Üdvözletem!
Sikerült beszereznem a címbéli kis műszert, ami működni is látszik, de persze apróbb karbantartás nem árt neki. Legalábbis tapasztaltam, hogy kb. fél óra használat után a táp-kör biztosítékjai (a hálózati oldalon, a ,,mainframe'' hátulján, ahol a kis plexilapok mögött hozzáférhetőek) elszálltak. Illetve érdekes, hogy a kimeneti modul kisfeszültségű tápáramkörének egyik biztosítékja bekapcsoláskor halványan felizzik vörösesen, de nem olvad ki. Gondolom, az induló áramlökés a biztit is ,,megizzasztja''.
Célszerű a tápegységben a kondikat cserélni, de akár még a modulok tápszűrő kondijait is (az elkókat).
Amit keresek, vagy ami miatt ide írtam (remélem jó topikba/fórumba), hogy keresek hozzá leírást, kezelési ismertetőt, esetleg akár kapcsolási rajzot is. Gbenyov már segített kicsit, csak ami doksi volt neki, már nincs meg. Pedig ahogy nézem, egészen kompakt kis műszer, bár nem mai, de hasznos. Kezdenek tetszeni a HT mérőegységei is, kezdem gyűjtögetni ezeket is, nem csak a múzeumba, hanem használatra is :) Remélem idővel még sikerül hasonló modulokat és keretet beszereznem, vennem, elcserélnem valakivel.
Mellékelten küldök pár képet a műszerről, aki nem ismerné, lássa is, miről van szó.
Sziasztok!
Úgy gondolom, hogy a műszerdobozban hátul a szokásos HT analóg tápegység van.
Erről biztosan van kapcsolási rajz, szerintem nekem is van, csak körül kellene néznem a papír alapú doksijaimban.
Én mérném külön a tápegységet műterheléssel, névleges árammal terhelve az egyes kimeneteket.
Ha ez rendben van, akkor vizsgálnám csak az impulzus generátort.
A hibásnak gondolt táprészt külső, áramkorlátozást tudó labortápról járatnám a javítás idejére.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
Ha esetleg találsz a tápegységben lapos szelén Graetz egyenirányítókat, nyugodtan dobd ki, mérlegelés nélkül cseréld rendes szilícium diódásra.
Akkoriban divatos volt, a Tungsram gyártotta, csuda dolgokra voltak képesek, nyugati importot váltottak ki vele, képes volt időszakosan zárlatba menni, vagy állásban megnyúlni,elég sokat cseréltem, a BRG és a Vidi szerette nagyon használni. (jobb híján)
Csaba
0
Hali!
Teljesen igaz amit írsz,de ebben a készülékben Siemens vagy AEG gyártmányú szilicium Graetzek vannak. Ezekkel pedig semmi baj.
Üdv.:
drotosis
0
Igen, ahogy néztem, a kis körszerű fekete Graetz-ek meg lapos, de valóban talán AEG egyenirányítók vannak.
A kondik sem MM típusok.
Érdekes, hogy még a késes csati sem a Kontakta gyártmány, hanem valami külföldi típus, ami sűrűbb osztású, mint a DS..-sorozat darabjai. (Persze, ilyen csatim nem nagyon van, pedig egy kiemelő keretet vagy toldó kábelt akkor építenék :) ).
Apropó, ahogy nézem, ez a HT keret-táp eléggé szabványos lehet, mert valahol néztem, még 6,3V~ is kijön róla, meg persze sokféle más tápfesz is.
Szétbontom az egységet, aztán átnézem a kábelezést, forrasztásokat, a trafót is.
0
Szia!
A késes csatik nyolcpólusú RFT csatlakozók,dugókat UrbánElektronikánál vehetsz elég olcsón.A hüvelyes fele neki sem biztos,hogy lesz.A toldónál vigyázz,mert ugye a 230V van az egyiken,az megy a hálózati kapcsolóra!Ezeknél a tápcsatlakozóknál a HT által "szabványosított" a bekötés.Az egyik csak a hálózati ki-bekapcsolásra szolgál,a másikon közlekedik a +-12V, és a fiókok közötti jelek.A 6,3V~ azért jön ki,mert a régebbi fiókváltozatoknál a bekapcsolást jelző izzó 6V-os volt,nem pedig LED,mint az újabbaknál.Jó búvárkodást!
Üdv.:István
0
Szia!
HIKI-katalógus keresés közben találtam ezt az oldalt, hátha elküldik neked a doksit: http://regimuszereklhanzi.5mp.eu/web.php?a=regimuszereklhanzi&o=a2yAb5dhMb
Ha kell valami (pl:TTL IC) hozzá, van jónéhány cuccom itthon.
0
Szia!
"hátha elküldik neked a doksit"
Az oldal gazdája, sajnos már nincs az élők sorában. Az örökösök, nem folytatják volt Tanyatársunk munkáját.
Üdv! Kalex
0
:( Akkor legalább átadnák valamelyikünknek a hozzáférést, hogy ne menjen a süllyesztőbe a kollégánk munkája...
0
Ezt én sem tudtam, holott ismertem már régóta az oldalát. (Így érthető, miért nem válaszolt pár levélre..)
Megpróbálom majd az oldalamra (ha nem lesz megint trójais vagy mifenés) kitenni a műszer képeit, egyéb dolgait.
0
Azért azt hittem, népszerűbb lesz ez a téma, bár lehet, csak én vagyok ennyire ,,műszer-homo'' :)
Viszont a kapott tanácsokat és segítséget köszönöm, s remélem sikerül még több HT modult beszereznem (esetleg utánépítenem :) ).
0
A kék MM elkókat sosem kell kicserélni, főleg nem a ma kapható kínai szutykokra.
Ezzel szemben a korabeli tantál kondik szoktak zárlatossá válni, azokat nézd végig! A legeldugottabb helyekre is képesek voltak betenni egy-egy RC szűrőtagot a tápfeszre. És az R-ek nem szoktak megszakadni, hogyha szar a kondi, melegszik, és meghúzza a tápfeszt, elkezd minden melegedni...
0
"A kék MM elkókat sosem kell kicserélni, főleg nem a ma kapható kínai szutykokra".Ezt így kijelenteni felelőtlenség, találkoztam én már teljes zárlatban lévő puffer elkóval Orion tv kapcsolóüzemű tápjában.A mondat második részével egyetértek, a kínai kondik nem fognak kibirni 20 évet(még egy egész évet sem)..
0
Az egy igen különleges eset lehetett. Én még soha sem találkoztam hibás kék MM elkóval. Pedig már több mint húsz éve a szakmában vagyok. Nem jellemző rájuk sem a kapacitásvesztés, sem a bezárlatosodás. Lehet, hogy az, amit te találtál, egy kicsit alul volt méretezve, vagy kicsit megszaladt a táp, és meghaladta a névleges feszültséget, vagy csak egyszerűen pont az volt a 10.000db-ból az egy selejtes, ami kicsúszott a gyárkapun... de ezekre a kondikra lehet építeni, kitünő minőségűek voltak.
0
Szia!
Én is találkoztam már zárlatos MM kondikkal.
Az esetek:
Táp puffer - Álló/menetes 5-10 ezer mikros 40/63 voltos elkók. Szeretnek forrósodni vagy kapacitást veszteni vagy mindezt együtt.
Két kivezetéses álló vagy fekvő kondik. ha a névleges feszültségük 60%-ig vannak használva (váltó impulzus!), akkor szinte örök életűek. De, ha a fölött, akkor hajlamosak forrósodni, zárlatolni.
0
Fejlemények:
Mivel most a műszer azt a jelenséget produkálja, hogy a fő fiók (impulzus generátor) behelyezésénél és bekapcsolásánál a tápegység primer köri biztosítékok egyből elszállnak, szétbontottam a keretet (mainframe).
A tápegységben sárga Valvo kondenzátorok vannak, de úgy nézem, gyárilag (még a fekvő kondikon a leszorító kengyel is be van forrasztva/rögzítve). Mivel viszont a hálózati oldal biztosítékjai szállnak el rögtön, vagy a táp szekunder körében egyik vagy több graetz egyenirányító lehet hibás (zárlatos), vagy mégis valamelyik Valvo kondi adta meg magát.
Mindez azért érdekes, mert mikor először használtam a műszert, működött kb fél óráig, aztán ,,magától'' kikapcsolt (ekkor égtek el először az üvegcsöves biztik).
Amire még gondoltam, hogy, mivel van egy másik HT rackem, ami eredetileg valami video mátrix rendszerhez készült, de üres, méretileg ezzel megegyezik és több a hely is benne, mert ez 19"-es széles, beépítek ebbe egy ,,standard'' HT tápegységet (+5 V, 6,3V~ stb.) és ebben használom, próbálom ki a betétfiókokat.
Vagy értelem szerűen megjavítom a mostani hordozó doboz tápegységét.
Bár ez sem lesz egyszerű, eléggé kompakt a cucc, szét kell rendesen bontani :)
0
üdv: hosszabb állás után az elkókat nem árt újraformázni.
Bálint
0
Szia!
Én az utóbbit javaslom és esélyesnek egy-több dióda zárlatra szavazik. Az akkori MEV/Tungsram diódák nem voltak a legjobbak. Persze a kondi hiba sem kizárt.
0
Üdv!
Kicsit elmaradoztam most a javítással, közbejött más munka. Viszont most szedném szét a tápegységét, de eléggé kompakt. Esetleg van valakinek tapasztalata, hogy kell megbontani? Kicsit olyan ,,minden mindennel összefügg'' szerű az egész. :)
Mivel a +5V-ot és a +12V-ot előállító táprészben lehet a hiba (ennek a biztijai szállnak el), ezt próbáltam kibontani.
Bár már felmerült bennem az is, hogy használni tudjam, csinálok saját tápegységet neki, a ,,HT-szabvány'' tápokkal és busz-összekötésekkel. Van valahol egy HT Video Matrix mainframe, ez magasságban egyezik a modulokkal, ráadásul több modul/fiók is belefér. Beépítek ebbe egy tápot s akkor már több HT egység is bedugaszolható lehet ebbe (na meg ennek a hátulján van vagy 20 db késes aljzat :) )
0
Szia.
Ebben a könyvben találsz kezelési leírást.
Kutor László: Laboratóriumi műszerkezelési segédlet.
Sajnos nekem már nincs meg e könyv.
0
Köszönöm a válaszokat, megkeresem ezt a könyvet. Kutor László neve nekem ismerős, lehet, hogy a Kandóról (ill. Neumann Intézetből).
0