Üdv Tanyasiak!
Egy nagy homályos foltról szeretném fellebbenteni a fátylat (, de lehet hogy csak nekem az..) Konkrétan: Adott egy kapcsoló üzemű tápegység, amelynek kimenetein elektrolit kondenzátorok "simítják" a tápfeszültségeket. A példa kedvért legyen +24v, +12V és +5V. Szerintem mindannyian láttunk már ilyet és olyat is, hogy a -például +24v-os kimeneti ágban lévő 2db 2200ikrós- kondi közül az egyik hibás volt. A táp nem indul. Ilyenkor mindenki nekilát és az összes kondit kicseréli. Low ESR-esre! A készülék újra működik. Mindenki tapsikol: probléma megoldva. Jöhet a következő....Akkor kezdődnek a gondok, amikor 15-20db kondit kell cserélni...A csúcs az amikor, mind ki van már cserélve és még mindig nem jó a készülék... Járt már így más is rajtam kívül???
Engem ezért foglalkoztat a kérdés, hogy mi a hiba igazi oka, illetve az, hogy hogyan lehetne azt céltudatosan (méréssel, vagy egy egyszerű vizsgálattal csere nélkül megállapítani). Van ESR-mérőm, de sajnos a párhuzamosan kötött kondik esetén már annyira kis ESR értéket kell mérni, hogy nem lehet egyértelműen eldönteni, hogyha ha csak az egyik "hibás" a kettő közül, akkor melyik "rossz", vagy "nem jó"??? :)
"Kiszárad", "megnövekedik az ESR-je" -mondjuk. De ha mélyebben belegondolunk ez az " ESR- ellenállás" nagy frekvencián sorba van kötve a tényleges kapacitással, ami nagyfrekvencián (szinte)rövidzár (van még soros induktivitás is a "helyettesítőképben..) Na most ha ez a soros ellenállás növekszik, akkor csökken a "rövidzár" hatása az áramkörre. De akkor a hibás kondenzátorra párhuzamosan (próbaképpen rákötött ugyanolyan értékű, sőt kétszer akkor kapacitású kondenzátor fele akkora ESR értékkel) miért nem "javítja" meg a tápegységet??? Javítsatok ki ha tévedek!
Remélem érthető volt...
Ha valaki tudja a titkot az -kérem- árulja el!
Sziasztok !
Némi belevau részemről is : mivel én járműelektronikával foglalkozom ,háztartási elektronikával ritkán - csak rokonnak\ismerősnek - ,ezért az ott látottakat szeretném megosztani veletek.
Ezen a területen jól megfigyelhető ,hogy a tervezők hogyan játszanak a kondik ,illetve az egész elektronika élettartamával. Primer biztonsági berendezésekben ,illetve vezérlőkben ( pl.: ECU ,légzsákindító ) igen magas minőségű kondenzátorokat alkalmaznak ,legyen szó elkóról ,akár tantálról. A maximális feszülségük 35-50V ,a maximális fedélzeti fesz. 15V ,tehát a kondenzátorokat a feszültségtűrésük felére se veszik igénybe . Itt a kondenzátorhiba viszonylag ritka dolog ,általában az SMD szűrők szoktak tönkremenni . A kondiknál általában a legtöbb baj a rossz forrasztással van ,mivel a legtöbb esetben nagyon kevés ónt használnak ( ez még a nem ROHS világ ).
Nem létfontosságú elektronikákban már igen gyakran előfordul ,hogy előveszik a klasszik csendes gyilkost ,a meleget. Ilyen helyeken gyakran előfordul ,hogy majdnem a maximális hőtűrésre és feszültségtűrésre méretezik a kondenzátorokat.
Néha a kezembe kerül "szakemberek" által már javított ,esetleg javítani próbált vezérlő. Elég vicces ,amikor a csúcsminőségű kondik mellett ott mosolyog egy átlagos ,1000 órás darab.
1
Szia Józsx2!
"Primer biztonsági berendezésekben ,illetve vezérlőkben ( pl.: ECU ,légzsákindító ) igen magas minőségű kondenzátorokat alkalmaznak", ez így igaz. Érintett lévén a járművekbe épített életvédelmi berendezéseket illetően, nem kommentálom mindazt amit írtál. Mindenki döntse el, hová mit, milyen szempontok alapján tesz be. Sok vélemény elhangzott, lehet csemegézni.
Üdv. welding alt
0
szia: szaktudás, alkatrészismeret és vérmérséklet kérdése, ki mire cseréli.
Bálint
0
Sziasztok ! A mosógéppaneleknél bevált az , hogy 12Vdc helyre 25V-os , 5Vdc helyre min. 16V-os (vagy ami a boltban van , 25V-os, 35V-os ...stb. , ha van hely ) ELKO-t teszünk . Lehetőleg 105oC-ost . ( Ha nincs éppen az üzletben , akkor 85oC-ost. ) A nagyobb ELKO-kat ( pl. 680uF/25V ) formálni szoktam . Ugyanis mindig van olyan széria , amiben van az éppen megvásárolt tízen darabban egy-két gyárilag zárlatos . Az ELKO-kat párhuzamosan kapcsolom . Labortápra kötöm . Csípőfogóval " gyomlálom " közülük a zárlatba menőt . A feszültséget fokozatosan adom rá . 5V-os lépésekben . Egy napig szoktam " nyúzni ". Utána már nagyon ritkán romlik el . Erre azért kényszerültünk , mert " viszont láttuk " a panelt . A reklamálást , garanciát , nem érvényesítjük ,mert a kb . 20-50 HUF/db ár , és az idő , távolság miatt nem érdemes . A hulladékudvarba kerülnek a többi rossz ELKO-val és elektronikus alkatrésszel együtt . ( Mivel veszélyes hulladék . ) Köszönöm figyelmetek . Üdv jano
0
Sziasztok!
Az alant felsorolt egész okoskodás nagyrészt teljesen felesleges. A consum elektronikákba rakott elkók maximális üzemideje 1000 üzemóra. Na már most. az igencsak nem tisztelt tervező mérnök urak a szerencsétlen elkókat szinte mindig a maximális feszültségtűrésük 80-90%-ig igénybe veszik. Ráadásul direkt valami jó kis melegedő helyre tervezik. Ebből következik, hogy az a 1000 üzemóra bizony igencsak maximális időtartam.
Ha egy tévét naponta csak 3 órán át üzemeltetnek, akkor 1 röpke év alatt össze is jön a kondik maximális élettartamra vonatkozó üzemóra.
Ezek után bárki bármilyen csoda kütyüvel méricskélheti őket, attól még azok ugyanúgy elhasználtak és/vagy rosszak lesznek.. Csodák nincsenek csak tervezési filozófia!
Ja még egy dolog!
Ha kapcsolóüzemű tápban 12 voltot kívánnak előállítani, akkor mekkora is ott az az impulzus a trafón a dióda előtt? És miből is gndolják azok a tervező mérnök urak, hogy az az impulzus nem megy át a diódán? Hanem a diódán csak 12 volt megy át?
0
Te idióta, akkor az összes kapcsolótáp 3 hónap alatt tönkremenne. Ne igyál annyit.
0
Szia ! Oscarrr-nak.
Nem ártana egy cseppet disztingválni a "jÓ" modorral , mert jön a rettenthetetlen mod. . És .... akkor mindenkinek annyi.
Egyébként, mindenkinek: B.U.É.K.
Üdv: Laci
0
Szia!
Oscar sosem volt jó modorú! Talán azért mert aranyozottak a druszái?
0
Szia!
Tendálnak is e felé az élettartam felé...
0
Szia BB!
Valamilyen szinten igazad van.
Ahogy látom, a topic inditó már bőven átesett a ló másik oldalára.
De mondjuk ha egy javítandó berendezésnél nem derül ki "szemrevételezésre", hogy melyik kondi rossz, akkor
gondolom nem Uri Geller-t játszol, hanem megméred a cuccost.
(Szkóppal az AC komponensek mérése a DC ágakon elég sokatmondó....)
Mondjuk egy egyszerűbb LCD TV esetében nem fogsz 50 db SMD elkót cserélni kapásból, hanem mérések alapján döntöd el mi szorul cserére.
Mondjuk az eleve hibás, láthatóan rossz kondikat én sem méregetem, hanem cserélem.
Személy szerint javításnál nem teszek be gagyi kondikat, alaphangon a Nippon Chemicon LXY series a "nyerő"
nálam, ár-minőség arányban verhetetlen.
Eddig még semmi sem köszönt vissza, amibe ezeket tettem.
Szerintem mindenki el tudja dönteni, hogy mit méreget meg hogyan,és mivel.
Sokan említették az LCM-3-at, saccolni az is megfelel, de komolyabb mérésekhez már nem alkalmas.
Üdv! Luki
0
"Sokan említették az LCM-3-at, saccolni az is megfelel, de komolyabb mérésekhez már nem alkalmas."
Szerinted meik jo (Nipur)?
0
Szia!
Ha nem akarsz tippelgetni egy HP/Agilent 4284a lcr meter kell neked! Igaz ennek sem a képességei sem az ára nem összevethető az említett műszerekével.
Egyébként én nem vetném össze az LCM3-at más eszközökkel, mivel ez alapvetően egy kis kapacitású kondenzátorokat és kisebb induktivitások mérésére készült és ebbe lett beépítve a több funkció, lehet nem túl pontosan mér esr-t, de az előbb említett kondikat és tekercseket kalibrálás után akár 1%-on belul is képes mérni, de kalibrálás nélkül is 10%-on belul mérni.
A Nippur féle esr mérő elég pontosan mér esr értéktet 0.01-10 Ohmig, de ez csak ezt méri mást még pontatlanul se!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Egyet értek veled, az LCM3 a saját korlátain belül rendkívül pontosan mér, csak mérés előtt kalibrálni kell.
Az ESR mérésnél el kell dobni a banándugós mérőzsinórokat, forrasztott saruval kell csatlakozni a műszerhüvelyek csavarjai alá.
Lényeg az abszolút kicsi átmeneti ellenállás, és a műszer nem csak "saccolásra" jó.
Úgy 30 éve még a Tudományos Akadémiától bérelt professzionális HP LRC műszerrel mértünk, de azok az idők már elmúltak.
Csaba
0
Szia!
Én is LCM3-at használok a gyakorlatban bevált. Hibakereséshez megfelelő műszer, be lehet határolni a hibás alkatrészt. Nekem még nem fordult elő, hogy mOhm-ra pontos esr értékre lett volna szükségem a nagyságrend elég szokott lenni.
Üdv,
Oszi
0
Hűha!
Úgylátom belenyúltam a darázsfészekbe...
Ennyi hozzászólás még egy általam felvetett témára sem érkezett.
Mindenkinek nagyon köszönöm segítséget, a részletes leírásokat! Tanulságos.
Van egy utánépített LCM3-mam, ha jól emlékszem a v21. ezzel vizsgálom/vizsgáltam eddig is a kapacitás/ESR értékeit a kondiknak. Én is azt tapasztaltam -mint, ahogyan írtátok is-, hogy nem minden esetben "jönnek ki" a hibák a műszer mérési eredményei alapján. Amikor megépült a teszter: Teszteltem...:)
Én rádobtam az időt és a fáradságot.. Régi, de még működő számítógépalaplapokról több, teljesen egyforma kondit azonos módszerrel, egyszerre kiforrasztottam. Felsorszámoztam őket, megmértem őket, listába foglaltam a névleges kapacitásuk értékeit, névleges feszültségeiket, mért kapacitás értékeiket, mért ESR-t stb...Aztán jött a "kivégzés":
- Az első 10 db-ot forrásban lévő vízbe tettem kb. 20 percre( "fura" szaga van a főtt kondinak:) Ne kóstoljátok meg a "kondilevest"!! :))
- a következő 10db-ot + 20% túlfeszültséggel "terheltem", amíg el nem kezdett melegedni ..
-A következő 10db-ot névleges feszültségű egyenfeszültség + 20% váltakozó áramú összetevő
és így tovább..
Azután megint megmértem mindegyiken a kapacitás/ESR értékeket. Melléjük írtam precízen. Próbáltam minden külső tényezőt minimalizálni, ami pontosságot befolyásolhatja...
Aztán amelyik túlélte az első tízből, folytatta a második tizes tesztjével...Azok a hármascsoporttal és így tovább..."vetésforgó" :) minden teszt után újra megmértem őket, kihülve és persze kisütve (nem úgy!!!:)
Az eredmény? A meleg tesz keresztbe nekik a legjobban..
Azután a túlfeszültség...Hogy most kívülrő melegítem, vagy a belülről melegszik (paraméterek miatt), az mindegy..
Hőre a benne lévő elektrolit "tágúl" (ezért púposodik meg néha a teteje..)
Akkor még nem tudtam és nem gondoltam, hogy töltő-és kisütőáramot mérjek. -De most már a segítségetekkel igen tudom.-Valószínűleg az ESR érték megnövekedése mellett az áram is csökkent...
Kerestem, de sajnos már nincs meg ez a táblázat.
Arra gondoltam, hogy lehetne készíteni egy "mérőáramkört". Szerintem biztos van otthon a kisműhelyében mindenkinek PC tápegység ( tudom van ilyen topik nyitva ezek hasznosításáról, de most itt szerintem alkalmasabb.) konkrétan:
A +5V-ot előállító trafó szekundertekercs kivezetését egy plusz shotky diódával nyitóirányba "megcsapolnám" sorba kötnék vele egy ellenállást ( Rs)Ezt a pontot és a GND-t kivezetném a dobozból egy külső csatlakozópontra ( ide kötném a vizsgált kondenzátort) a mérő pontokra párhuzamosan kötnék egy terhelő ellenállást, vagy ha van műterhelést (Rt).Ezzel beállítható a körben a terhelő áram. Multiméterrel mérem a kondenzátoron (, vagy a Rs-en eső) feszültséget. Mivel a Rs, Rt ismert "számítható" belőle a kondi "terhelése".
Ugyanezt meg lehetne "építeni" a +12V-GND körre is, illetve a -12...+12V-ra ( 24v-ra is) nagyobb feszültségű kondenzátorokhoz...
Fokozhatnók: Ha kivezetném az előlapra egy kiválasztókapcsolóra az IC órajel-beállító RC tagját, akkor lehet más frekvenciákon is végezni a "vizsgálatot".
Ezzel a módszerrel üzemi feszültségen tesztelhető lenne a kondi, mérhető lenne rajta a hőmérséklet. Össze lehetne így hasonlítani, hogy az egyes gyártók kondijai, hogyan viselkednek ebben a felhasználási környezetben....Stb. Ha "csak" összehasonlításra használom ezt a "műszert", még akkor is jó.
De ha (az LCM3-hoz hasonlóan) a beépített kondenzátorokat is lehetne így "vizsgálni", akkor lehet, hogy sok bosszúságtól megmenekülnénk a jövőben..
Várom a véleményeket, javaslatokat!
0
szia: még pár dolog, ami kimaradt.
Ha megfigyeled, az elkóknál 250 V-ig adják meg az ESR értéket.Az ESR mérők alacsony feszültséggel (20-40mV)működnek, a nagyfeszültségű elkóknak pedig ez kevés a méréshez " nem indul el"
Nagyobb feszültségű (50V felett különösen)elkók szivárgási áramát üzemi feszültségen illik mérni
A másik: mindíg az adott elkó adatlapjában szereplő ESR értékhez kell viszonyítani, mert az ESR mérőkön szereplő táblázatban egy átlagos érték szerepel.
Az in-circuit mérés egy PÍ szűrőtag esetén, vagy kis ellenállású áramköri környezet esetén hamis lesz.
Bálint
0
Szia Bálint! Van két saját készitésü ESR méröm az áramkörben.Egy analog ESR (20mv- 100KHZ mér kb.150ohm-ig)mérö .A másik egy digitális ESR csipesz amely 300mV-10µS-os impulzussal mér kb.50ohm-ig.Mind a kettövel lehett nagyobb feszültségü elkot mérni az áramkörben.Igaz az elko müködési feszütség növekedésével ,a szort soros induktivitás is nö megnövelve az ESR értékét is,például akár pár ohm is lehet.Egyes gyártók 100Hz-el mérve közlik az értéket, a melékelt táblázatban 10KHz-en mért impedancia is fel van tüntettve de az akár ESR is lehet . Hogy lenne egy feszültség küszöb érték a mérésre ,erröl nem hallotam.Üdv.Jóska
1
Szia Jóska!
Mint korábban már kifejtettem az ESR tisztán ohmos ellenállás. Nem függ az induktivitástól. Az egy külön paraméter. A legtöbb ESR mérőnek nevezett műszer nem ESR mérő, hanem impedancia mérő. Feltételezik, hogy a kondenzátor reaktanciája 0 Ohm a mérési frekvencián és amit mér az az ESR. De ez nem igaz. Amit mér az nem más mint az eredő impedancia.
A helyes mérés elvégzéséhez figyelni kell a fázisszöget és csak a feszültséggel azonos fázisú áramösszetevővel kell az ellenállást kiszámolni.
Ettől drága egy ESR mérő. A kereskedelemben lévő pár ezer, tízezer forint értékű műszerek nem ESR mérők, csak annak akarják eladni. A kondenzátor ESR értéke nem függ az induktivitásától. A soros ekvivalens induktivitás az ESL.
Üdv.
1
Szia Edmundson !.OK. Csak az induktivitást is meg lehet mérni külön, egy elko-nak.Az elko pl. rezonanciáját kell megkeresni és az imert kapacitásból és frekvenciából egyszerüen kiszámitható az induktivitás.A legtöbb leirás az XL-Xc-R sorbaköti ,vagyis összeadja és egy ekivalens váltóáramú soros veszteségi kalap alatt kezeli.A Wikipediaból feltett grafikon alatt ,megjegyzés , egy kondenzátor magasabb frekvencián. A Wikipedia a külömbözö kondenzátorokat egy kalap alatt tárgyalja ,az ESL igen egy fontos paramétere egy kondenzátornak ,de ez a szoban forgó defektes elkokat menyire érinti .A soros váltóáramú vesztességel rendelkezö elkok (defektesek)megállapitására azért nagyon is megfelel egy impedanciamérö, a Z és a váltóáramú vesztesség közel ugyanaz.Egy defektes elko megálapitására nincs szükség két tizedes mért értékre.üdv.Jóska
0
szia: érdekes, a Rubycon például csak a Ripple-Current értékeket adja meg, több frekvencián a 2015-ös katalógusban.
Meg kellene nézni egy 220uF/400-V-os és egy 220uF/6,3V-os elkó viselkedését egy 5 V-os kapcsolótáp esetén.
Úgy tudom, a klf ESR mérők mind különféle frekvencián és különböző mérőfeszültséggel méri az elkókat.
Egyes katalógusok meg is adják az aktuális mérési frekvenciát
Káosz van.
Bálint
egy kis irodalom is
http://www.ti.com/lit/an/slta055/slta055.pdf
0
Haló.
Egy pompás példa a "jól sikerült" beépített élettartamra. Valami nagytudású kolega 10V-os elkókat rakott a 12V-os tápra.. Ha valaki magára ismer szégyenlje magát (Baranya).
0
Erről mintha lett volna egy topik....
0
Szia!
Mond már! Előre gondoskodott a következő melóról. Ráadásul a hibakereséssel se kell neki sokat vesződni... :)
Üdv: Laci
0
Sziasztók !Ugy húsz évvel ezelöt ismerkedtem a váltóáramú (100KHz)soros vesztességi ellenálás teszterel az (20mv)áramkörben.Miután az elko gyártok feltüntették a katalogusban ezt a vesztességi értéket(100KHz-en)ugy ESR méröre változott az elnevezése.Az akkori kapcsló tápokban nagyon sokat segitett munkámban a hibás elkok felderitésében ,100KHz-es méröfrekvencia felülmulta az akkori alkalmazott kapcsoló frekvenciákat(25-40KHz).Mivel ennek a soros vesztességi ellenálásnak induktiv jelege a számottevöbb ugy ez az érték a frekvenciával nö.Ma már nem újdonság (DC/DC) a 2MHz-es kapcsolófrekvencia,a 100KHz-es ESR mérés csak irányadó, már nem évényes magasabb kapcsoló frekvenkciákra.A táp gyártok több elkot alkalmaznak párhuzamosan téve, igy csökentik a soros vesztességet a megnövekedet kapcsoló frekvencia miatt,vagy más tipusú (száraz )kondenzátorokat alkalmaznak.A több párhuzamos elkon egyutal a hömérsékletett is megosztják ,csökentve az egy elkora esö höt.A hömérséklet az elko (elektrolit)legnagyobb ellensége. Olyat hogy egy hibás elko helyre jöjön forrasztásra ,én még nem találkoztam.De olyan esetel hogy átforrasztás után müködött a táp, igen találkoztam,az elko kivezetése körül kialakult szemel nem mindég látható oxid réteg volt (ez a soros vesztességi ellenáláshóz hozzá adódik)a hibaforrás és nem az elko.A hömérséklet megoszlását a nyákon ma hömérsékletre érzékeny kamerával vizsgálják ,igy a tulmelegedö pl.elkokat (alkatrészeket) egyszrüen meg lehet állapitani,pl.nincs szükség az összes elkok cseréjére ha ESR értéke jó és nem melegszik.A jó hömegosztás a nyákon a jó elkok hosszú életének titka.Szükebb körben egy IR hömérö is megfelel,én ilyen inflavörös höméröt alkalmazok amely 5-20mm-röl méri pl.az elkok hömérsékletét .Melegedö elkokat ha jók is (ESR)több kissebb értékü párhuzamos elkokra cserélem.üdv.Jóska
0
Szia!
Ha az elkó csere nem segít, akkor ott más hiba is van. Ez lehet az elkó hibájának következménye, de attól független is.
Alapvetően ha csak az ESR nő meg (ami sterilen ritkán jelentkezik) akkor a párhuzamosan kapcsolt elkóval elhárítható a hiba. De a megnövekedett ESR hatására több járulékos probléma is fellép. Egyrészt a kondi kapacitása lecsökken, másrészt ha már gázosodik is, akkor mindenféle átvezetések is létrejöhetnek, amelyek hő, feszültség és áram függőek. Gondolom találkoztál már olyan kondival ami szinte diódaként viselkedett, vagy két irányba két különböző átvezetést mutatott. Olyannal is találkoztam amely pár voltos feszültségnél hibátlannak tűnt, de bizonyos feszültség felett átvezetett. Nos ilyenkor valóban nem segít a párhuzamos elkó, mert a kialakult sönt ottmarad.
Azért érdemes egyszerre több elkót cserélni, mert mind azonos korú és azonos körülmények közt (üzemóra, hőmérséklet, ki-be kapcsolás, stb.) működött és vélhetően hasonló állapotban vannak. Lehet, hogy csak az egyik púpos, vagy csak az ESR-je nőtt meg, de rövid időn belül a többi is hasonló sorsra jut.
A gagyi és a márkás elkókat csak akkor szabad összehasonlítani, ha azonos kategóriába esnek. A Japán elkók valóban jók, de igen nagy a választék. Egy Japán univerzális elkó nem veszi fel a versenyt egy gagyi Low-ESR elkóval. Nem való nagy áramú kapcsoló üzemű tápba. A fő probléma a miniatürizálásban keresendő. Ha megnézel egy 20 éves elkót meg egy mai azonos értékűt szembetűnő a méretkülönbség. Nyilván a nagyobb vastagabb fegyverzettel és dielektrikummal, valamint több elektrolittal rendelkezik. Ezért bírják tovább. Ha megnézed a Japán gyártók kínálatát láthatod, hogy bizony a long-life elkók nem kicsik. A miniatűr elkók élettartama csak töredéke a long-life elkónak. Ezért én azt gondolom, hogy igazán rossz vagy jó elkó nincs, csak rosszul megválasztott. Az viszont nem az elkó hibája. Igaz, hogy az olcsó kondik közt sok a hibás, de ez már egy más kérdés.
Az ESR és a "ripple current" két egymástól teljesen független paraméter.
Az ESR a kondenzátor (nem csak elkó) soros váltakozóáramú ellenállása. Ez a lábak ellenállásából, a fegyverzet és a ponthegesztés valamint a veszteségből adódik. Ez tisztán Ohm-os jellegű. Valóban frekvencia és hő függő. Az ESR hozzáadódik a kondenzátor reaktanciájához (képzetes ellenállás = 1/(ωC)) és rontja a jóságát, gyakorlatilag korlátozza az áramot. Ezért minél kisebb annál jobban közelít az ideálishoz A ripple current (továbbiakban rc) megmutatja, hogy mekkora impulzus áramot visel el károsodás nélkül. Elvileg minél kisebb az ESR annál nagyobb lehet az rc. De a maximális rc függ attól, hogy mekkora áramsűrűséget visel el a két kivezetés, a ponthegesztés, a fegyverzet, stb. Egy Low-ESR elkónak is lehet kicsi az rc határértéke és egy nagy ESR-el rendelkező elkónak is lehet nagy rc-je. (Az más kérdés, hogy nagy áram esetén erősen melegszik). Szóval az ESR és az rc paramétereket együtt kell kezelni. Kis áramú tápokban az ESR a fontos, nagy áramúakban viszont inkább az rc határérték (persze alacsony ESR melett).
És még egy apróság. A kondenzátor impedanciája alacsony frekvencián az ESR és a reaktanciák vektoriális összege. Komplex számokkal kifejezve: Z=ESR-j/(ωC)+jωL. A kondenzátorunk akkor ideális, ha az ESR=0 és az L=0. Az induktivitása (L) a feltekert fegyverzetekből adódik. Ezért alkalmazzák azt a trükköt, hogy a fegyverzet magasabb és keskenyebb, így kevesebb a menetszám, viszont magasabb az elkó.
Fontos megjegyezni, hogy a leírtak csak alacsony frekvencián igazak. Rádiófrekvencián, főleg mikrohullámon teljesen másképp kell gondolkozni. Igaz, ott már nyoma sincs elkónak :)
Üdv.
0
Sziasztok!
Érdekes olvasgatni a hozzászólásokat.
A dolog egyszerű is, meg nem is, de kicsit furcsállom, hogy a kondenzátor mint olyan, néhány hozzászólónál kimerül a kapacitásban, és az ESR-ben.
Az ESR a kondenzátor váltóáramú IMPEDANCIÁJA, (nem ellenállása) tehát hőmérséklet,és frekvenciafüggő.
Ezenkívül még rengeteg fontos paraméter nem került szóba,(D, Q paraméterek) de mivel tápegységgel kapcsolatosan megy az eszmecsere,elég lényeges Ripple current, amiről eddig szó sem esett.
Tehát nagyáramú tápokba a jó kondi alacsony ESR értékkel, magas Ripple Current-tel rendelkezzen, a gyors töltés-kisütés,és az alacsony veszteség miatt.
Tehát a gagyi kondik nagy része nem alkalmas a célra.(G-luxon, Yageo,Samwa stb cuccok semmire sem valók)
A normális kondik a Japán vonalnál kezdődnek, Rubicon, stb, de a tapasztalataim alapján a Nippon-Chemicon, mindig jó és megbizható minőséget hoz.
Lehetne folytatni persze napestig, de annyi jó szakirodalom van a témáról, Magyar nyelven is, hogy felesleges lenne, elég pár klikk a keresőbe...
Üdv! Luki
0
A gagyi kondis rész azrt picit erős, főleg, hogy rengeteg gyártó alkalmazza őket és működnek a készülkeik, csak hamar megdöglenek a kondik.
0
Szia!
"rengeteg gyártó alkalmazza őket és működnek a készülkeik, csak hamar megdöglenek a kondik."
Na hiszen pont ebben van a lényeg, itt a tudatos tervezett avulás ...
Egy ideig működnek,aztán meg már nem.
Minden így szokott elromlani..:-D
Aztán vagy meglehet javítani,vagy nem..
Felesleges rajz,és szerszám nincs,csak ritkán használt.
elwo
0
Ez tény, de inkább kondival csinálják, mint felforró processzorral. A mai Vestel, meg samsung main-ek egy része még a kondik robbanásáig sem képes menni.
0
Agressív: erősen osztom a véleményed ! :)
Kedvenceim a magyar összeszerelésű Samsung TV-k. Ha kézi forrasztású, már a forrasztási oldal is egy rettenet !
A kedvencem: 220v os bejövő táp, Graetz híd után a puffer kondi 350V-os ! Szerintetek meddig bírta ? A parasztja ilyet talált a fiókban. Gyári ajánlás persze kapcsrajzon 400V ! Hát magával vitt még pár dolgot utána...
0
Sziasztok !
Amit a nagybecsű kollégák előző HSZ-ekben leíírtak, az mind okos hozzászólás és helyénvaló !
2 dolgot mondanék csak: Ha sikerül beszerezned LCM3 kondi és ESR mérőt, ( már nagyon nehéz és drága, olvass utána fórumokban ! ) az újabb szoftweres változat tud kiforrasztás nélkül is mérni ESR-t és kapacitást ! Állítólag, de nekem nem ez van és nincs is tapasztalatom !
Másik: kövezzetek meg nyugodtan kedves kollégák, de én azt mondom több éves tapasztalat után, hogy jó dolog ez a LOW ESR kondi téma, de mindenki tudja, a kondikat igazából a melegedés nyírja ki leghamarabb. És a LOW ESR kondik fokozottan érzékenyek a melegedésre ! Rengeteg tápot javítok, ez a szakterületem, de én alapból ha kondit cserélek, 105 fokos hagyományost teszek be. Nem LOW ESR-est. Sok év tapasztalata, hogy tovább működnek. Hangsúlyozom, TÁPOKBAN !!!!
Üdv: Taurus66
0
Üdv
A kövezés jár, ugyanis azért bírják tovább, mert jobb minőségűt veszel. A hagyományos kondi eleve jobban melegszik a nagyobb belsőellenállása miatt, tehát magát fűti jobban belülről! Élettartamban egy hagyományos rubycon és egy olcsó kínai LowESR kondi között egyértelmáen a rubycon kerül ki győztesen, de ami a táp szűrését, tisztaságát illeti, a hagyományos mellett igencsak tüskés lesz a táp. Ez akkor nem gond, ha nem folyik nagy áram és általában akkor fordul elő, ha magasabb a feszültség (CRT TV például), de PC tápba 10-20A-re hagyományos kondit rakni például elég meredek.
0
üdv: LOW-WSR típusban csak 105 C fokossal találkoztam.
Az in-circuit mérésél a kapacitásértéknél nem sokat téved, de vannak olyan áramkörök, ahol az ESR érték félrevezető lesz, párhuzamos elkóknál egyértelműen hamis értéket ad.
Bálint
0
Üdv
Én is, hagyományos alatt a nem LowESR--re gpondoltam, vagy nem is értem honnan a feltételezés ezt tisztázzuk.
0
szia:a hagyományos elkók leginkább 85 és 105 fokos kivitelben használatosak. Csatoló/hidegítő kondenzátornak természetesen felesleges 105 fokos, LOW-ESR elkót használni, mint ahogy a trafós tápegységhez sem használok LOW-ESR elkót. Ide lehetőség szerint azért jó minőségű 105 fokos elkót teszek.
Bálint
0
Így aztán pláne nem értema az előbbi megálapítás okát. :)
0
szia: konkrétan?
Bálint
0
Ezt írtad.
üdv: LOW-WSR típusban csak 105 C fokossal találkoztam.
Én is, de ki mondta, hogy nem? Vagy, hogy van másik is? Miért írtad ezt, mire válasz? Egyszerűen nem értem, hogy miért született ez az írás.
0
Szia!
Te feltételezed, hogy a hibát csak a kondenzátor hibája okozza! Egy jól tervezett tápegységnél igaz is lenne, de ezeket olcsóra tervezik. Ezért kimaradnak azok az áramkörök amik megvédenék a tápegységet. Mi is történik ha kimeneten tönkremegy egy kondenzátor? Megnövekszik a kimeneti egyenfeszültség váltóáramú összetevöje (brumm ha úgy tetszik). A szabályozó áramkört ez a brumm elkezdi rángatni, ami a kapcsoló eszközön és magán a hibás kondenzátoron (illetve az alkatrészeken általában) plusz terhelést jelent, ami melegedést jelent. Ez a meleg tovább rontja a kondenzátort ami fokozza a szabályzó beavatkozását ami tovább növeli a melegedést. Jó esetben jön a védelem és leállítja az egészet. Kicseréled a kondit és örülsz. De ha nem állítja le a védelem két dolog történhet vagy valamelyik alkatrész megunja a meleget besadja kulcsot, vagy felszakad a szabályzókör és megfut a tápegység és visz mindent magával.
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok,
Mint tapasztaltabb szakik Lenne a témával kapcsolatban nekem is egy kérdése.
Az esr csökkenés okozhat szűretlen egyen szintet. Ez minden esetben igaz?
Illetve szókppal maga csak az esr probléma meghatározható?
Válaszotokat előre is köszönöm.
Üdv.:
Gy
0
Szia!
Igen tudod mérni, de csak ha működőképes még az áramkör. Ha már nem működik, úgy értem nem képes kiadni a névleges feszültséget akkor a mérhető jelalakok félrevezethetőek lehetnek.
Üdv,
Oszi
0
Üdv
Igen, minden esetben igaz, ha nem LESR elkóra cseréled, még a tüskéket is látni szkóppal, de nézd csak meg az ábráimat és le tudod vonni a következtetést.
0
Üdv
Nem olyan bonyolult ez. Azért nem javult meg a táp kondicserével és, vagy mellérakott kondival, mert más hibája is van. Mellékeltem két mérési eredményt, mindkettő egyforma bontott kondi, az egyik döglött, a másik még jó. A hibás kondi eredményén látszik, hogy igencsak megnőtt a soros induktivitása az ESR-el együtt, ráadásul a kapacitása is csökkent.
0
Szia!
Kíváncsi lennék, hogy milyen műszerrel/progival készítetted ezeket a diagrammokat. Érdekelna a beszerzési forrás is. Köszönöm előre is a segítségedet!
0
Csak egy viszonylag jó bemenettel megáldott hangkártya kell hozá és a szoftver ARTA LEhet a kártya kimenetéről is hajtani, de én építettem hozzá egy LM3886-os végfokot és egy műveletierősítő került még rá, hogy a bemenet impedanciája ne befolyásolja a mérést, ennyi.
0
Szia
A kiegészités a végfok és a műveleti erősítő kapcsolását megosztanád
előre is köszönöm
****2012+1 (2013) jelmondatai férfiaknak:
Légy résen!
Szebb jövőt !*****
0
köszönöm szépen az infót!
0
üdv: ESR értéket a kiforrasztott, kisütött kondenzátoron kell mérni!
Egyúttal a kapacitást és szivárgási áramot is meg kell mérni.
Nagyobb ESR érték mellett kisebb áram fog folyni a kondenzátoron, rosszabb lesz a szűrés.
Csere esetén az eredetivel azonos értékűre és típusúra(normál vagy Low-ESR, tervezésfüggő) kell cserélni, hogy az eredeti tervezett munkaponti állapotok helyreálljanak.
Ha normál elkó helyett LoW -ESR elkót teszel be, nem biztos, hogy jó megoldás, többször előfordult, hogy úgy sem indult a táp.Fordítva pedig igen nagy valószínűséggel nem működik.
Mivel transzformátorról van szó, a szekunder oldali impedancia visszatranszformálódik a primerre, az ott beállított értékeket megváltoztatja.
Az összes elko cseréje:
Azért javasolt, mert ha egy tönkremegy, akkor hamarosan a többi is követi. A tápok manapság igen kicentizve készülnek, a többi elkó még éppen működik, de eléggé elhasználódott, ez pedig mihamarabb újabb hibát okozhat.
Raktározott elkókat beépítés előtt formázni, frissíteni kell.(gyártói előírás)
Ez abból áll, hogy közel határfeszültségre feltöltöd, egy -két perc után 10-100 Ohmon keresztül kisütöd. Ezt 3-4-szer megismétled.
A nagy kapacitású elkók ezt meghálálják.
Elkók párhuzamos kapcsolása:
Ha megfigyeled, két elkó belső ellenállása mindíg kisebb, mint egy kétszeres értékűé, azonkívül nagyobb áramot bírnak el, valamint jobb a hűlésük.
Tápegységben nem szerencsés két vagy három különböző értékű/feszültségű elkót párhuzamosan kapcsolni, mert köztük köráram folyik, ami feleslegesen igénybe veszi.
Én ilyenkor mindkét(három) elkót azonosra cserélem
Bálint
1
Sziasztok ! Csatlakoznék tanult kollégám véleményéhez . Először is : az in-circuit mérésnek megvan a maga értelme ,de nem itt. Bálint módszere : I.A multiméterrel , Ohm méréshatárban , ellenállás mérése az ELKO-n .II. Kiforrasztás után , kapacitás és ESR mérés . -2.: Méréssel kimutatható ,hogy a kiforrasztott ELKO kapacitása "visszajön". Aki kételkedik benne , annak javaslom , hogy a bizonyítottan rossz kiforrasztott ELKO-t mérje meg közvetlenül a kiforrasztás után , majd 24 óra elteltével ! Meg fog lepődni . -3. Mivel a célt a funkcionális teszter ,(vezetett mérőfejes méréssel a mérőpontokon) közelíti meg legjobban , ezért azt javaslom , hogy ha a szerviz készletben van megfelelő , ELKO ,akkor cseréljétek ki ! Köszönöm figyelmetek .Üdv jano
0
Szia!
A elkóknál nem csak kapacitást és esr-t kell mérni hanem szivárgóáramot is. Ez szintén jól mutatja a kondenzátor állapotát. Azok a kondik, amik visszanyerik a kapacitásukat szinte biztos hullanak a szivárgó áram mérésen.
Van mégegy effektus ami jól jellemzi az elkók állapotát és ez a memóriaeffektus. Ez egy érdekes dolog, ha egy elkót feltöltesz és egy rövid időre rövidre zárod majd megméred a kondi feszültségét, az nem nulla lesz hanem attól nagyobb feszültség. Ha egy öreg kondenzátort és egy vadi újat összehasonlítasz akkor azonos kisütési idő mellett az öregebb kondin sokkal nagyobb feszültséget lehet mérni mint az újon. Tehát ez jól mutatja kondi állapotát.
Az LCM3 elvégzi ezt a tesztet is, és nagyon érdekes, hogy mértem néhány 80-as években készült magyar elkót, kapacitása mindnek hibátlan esr meglepően jó (némelyik az újaktól is jobbak voltak) de ez a memóriaeffektus borzasztóan magas értéket adott vissza.
Üdv,
Oszi
1
üdv:
"A elkóknál nem csak kapacitást és esr-t kell mérni hanem szivárgóáramot is."
Ezt szajkózom elég rég óta,
Számtalan esetben előfordult, hogy kapacitásérték és ESR elfogadható értékű volt, de a szivárgási áram miatt nem működött az áramkör.
Ezt főként kapcsolótápoknál, 10-47 uF érték felett tapasztaltam.
A szivárgási áramot én így ellenőrzöm.
Analóg ellenállásmérőre -polaritáshelyesen- csatlakoztatva 10 Ohmos állásban feltöltöm az elkót(a műszerrel) majd átkapcsolom 1 MOhm állásba.
HA itt nem végtelent mutat, hanem kúszik a mutató kisebb ellenállás felé, akkor hibás az elkó.
Megjegyzés:1000uF felett kissé visszaesik a mutató, de stabilan mutatja a szivárgási áramnak megfelelő ellenállást.
Bálint
0
Ezért mérem PC-vel a kondikat, ezen minden apróságot észre lehet venni.
0
Szia ! Az LCM3-at egy nagyon jó műszernek tartom . De , ha rámérsz egy töltött ( Pl.elfelejted kisütni ) , tehát egy töltött kondira , akkor szerencsétlen esetben károsodik a portja . Peches esetben ( Pl. 300Vdc ) tönkre megy . A károsodás lehet pl. olyan ,hogy akkor is , ha nincs rajta kondi , hogy nem nullát mutat , hanem 20-30pF-ot . Ettől még mindent mér , de a megjavításához a uP-t cserélni kell . Köszönöm . Üdv jano
0
Szia!
Semmi sem tökéletes, de pl,: esr mérést lehet in-circuit mérőfejjel kezdeni amivel csak esr-t lehet mérni, de megvédi a műszert.
Üdv,
Oszi
0
Szia!
A Rádiotechnika egyik újságjában volt egy gyors ellenőrzésre alkalmas ESR mérő. Inkább indikátor, mert LED-ek voltak a jó és rossz érték vallatására. Talán potméterrel kellett küszöbértéket állítani a sorozatméréshez.
Ebben a cikkben olvastam, hogy a frissen kiforrasztott kondiban felforr az elektrolit, és jó értéket mutat. Ezért javasolja inkább a cserét, mint a méregetést.
Az ötlet - de még én sem alkalmaztam - hogy a gyanusnak itélt kondi lábait átmelegítve egyenként meg lehet csípni azt az egy rosszat... ha az a baj.
Ettől még a fizikai okát nem tudom, de lehet szerencsém.
üdv.
Tropfehérke
0
Szia ! A kollégám által publikált , eredetileg cseh tervezésű , ESR mérő egyik lehetséges megvalósítása látható a fotón . A Rádiótechnika régebbi évfolyamában keresd ! A Rádióvilág tud felvilágosítást adni K.Laciról .Sok sikert ! Üdv jano
0