Szevasztok!
Rezgőkör méretezésében szeretném a segítségeteket kérni. A Thomson képletet ismerem, de azt csak akkor tudom alkalmazni, ha vagy az induktivitás, vagy a kapacitás értékét előre meghatároztam. Nos itt van a gondom. Milyen elv alapján határozzam meg az egyik ismeretlent, hogy a Thomson képlet segítségével a másik alkatrész értékét ki tudjam számolni. Most konkrétan azért volna rá szükségem, mert egy 1.2 GHz-es adó antennáját szeretném egy egyszerű indikátorral a maximumra hangolni.
Minden segítséget előre is köszönök!
Üdv: Gyula
2014, December 26 - 20:54
#1
Szia Gyula !Ha szelektiv mérést akarsz és van vevöd erre a sávra, ugy abba tegyél detektort a lekevert KF-re.Ha szerencséd van ugy a KF ic-n van mérökivezetés és csak müszer kell rá.Én 2,4-GHz-es sávú A/V vevöt mérésre is ki alakitottam, antennák összehasonlitására,távolság megnövelésre,stb.üdv.Jóska
0
Szia romulusz!
Sokat nem konyítok a rádiózáshoz, de ha jól tudom, az SWR mérőket használják ilyen célra, amihez rengetek leírás, kapcsolás van fent a neten.
Üdv: Jácint
0
Szevasztok!
Először is köszönöm mindenkinek segítő hozzászólását! Azonban néhányan félreértettek. Nem mérni akarok, hanem jelszint változást indikálni. Amivel próbálkoztam az a József48 által közölt rajzhoz hasonló kapcsolás volt, csak feszültségkétszerező diódákkal. Amikor bekapcsoltam, mutatott valamit a milivoltmérő, de hiába hangolgattam az adóm antennáját, nem változott a vett jel szintje. Akkor kikapcsoltam az adót, és a vevőn maradt a vett jel. A mai napig nem tudom, milyen adót (zavarforrást) vett a készülék. Ezért szeretnék hangolható rezgőkört a vevőhöz, hogy egyáltalán megtaláljam az adóm által kisugárzott frekvenciát. A rezgőkör jósága csak annyiban érdekes, hogy minél kisebb legyen a sávszélessége. A veszteség akkor is ugyan annyi lesz, ha az adóm által kisugárzott teljesítmény változik, és ezt a változást szeretném láthatóvá tenni.
Üdv: Gyula
0
köss 2 diódát sorba rá egy mikroampermérőre,ahol a 2 diodát összekötötted,oda forrassz egy darab drotot (kb 10-20cm) és vidd az antennád közelébe.
Addig csipkedj a drótból amíg kitérést nem észlelsz.(az adód ki-be kapcsolgatásával,meg eldöntheted, hogy azt veszi az indikátorod,vagy sem).
Ennél egyszerűbb nincs.A diódáknál a lehető legrövidebb kivezetést használj.
0
Szia Gyula !Gondolom ilyesmire gondoltál Megkerestem és képet teszek fel, 864MHz-es kis audio adokat állitottam be max.fesz.javitás után.Egy nyák közepén kikapartam egy szigetett amelybe egy negyedhullámú 2mm-es réz drotott forrasztottam,egy pármenetes tekercsel a nyák nagyobb felületéhoz forrasztottam.Az antennától egy magasfrekvenciás schottky diodával (lehet Ge is)detektáltam majd közvetlen lehidegitettem egy kerámia kondival.Az egyenáramot egy µA méröhöz vezettem,egy trimmer potival a detektált feszültséget leosztottam,igy állitható lett.Gondolom 1,2GHz-nél is beválik.Üdv.Jóska
0
Kedves romulusz!
Próbáld meg ezt a linket meg hesszelni teljes szerelési technikai leírás van ezen az oldalon.
http://pa4dan.nl/ham/homebrew/23cm_filter/
Sok sikert!
Üdv simonsen!
0
Szia!
Van egy Amankó nevű doso programom abban minden számítás benne van és az antenna méretezés is
Írj pü-t és valamikor elküldőm.
ATV adókat én is csináltam annó... a legjobb antenna az egyben meghajlított hajlított 4 es Quad. a neten van róla sok leírás.
Üdv simonsen!
0
Szia!
A GHz-es tartományokban a frekvencia növekedtével egyre inkább elosztott paraméterűek lesznek az alkalmazott rezgőkörök.
Gondolom van az 1.2GHz-es adónak valamilyen vevőegysége.
Nem lehet a vevőegységnél bejövő jelszintet indikálni?
A ma már használhatatlan régi analóg műholdvevők mennek ezen a sávon (általában: 950MHz - 2.250MHz).
Több típusnak van bemeneti jelszint indikálása.
Üdv.: Kumi
0
Szia!
A rezgőköröknek van jósági tényezője amivel meghatározható a rezgőkör sávszélessége. A jósági tényezőt a rezonancia frekvencián mért ellenállásból lehet számolni, ami a tekercs soros ellenállása és a kondenzátor párhuzamos veszteségi ellenállásának eredője.
Így amikor tervezed a rezgőkört úgy kell kiválasztanod az alkatrészeket, hogy a sávszélességed megfelelő legyen. Tehát optimalizálni kell a tekercs jóságát a kondenzátor jóságát az adott frekvenciára ahol használni akarod!
http://wiki.ham.hu/index.php/J%C3%B3s%C3%A1gi_t%C3%A9nyez%C5%91
Itt megtalálsz minden szükséges képletet.
Üdv,
Oszi
0
Szia. Ezt találtam:
0
Szevasz!
Köszönöm szépen a segítségedet, de ezen már túl vagyok!(ráadásul ez a program csak a tekercs méretezését könnyíti meg, hogy ne kelljen számolgatni) Több könyvem is van, ami a rezgőkörökkel foglalkozik, de mindegyikben nekem kell a kiinduló adatokat meghatározni (pl. erősítő kimenő- , bemenő ellenállása, stb, amihez illeszteni kell a rezgőkört) Most csak egy drótdarabot szeretnék a rezgőkörre forrasztani, ami nagyfrekis egyenirányítón keresztül csatlakozna egy 100uA-s műszerre. Azért szeretnék rezgőkört, hogy a közelben lévő nagyfrekis zajforrásoktól meg tudjam különböztetni az adómat.
Üdv: Gyula
0
szia: ez elég nehéz lesz erre a frekvenciára.
Csak nyomtatott áramköri megvalósítást látom értelmesnek,mivel sok a parazita komponens.
egy kis irodalom.
http://eda.eme.ro/bitstream/handle/10598/14760/12_FMTU2007%20_%20Hodany%...
http://www.eet.bme.hu/~bognar/sajatmuvek/diploma2002.pdf
Bálint
0
Szevasz Romulusz!
Bocs, hogy belevau, de a tiédhez hasonlítható témával találkozott még anno az Orionban KI kollégám, Ő mesélte el.
Precízen kiszámoltak a barátjával egy szűrőt, ami hasonlóan magas frekvencián ment.
Megcsinálták. Elvitték az egyik labor szobában ahol az ismerősük poliszkóppal tudott ilyeneket mérni.
Amit csináltak, annak az átvitele még csak köszönő viszonyban sem volt azzal, amit elvártak tőle.
A srác egy kis kerámia kondi egyik lábát tőben a réz lemezre forrasztotta, a másikkal meg csinált felfelé egy hurkot, aztán rögtön szűrt a szűrő.a hurokkal volt hangolható.
Persze, mindez régen volt, amikor még az Orion Orion volt.
A történetet is vagy 15 évvel ezelőtt mondta el.
Szóval, egy ilyen, vagy ehhez hasonló műszer nélkül lehet, hogy nem lesznek túl jók az esélyeid.
De sok sikert hozzá!
Üdv.: Pista.
0
Szia!
Marad az iterációval való megoldás. Veszel egy kondenzátor értéket, és ahhoz számolsz tekercset. Aztán az eredmény ismeretében változtatsz a kondenzátor értéken.
Üdv! Kalex
0
Szia. Nincs mit, Úgy látom, hogy ehhez az én tudásom kevés lesz, de hátha jelentkezik valaki aki ezen témák mestere. Üdv. Roli
0
Üdvözöllek!
Azt hiszem neked valami ilyesmi kellene.
http://www.w6pql.com/images/23flx/flxinside.jpg
De ehhez is kellene a wobblerszkóp a behangolásához.
Ha beírod a google ba 23cm ATV külnböző filterek rezgőkörök és adó berendezéseket fogol találni ebből lehet válogatni kedvedre a legjobb megoldások közül.
De meg jegyezném Wobblerr nélkül vagy Tracking generátor nélkül esélytelen az egész akció!!!..
Üdv simonsen!
0
Üdvözlet!
Ez a műhelyrajz még kell az előző képhez, hogy tudjuk mihez készült.
0
Szia!
Kiváncsiságból rákattintottam én is a megadott linkre, de nekem sajnos nem jön be semmi! :-(
Üdv: lizakl
0
Szia!
Nekem be jött egyből. pedig csak FireFox om van a chrome-t nem szeretem..
üdv simonsen.
0
Haho!
Nalam is XP+Foxi=müxik...
Kari
0