You are here

KSS-213F lézerfej beállítása

14 posts / 0 new
Last post
ambipur
ambipur picture

Kedves Elektrotanya lakók!

Egy Aiwa NSX-S202 tipusú HI-FI toronyban cserélek éppen lézerfejet. Sikerült kitermelni belőle a régi lézerfejet, melynek típusa KSS-213F illetve beszereztem egy új lézerfejet. Azt vágom, hogy a lézerfejen van egy pont, ahonnan el kell távolítani majd egy forrasztást - ezt a szervizkönyv is írja. A lézerfejen van egy potenciométer, amivel nyilván a lézerdióda áramát lehet beállítani. Megvan a kiszerelt példány, sőt még az azt megelőző, eredeti lézerfej is. Ebből a kettőből látszik, hogy kb. hogy áll a potenciométer csúszkája. Van - e tudományos, szakszerű eljárás a potenciométer beállítására?

Comments
SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: a potméterhez csak az utolsó utáni esetben nyúlj, gyárilag be van állítva.
Fejmagasságot ellenőrizni kell.Az átvitelt a szemábrával lehet ellenőrizni

Bálint

0

ambipur
ambipur picture

Szervusz Bálint!

Az alaplemezre felszereltem a lézerfej egységet. Csak a műanyagrészt érintettem meg és a már említett forrasztást még nem távolítottam el. A lézerdióda felett az új lézerfejen van egy retesz, de a két korábbi példányon nincs ilyen, csak a helye. Egy fogaskereket eltekerve a retesz elmozdul a lézerdiódát kitakarva. Ezt a reteszt hagyjam rajta, vagy távolítsam el, mint ahogy a két előző példánynál van? A fogaskereket meghajtó motort vezérelni fogja valami, hogy a lézerfejet a tengelyen tolja odébb, és a reteszt mozdítsa el?

Köszönettel,

Ambrus

0

attilacsep
attilacsep picture

Szia!
A lézeregységet a slide motor mozgatja, és ahogy elindul az alaphelyzetből, a kis retesz elfordul, kitakarja a lencsét. Nem minden lézeregység egyforma, van, amelyik nem tudja ezt a funkciót. Ha van rá lehetőség, hagyd meg a takaró lemezt, védi a rászálló portól a lencsét. Sok éves lézeregységeknél, ahol vastagon áll a por, jól látható a takaró lemez jótékony hatása. A potit valóban ne bántsd, ahogy a kolléga is említette, csak végsó esetben. A slide motort, a disc motort , és a lencsét mozgató tekercseket is az ún. driver IC vezérli. És végül: ahogy szintén említve volt, feltétlenül ellenőrizd a motorokat!!! A disc motorok többnyire zárlatosak szoktak lenni, a slide mototok inkább elszennyeződnek, és nem érintkeznek a forgórész kommutátorával a leszedő érintkezők. Én úgy szoktam ellenőrizni, hogy 1 ohm-os állásban (nem digitális műszerrel) rámérek a motorokra. Mindkettőnek szépen el kell indulnia. A disc motor kb. 10 ohm-ot mutat lefogva, lassan, kézzel engedve, a másik valamivel többet. Az a lényeg, hogy stabil, egyenletes értéket mutasson a műszer. mechanikus gond is lehet, pl. száraz a két vezető sín, meg kell kenni, lehet szennyeződés a fogaskerekek között, és id. elakad, de találkoztam már olyannal is, ahol a lézeregység fogaslécének a fogkiosztása nem egyezett a fogaskerékével. Sok sikert a javításhoz!
Üdv
Attila

0

ambipur
ambipur picture

Szervusztok!

Köszönöm az eddigi segítségeteket! Beszereltem, összeraktam, de nem működik. A 19,5 mm - es távolság überkritikus? Nekem be se fért a tolómérő, úgyhogy a beállítást szemre csináltam: a lézerdióda kb. egy síkban van a tálcával. Lemezt betéve a három lemezhely mindegyikével próbálkozik, gondolkodik, de a lejátszás nem indul el. Az nem látszik, hogy a lézerdióda feletti reteszt elmozdítja - e. Próbáljam meg a reteszt levenni?

Köszönettel,

Ambrus

0

Tibor29
Tibor29 picture

Szia ambrus!

Egyetértek a kollégák szaktudásaival próbáld lemez nélkül és nézd meg hogy el e mozdul a pórvédő ugyanis mikor bekészíti a lemezt,és már a mágnes is tartja akkor már a pórvédőnek el kell húzódnia.Amiket ellenőrizz:rövidzár,szalagkábel,spindle, sled,motoroknak 11,8 ohm körülinek kell lenniük,attolis függ milyen a cd mechanika eredetileg mert nem mindegyik tudja a pórvédős fejet kezelni,én a fejre vagy a sled motorra gyanakodnék sok fej gyárihibás sajna.kb ennyi remélem ez segít üdv:Tibi

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! A 19,5mm az jó érték. Bár nemtudom miért állítódott volna el, csak lézerfejcseréhez nem kell hozzányúlni. Viszont mivel új fejjel sem olvas, három eset lehetséges, szar az új fej, ami manapság elég gyakori az olcsó fejeknél, hacsak nem tuti forrásból vetted, vagy valami elektronika hiba is van még, esetleg szalagkábeltörés, vagy rossz még valamelyik motor is, emiatt nem tud kellő sebességre felpörögni a lemez, vagy pozícionálni a fej. Ellenállásmérővel, lekötöt motorral ellenőrizhető, körbetekerve lassan, a kivezetései között közel azonos értékeket kell mutatnia végig, 10...15 Ohmot.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

A potit nehogy eltekerd! A cserét ESD környezetben kell elvégezni, mert nagyon érzékeny A beépítést követően az ESD védelmet (rövidzárat) el kell távolítani, különben a LED meghajtó tönkremehet. A vezető síneket elegendő tizedpontosan beállítani, egy sima tolómerő tökéletesen elegendő. Ami sokkal fontosabb az a TILT. Ez optika függő, nem lehet az eredeti beállítást másolni. Ahogy mások is írták, a szemábrát kell szépre beállítani. Persze ahhoz az kell, hogy működjön. A reteszt lemez nélkül vagy vaklemezzel ellenőrizheted, csak ne nézz bele a lézerbe!

Az eredeti kérdésedre válaszolva. A lézeráramot a gyártó specifikációját ismerve lézerspektrométerrel kell beállítani. Egy ilyen műszer ára 4-8 millió forint között mozog.

Ūdv,

0

ambipur
ambipur picture

Szervusztok!

A lézerfejet Budapesten, a XIII. kerületben a Kerekes utcában vettem. A bolt nevét nem írom, (de így már kitalálható) nehogy reklámnak minősítsék, de szerintem tuti hely. Lemez nélkül oldalról megnéztem a működést. A 3 lemezt tároló tálca forog, végigpróbálja mindegyik lemezt. A lézerfej sugárirányú pozicionálását végző motor is működik, a porvédő retesz is mozog. Lemezt betéve egyáltalán nem forog a lemez.
A lemeznek mindenképp fel kéne pörögnie? Lemez nélkül, oldalról nézve a lézernek látható vörösnek kéne lennie? (Szemből nem akarom, de nem is tudom megnézni a lézert, mert ott van a mágneses rész, ami takarja.)
A potit nem tekertem, és a tengely helyzetén se változtattam, amin a lézerfej elcsúszik sugárirányban. A 19,5 mm a tengely helyzetére vonatkozik? (Szerintem a tengely helyzete a lézerfejet tartó alaplemezhez képest nem is változtatható.)

Köszönettel,

Ambrus

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

A lézer fényét szemből láthatod, de csak sötétben és nagyon halványan. Viszont komoly látáskárosodást okozhat. Kamerás mobillal viszont szépen látszik a fénye. Viszont önmagában az, hogy világít még nem elég. Nagyon fontos a spektruma (elvégre reflektométerként működik) és a teljesítménye.

Ha kitolod kézzel a szélső végállásba visszahúzza középre?
Fókuszál?
Világít?
Ha világít és fókuszál is olyankor van RF jel (2-7 lábak)?
Mekkora a spindle motor áramfelvétele 3V-ról?

Üdv.

0

ambipur
ambipur picture

Szervusz!

Bocsi, szabadság miatt kissé hanyagoltam a témát, de tegnap újrakezdtem. Visszaraktam az egyik régi lézerfejet. A lézerfej közelében levő két motort ohmmérő állásban mérve 15 - 16 Ohm - ot mértem. Az említett motort kézzel kitolva behúzza középre. Az is látszik, hogy a lemezt felpörgető motor egy nagyon kicsit megmozdítja a lemezt.

Többen említették itt a szem ábrát. Az általad említett 2-7 lábak is erre vonatkozhatnak. Nem ismerem a lézerfej lábkiosztását és az egyes lábak funkcióját, de van szkópom. Ha valaki megmondja hogy mit mérjek és hol, akkor megcsinálom.

A régi lézerfejen multiméterrel megmértem a potenciométer ellenállását is, be is jelöltem az eredeti helyzetet. Kicsit állítottam jobbra is meg balra is, de nincs változás. A mért értéket viszont vissza tudom állítani.

Szemből nem néztem a lézert. A fényképezőgép jó ötlet lehet. Megpróbálom. De csak oldalról lehet odaférni vele, szemből nem, mert ott van az a rész, ami a lemezt forgatná (mágneses rész).

Köszönöm a tippeket!

Ambrus

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Ne nézz a lézerbe se letakarva se takarás nélkül. Egy matt felületet tegyél a fény útjába. Pl a régi nem-famentes rajzlap vagy valami hasonló karton. De semmiképp sem sima-csillogó-tükröző anyagú valami legyen!! És az azon lévő fényfoltot nézd! No persze nem közelről! Kb a szokásos 25-35 cm "olvasási" távolságból.
Ha letakarod és úgy nézel bele és túl sűrű a takaró anyag, akkor óhatatlanul félre húzod. Vagy ha hiba van az anyagban és akadálytalanul áthatol egy résen.. No akkor kiégetheti a szemedet!

0

F-Yoci
F-Yoci picture

Üdv! Sajnos ott már nekem sikerült hibás fejet vennem, de ettől még nembiztos, hogy a Tied is az, körbe kell még járni alaposan a többi dolgot. Oldalról nézve semmit nem fogsz látni a lézerfényből, ugyanis a látható vörös tartomány nagyon határára esik, csak szemből van rá valami esély, esetleg egy fehér papírlappal letakarva, úgy tuti nem világít a szemedbe. A 19,5 mm a lézeregység alaplemeze, és a lemeztányér felfekvő felülete között mérendő, a lemeztányér ragasztva van a tengelyre többnyire, vagy szoros illesztéssel ráhúzva, nehezen ugyan, de változtatható. Megszokták tönnyire forgatni, vagy legalább egy picit mozdítani a lemezt, mikor bekapcsol a lézer. Én továbbra is azt mondom, kezd a motorok műszeres ellenőrzésével, necsak rámondd, hogy működik, mert azt szemmel, tapasztalat nélkül nem tudod megállapítani, hogy jól működik, vagy pozícionál-e... De a lézer már nem tud olvasni.

0

csillag
csillag picture

Üdv!
Abban a boltban már én is vettem ilyen típusú lézerfejet ami hibás volt. Kétszer cserélték. A harmadik lett jó. Egyébként erre az üzletre még soha semmi panaszom nem volt az elmúlt évtizedekben. Tehát amikor behúzza a lemezt akkor a lézernek piros fénnyel láthatóan világítania kell. Ezt legkönnyebben lemez nélküli állapotban lehet ellenőrizni. (tedd az ujjadat a lézer fölé!)Ha nem virágit nincs tovább: szar a lézerfej. Ha igen akkor a fókusznak fel le kell mozgatni a lencsét. Ezt is lehet lemez nélküli állapotban ellenőrizni. Ha van fókusz a motornak meg kell mozgatnia a lemezt. Tapasztalatom az, hogy lézerfejen kívül más baja ennek a típusnak nem volt.

0

Sponsored links