Üdv mindenkinek!
Van jópár darab bontott 18650-es cellám, összeépítettem belőle egy 18,5V-os pakkot. A töltését mivel tudnám megoldani? Valamilyen elektronika kell a cellákhoz?
Előre is köszönöm a segítséget.
Friss :
Újra volt időm foglalkozni a cellákkal. Került hozzám egy Li-ion töltő, egyszerű szerkezet, csak 1db akkut képes tölteni egyszerre.
A kérdésem az lenne, hogy a mellékelt kép alapján tudom-e tölteni az akkukat vele egyesével anélkül, hogy szét kellene forrasztanom a pakkot? A negatív szálakat egybe húznám és csak a pozitív szálakat cserélgetném a töltőn.
Kivitelezhető ez így ebben a formában?
Előre is köszönöm a segítséget Mindenkinek!
Sziasztok !
És ez ?
http://www.ebay.com/itm/121401853759?_trksid=p2060778.m1438.l2649&ssPage...
0
Szia Tomee.
itt http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/li-ion_akku_cellasor_tolto.html
eszt hakigyártod eveltöltheted.
űdv. Gyuri.
0
Én is ezzel töltöm.. 150Ft volt az alkatrész. S szépen feltölti. 500mA-al kezd majd szépen lecsökken.. 8-10 órát vesz igénybe. Egy pár.. mert én párhuzamosan párosával töltöm. (Biciklivilágításhoz használom a laptopból kiselejtezett cellákat)
0
Hello.
Ez a kapcsolást már 15 éve, a 2001-es cseh AR Praktická elektronika 2001/4-es folyóirat 12. oldalán jelent meg...
Üdv.: Uniman
0
Jó kis kütyü ez. Szépen jelzi a leddel hogy épp mit csinál, és milyen fázisban van.
0
Sziasztok !
Ennek a rajznak egy egyszerűsített verziójával már többször is találkoztam, sőt után is építettem.
Látszólag nincs áramkorlát, de mivel fix 5V a betáp (mert ugye USB-ről tápláljuk), az áteresztő tranzisztor, de főleg a soros dióda feszültségesése viszont függ az átfolyó áramtól, így mégiscsak van. Végső esetben a diódával sorosan kötött 0,47...1 Ohmos ellenállásal biztosra mehetünk.
Amire kitalálták, egy cellás kis lámpák töltése, arra bőven jó. A betápot mobiltelefon, tablet, GPS, stb. töltőjéről is vehetjük.
üdv.
Tibi
1
Szia! Fogadd meg "gbenyov" és "gépklinika" talán kissé érdes tanácsát, de érted erős egy kicsit.
A Li. akksikat csak cellánként szabad tölteni, mert nem egyformán töltődnek és a túltöltődött cella erős ramazurit fog okozni!
0
Szia Isoram ! Miböl gondolod hogy a cellánkénti ellenörzés csak töltésnél szükséges, sorbakötött aksiknál és nem lemeritésnél is hogy ne okozzon /ramazurit/.Az 18650 formátumú (méretü cella)Li aksik nem egyformák ,habár kinézésre hasonlitanak.Egyes gyártok védöáramkört is beleépitetek (töltés -lemerités-re)univerzális alkalmazásra(pl.melékelt fényképen az alsó akkú).üdv.Jóska
0
Szia!
Igaz, hogy egyes gyártók építenek a cella mellé védelmet, de a felirat meglététől függetlenül még nem biztos, hogy benne is van.
Pl. Kínából származó cella esetén könnyen előfordulhat, hogy csak névleg van benne...
Korrekt gyártó persze nem csak a feliratot írja rá.
Másrészt jó dolog a védelem, de célszerű nem a védelem meglétére apellálni, az csak egy utolsó lépcső arra az esetre, ha minden más csődöt mond...
0
Szia VaZso !Nekem nem a gyártó a fontos hanem a garancia amit kapok a termékre,de külömben a kifizetett árát visszatéritik ha nem vagyok megelégedve.A töltö és lemeritö védö(ellenörzö) elektronika nem az utolsó lépcsö ahogy nevezed,elvégzi a cella védelmét és nem igényel semilyen más külsö elektronikát.Egy ilyen cella árban is eltér a védelem nélküli celláktól.Szép Advent estét!Jóska
0
HELLO !
Joska a reklamáciora forditott idot és a felmerulo uzemanyagkoltségeket ki térítti vissza neked...?
UDV.:LACI
0
Szia!
Igaz, fontos a gyártó és általa adott minőség, esetleg garancia - de elsősorban a minőség.
Egy meghibásodás utáni garanciával már nem biztos, hogy sokat ér az ember - Li-Ion cellák esetén elég komoly problémák adódhatnak belőle.
A cella védelmi elektronikája alapvetően a védelem célját kell, hogy szolgálja, és optimális esetben nem szabad normál üzemi körülmények között aktiválódnia. Úgy kell a rendszert megtervezni, hogy védelem nélküli cellákkal sem legyen gond, ugyanakkor extrém esetben ez egy plusz védelmet adhat. A cella védőelektronikáján túl már nincs egyéb védelem, esetleg a poroltó és társai, de ezt az állapotot már senki sem szeretné elérni.
0
Szia!
Ez így nem igaz!:
"A töltö és lemeritö védö(ellenörzö) elektronika nem az utolsó lépcsö ahogy nevezed,elvégzi a cella védelmét és nem igényel semilyen más külsö elektronikát."
0
Hello, mielőtt én is rondán írnék le valami böszmeséget, kattints rá és olvasd el, előzetesen ezt a képes-sorozatot is, itt az elektrotanyán:
http://elektrotanya.com/?q=hu/content/li-ion-telefonakku-eletre-keltese-fagyasztassal
Az a sok "hüje" nagy cég, mint az IBM, a HP, Lenovo, Acer, Asus, stb. az mind beleépít egy MIKROPROCESSZORT-órajellel, RAM-al, szóval egy kis PC-t az akku packjaiba, hogy te NE ROBBANTSAD fel magadat és a lakótelepedet.
Még mielőtt durva leszek, még valami: a Li-Po, Ni-Mh és a többi új fejlesztésű fémkristály anyagú akkuk alapanyagai "nem játékszerek".
Remélem finom voltam.
_
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is, mindkét irányba?
0
Sziasztok!
Nem biztos, hogy az összes hozzászólást végigolvastam.
Tomee! Ha egyesével akarod töltögetni, akkor minden egyes cellának külön külön ki kell hozni a negatív és pozitív oldalát, szépen párban. Valamilyen biztonságos csatlakozó kell rá, még csak véletlenül se érjenek össze a szálak. Összekötni nem szabad semmit!
A töltőd pontos típusa micsoda?
Üdv: Jácint
0
Szia!
Te lerajzoltál egy elképzelést. Nos abból kiderült, hogy semmit nem értesz az elektrotechnikához...
Inkább ne csinálj semmit, mert én és itt senki sem fog segíteni neked újra felépítani a leégett házadat és Istenke sem növeszti ki az elpárolgott testrészeidet!
Bizton felvetődik benned, hogy miért is írok ily szigorú dolgokat neked.
Hát azért mert balga módon rövidre akarod zárni az akku cellákat. Az álmos könyv szerint (no meg egy két repülő balaset szerint is..) az nem jó ómen!
Gondolom nem látod a rövidre zárást, de hát fentebb említettem: "kiderült, hogy semmit nem értesz az elektrotechnikához..." Tehát hidd el, hogy igazam van!
De elolvastam az adatlapodat és legalább őszinte vagy! Hát tanulj!
Pár okító szó is a sok dorgálás után:
A cellák sorba vannak kötve, mert te kötötted sorba őket. Ha ezek után a cellák negatív pontjait nyalábolod, akkor a negatív pólusok közé szorult cellákat rövidre zárod és az nagyon nem tesz jót nekik.
Tehát a megoldás neked, hogy minden egyes cellának kivezeted mindkettő pólusát (a közösített pólusoknál elég egy kábel, de annak kettős funkciója lesz, viszont ebben a konkrét esetben nem egyszerre!) Az így kivezetett pólusokon keresztül ténylegesen hozzáférsz a cellák mindkettő pólusához anélkül, hogy rövidre zárnál közben egyet is.
Remélem érted! Sok sikert!
És vigyázz mert a lítiumos aksi, ha kigyullad, akkor nem lehet eloltani! Víz alatt is ég és a homok sem oltja el! Legalábbis néhány marék nem.. Cellánként kell 5-10 lapátnyi.
0
Az otromba stílus elnyomja a mögötte rejlő segítő szándékot.
Ennél finomabban nem tudom megfogalmazni. Sajnos általános probléma, páran elgondolkozhatnának rajta.
Egyszer beírom az oldallal kapcsolatos kérdések közé.
0
Sziasztok !
Részemről semmi féle otrombaságot nem látok.A stílussal és a használt szavakkal sincs semmi baj.A topikba első alkalommal beleolvasva láttam a topiknyító elképzelésének valóban OTROMBA hibáját és azt hogy hiányzott az általános iskolai fizika órákról.Korábbi hasonló esetből okulva nem folytam be a párbeszédbe és most sem az érdemi részhez.Akinek a minimális (az előbb említett)alapismeretei is hiányosak, annak/azon úgy lehet segíteni hogy sokkoló módon lebeszéljük a veszélyes ténykedésről mielőtt megtörténne a baj.
Béke Veletek : Laci
0
Béke veled Laci!
A probléma egyébként megoldható, ha a sorbakacsolt lítium-ion cellák mindegyikével párhuzamosan kapcsol egy 4-4,2V-os Zéner diódát! Ilyet persze nem lehet kapni, de a 3,9V-os vagy a 4,3V-os zénerek közül válogathat ilyet! Ezáltal a lítium-ion cella, ha feltöltődik és eléri a feszültsége a maximális 4,2V-ot, a töltőáram átterelődik a zénerre és nem tölti túl a lítium cellát!
Béke veled Laci!
Üdv: lizakl
0
Sziasztok!
Tényleg nem érzékelitek hogy a topiknyitónak fogalma nincs semmiről ? A legtöbb hozzászólásról azt sem tudja hogy milyen nyelven született.Nem hiszem el hogy nem látjátok.Mint ha a kinai nyelv finomságait ecsetelnétek egy analfabétának.
Üdv. Laci
0
Üdv! Nemigazán értem az elképzelést, hogy ez hogy tudna biztonságosan működni.
0
Szia!
Ha érted a zénerdióda működését, akkor mit nem értesz? A töltőáram a zénerfeszültség elérésekor átterelődik a zéner diódára!
Üdv: lizakl
0
szia: csak az a baj, hogy a zener dióda hőmérsékletfüggő is(5%esetén már 0,2 V.)
4,15+0,2 V=4,35V, a cella rég tönkremegy
Bálint
0
Szia!
Sajnos nincs igazad! Az 5V körüli zénerek kb. hőmérsékletfüggetlenek! Az 5V alattiak hőmérsékleti tényezője NEGATÍV(tehát ha melegszik a zéner, akkor a feszültsége CSÖKKEN!). Az 5V fölöttiek hőmérsékletfüggése pozitív(tehát ott valóban nő a zénerfeszültség, ha emelkedik a zéner hőmérséklete!)
Üdv: lizakl
0
szia: igazad van az 5 V körüli minimális hőfokfüggéssel kapcsolatban.
A 4 V körüli zenereknél 25 fok eltérésnél kb -0,1 V eltérés jelentkezik.
Viszont be kell tartani a töltési karakterisztikát, ahol 0,05 V eltérést írnak elő a végfeszültségnél.
http://www.anico.hu/anico.php?o=tudod-e/litium_ion%20akkuk%20toltese_magyar
Szigorúan ügyelni kell a töltés közbeni hőmérsékletre, a csepptöltést sem szereti.
Élettartam és munkavédelmi szempontok miatt ezekre figyelni kell.
Bálint
0
Szia!
Az a 0,05V az emelkedésre vonatkozik! Ha alacsonyabb feszültségig töltöd az akkut, jelesül például csak 4,0V-ig, az semmi gondot nem okoz! Igaz, hogy az akku csak 70%-ig lesz feltöltve, viszont az élettartama megduplázódik! Valamit, valamiért! A melegedés(ha elolvastad az általad belinkelt oldalt) csak 90C fok fölött okozna gondot, de akkor már nem is tudnád megfogni az akkut! Ha a kapacitás egytizedének megfelelő töltőárammal töltöd az akkut, tuti hogy max langyos lesz egy kicsit és semmi több. Az élettartama viszont sokkal nagyobb lesz.
Üdv és szép napot neked is! lizakl
0
szia: tévedés.
A töltési ciklust és formát be kell tartani, a karakterisztikának megfelelően.
40-50 C fok felett már károsodik,a hőérzékelők is ilyenkor kapcsolnak.
A 90 fok már derékszög, itt véglegesen károsodik
Bálint
0
Szia!
Akkor az a cikk amit belinkeltél hibás! Ugyanis abban ez van: "A hőmérsékletérzékelő lekapcsolja a töltést, ha a belső hőmérséklet megközelíti a 90°C-ot."
De, ismételten mondom, hogy ha betartod azt amit írtam, semmi károsodás nem éri az akkut!
Sőt, még meg is hosszabbodik az élettartama!
Üdv: lizakl
0
Szia!
Te ellentétben a topiknyitóval profi/mérnök vagy.
Légy oly kedves és írjad már le, hogy a sorba kapcsolt akku cellák negatív póluainak a nyalábolásából adódó rövidzárlattól hogyan is védene meg egy "akármelyen -válogatott- zener dióda"???!!!??? No de tényleg!
Mérnök úr!
Maga nem egy kezdő-bringer.... Nos miért is nem roban fel az a cella amivel párhuzamosan ott a zener és mi mégis rövidre zárjuk???
Azért ne vigyük már szerencsétlen kezdőt tévutakra! Ő még tanulhat és okosodhat, ha okítják.. Remélem hogy jó oktatók fogják okítani!
(Ha sértő vagyok akkor elnézést. Nem sértő csak tudálékos akarok lenni!)
0
Szia!
Rövidrezárásról én nem írtam semmit! Azt írtam, hogy az akkukat sorba lehet kapcsolni és lehet így tölteni és kisütni, ha minden cellával párhuzamosan kötünk egy 4-4,2Vos zéner diódát! Még jobb, ha a zéner dódákat a töltőbe tesszük és 5 cella esetén 6 vezetékkel kapcsoljuk a töltőt az akkupakkra a töltés idejére! Így gyakorlatilag minden cellát egyedileg töltünk a maximális 4-4,2 Voltra! A töltés végén a töltőt le kell húzni az akkupakkról, hogy ne süsse ki egy kicsit sem a cellákat.
Üdv és szép napot Neked! lizakl :-)
0
Üdv! Akkor viszont egyáltalán nem értem a zéneres dolgot, ha most azt mondod egyenként töltse a cellákat a max feszültségig...
Simán ugyanott van, párezer forintér vesz egy balanceres töltőt, ami ezt az egészet levezényli, se zéner se más macera nélkül. Vagy megépíti azt a többcsatornás töltőt, ami szintén nem töltené túl az akksikat, mivel maximalizált a töltőfeszültsége. Ennyi.
0
Szia!
A zéner-dióda egy feszültség stabilizáló eszköz! A dióda záró karakterisztikáján a meredek feszülség-áram jelleggörbe teszi lehetővé a feszültség stabilizálását. Ha a sorbakapcsolt cellák közül az egyiknek kisebb a feszültsége mint a többinek, akkor a cellákkal párhuzamosan kapcsolt zénerek közül az övé később fogja kisöntölni a cella töltőáramát mint a többi celláé, és így a cella behozza a töltöttségbeli lemaradását! Így már érthető? A töltés végén, minden cella feszültsége 4-4,2V(attól függően, hogy milyen feszültségű zénert kötöttünk a cellával párhuzamosan). Ennyi!
Üdv: lizakl
0
üdv: hol talál ilyen diódát?
A letörési feszültség függ a rajta átfolyó áramtól is.
Ha működne a dolog, a kis kínaiak már rég ezt a megoldást használnák.
Bálint
0
Szia!
A "kis kínaiak" nem azt a megoldást használják, ami a legjobb, hanem azt ami a legtöbb pénzt hozza! Még akkor is, ha az nem a legjobb! A dolgok(sajnos) így működnek!
Üdv: lizakl
0
szia: javaslom, próbáld ki az általad javasolt megoldást.
Az 18650 akku elvileg 3000mAh-ra képes....
Bálint
0
Szia!
A 18650 típusjelzés nem a kapacitást, hanem az akku méreteit jelöli! A fent nevezett akku 18mm átmérőjű és 65mm hosszúságú! A kapacitása 1400mAh és 3000mAh között bármekkora lehet. Lásd:
http://kinaicuccok.blog.hu/2013/08/13/li-ion_akkumulatorok_tesztje_26650...
Üdv: lizakl
0
Üdv!
Működik, az első zárlatos zéner -ig.
.
0
Szia Tranzix!
A zener és az akku közé egy olvadóbiztosíték? Persze bármi tönkre tud menni úgy, hogy viszi magával a többi dolgot is, gondoljunk csak a beragadó gázpedálokra.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca!
Lehetne, de azzal a túltöltésvédelem is "kiolvad", vagy kapcsolástól függően az a cella kiesik helyében egy zárlatot hagyva(karácsonyfafüzér efektus).
Üdv!
.
0
Szia!
Természetesen MINDEN csak addig működik jól, amig az egyik nélkülözhetetlen alkatrész el nem romlik!!!
A dolgok már csak ilyenek! Amig minden jó, addig jól működik, aztán ha valami elromlik(lásd: "zárlatossá válik") akkor utána már nem működik jól, és akkor jön a hozzáértő szakember, aki meg tudja javítani!
Üdv: lizakl
0
Szia!
Igen ám, de jelen esetben ott egy Li-ion cella is párhuzamosan a zárlatos zénerrel. Valaminek engedni kell!
Üdv!
.
0
Az a zener simán elég.
Egy ilyen cella, ha jó, akkor simán kinyom magából akár 50-100 amperes zárlati áramot is.
No persze csak egyszer....
0
Szia!
Azon gondolkodok hirtelen, hogy meg tud e nőni töltés közben annyira az akku feszültsége, hogy tönkretegye a zenert? Számoljunk azzal, hogy a zener el tudja viselni a teljes töltőáramot!
Üdv: Jácint
0
Szia !
Egy 3000 mAh-s akkunál a 0,1H, vagyis a normál töltés 300 mA. De ha gyorsabban akarja tölteni, akkor pl. 600...900 mA. Ennyit melyik zener visel el? Hány wattosnak kell lennie ? És hol, hányból válogatjuk össze ? És mindez mennyibe kerül ? Melyik boltban engedik, hogy végig válogasd a készletüket ? Szép dolog az elmélet, de a gyakorlati megvalósíthatóságra is figyelni kellene. Lejjebb Öreg_rutinos rajzán TL431-el és tranyóval oldja meg. A TL431 meg ugyebár hőfokkompenzált. És nem kell válogatni.
üdv.
Tibi
0
Szia. Tibi!
Végre: Egy Éber Ember, aki nem csak a vitába szál be, hanem szakmai szempontból is átlátja a topikot.
Jól látod, ez az ami legbiztonságosabban kivitelezhető és cellánként állítható a kívánalmakhoz.
Anyagilag nem egy nagy összeg és a biztonságos akku töltés okán szerintem meg éri.
Viszont érdekelne a topik indítónak mond e valamit ez a rajz.
Tisztelettel. Laci
0
Szia!
Ha kéziszerszám akku, akkor a 2-4C töltőáram az bevett szokás!
0
Sziasztok!
Nem nagyon akartam ebbe a beszélgetésbe belemélyedni, de a címben említett 18650-es Lithium Ion cellánál nem alkalmaznék 4C-s töltést, maximum, ha valamit nagyon SOS-be kell tölteni. Kéziszerszámként ott ahol 2C-4C töltés megy ott nem Lithium Ion cellák, hanem LiFePo cellák vannak, mert azok bírják a gyors töltést, meg a drasztikus kisütést. (akár 50C feletti kisütőáramról beszélek) Tehát a címbe írt típusra a 0.1C a leghosszabb töltési-kisütési ciklust adó változat, amivel 0 hőfejlődés van. Az tény, hogy 100%-ra feltölteni így több mint 10 óra lenne. El lehet menni 0.4C-ig a töltőárammal jelentős élettartam csökkenés nélkül, így közel 3 óra alatt fel lehet tölteni a cellát. Még egyszer, a 2C (<40 perces töltési idő) és a 4C (<20 perces töltési idő) ezeknél nem javasolt. Mielőtt félre ért valaki, ezek a teljes töltöttségi szint eléréséhez szükséges idő. Tehát nem azt mondom, hogy nem lehet tölteni ezt a cellát 20 percig 0.4C-vel, csak akkor nem lesz fullon :)
De hogy a témára is adjak korrekt választ, az áramgenerátorral meghajtott sönt-regulátoros töltő, egyszerű és jól használható. (öreg_rutinos rajzáról beszélek, magam is építettem ezen az elven működő töltöt.)
További szép napot: Laci
0
sziasztok: ne törjétek a fejetek.
A lítium celláknál meg van adva a szabályos/szabványos töltési karakterisztika.
Lehet okoskodni akárhogy, kerülőutakat keresni, vagy rosszabb, káros lesz, vagy veszélyes lesz.
Bálint
0
Ez esetben pedig a védelem nélkül maradt cella kap túlfeszültséget.
.
0
Gondolod, hogy zárlat után számít az még?
A lángoló cellát már nem fogja érdekelni a reá adott kapocsfeszültség....
https://www.youtube.com/watch?v=37w8nzgcr9c
https://www.youtube.com/watch?v=QjkW3KUz5uo
De itt van amikor nem gyilkolásszák csak úgy dönt, hogy ő kigyullad!
https://www.youtube.com/watch?v=773yPtIsl-0
0
Üdv!
"Valaminek engedni kell!"
.
0
Otromba, de legalább nem gyújtom fel a házat és nem robbantom le a testrészeit! Tudod a sértődés az ingyen és tünetmentesen gyógyul, ellentétben az előzőekkel! Ez azért nem elgondolkodtató?
Inkább legyen vérig sértve, mint véresre rombolva.. Nem?
0
https://www.youtube.com/watch?v=N8_-ak0K05o#t=18m17s
0
Üdv!
Én a TP4056 tip. IC-t használom tölteni. Cellánként kell, a tok egy cellát kezel. 4,2V-nál lekapcsol, be lehet állítani a töltőáramot.
http://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/datasheets/Prototyping/TP4056.pdf
Van készen panellal, bagóért:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=tp4056&_sop=15
A legutóbb 4 cellához építettem egy töltőt. A cellákat kivezettem egy DB9-es aljzatba, amire üzem közben egy DB9 dugó van dugva, a megfelelő átkötésekkel, hogy a cellák sorba kapcsolódjanak. A töltőn is DB9 dugó van, a cellák negatívját össze lehet fogni, így egy öteres kábel elég volt hozzá. A 4 IC egy kicsi panelon elfért egy falitáp dobozában, a trafó mellett. A tetőlapon kapott 4 kétszínű ledet és ennyi.
0
Újra volt időm foglalkozni a cellákkal. Került hozzám egy Li-ion töltő, egyszerű szerkezet, csak 1db akkut képes tölteni egyszerre.
A kérdésem az lenne, hogy a mellékelt kép alapján tudom-e tölteni az akkukat vele egyesével anélkül, hogy szét kellene forrasztanom a pakkot? A negatív szálakat egybe húznám és csak a pozitív szálakat cserélgetném a töltőn.
Kivitelezhető ez így ebben a formában?
Előre is köszönöm a segítséget Mindenkinek!
0
Sziasztok.
Talán így! Kibővítve 5-cellára a 2-db. LM317 elhagyható megfelelő táp esetén.
0
üdv: szerintem nem.
Kirchoff bácsi ellenzi.
Bálint
0
Szemben az előttem szólóval, szerintem nincsen hiba az elképzelésben, csak a rajzban.
Összegezzük:
- Sorba kötöd az aksikat, így lesz belőlük pack, ez rendben.
- Minden aksinak külön kivezeted a két pólusát, ez is rendben.
- Cellánként töltöd őket, egyszerre egyet, a többi nem szól bele. Ez is rendben, csak lassú.
Nem látom a problémát. 5 sorba kötött aksi, a két szélső kivezetés a levegőben lóg, egy tetszőlegesre rácsatlakozol és töltöd.
A rajz viszont megtévesztő. Bár látom mit gondoltál mögé, de ha a fekete vezetékeket bekötnéd, lenne csitt-csatt, dirr-durr.
Valójában minden kék vonalból hozol ki egy-egy vezetéket, plusz a két szélső kivezetés.
A Li-Po cellák is így vannak összerakva a balanceres töltéshez.
0
szia: én a rajzon szereplő összeállításra mondtam!
Bálint
0
Hali fúró gépbe nem jók a laptop akuk oda spéci nagy áramú tipusúak kellenek amik a kapacitásuk akár 10-20 szorosát le tudják adni például
http://www.aliexpress.com/item/100-brand-new-18650-3-2V-20C-1100Mah-Li-F...
http://www.aliexpress.com/item/3-7v-4-2V-1500mah-10-to-15-c-electric-twi...
http://www.batterysupports.com/sony-se-us18650vt-t-c11-high-drain-20a-18...
az utolsó linken levő akku 1 fúró gépben volt aminek a 4 cellájából az egyikben kifojt a lé
0
Nem fúrógépbe kellene.
Üdv.
0
Én is épp ezen töröm a fejemet. Van nálam pár laptop akku, amiben a cellák jók, az elektronika döglött.
Ami biztos, és tudom, nem csak hallottam:
Cellánként kell tölteni balanceres töltővel, ha normális élettartamot akarsz kihozni belőle, különben az első sikertelen töltés után kidobhatod akár mind.
IBM és Samsung laptop akkuk is ezt alkalmazzák. Tudok 5 éves pipec akkuról! Mivel nem vagyok teljesen elégedett a töltési megoldással én is egyelőre csak töröm a fejemet. Eleve azért, mert 4Ah akksival egész nap lehet tekerni rátöltés nélkül is.
Gyakorlati tapasztalat egy Makita Li-on akkus csavarhúzóval van. Alig 1200mAh akku és nagyon pici és könnyű. Viszont ha lemerült, akkor letilt, nincs tovább, még egy fél menetnyi sem!
A LiPo kicsit necces csavarhúzó akkuba, mert ütésre reagálhat. Ha leesik (márpedig leesik,) akkor bekattanhat az akku, és az szép púpos és meleg lesz! Azt én félve kicsit tenném bele. Bár abból a szempontból jó lenne, hogy 10-50C-vel is lehetne töltögetni/sütni, ami azért nem kicsinység! Kicsi kapacitású cellával is érdemes játszani, mert a feltöltése 5 perc, tehát egy rövid cigi szünet. Annyi meg kell.
Egyszóval szerintem ez egy jól előregondolkozós dolog legyen bármit lépsz!
Ha berágok megcsinálom egy mikrokontrollerrel, meg némi alaplapból bontott Fet-tel... mert vagy túl drága vagy túlbonyolított megítélésem szerint a lion töltőkhöz használható áramkörök. Az olcsóbbak meg annyira érzéketlenek, elnagyoltak, hogy nem éri meg az idő sem az adatlapjuk letöltésére :)
0
Szia!
Ami azt illeti, nem egészen tudom, pontosan miként szeretnéd megvalósítani kontrollerrel, de
- Csinálnod kell áramkorlátozást
- Feszültséget nagyon pontosan kell beállítanod
- Érdemes nagyon gyorsan reagálnod is
- Érdemes lehet a hőmérséklet-figyelést is megoldanod
Nyilván a kontrolleren kívül egyéb, kiegészítő alkatrészek is kellenek...
...akkor viszont miért nem teszel be egy direkt Li-Ion töltésre készített, olcsó, egyszerű áramkört?
Az tudja a következőket:
- Megoldja az áramkorlátos töltést
- Megoldja a maximum 4.2V-os feszültséget
- Jelzi, ha tölt
- Jelzi, ha feltöltött
- Jelzi, ha nincs rajt akku, ill. ha hiba történt
- Leállít(hat)ja a töltést túl alacsony és túl magas hőmérsékleten
Ezt még mindig kiegészítheted egy kontrollerrel, ami megoldja
- A 3V alatti lekapcsolást
- ~90% feletti töltöttség esetén nem indítja még el a töltést
- Töltöttség százalékos visszajelzését, ilyesmiket
Én mostanság csináltam egy Li-Ion töltőáramkört, hasonló ötlettől vezérelve (18650-es cella töltése), és ezzel amolyan UPS-szerűen egy eszköz megtáplálása.
Egy step-down DC-DC konverter adja a tápot a töltő IC-nek és a kimenetre csatlakoztatott eszköznek, ill. a kimenetet egy step-up DC-DC konverter állítja elő, jelen esetben fix. 5V feszültségen. Túlságosan kisütni az akkut a step-up konverter paraméterei miatt nem tudja.
Ez működik szépen.
A következő változatban lesz majd mellette egy mikrokontroller is, ami bizonyos töltöttség felett nem fogja hagyni a rátöltést, 3V-nál lekapcsolja az áramkört és lekérdezhető lesz tőle a töltöttség, aktuális töltés/fogyasztás is... majd ha lesz némi időm rá.
Nem biztos, hogy egy olcsó Li-Ion töltő céláramkört érdemes kihagyni a kapcsolásból, viszont ettől még felokosítható, ha szükséges.
Szerintem.
0
üdv: gondolom, fúrógéphez kellene, oda szerintem nem jó a karakterisztikája, oda Li-Po akku való.
Bálint
0
Nem, nem fúrógépbe kellene.
Üdv.
0
Sziasztok
Mint már írták több cellából ajánlatos kiválogatni a hasonló kapacitású cellákat ,feltölteni cellánként én a szabályozható tápegységen beállítok 4.2 v-ot és az áram korlátot 800 mA és 1 Amper közé és addig hagyom rajta amíg az áramfelvétel vissza nem esik 100 mA alá kisütni pedig egy 6V 15W-os ízzóval szoktam 3V-ig
Töltőnek ezt ajánlanám http://www.aliexpress.com/item/Imax-B6AC-B6-AC-2-6-cells-Lipo-Balance-Ba... innen rendelve kb 8000 ft szállítással együtt de itthon is megvehető
lehet készen is kapni védelmi elektronikákat http://li-ion.unas.hu/vedelmi-elektronika-PCB
A 18,5V-os pakkot. is ki lehet sütni egy 6 és 12V-os kb 10W-os izzó sorba kötésével és közben mérni cellánként a feszültséget
A balancer-es kiegyenlítő töltésről annyit hogy sok több cellás laptop akkumulátornál sem használják Az akupack-ban levő elektronika csak feszültség figyelést végez
0
HWJ
Szia !
Napelemes töltőket keresve találtam erre a kapcsolásra.
Ha ebből ötöt összeraksz megvan a töltőd, de a kisütést figyelni kell.
Üdv. V.J.
0
Üdv! Egyben valóban nem lehet, de egy balanceres töltővel megoldható. pl: http://www.ebay.com/itm/Imax-B6-LCD-Screen-RC-Lipo-NiMh-Li-io-n-LiFe-Bat... Viszont nem ártana valami kombinált elektronika, ami a kisütést is figyeli, mert 2,7V alá kisütve valamelyik cellát, az simán megdögölhet.
0
Mint írták csak cellánként tudod tölteni.
Kisütni lehet sorban is, de a fesz. figyelést meg kell oldani. Erre vannak kész áramkörök - gondolom öt cellára szintén
LiPo-ból van öt cellás, ezeknél ki van vezetékezve egyenként minden cella és balancer-es (kiegyensúlyozott) töltést kapnak.
Úgy tudom, hogy a Li-Ion és a Li-Po töltése nagyon hasonló.
Aki jobban otthon van a témában az megerősíthetné, hogy egy Li-Po töltőre rá lehet-e tenni a Li-Po akku helyére a Li-Ion-t, mert ez esetleg megoldás lehet.
/Persze még ebben az esetben is be kellene hozzá szerezned egy 5 cellás LiPo töltőt, ami -az ingyenes cellákhoz képest- nem olcsó mulatság + a korábban említett merülés figyelő áramkört. Ezek tükrében érdemes átgondolni, hogy ér-e ennyit a dolog./
0
Szia!
A Li-Ion és a Li-Po akkuk valóban nagyon hasonlóak... Hihi! Mindkettő szeret felrobbanni...
Nem nagyon ajánlatos azonban felcserélni a töltőjüket.... Nem tudja egyik automatika sem lekezelni a másik akkut.
Vésztöltésre, ha te átveszed az automatika szerepét, akkor megoldható. 3 paramétert kell figyelni.
Töltőára.
Cella hőmérséklet.
Töltési végfeszültség.
Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)
0
Szia!
Sorbakötött celláknál, minél pontosabban egyforma kapacitásúaknak kell lennie a celláknak! Ha mindenképpen így sorbakötve akarod használni őket, akkor előtte feltétlenül meg kell mérni az összes cella kapacitását. Ezt meg lehet tenni(erre alkalmas intelligens töltő hiányában úgy, hogy minden cellát feltöltessz a maximális 4,2V végfeszültségig, aztán egyesével kisütöd öket egy fix ellenállással(mondjuk egy 10 ohm 5W ellenállással), a feszültséget figyelve 3 voltig és méred a kisütési időt! A kapacitás arányos lesz a kisütési idővel. Ha van öt közel egyforma cella közöttük, akkor azokat sorbakötheted és töltheted egy olyan töltővel, ami maximum 20-21 voltig tölti a sorbakötött cellákat. Még így sem biztos, hogy egyformán fognak majd öregedni, de egy darabig talán jó lesz!
Üdv: lizakl
0
Szia!
Ezt nagyon nem ajánlom!
Hiába azonos kapacitásúak a cellák, a leírás alapján eltérő korúak is lesznek, így jó eséllyel eltérően is öregednek... de még ha sikerül is azonos akkupackból kitermelni a cellákat, akkor is előfordulhat, hogy valamelyik cella korábban megy tönkre a többinél.
Hiába kapcsol rá az ember a rendszerre normál körülmények között megfelelő feszültséget, külön elektronika híján az egyik cella meghibásodása a többi cella túltöltését eredményezheti, ami viszont instabilitáshoz vezet.
A Li-Ion akkumulátorok nem megfelelő kezelése veszélyes üzem - gondolom, senki sem szeretne a hírhedt notebookakku-kigyulladásokhoz hasonló esetet előidézni.
Normál esetben egy Li-Ion akkumulátor töltése úgy szokott kinézni, hogy kezdetben konstans árammal töltik (pl. 1C, vagyis a /valódi/ névleges "kapacitásnak" megfelelő áramértékkel, legyen 1A), majd konstans 4.2V feszültségen a kezdeti töltőáram ~tizedénél fejeződik be a töltés.
...de ezt a 4.2V-ot nem szabad meghaladni (talán +-0.05V szokott lenni a tűrés, és talán 4.3V-ig még nincs problémája, de fölötte igen).
A túltöltés és mélykisülés miatt egyaránt instabillá válhat a cella, és akár később is kigyulladhat/felrobbanhat ennek következményeként.
A lényeg, hogy szimplán sorba kötve nem érdemes tölteni őket, mert egy meghibásodás súlyos problémát okozhat, és sorba kötött (elektronika nélküli) cellák esetén idővel fog is.
0
Szia!
Valóban! A sorbakötött cellákkal(még elektronikával is) sok a baj! Talán jobb megoldás az újrahasznosításra, ha cellánként használja őket(ha kell, akkor több cellát párhuzamosan kötve), illetve, ha nagyobb feszültség kell, akkor egy szabályozott DC-DC konvertert kell járatni róla, ami egy viszonylag stabil kimenőfeszültséget fog adni. Persze a hatásfok nem lesz 100%, de hát valamit valamiért!
Üdv: lizakl
0
üdv: kiegészítem, nem csak azonos kapacitásúnak, hanem azonos belső ellenállásúnak is kell lenni.
Bálint
0
Szia!
Attól tartok, ezt így sehogy.
Egyébként is necces ezeket sorba kötni (balancerrel esetleg), de ebben az esetben az egyes cellák elhasználtsága biztosan eltérő lesz --> szimplán sorba kötve elkerülhetetlen az adott cella túltöltése, ami Li-Ion esetén meglehetősen komoly problémát okoz.
Párhuzamosan még csak-csak, de itt is gond lesz a cellák eltérő elhasználtságának problémája.
Inkább használd őket egyesével. :)
Töltéshez használhatod pl. a TP4056-os IC-t, és pl. MAX1771-ből készíthetsz egy step-up konvertert nagyobb feszültségre (vagy bármely más, azonos célt szolgáló megoldással).
Sorosan ne akard ezeket tölteni...
0
Szia !
Nem fog így egyben menni,úgy tudom cellánként kell tölteni !
Szia
0
Helló mindenki!
Anno pár évvel ezelőtt építettem egy 1,5 30 voltig működő kapcsoló üzemű töltőt.
Jellegzetessége a töltő impulzusok négyszögek nincs Akku disszipáció(ez fontos) a töltési frekvencia az áram felvételtől függ és automatikusan át kapcsol 100mA alatt csepp töltésbe.
ha érdekel valakit privátban meg beszéljük és elő ásom a régi vinyóról az anyagokat.
Üdv simonsen!
http://hu.falundafa.org
0