You are here

TL 494-es IC-vel szerelt tap indulasi modja.Megoldva!!

32 posts / 0 new
Last post
kallospeter
kallospeter picture

Szevasztok!!!
Az lenne a keresem hogy valaki magyarazza el hogy a mellekletben levo tapban a TL 494 honnan,milyen uton kapja meg az indito feszultseget.Ez egy ivoviz adagolo gepben lako Peltier elem taplalasat vegzi.Semmi feszultseg nem merheto az IC 12-es laban es termeszetesen nem indul.Valamit nagyon nem veszek eszre es elsiklok felette.Direkt nem irok geptipus mert a tapot mar tobb fantazianevvel futo adagologepben megtalaltam.
Kossz a valaszokat,Peter

File attachment: 
Comments
kallospeter
kallospeter picture

Szevasztok!!
Errol a taprol van szo.
http://item.taobao.com/item.htm?id=42594404838
S126AM12.Ez a kod van a lapon,de pofara egyezik a kepen lathato XF verzioval.
Ha netalan valakinek lenne egy rajza vagy egy linkje kimondottan ehez a taphoz,nagyon halas lennek erte.A baratomnak van egy par kihelyezett itatogepe (simaviz adagolo),jon a meleg szezon,es hullanak mint a legyek.Kossz a segitseget,Peter

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Ez így egy kicsit érthetetlen. Ez most nem az a tápegység, amit megjavítottál?

Üdv: Jácint

0

kallospeter
kallospeter picture

Szia!! En egy S 126 AM 12-es tapot javitottam.Ennek a hibajanak es magoldasanak van itt a leirasa.A linken egy S 126 XM 12-es tap lathato.Hirtelen csak ennek a fotojat talaltam meg a neten.Hogy miben kulonbozik a ket tap ( AM verzio es XM verzio) nem tudom ,de kinezesre egyforma mind a ketto.Peter

0

kallospeter
kallospeter picture

Szevasztok!! A hiba megoldodott.Mikor a topikot nyitottam,mar tul voltam az elkok (meres nelkuli),a diodahid ,az NTC es az egyik 13005-os cserejen.A hibat az egyik 1N4148-as dioda szakadasa (a 13005-os tranzisztor bazisaban),es a 13005-os tranzisztor bazisaban levo 2 ohm-os ellenallas 1K korulire megnyulasa okozta.Kossz a segitseget megegyszer,Peter

0

SzG
SzG picture

Szia!

A 13005 az az MJE13009 akar lenni?

0

kallospeter
kallospeter picture

Szia!! Igen.13005=MJE 13005. Az MJE13009 nagyobb telyesitmenyu.En is azt tettem bele,hirtelen ezt talaltam.A jo improvizacio sorsara jutott.Vegleges maradt.Tokeletesen mukodik.
Peter

0

gadenes
gadenes picture

Sziasztok!

Az Tr1 trafón lévő III jelű tekercs egy pozitív visszacsatolást okoz, és a bekapcsoláskor keletkező áramlökés hatására a teljeszítmény fokozat egy önrezgő állapotba kerül. Ennek hatására a kimeneten megjelenik akkora feszültség ami a TL494 beindulásához szükséges. Akkor az átveszi a vezérlést. Ez után a III tekercsnek csak kapcsolás gyorsító hatása van.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Sziasztok!
:hmmm: Nem értek egyet azzal a megállapítással, hogy a "III." tekercsnek gyorsító hatása van, hanem minden körülmények között az adja a teljesítménytranzisztorok meghajtóteljesítményét. Ahogy pedig tegnap már írtam, a kommutáció vagy a visszacsatoló-transzformátor magjának telítése, vagy az "I." vezérlő tekercs impedanciájának befolyásolása által történik a vezérlő kisjelű tranzisztorokkal. Ha ezek a kis tranzisztorok nyitnak, akkor a teljesítménytranzisztorok zárnak és fordítva. A TL 494-es IC-t nem ehhez a trükkhöz tervezték, ezért van még 2 kisjelű tranzisztorral invertálva a kimenete. Hisz a "dead time" alatt az IC mindkét kimenete zárt, pedig itt ez épp fordítva szükséges - ugyebár.

:idea: A híd meghajtóteljesítménye tehát nem a vezérlésből van biztosítva. Miért van mégis pozitív nagyimpedanciás táppontra kötve az "I." tekercs közepe? Hát erre is könnyű rájönni: Amikor a kis tranzisztorok valamelyike lezár, ez a kis + áram indítja el a híd megfelelő felének a teljesen nyílt állapotba kerülését. De amint már írtam, ez csak iniciáló hatású, mert a teljesítménykör önmagát gerjeszti.

Remélem ezzel a magyarázattal már végre sikerül megértetni ennek az ősrégi (több mint 30 éves) kapcsolásnak a lelkivilágát.

0

gadenes
gadenes picture

Ugye ezt te sem gondolod komolyan?

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Mi a kifogás? :shock: Meggyőződésem szerint így működik!

Már vagy tíz éve kutattam ki a témát. Bár kissé kapkodva, mert eléggé műszerhiányos voltam akkor (is). Ha valamit nem jól értenék, akkor kérem a részletes, számszerűsített elemzést és oszcilogramokat. Lehet, hogy még tanulok valami újat.

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia !A III tekercs ténylegesen visszacsatol ,mégpedig inditáskor pozitivat a lenti MJE-nek és a fentinek MJE-nek negativot ,majd felcserélve (oszcilál)ameddig a kimenö tekercs szekunderében a feszültség a 494 beindulásához elegendö és átveszi (lejebb már megirtam)majd a vezérlést (PWR-t is).A III tekercs még fontos szerepe hogy még véletlenül sem engedje a két MJE-t egyszerre vezetésbe vezérelni inditáskor.Én igy látom.üdv.Jóska

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Sziasztok!
:hmmm:
Na, még egy kicsit magyarázok hozzá, mert többen még nem igazán értik:

Terminológiai szempontból nem igazán szerencsés az a megfogalmazás, hogy az egyik "MJE" re negatív a másikra meg pozitív a visszacsatolás. Ugyanis a visszacsatolás egyértelműen pozitív a meghajtótrafó III.-as tekercse által, csak a két tranzisztor aktív fázisa el van tolva egymáshoz képest 180 fokkal. De a visszacsatolás akkor is pozitív mindkét esetben, hisz mindegyik tranzisztor munkaárama a saját bázisára nyitóáramot indukál. A III.-as tekercs csatolja be a lényegi meghajtóteljesítményt, ami (igen előnyösen) arányos a terheléssel.

A két teljesítménytranzisztor szabadon oszcilláló módban azért nem nyithat egyszerre, mert amikor a magtelítődés megszünteti a visszacsatolást akkor nemcsak a tartóáram esik ki, hanem az éppen aktív báziskör kondenzátora negatív feszültséggel igen gyorsan kiüríti a megfelelő tranzisztor bázisát, míg a másik oldalra a nyitófeszültséget már az éppen részlegesen lezárt tranzisztor indukálja. A munkakör árama ekkor már korlátozott, a visszacsatolótrafó magja deszaturálódik, és ettől megjön a nyitófesz a másik teljesítménytranzisztor báziskörére. Még ha nem is zárt le teljesen az előző tranzisztor, akkor is már ki van ürítve a felesleges töltéshordozóktól (deszaturált munkapont) és már a meglévő csökkentett áram alatt is gond nélkül lezár. (150V-nál még ez éppen lehetséges.) Így startol ez a szellemes cucc.

Normál üzemmódban már tisztességes holtidőt biztosít a vezérlés. Ekkor ugyebár a segédtranzisztorok (2SC945) egyszerre kerülnek nyitott állapotba. Ez olyan mintha rövidzárgyűrűt kapna a visszacsatolótrafó. Az emitteremelést nem érzi a visszacsatolókör, mert előtte folyik körbe a többi tekercs által indukált áram. A teljesítménytranzisztorok bázisa kis negatív feszre kerül a bázisköri kondenzátorok segítségével. Ha valamelyik segédtranzisztor lezár, akkor megbomlik az I.-es tekercsben szétfolyó kis áram szimmetriája, és a II.-es tekercsek valamelyikében meginduló kiegyenlítőáram hatékonyan megindítja a megfelelő teljesítménytranzisztor nyitási folyamatát. Erre a kis bázisáramra azonnal szuperponálódik a meginduló munkaáram, természetesen az adott trafóáttételen keresztül csökkentve (kb. ötödére).

A teljesítménytrafó nagyon kicsi vagy csak technológiai légréssel van összerakva, ezért tárolt energiája csekély. A kapcsolásban látható RC tagokat sokszor el is hagyják. A szkópon meglepően csekély túllengéseket lehet csak látni. A holtidőben csaknem azonnal jelen lesz a félfeszültség. A holtidő alatt a kimeneti szűrőinduktivitás árama szabadon fut a két ellenfázisú szekunder tekercsben. Ha a teljesítménykapcsolók valamelyike nyit, akkor a primer oldal ugrásszerűen átveszi ezt az áramot.

Hát kb. így működik ez a nagyon széles körben alkalmazott kapcsolás. Valaki belátja - valaki nem.
:yes:
Üdv!

0

jandu
jandu picture

Na, van aki ért hozzá.

0

kallospeter
kallospeter picture

Szevasztok!! Eloszor is koszonom szepen a segitseget.Ahogy Balage is irta , a piros vonalon akkor jelenik meg feszultseg ha mar a tap fut.Az enyem meg sem nyekken.Ezek utan en is azt mondom hogy a 330K ellenallasokon keresztul indit a tap.Ez az amin keresztul siklodtam.Meg egyszer koszi es majd referalok.De majd csak a jovoheten,valoszinuleg,mert nincs itthon TL 494 ( ha az adta meg magat)
Peter

0

fagifor
fagifor picture

Üdv.
A táp csak akkor indul, ha az aksi rá van kötve. A 12. lábon min 7 V kell legyen a katalógus szerint. Ha nem akku töltőnek akarod használni, másik táppal be lehet indítani, amit diódázva kell a kimenetre kötni.
Varga Béla

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: ez nem akkutöltő.

Bálint

0

fagifor
fagifor picture

Üdv.
A kimenet mellé írt áram és feszültség adatokból nagyon úgy tűnik. A vizsgált 330 kohm ellenállás nehezen indítja, mert nem egész 0,3 mA bázisáramot képes folyatni, igaz, van egy pozitív visszacsatolás, de gyanús.
Praktikus lehet kívülről indítani, így az IC legalább ellenőrizhető.
Varga Béla

0

Ferenc.P
Ferenc.P picture
*

Szia!
Helyettesíthető KA7500-val is. A PC tápokban is használják, esetleg bontottból.
Üdv, Feri.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv: nagyon ritkán romlik el, inkább fáradt elkó hiba lesz.

Bálint

0

BlackForce
BlackForce picture

Nincs régi számitógép tápod?(azokban is szokott ilyen TL494 lebbi)

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia !A hidra kapcsolt (fent) RP1505 egyenirányitásával impulzusok kerülnek a fenti MJE tranz. bázisába ,vezetésbe kerül ,a meghajtó trafó III tekercsbe indukált fesz. ezt megszünteti és egyuttal vezetésbe viszi a lenti MJE-t , a kimenö trafó szekunderébe megjelenö fesz. majd táplálja a 494-es ic-t és átveszi a vezérlést.üdv.Jóska

0

Shizo
Shizo picture
**

Szia!
Szerintem a gretz meletti PR1505-ön és a 330k-n keresztül indul be az oszciláció, azutan már megindul a piros utvonal.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia, így van!
:idea: Minden régebbi, segédtáp nélküli PC tápban ezt a megoldást használták. A táp önrezgő kapcsolásként indul, amit a gyorsan magához térő vezérlés visszafog. Vezérlés nélkül a kicsi visszacsatoló áramtranszformátor telítése határozza meg a híd átkapcsolását.
:!
Ja, el ne felejtsem:
Nem a "piros útvonalon" megy a meghajtás, hanem a fő szekunder oldali diódák felől! Azért van leágazva a szűrőtekercs előtt a vezérlőáramkör tápellátása, hogy még a kimeneti puffer feltöltődése előtt vissza legyen fogva a táp. Ha ez egy PC tápban nem így szuperál akkor valami drága tönkremegy.
:yes:
Gondolom most már nem fog nehézséget okozni az áramkör működésének megértése és javítása.

0

BlackForce
BlackForce picture

Szerintem is az 50Hz vátóból a diódán keresztül kapja a löketet hogy beinduljon a táp.

0

schmiditv
schmiditv picture

Szia. Az MJE-ek bázisára kapcsolt 330 kilókat nézném meg először, látok még ott egy 1 mikro 400 V-os kondit, meg persze az elkók, mérése/ cseréje, esetleg IC hiba, de nem valószínü. Kimeneten nincs zárlat? Üdv.: Imre

0

zsugori
zsugori picture
****

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Berajzoltam pirossal. Az útbaeső alkatrészeket ellenőrizd!

Üdv: Jácint

File csatolás: 

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: 4. és 13. láb közötti elkót cseréld, ha kapacitásszegény vagy átvezet, nem indul. A 16. lábra menő kondikat is ellenőrizd.
Szkóppal 5.és 6. lábon nézd meg a jelet.

Bálint

File csatolás: 

0

balage
balage picture

Helló! De valamitől be is kellene neki indulni, amit berajzoltál, ott csak akkor van fesz ha már megy a táp.(szerintem)

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Igaz, bocs, valamiért autós cuccnak néztem. Ahogy Shizo is írta, RP1505-ön keresztül szekálja meg kicsit a meghajtó tranzisztorokat, és utána tud megindulni.

Üdv: Jácint

0

jandu
jandu picture

Szia.
A 4-es láb indít, a 5,6 az a freki generátor, 1,2 és 15,16 a hibaerősítők.
12 láb a táplálás, 14 a referencia fesz., bekapcsoláskor a táp úgymond "el akar idulni". Ez ad egy kis tápfeszt a 12 lábra, attól megjelenik a ref.feszültség és a 4 lábra ad egy "lökés" impulzust. Akkor indul a frekv.generátor és ha minden hiba kizárva, akkor megindul a táp.

0

Sponsored links