Sziasztok!
Van javításon egy házi gyartmanyu végerôsítô ±38V táppal, a kimeneten oszciloszkóppal nézve csak a hangjel alja (negatív része) jön ki.
Egy hasonló rajzot találtam a neten, de nálam a Q7 bázisán -37V van.
1.Nálam NPN a végfok akkor is -0.69V kell hogy legyen?
Nagyon torz a hangzása, de ha megtekertem teljes hangerôre akkor megjelent a hang felso pozitiv része is, csak hát most így elszállt a Q4 meghajtô tranzisztor a pozitiv résznél, meg a Q8 nyugalmi áramot beállitó tranzsztor.Q8-at kicseréltem és kiszedtem a meghajtókat 1.39V/-1.39V helyett 8V/-8V-ot mérek, elôtte pedig 1.39V/-1.39V volt. Most nem merem berakni a meghatókat nehogy kilôjje.
2.Lehetséges hogy mivel nincsenek benne a tranzisztorok azért van 8V?
"Hasonlo.jpg" rajz csak a végtranzisztorból nem 2x2 db van benne
Szia!
Mérd meg a munkaponti feszültségek értékeit és írd be Oszi rajzába.
Hátha okosabbak leszünk a hibát illetően.
Én kettős áramkorlátozást tudó labortápról szoktam ellátni tápfeszültséggel javítás idejére a végerősítőt.
Vissza kell venni az áramkorlátot 100-200mA nagyságrendbe.
Így minimális az esély az alkatrész meghibásodásra.
Üdv.: Kumi
0
Szia,
Hozzávetőleg, valami ilyesmiket kellene mérni!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Rajzold le a végfokot. A két tranzisztort és a meghajtását. A csatolmányban két teljesen eltérő rajz van. Ha az mérőpontos rajzot nézzük, akkor középen van a föld. Hozzá képest a felső tranzisztor bázisán pozitív, az alsón negatív nyitófesznek kell lennie (400-600mV). Ha -37V-ot mérsz akkor az a tranzisztor már halott, vagy teljesen más a kapcsolás. Ha a "hasonló.jpg"-t nézzük ott reális a -37V-os bázisfeszültség a földhöz képest (az alsó tranzisztor esetében).
Én első lépésben megnézném, hogy a táp föld és a kimenet közt nincs-e DC. Ha van, akkor eltolódott a munkapont. A munkapont beállító tranzisztort cseréld ki. Ha nincs DC, akkor lehet valamelyik felső tranzisztor szakadt, vagy ha van soros bázis ellenállás, akkor az meg van nyúlva. Érdemes megnézni, hogy van-e emiterellenállás. A stabilitás érdekében szoktak egy kis negatív visszacsatolást alkalmazni és ezek az ellenállások meg szoktak szakadni, akkor is csak fél színusz jön ki a kimeneten.
De mielőtt belemennénk a találgatásba jó lenne pontosítani a rajzot. Egy fotót feltehetnél.
Üdv.
0
Üdv!
Ha a tranzisztorok jók, akkor nézd meg az R19 ellenállatot, mert annak szakadásakor felborul az egyenáramú szimmetria és a Q4 meghajtó tranzisztor a Q6 végtranyó bázisán keresztül a dupla tápra dolgozik, hiszen a Q5 teljesen nyitva van. Még szép hogy tönkremegy. A kimeneten ilyenkor megjelenik majd a teljes "-" tápfesz, ami nem tesz jót a Q6 végtranyónak sem.
Valami nem 100-as a Q8 nyugalmi áram szabályozó tranzisztornál sem, de mivel egyenáramulag minden mindennel összefügg, így a végtranyókat célszerű betenni. A második rajzon beírt feszértékek a cél, ha valóban erről a kapcsolásról beszélünk.
Legjobb lenne egy áramkorlátos labortáppal éleszteni.
Szép napot!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”
0
Szia!
A csatolmányban van két eltérő kapcsolási rajz.
Melyikről van szó ez esetben?
Üdv.: Kumi
0
Sziasztok!
A "hasonlo.jpg-rol" van szo minimalis korekciokkal, a masikat csak a merendo feszultsegek miatt tettem fel.
Foleg SMD-bol all csak az erosebb tranzisztorok nem SMD-k.
0
Szia !
Te most segítséget szeretnél kapni vagy szivatni a kollégákat.A két kapcsolás annyiban hasonlít
egymásra hogy egyik sem nyulketrec.A "hasonló" kolektorkimenetü a másik emiterkövetős.Ez így nem fog menni.
Szükség van az AKTÍV közreműködésedre.
Üdv:Laci
0
Szia. A Q7 bázisán nem lehet -37V. A végtranyókat szedd ki, A többi tranyó legyen benne. Persze csak akkor ha megvizsgáltad őket és jók. Végtranyók nélkül kapcsold be és mérj a végtranyók bázisán feszkót. Egyszrű tranzisztoros erősítőnek látszik, van egy eleje meg egy vége. Ne kalandozz, a végétől visszafele kezd a javítást vagy fordítva.
0