You are here

HAMEG HM-408

14 posts / 0 new
Last post
Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

A fenti szkóp tápja tele van narancssárga színű VENT jelzésű COSONIC márkájú elkóval és pár púpos. Cserélném az összest, de nem tudom, hogy ez milyen (low ESR, long life, low lackage, stb.) és milyet tegyek a helyükre. Használjak sima long life kondit? A primer pufferek nyilván nem low-esr és nem is low lackage, mert minek?

Ha valakinek lenne SM-je azt is megköszönném, hátha van benne részletezett alk. lista.

Comments
Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat és a segítséget. Sikerült megtalálni a hibát és tökéletes lett! :happy:
Amint lesz egy kis időm készítek egy leírást a javításról, hátha más is találkozik ilyennel. Már csak a beállítás "kalibrálás" van hátra, mert pl. CH-2 invertálásnál 1 cm-t mozdul el a vonal jel nélkül, stb.

0

Lui
Lui picture

Örülök, és gratula! Kíváncsian várom a leírást.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Van valakinél egy működő példány. Meg kellene nézni egy funkciót. Nem kell szétszedni. :D
A táp átkondizása után megnőtt a fényerő is és eltűntek a sugárra ült hullámok, szöszök. Azonban tárolós módba továbbra is zajos a vonal (jel nélkül, GND-be is) ez nem változott. Az ernyő felső részén kb. 1mm vastag a vonal (analóg módban kb a fele), az alján viszont 1cm-re vastagszik. Ha csak tologatom a sugarat akkor is és jellel is. Négyszögjelet nézve a felső része 1mm vastag az alsó 1cm. Ez így eléggé használhatatlan. Valamelyik angol fórumon olvastam pont egy ilyen hibát, de válasz nem érkezett rá :(

0

Tranzix
Tranzix picture

Nézd át az osztókat, lehet, hogy kontakhibás valahol.
Üdv! Tranzix

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Edmundson!
A fókuszpotival, az alját élesre tudod húzni?
Persze akkor a teteje elmegy, de az most mindegy!
Üdv:
exGelkás

0

Lui
Lui picture

Ha különféle frekijű fűrészt adsz rá ebben a módban úgy, hogy 1 periódus kb. ernyőnyi legyen, mit látsz?

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Köszönöm a hozzászólásokat! A tápok jók, de zajosak és ez belelátszik a sugárba is (hullámzik, szőrös). Ezért gyanakodtam a tápszűrőkre, és nem alaptalanul, mert egyik másik látványosan púpos. A primer szűrőkből már a „trutyi” is szivárog. A felsorolt kondik kereskedelemben kaphatók, de rendszerint nincs mindenhol teljes kínálat, válogatni kell. Természetesen csak a 105 fokos kondi jöhet szóba, de ugye abból is van sokféle. A low-ESR azért merült fel, mert kapcsolóüzemű a tápja.

0

Lui
Lui picture

Ezért írtam, hogy kapcsolótápok szekunder-kondi cseréjénél lehetőleg az eredetileg tervezett, vagy annál nem jelentősen kisebb ESR-t kell választani. A szűrőkör ugyanis általában L(R)C-típusú, ahol az öszz-R értékébe az ESR-t is beszámítják. Az így kialakult időállandók jelentős megváltozása bizonyos terhelési viszonyok között a szabályozó hurokban olyan fázisviszonyokat okozhat, hogy a táp megfoghatatlanul lengeni kezd.

0

varadi
varadi picture

Ha már műszer....beleszólok!(Úgysem birnám ki! HI HI) Bocsánat, de számomra érthetetlen hogy Hameg, s egyébb márkás dolgokba a kondenzátor felpúpózódás,...hiszen még a kiszárradás is eleég ritka jelenség! Javitsatok ki ha nem jól túdom ....de a púppozzódás nem tápfesz megfútás esetén lép fel? Ellenőrizd a helyes feszűltségeket, mielőtt új kondikat tennél,...de gondolom ezt felesleges volt is mondannom.
Amúgy meg kérdézem.....hol lehet hozzájútni az általatok taglalt jó minőségű kondenzátorokhoz? Kereskedelemben nem is hiszem hogy volna nálúnk ilyesmi....igy ahová spéci kondikat akarok,.... akkor oda ipari! aránylag ÚJ! bontott panelből termelem ki ezeket. Tehát már csak azért is érdekel a spéci új kondik beszerzésének forrása. Nagyon sok sikert kivánok a javitáshoz!
Űdv varadi

0

pinterkrisztian
pinterkrisztian picture

Szia!

Ha speckó kondikat keresel ajánlom figyelmedbe a Farnell-t.
Elég sok jó minőségű alkatrészük van.
Amit tartanak raktáron azt viszonylag hamar megkapod, akár másnapra is.
Ami nincs arra mondanak szállítási időt.
A nagyobb, márkásabb gyártókat megtalálod náluk.

Üdv:
Krisztián

0

Lui
Lui picture

Szia Laci!

Az alu-elkók világa nem olyan egyszerű, mint amilyennek a tanultak alapján az emberek hiszik. Az elektrolit feladata nem csak az áramvezetés, hanem a kondi teljes élettartama alatt a dielektrikum (aluoxid) folyamatos regenerálása, amihez a névleges üzemi feszültséghez közeli elektromos térre is szükség van. Miközben ezt a feladatát ellátja, természetesen saját magát fogyasztja, megváltozik a kémiai szerkezete. Az, hogy mennyi "dolga" van az elektrolitnak, függ a felhasznált anyagok tisztaságától, a gyártási technológiától és az üzemeltetési körülményektől, de még attól is, hogy a gyártástól a használatba vételig mennyi időt tölt a kondi feszültségmentesen. A gyártók elvileg olyan mennyiségű elektrolitot tesznek a kondijaikba, hogy annak teljes tervezett üzemideje (ami pl. a Yageo 2008-as katalógusa szerint max. hőfokon és max. terhelésnél 1000-2000 óra!!) alatt -beletervezve kb. 1 év raktározási időt- hatásos maradhasson.
Az utóbbi pár évtizedben jött ehhez még a kapcsolóüzemű tápok problémája: az addig ismeretlen, meredek, nagy frekvenciájú és több 10 amperes impulzus-áramok, a főként kis feszültségek és a méretcsökkentés miatt új típusú elektrolitokra volt szükség.
A változtatás nem mindig volt sikeres; 2002-ben kezdődtek a "púposkondis" PC-alaplap problémák, amit az okozott, hogy egyes gyártók által használt elektrolit a szélsőséges áramterhelés mellett gyakorlatilag megette a kondenzátor anyagát, a reakcióhő pedig az egyre növekvő disszipációs hővel együtt elforralta annak víztartalmát.
Ezekről a dolgokról -és még sok másról is- egyébként rengeteg anyagot találsz az általam hitelesnek tartott gyártók (pl. Sprague, Roederstein, Rifa, Siemens, Rubycon, Nichicon, Chemicon) katalógusaiban, de sajna csak angolul.

0

Lui
Lui picture

Szia!

Én elsősorban "long life", másodsorban "low leakage", de mindenképpen ipari (105 Celsius) kondikat tennék, a választékban szereplő legnagyobb házmérettel (mivelhogy az új szériák mérete sokszor töredéke az eredetileg beépítettnek). Csak a kapcsolóüzemű segédtápokhoz fontos a "low ESR", ott viszont érdemes az eredeti ESR-értéket közelíteni, hogy a táp szabályozása, aminek méretezésekor a szűrőkör ESR-je is paraméter, ne boruljon meg.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv:és egy műszerbe a legjobb minőségű kondikat tenném bele.
Árban nincs akkora különbség.

Bálint

0

Sponsored links