Sziasztok!
Szándékosan nem írtam típust, mert több márkánál is találkoztam ilyen jelenséggel. Sok esetben bizonyos helyeken valamilyen ragasztóval rögzítik az alkatrészeket. Nagy elkóknál, de végfokok előerősítőjében is találkoztam ilyennel. A ragasztó alatt elkezd korrodálni az alkatrész (többnyire ellenállás), és "rohad", majd megszakad. Legutóbb egy Onkyo erősítő protektor IC áramkörében levő ell-ok szakadtak meg időnként, és letiltott a készülék. Az ell-okra a táp szűrőkondijának a rögzítéséhez használt ragasztó folyt rá, megszáradt, megbarnult, és vagy tíz év után hozta meg "gyümölcsét". De találkoztam Grundig, Fisher, és Sony készülékeknél is hasonló hibával.
Üdvözlettel
Attila
2015, February 23 - 02:08
#1
Szevasztok!
A BEAG-ban is divatos volt a ragacs, a kisebb toroidok kivezetései csak úgy kijöttek a saját huzalából, ezeket a panel forrlukaiba simán beforrasztották. Mire a meóba kerültek a gyártmányok, már le is törtek a primer tekercs vezetékei a forrasztásnál. A zománcot körmös blankoló csipesszel szedték le, az megnyomta a rezet, a 0,2-es huzal törött rendesen. Ezért igazgatói utasításra telenyomták FBS szilikon ragasztóval a beforrasztási pontokat. Bűzlött a szerelde az ecet szagtól. Az álló elkók alá viszont soha nem tettünk ragasztót, a korabeli MM gyártmányok elég masszívak voltak, hogy megálljanak maguktól. A fekvő MM kondiknál szerettek törni a ponthegesztett huzalkivezetések. Olykor, a nagyobbak kaptak egy rögzítő fémbilincset. Pl. a busz erősítőknél.
Csaba
0
Sziasztok!
Idén februárban feltettem egy észrevételt a "Régebbi erősítők egyik hibája" címmel. Hát, ezt most revidiálnám: A "régebbi" úgy látszik, nem jellemző.
A napokban volt benn nálam egy Technika tipusú rádió-magnó, aminek a rádiója néma volt. A hiba oka: A ferritantennát stabilizálták ezzel az említett ragasztóval, ami ráfolyt egy parányi SMD kondira (tuner-táp hidegítő). A ragasztó alatt elindult egy korrózió, ami a kondit egyértelműen rozsdával borította el idővel, amitől az csont zárlatos lett. Tanulság: Most már a "régi" sem jellemző. Ez egy max. 3-4 éves készülék, és ennyi idő elég volt a vegyi folyamat kialakulásához. Se hő sem egyéb nem kellett hozzá, csak ez a "trutyi". Elkó sem volt messze környéken.
Üdvözlettel
Attila
0
szia: találkoztam többször hasonlóval, tápelkók maguk alá csinálnak, a ragasztótól nem látszik.
Bálint
0
Üdv
Serintem ez nem feltétlenül jó észrevétel én úgy gondolom, hogy azok az ellenállások szimplán melegednek és a ragasztó barnulása csak a meleg miatt van, találkoztam én is hasonlóval, de eszembe sem jutott, hogy a ragasztó lenne az oka, nem tudom elképzelni, hogy a ragasztó száradása után 10 évvel megenné az ellenállást, ez nonszensz..
0
Üdv! Tényleg nem, mivel régebbi analóg SAT beltérikben ugyanilyen trutyival rögzítették a Quartz-okat, szinte mindegyiknek szétette idővel a kivezetéseit a panel szintjében, de a Quartz a helyén maradt, mert még a házat tartotta a ragasztó. Jó játék volt kitalálni, miért nem működik a készülék, pedig ott nem volt melegedő alkatrész. De ami igaz az igaz, a meleg jó katalizátor neki, melegedő alkatrészt jóval előbb megeszik, a hő elősegíti az oxidációt.
0
Szia Agressiv!
Ha elolvasod az alábbi hozzászólásokat, nem is érdemes erről többet vitázni.
üdv
Attila
0
Szevasz,
hidd el, hogy jó észrevétel. Amikor az a tutyma megbarnul és az ürülék szinét (és jellegét) felveszi, vezet. És nem az ellenállás(ok) melegedésének függvényében, hanem, szerintem, higroszkóp és valamilyen vegyi folyamat teszi vezetővé. Ha előkapsz a roncsokból egy kiszuperált bármit amin a már megbarnúlt ragasztót találod, mérd meg sima Ohm-méterrel. Meglepődsz.
Üdvözletem
0
szia: szerintem a "valamilyen vegyi folyamat" az elkókból származik.
Régebben az elkók tetején volt szellőző lyuk, újabban az alján van.
A ragacs nem engedi elpárologni az elektrolitot, ha higroszkópos, abban felszívódik.
Beépített elavulás.
Bálint
0
Szerintem meg nem, mert már soxor találkoztam nem elkóra kent ilyen megbarnult trutyival,és ugyan úgy szét mar minden fémet.És ráadásul vezet is.
0
Sziasztok!
Szerintem sem az elkók az okai, mert olyan helyen is találkoztam ilyen hibával, ahol még távcsővel sem lehetett a közelben elkót találni. Ezzel együtt az elkókból kifolyt nedű is csodákra képes. És ez azért általában jól látható is, és elég jellegzetes.
Üdv
Attila
0
Sziasztok!
198X-ben hozott egy videót egy kuncsaft azzal, hogy nem színel. Hozott hozzá egy plusz panelt is, mert kicserélte, de azzal sem volt színes a kép. Egy vezetéket rögzített a trutyival a gyártó mindkét panelen. Majd megőrült a tulaj amikor lepattintottam a nyákról a trutymót és azonnal jó is lett a gép. A másik panel is megjavult a trutyi leszedéstől. Ez a forrasztási oldal volt, alkatrészek a másik oldalon.
Üdv. Karesz.
https://sites.google.com/site/deneskarolyradiogyujtemenye/home
0
Na ez már sokkal értelmesebb magyarázatnak tűnik, teljesen logikus is!!
0
Világos, méregetni eddig még nem mértem az tény.
0
Szia!
Pedig a ragasztóban lehet valami egyes készülékeknél, mert én is talalákoztam néhánnyal, ahol szinte teljesen megette a alkatrész lábát a korrózió.
0
Előszeretettel alkalmazzák nevesebb, drágább készülékekben is, amik aránylag újak. pl többszázezer forintos Cambridge Audio, Cambridge Soundworks cuccok, stb. Szarrá "eszi" az SMD alkatrészeket bennük. Lehet hogy ez is a tervezett elavulás része. Különben miért ilyen oxidációra hajlamos ragasztóval tennék?
0
üdv: múltkor az elkóval együtt akartam leszedni, jött vele az alatta levő nyák darabja is.
Bálint
0
Szia!
Ebből adódó hibával talán egyszer találkoztam, viszont nem értem mi a ráknak ilyen takonnyal lefolyatni az alkatrészt... mintha a világűrbe akarnák kilőni és nehogy az óriási g erő leszakítson valamit a panelról :)
0
Szia!
Ez nagyon tetszik!...
Üdv
Attila
0
Üdv!
"Ez nagyon tetszik!..."
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdesek__169516-mil...
Akkor inkább már ez:
http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdesek__2308135-mi...
0
hellótok!
Ha jól emlékszem, azért ragasztják meg a kondenzátorokat, hogy nagyfrekvenciás hangot ne adjanak ki működésük közben.
"Akik szeretik az ilyesmit, azok rá fognak jönni, hogy ez olyasmi, amit szeretnek." - A. Lincoln
udv.:szuts
0
Szia !
NEM! Azért mert nehezek, főleg a puffer kondik.
Üdv. Laci
0
Szevasztok,
pont ezt a részét nem értem az elektronikai iparnak, mi a csodának van szükség erre a ragasztóra. Ezzel a jelenséggel először egy 20 éve találkoztam Sony DD lemezjátszómban ahol a motort vezérlő elektronika feszűltség stabilizátor zennerére folyaták rá. Nem is gyanítottam, hogy a ragasztó, olyan gyanúsan barnán, a ludas. Zenner fegyverzetin néhány 10 Ohm-ot mértem és elkönyveltem, hogy neki annyi. Amikor még egyszer az asztalon lemértem a zenner OK. Újra mérés az alaplapon és majd le estem a székröl. Vezet a ragasztó. Azóta ahol csak látom ezt a barna sz@rt, a javítást annak letakarításával kezdem. Jó ötlet volt ennek a jelenségnek az említése.
Üdvözletem
0
Szia Gyula !
Gondolom azért hogy az ólommentes forraszanyag ellenére/dacára az alkatrész ami több 2grammnál :) a panelben maradjon.Én is rettentően utálom. RCF, dBTechnologies és társai aktív hangdobozaiban találkozom vele.Bár ezeknél még védhető a dolog mert a mélynyomó rendes kis rezgést produkál a doboz belsejében.Egy fokkal "szelídebb" anyag a melegragasztó vagy a Palmatex szerű anyag.
Üdv. Laci
0
Szia Laci!
Igen, a 10-15 éves olómmentes forrasztással készült erősítőknél valóban fontos volt egyéb mechanikai rögzítés. :)
Azt inkább azért alkalmazták, hogy szállítás közben ne rázkódjon szét a cucc. Nameg a minőségbiztosítás számára kellett akciót hozni, aztán egy idő után már nem tudták, miért kell ragasztani, csak kenték.
Üdv: Jácint
0
Szevasztok,
na, az utolsó mondatoddal találtad fején a szöget, kenték de maguk sem tudták miért. Oda ahova pl. fehér silikont maszlagoltak, ott ilyen hiba nem fordúlt elő és ugyanúgy megtartotta a mehanikussan esetleg nagyobb kilengéssel bíró alkatrészeket. Ezt a ragasztót akkor is használták már amikor még az ólommentes forrasztás még nem volt divat és nem idézett elő mérhetetlen mennyiségű elektronikus szemetet.
Üdvölet
0
Szia!
Mi anno autórádióknál használtunk akrilt (nem eceteset), hogy a nagy pufferelkót rögzítsük, meg a 455kHz-es sárga rezonátort.
Üdv: Jácint
0