Sziasztok!
Már egy ideje vettem egy oszcilloszkópot.Nem volt még merszem (meg leválasztó trafóm sem) túlzottan méricskélni vele,de rendeltem egy leválasztó trafót,úgyhogy most már nincs mese megtanulnám használni.
Mosógépek elektronikák kapcsoló üzemű tápjainak működését szeretném mélyebben megismerni.
A kérdésem az lenne első körben,hogy a mérendő elektronikát kell csak a leválasztó trafóról üzemeltetni,vagy érdemes a szkópot is erről működtetni?A kérdést azért tettem fel,mert nem világos számomra az,ha a szkóp direkt hálózatra van kapcsolva akkor a test szonda le van földelve ugyebár?Ha én el kezdek méregetni azon a panelen,amit leválasztó trafóról üzemeltetek,akkor a test szondával földre viszem az egyik pontját és ha a másikhoz véletlen hozzáérek úgyanúgy megb@sz .De ha a szkóp is leválasztóról üzemelne,akkor a testpontja nem lenne földelve.....
Tudom,hogy nem egyszerű a logikám de segítsetek megértetni velem ezt a dilemmát!
Köszönöm előre is a segítő hozzászólásokat,és mielőtt nekem estek, tudjátok mindenki volt egyszer kezdő...
Köszönöm szépen mindenkinek a hozzáállását!
A szkóp marad a hálózaton leföldelve,a mért panel leválasztva ,de még egy gumiszőnyeget berakok a munkaasztal alá.És persze csak ÉSSZEL!
Üdv:András.
Szervusz András!
A szkóp, csak az egyik műszer, ami egy javítás során galvanikus kapcsolatba kerülhet a javítandó készülékkel, generátorok, asztali multiméterek, és még néhány olyan műszerrel lehet dolgod, ami "konnektorról kapja a villanyt", és egyidejúleg használod a javítás során. Amelyik asztalra mosógéppanel kerül javításra, oda lehet rakni más hibás cuccot is!
CSAK a javítandó készüléket kell a leválasztott (földfüggetlen) feszültségről járatni, tekintet nélkül arra, hogy milyen tápegység működteti azt.
Célszerű, egy védőföld nélküli dugaljat szerelni a trafó szekunder oldalára, és megszokni, hogy abból dolgozol.
Üdv:
exGelkás
1
Szia ! Egyetértek a hállózat leválasztásával ,vagyis a a földfügetlen két szimetrikus vezetékkel. Pl.az oszciloskop ,generátor stb.alkalmazása megbomntja a szimetriát és a magassabb feszültségen lévö részek ugyan olyan életveszélyesek maradnak mint leválasztás nélkül is.Azok a mérésre (javitásra)kerülö készülékek amelyeknek földeléses csatlakozjóval redelkeznek a csatlakozó földelését be kell tartani.A leválasztó trafó kimenetén ezért földeléses konnektor kell legyen. Leginkább fém házas készülékek földeléses csatlakozóval ,életveszélyesek maradnak földelés nélkül de sztatikus feltöltödés is veszélyeztetthet.Azokat a készülékeket amelyeken nincs földeléses csatlakozó , a földeléses konnektor a leválasztó kimenetén nem befolyásolja.üdv.Jóska
0
Szervusz Jóska!!
Ne zavard össze a kollégát, a leválasztó (biztonsági) trafó szekunder oldalára földelőkivezetést kötni tilos!
Csak védöföld nélküli dugaljat szabad oda szerelni!
A leválasztótrafó, nem a műszerész védelmét szolgálja, mert hülyeség ellen nincs orvosság, méréstechnikai okok miatt szükséges annak használata.
Üdv:
exGelkás
1
Szia(sztok)!
Egyet értek exGelkás kollégával. A leválsztó trafóra csak és kizárólag a hálózati táplálású műszerek használhatósága miatt van szükség. Az a feladata hogy a kisebb, a nagyobb, és a mégnagyobb zárlat okozását azok következményeivel megakadályozza.
Leválasztás (a vizsgált készülék) nélkül egyszerűen lehetetlen a mérés elvégzése szikraeső nélkül.
Az életvédelmi kérdéseknek ehhez sok köze nincs. Egy szimpla 50Hz-es trafós készülék belsejében is megfontoltan ténykedünk betartva a betartható , az élet által írt szabályokat.
Üdv. Laci
0
Szia!
Emlékezetem szerint ez így volt az egykori Gelka által gyártott műszerészasztaloknál is.
Üdv.: Kumi
0
Sziasztok ! A hajdani e~g megoldása az volt , hogy a leválasztó trafót , a toroid trafóval egybe épített megoldásban készítették a mérés számára . Ennek oka az , hogy a korabeli toroid trafók , autó trafósak voltak . Ha valaki mégis földelni akarta , mert csak a lecsökkentett vagy megnövelt hál . fesz.-el akart mérni ,nem leválasztva ,de földelve , az megtehette ezt is . (földelőcsavar)Műszer is került rá (deprez). Így a közben megváltozott életvédelmi előírásoknak is , megfelelt a toroid trafó ,megnőtt az élettartama . Köszönöm . Üdv jano
0
Sziasztok!
Én az oszcilloszkópot semmi esetre sem üzemeltetném leválasztó transzformátorról életvédelmi okok miatt.
Mérés közben a műszerhez hozzá kell nyúlni, azt állítani kell.
A mért áramkört kell leválasztó transzformátorról járatni, abba feszültség alatt nem kell belenyúlni.
A mérőfejet persze át lehet helyezni más mérési pontra, de az szigetelt, illetve a testpontja az oszcilloszkópon keresztül védőföldön van.
Üdv.: Kumi
0
Helló
Én csak a szkópot választom le már jó pár éve.
Azóta nincs gond a kapcsolóüzemű tápok mérésével,előtte annál inkább, mielőtt nem választottam le a hálózatról a szkópot.
Leválasztás nélkül még robbanhat is a mérőzsinór.
0
Szia!
Leválasztás nélkül nem igazán tudsz mérni a kapcsolóüzemű tápegység primer részében (nem leválasztott részben), mert az oszcilloszkóp testpontjával könnyed rövidre zárhatsz két egymáshoz képest feszültség alatt lévő pontot. Ilyenkor durran és csapja le az automatát.
Ha az oszcilloszkópot választod le, akkor a mérőfej testpontján keresztül a műszer váza a földhöz képest feszültségre kerül.
Ez nem jó ómen!
Szerintem életveszélyes megoldás.
Üdv.: Kumi
1
Szia !
Akkor ahány szaki,annyi megoldás? :)
Üdv:András.
0
Szia !
Értem.Lehet én bonyolítottam túl a dolgot.Én se akartam feszültség alatt 'nyalogatni' a panelt,csak azzal nem voltam tisztába ,hogy a leföldelt test szondával rácsatlakozva,a leválasztó trafónak érintésvédelmi szempontból semmi szerepe nincs.
Üdv:András.
0
Szia!
Ezt gondold át még egyszer. Legjobb ha lerajzolod a kapcsolást. Mindjárt érthetőbb lesz minden.
Üdv! Kalex
0
Szia !
Úgy értettem,hogy ha a mérendő panelt leválasztó trafóról üzemeltetem,akkor annak bármely pontját megérintve(kihangsúlyoznám EGYpontját)
nem érhet áramütés.De ha rácsatlakozom a szkóp földelt test szondájával ,akkor ha nem azt a potenciálon levő részét érintem meg símán megbirizgálhat.Vagyis csak azért kell a leválasztó trafó,hogy a szkóp földelt test szondája ne okozzon véletlen se zárlatot.Én azt akartam elérni,hogy mindamellett,hogy durranás nélkül méricskélhessek ,még teljesen leválasztva is legyen a földtől.Ezért gondoltam mindkettőt a leválasztó trafóról üzemeltetni....
Üdv:András.
0
Sziasztok!
Igatok van, de a mérőhely kialakítása is fontos, hogy a leválasztott részbe bekerülve ne lehessen a nem leválasztott részt is érinteni. Szigetelt padló, cipő radiátor, fűtéscső nem elérhető közelségben stb. A mérés folyamatát átgondolni, mit hol mérek, és szükség esetén max egy ponton érinteni az eszközt. Ha lehet a mérés összeállítását lekapcsolt állapotban változtatni, ha ki lehet alakítani mérőpontot mert nincs akkor a kialakított jó mérőpontra akasztva mérve kerülni érdemes a tapogatást. A leválasztó trafóra a szkópot tenném földelés nélkül, mivel aki 10-40kW-os UPS-t javít az nem igen talál hozzá leválasztó trafót... (Esetleg kimenő jelalak változását is nézni kell terhelés alatt, bár ilyenkor a műszert nemigen birizgáljuk.) Természetesen a mérőszett fém részeinek érintését is kerülni kell amennyire lehet és a kapkodás sem előnyös.
Joe
0
Szia!
Veszel, vettél egy szép, remélhetőleg izmos 220/220 életvédelmi leválasztó trafót. Ha tényleg eléggé izmos (2000VA vagy nagyobb), akkor akár a mosőgép fűtését is elbírja. Ha kisebb (~500VA), akkor a fűtést cseréld le egy égőre.
Ezzel a mosógéped le van választva.
Ha sokat akarsz mosógépet javítani otthon, akkor érdemes egy preparált mérőhelyet építeni a vezérlő paneleknek, mindenféle csatlakozóval előre ellátva a perifériákat. A'la Varga Janó!
A szkópodat is le kellene választani a hálózatról galvanikusan, mert úgy lenne az igazi. De neked csak 1 db trafód lesz/van.
Azonban biztosan akad otthon valamilyen 12 vagy 24 voltos trafóból 2 db ami legalább 2x teljesítményt tud, mint amennyit a szkópod fogyaszt. Ha van egyszerűen kapcsold őket szembe!
Példa: "220/24 -- 24/220" A veszteségek után számíthatsz 230 voltos bemenő feszültségnél 210~220 voltra 200VA trafóknál. Amennyiben a trafók közül bármelyik vagy mindkettő osztott tekercselésű és 2 KV átütési szilárdságra tesztelt, akkor ez is egy "Életvédelmi leválasztó trafó". Ha nem, akkor biztonságosan csak 500 voltos leválasztó feszültségig használható. De szegény ember vízzel főz! No meg ott a mosógépen az életvédelmi leválasztód!
0
"A szkópodat is le kellene választani a hálózatról galvanikusan, mert úgy lenne az igazi" Miért kellene a szkópot leválasztani galvanikusan , mikor az már le van választva és nem azzal van a probléma , hogy a szkóp fog rázni , hanem a méretendő készülék . Ha a szkópt leválasztod azzal még a védő földelés ott lesz a szkóp mérőfej csipeszén (amihez képest a csúcs osztón keresztel akár 1KV is kibír ) és , ha azzal rácsatlakozol a mérendő készülék fázisára , akkor lesz a baj (csattanás ). A szkópot kell , hagyni úgy ahogy van és mindig a mérendő áramkört kellene föld fügétlené tenni , és így nem lesz nulla mag fázis , hanem mind a két vezeték egy lebegő földfügétlen potenciálon lesz azt nem "ráz" egyik sem .
Azon meg már el lehetne gondolkodni, hogy egy védőföldeléssel ellátott készüléknél helyes e ez , mert leválasztva védelem nélkül marad és extrém esetben akár tűzveszélyes is lehet, még egy tv táp mérésénél nincs ilyen gond.
0
Mi??
"Ha a szkópt leválasztod azzal még a védő földelés ott lesz a szkóp mérőfej csipeszén"????
No comment.
0
Üdv. Tisztán látásért . eddig ami leválasztó trafó volt a munkahelyemen mind le volt földelve és csak attól , hogy a két vezeték föld független volt a földelés még ott volt a dugalyban (ha bár kettős szigetelésű készülékeknél nem volt jelentősége )és erről ír Joe is ID:300582 , említve egy spec. esettet" A leválasztó trafóra a szkópot tenném földelés nélkül, mivel aki 10-40kW-os UPS-t javít az nem igen talál hozzá leválasztó trafót.") .
0
Szia!
Úgy gondolom, hogy nem az egyedi esetből (10-40KW-os UPS) kell kiindulni, hanem az általánosból és a konkrétan leírtból.
Nem csak az oszcilloszkóp, hanem sok más műszer ki és bemenete sem földfüggetlen.
Én minden esetben a javítandó elektronikát járatom leválasztó trafóról, igaz nálam a trafóról felvett teljesítmény bőven 400W alatt van.
Az egykori Gelka által gyártott műszerészasztalba emlékezetem szerint 400W-os leválasztó transzformátort építettek be.
Cégfelszámolás során lett elbontva pár ilyen asztal, illetve egyet eredeti állapotában sikerült megmentenem múzeumi kiállítás számára.
Üdv.: Kumi
0
Szia , szerintem is normál esetekben szükségtelen a szkóp leválasztása .
0
Szia !
Lehet,hogy én nem jól fogalmazok.Nem a mosógépet akarom leválasztani a hálózatról,hanem annak az elektronikáját.Preparált mérőhelyet nem kell kialakítanom,mert próbára beteszem a helyére a panelt(meg találkoztam már egy pár fajta elektronikával,ha mindhez kiépítenék egy mérőhelyet nem férnék be a műhelyembe.)
Üdv:András.
0
Ok.
0
Szia ! A szkópon azért van az életvédelmi föld , hogy ne halj meg és/vagy ne égjen le a ház . A mosógép elektronikák tápegységeinek kapcsoló üzemű változatánál , az egyenirányítás után , 300V-350V EGYEN fesz. van . Na az , ha megráz nem csak életveszélyes , hanem csúnyán éget is . Koksz maradhat az emberből , ha nem vigyáz . Ezért kell mindig egy 5W-os 100R-200R ellenállással kisütni a 1uF-4,7uF/450V -os ELKO-kat . Miután kellőképpen óvatos lettél , azt javaslom , hogy az elektronikát preparáld ki ! Az elektronikát és a mérést , a leválasztó trafó után tedd ! A perifériákat , egy bontható mosógépből kimentett , huzalkorbáccsal , csatlakoztasd ! Természetesen , a fűtőtest helyett egy 100W-os izzóval , a szelep tekercs(ekk)el párhuzamosan egy GLIMM lámpa , a vízszintet pedig , kapcsolókkal helyettesítsd (230Vac)! A motor is baleset veszélyes ! A kiszerelt motor , (szíj és egyebek nélkül) rögzítve legyen ! Az a legjobb , ha az egészet fölszereled egy régi rajztáblára , hálózati kábelestől , zavarszűrőstől egyetembe ! Ha a motor működés közben az öledbe ugrik (rántással indul ) áramütést is kaphatsz .Vagy fölteker valamit . Ha szerencséd van csak a ruhádat . Mérés közben az egyik kezed vágd zsebre , hogy egy kézzel nyúlj mérés közben , a panelhoz , hogy még véletlenül se kapj a két kezed között áram ütést . Szív megállást is okozhatsz magadnak , egy a mérőpontról lecsúszott mérőfejjel . A leválasztó trafónak , természetesen , bírnia kell a terhelést . Én 500-1000VA-est ajánlok . Legyen a primer-szekunder oldalon egyaránt olvadó biztosíték benne ! ( Külön a primer fázisban , és a leválasztás után , a szekunderben , is áganként . ) A leválasztás után , LEFÖLDELNI SZIGORÚAN TILOS ! A trafó primer oldalán , legyen feszültség alatti , bekapcsolt , állapotot jelző glimm vagy LED . Ajánlott még az Iac mérő műszer . Nagyon óvatosan ezek után ! Nagyon könnyen kaphatsz , még így is , akár a két ujjad között is áramütést ! Sok sikert ! Üdv jano
0
Szia Janó!
Egy másik topikodban olvastam(meg láttam is a képeket) a próbapadodról.Tetszett is.
A mérendő elektronikát egy leválasztó trafóról feszültség alá helyezem,akkor elvileg ha egy pontját megérintem(véletlen) nem rázhat meg.
De ha a szkóp eleve földelt test szondáját rácsatlakoztatom,akkor már földpotenciálra hozom vele a panel egyes részeit és mivel én is földpotenciálon vagyok ezért ha rossz helyre nyúlok igencsak csíphet.Azt a részét nem értem ,hogy ha a szkópot is leválasztóról üzemeltetném mi történne??
Szóban könnyebben ki tudnám magam fejezni.
Üdv:András.
0
Szevasz kisandras79,
Valamit nem értek,igaz nekem orosz szkopom van,de annak a hálózati csatlakozója nem földelt csatlakozó,igy a mérőcsucsa eleve nem képezhet föld pontot,leválasztó trafót használok,de még sosem volt gondom ha esetleg táp hálózati részét méricsgéltem.
0
Szia !
Amit én vettem az egy Hitachi V-352 .Földelt csatlakozóval és földelt test szondával.
Üdv:András.
0
Szia András!
"A mérendő elektronikát egy leválasztó trafóról feszültség alá helyezem,akkor elvileg ha egy pontját megérintem(véletlen) nem rázhat meg."
Ez így igaz! A hangsúly az EGY PONTON van. Mert hiába van leválasztva a hálózatról, ha két ponton megérinted akkor rázhat, amennyiben potenciálkülönbség van a pontok között. (Ezért írta Jano, hogy "egyik kéz a zsebben"!)
Üdv: Laci
0
Szia András ! Régen , a szkópok olyanok voltak , hogy az életvédelmi föld , összeköthető volt/bontható volt , a test ponttal/test ponttól . Így földelt és földeletlen (földfüggetlen üzemmód) is lehetséges volt . Ma ? Nem tudom . Üdv jano
0
Hello!
Ma a szkópok 90 %-ánál az összes bemenet BNC-je közös pont és az össze van kötve a védővezetővel.
A jó módszerek drágák.
Például lehet venni differenciális mérőfejet, ezzel egy csatornán tudunk földfüggetlenül mérni.
Lehet venni eleve olyan szkópot, aminek a csatornái földfüggetlenek és egymástól is izoláltak.
A mai digitális szkópoknál is meg lehet oldani a beépített matematikai funkcióval, hogy a szkóp két csatorna különbségét képzi, ekkor kvázi differenciálisan mérhetünk két hagyományos mérőfejjel.
Ez persze nem olyan zavarvédett, stb.
A linken letölthető egy öszefoglalás a lehetőségekről.
http://www.tek.com/document/technical-brief/floating-oscilloscope-measur...
Üdv!
Kaszi
0
Szia !
Nem mai szerkezetről van szó.
De ha Te is megerősítesz benne,hogy használhatom leválasztó trafóról védővezető nélkül,akkor megnyugodok.
Üdv:András.
0
Szervusz Kaszi !
Köszönöm , hogy hozzá szóltál .
A floating/nonfloating eljárás a szkópokkal egy idős . Lásd még az e~g gyártmány katalógusait .
Üdv jano
0
Szia ! A Whirlpool Domino panelek tesztelésére szolgáló , egy rendkívül kulturáltan megoldott teszter fotója . A szép megoldás , a kollégámat ,Cs. Attila mosógépszerelőt dicséri . Üdv jano
0
Szia!
A leválasztó trafó csak akkor kell, ha a primer oldalon akarsz méricskélni vele, ez TV-knél gyakran előfordul, de van néhány olyan típus is amik egyáltalán nincsenek leválasztva (csak az antenna csatlakozó), értelemszerűen ide is kell. De mondjuk egy audio erősítőnél, ahol a szekunder oldal amúgy is le van választva nyugodtan mérhető leválasztó trafó nélkül.
0
Üdvözlet !
Vigyázat ! A mosógép elektronikák szekunder oldala nincs galvanikusan leválasztva a hálózatról ! Tehát a mosógéppanel primer és szekunder oldalon is egyaránt rázhat.
0
Szia !
Evvel tisztában vagyok.Ezért kell a leválasztó trafó.De azt nem értem,ha szkóppal leföldelem a mérendő részt akkor is ráz (persze nem az a része,amelyik földpotenciálon van).Biztonságosabb-e ,ha a szkóp is le van választva galvanikusan a leválasztó trafóval?Erre kérnék magyarázatot!
Üdv:András.
0
Szia!
Nekem földeletlen aljzatba van dugva a szkópom (erre sokan mondhatják, hogy szabálytalan), és csak a mérendő eszközt csatlakoztatom leválasztó trafóra. Így még nem okozott problémát, igaz, nem is tapogattam közben a mérendő panelt.
Ha jól tudom, a leválasztó trafó után is be kell kötni az aljzaton a védőföldet, de ott már független lesz a trafó kimenetétől, így elvileg a védőföld és a trafó bármelyik kimenete közt nem rázhat. Ilyen szempontból jobb, ha a szkópot is a leválasztóról üzemelteted.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Tehát akkor a szkóp is mehet a leválasztóról.Szerintem itt már földelni nem szabad a szkópot(valami ilyesmi rémlik,hogy leválasztás után földelni nem szabad).
Üdv:András.
0
Szia András
Leválasztani csak az egyiket kell vagy a mérendő áramkört vagy a szkopot. A szkopot csak akkor szoktam leválasztani a hálózatról, ha a mérendő áramkört nem lehet Például ha 400A -es hatfázisú egyenirányító tirisztorainak a gyújtó impulzusait nézem Ilyenkor a szkop ráz mindenhol, fémrészhez nem szabad hozzá érni. A mérendő áramkört kell leválasztani, kézzel nyúlkálni így sem szabad. A mérendő áramkört és a szkopot is leválasztod a hálózatról könnyen előfordulhat földhurok, zavart viszel a mérésbe. A CMOS áramkörök tönkre mehetnek a meréstől több kár keletkezik mint amennyi volt.
Üdv Sandor
0
Szia!
"Tehát akkor a szkóp is mehet a leválasztóról."
NEM. A leválasztás mint érintésvédelmi mód lényege, hogy egy leválasztó tafóról 1 fogyasztó üzemelhet!
Üdv! Kalex
1
Szia !
OK ,hogy a szabvány szerint így van,de engem az érdekelne,hogy hogy kisebb a valószínűsége egy véletlen áramütésnek.
1. A mérendő panelt leválasztva a szkóp testszondájával leföldelve...
2. Mindkét 'fogyasztót' egy leválasztó trafóval leválasztva...
3. A mérendő panelt leválasztva ,a szkópot földelés nélkül használva...
4. Az lenne,ha vennék még egy leválasztó trafót...de ha nem muszáj .....
Üdv:András.
0
A problémát közelítsük meg más oldalról. Szkóp típusa? mert ha trafó van benne az már egy leválasztás, kapcs rajz alapján ellenőrizendő, és ez esetben a földelő szondát nem kéne használni. A mérést összerakod, bekapcs, mérsz, kikapcs szétszeded.ja, és nem tapogatod. Gumiszőnyeg, vízmentes padló stb.
Joe
0
Szervusz Joe !
Köszönöm , hogy hozzá szóltál .
Üdv jano
0
Amúgy amit exgelkás írt az elején úgy korrekt.
Joe
0