Kb 5.000Ft-ba kerülnek.
Annó volt 12V-os verziós is, most csak ezt találtam így hirtelen.
http://www.schneider-electric.com/products/hu/hu/2800-interfesz-mero-es-...
Üdv,
Krisztián
0
Nekem ilyen rajzom van. 220V-ról megy, és az áram megjelenése után pár másodperccel később kapcsolja be az izzólámpát. Átalakíthatod, vagy egyszerűen a kimenetre egy bontó érintkezős relét tehetsz.
0
Szia Birs! Rajzoltam 3 egyszerü megoldást ha már diszkrét alkatrészekkel akarod kivitelezni.A fenti rajzon az elko értéke,a tápfeszültség és a rellé ellenálása szabja meg az idözitést.A középsö rajz az erösitö tranzisztor miatt kissebb kondi kapacitással oldható meg.Hátrányuk hogy rövid egymásutáni bekapcsoláskor a kondi töltve marad és a rellé vagy nem huz be ,vagy csak rövidebb idöre.A lenti rajz az reset-es és mindég kimeritett kondival indul a töltése ,igy pontosabb az idözités ki-be kapcsolgatás után is.A zenner a tápfeszültség értékénél kissebb pl.12v táp 9,6v zenner.Igy minden kikapcsolás után a kondit kisüti a rajta parhuzamos tranzisztor.üdv.Jóska
0
Szia!
http://www.ebay.com/itm/131004692845?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3...
Üdv: FEJO
0
Szia!
Egy egyszerű:
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
Ennek pont az ellenkezője kellene!
Ez pont kikapcsolás után tartaná bekapcsolva a kondit. De kiindulási alapnak nem rossz.
Hozzáteszem a topik címéhez passzol...
Üdv: Jácint
0
Szia!
"Ennek pont az ellenkezője kellene!"
Nézd csak meg jobban! =vigyorog=
Most írjam le a működését pontokban?
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex !
Én szívesen látnám a pontokat.
Üdv.: csoxi
0
Szia Kalex!
Akkor viszont a dióda elé tegyél be egy ellenállást! Szerintem ez úgy működik, hogy kikapcsolt állapotban rajta van a motoron az indítókondi, aztán amikor megjön a vellany, akkor a relé azonnal meghúz, és bontja az indítókondit az áramkörből, majd ha ismét kikapcsoljuk a főkapcsolót, akkor addig nem kapcsolja vissza az indító kondit, amíg az elkó ki nem sül.
Esetleg így:
Üdv: Jácint
0
Hello.
"Drága" ??? http://www.vizszivattyubolt.hu/index.php?cPath=35_38_44&osCsid=0j5uuo268... (Persze van, ahol több mint kétszer ennyiért adják!)
...de egyszerű és nem mellékesen: BIZTONSÁGOS !
Üdv: uniman
0
Szia Uniman!
Ez a relé nekünk nem jó, mivel a motor teljesítmény felvétele nagyon változó,
mivel hogy kompresszorról van szó és nagyobb nyomásnál már nagy a terhelés és így megint rákapcsolja a kondit
mint induláskor.
0
Szia Birs!
Ha légkompresszorról van szó, akkor szerelj a kompresszor nyomó csatlakozása és a légtartály közé egy visszacsapó szelepet, ami bírja az ott keletkező hőt.
Amikor kompresszor áll akkor engedd el a kompi és a visszacsapó szelep közti szakaszból a nyomást és terheletlenül tud indulni a motor. Ez mindenkinek jó - a motornak a hálózatnak - és használhatsz indítórelét is, amit erre a föladatra gyártottak.
Üdv: Zoli
0
Szia Birs!
Mindenkeppen javaslom a munkakondi hasznalatat, es erre paruzamosan kapcsolodjon az inditokondi.Ketto kontaktorral oldd meg,az elson taplalod a motort, a masodik kapcsolja az inditokondit.Indito gombbal huzzanak,s mindegyik a sajat onbetarto kontaktjan keresztul mukodjon. A masodik kontaktor onbetarto kontaktjaval sorba kotod az idozitorele nyugalmi kontaktjat.Az idozito aramkort a masodik kontaktor egy szabad munka(NO)erintkezojen keresztul taplald,egyszerre huz minden,s az ido lejarta utan az idozito releje behuz,szakitja az onbetartast,kienged az inditokondi kontaktora,de megszakitja az idozito tapjat is. Vissza mar nem huz, mert inditogombon keresztul megy.Egy idozitorajzot talalsz itt is:
http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=hbrY8OZviu
En egy par eve csinaltam hasonlo vezerlest.
UI:javaslom,hogy,ha lehetoseg van,az inditokondira parhuzamosan egy 1 -2 Mohmos ellenallast tegyel sorban a masodik kontaktor egy nyugalmi seged-erintkezojen keresztul.Igy biztositod,hogy nem marad feltoltve, elejet veszed a felesleges pukkadozasoknak,kontaktegeseknek.Ez akkor szukseges,ha rovid idokozonkent indit-allit!
Tisztelettel Feri
0
Üdv! Ami végfokokhoz van koppanásgátló áramkör, az nem jó? Csak "fordítva" kéne bekötni a reléjét (pl elé egy invertáló tranyó). Akár egy sima műveleti erősítővel, vagy komparátorral is megoldható a dolog.
0
üdv:
https://www.google.hu/search?sourceid=navclient&aq=&oq=kikapcsol%C3%A1s+...
Bálint
0