Üdv!
A képen látható PAL dekódert pár éve találtam egy börzén. A tápfeszeket, az R-Y és B-Y kimeneteket megtaláltam, a koaxon meg nyilván a videó jel megy bele. A TBA120U itt valószínűleg nem a hangot demodulálja, hanem a színsegédvívőt identifikálja, nem is érdekel, hogy pontosan mit csinál. Ami érdekel, a jobb oldali két piros vezeték. Az egyik a CD4011-ek bemenetére van kötve, ez valószínűleg valamiféle homokvár impulzus képző áramkör lehet, mert a TBA520 H bemenetére megy. No de mit kell nekik beadni? Tekerjek két-három menetet a sorkimenő vasmagjára, testeljem le a végét, és jónap? No de ezt még ki is lehet kísérletezni... még érdekesebb kérdés, hogy mire való a két BC182-ből fölépített áramkör a jobb alsó sarokban? Csak egy összetett videójel megy bele, és egy piros drót lóg ki belőle, meg egy másik drót ki van tőből szakítva.
Nem dereng valakinek ez a panel, hogyan kell beépíteni? Biztos, hogy hazai gyártmány, annyira jellegzetesen a nyolcvanas évek magyar alkatrészkészlete van rajta, hogy le sem tagadhatná, talán valaki már találkozott vele...
Szia!
Nem PAL dekóder, hanem SECAM-PAL transcoder, aminek képkioltó és sorkioltó impulzusok is kellenek a TV készülékből. Ha más környezetben akarjuk használni, akkor a helyes működéséhez ezeket az impulzusokat mesterségesen elő kell állítani (imitálni kell) az összetett videojelből leválasztott szinkronjelek segítségével. Erre szolgálhat a két 4011.
Üdv:
Fülesmester
0
Hmmm... jobban meggondolva lehet, hogy secam és a TBA120U demodulálja az FM színsegédvívőt... bár akkor kéne egy késleltető művonal is, nem? Meg aztán a kristály is 4,43 MHz-es rajta, ez is arra utal, hogy ez PAL-t akarhat dekódolni... rejtélyes kis panel ez.
0
Szia!
Javaslom, hogy olvass utána!
Itt nem a SECAM videojel PAL videojellé való átkódolásáról van szó, hanem csak a színjel átalakításáról, de annak is csak kompromisszumos megvalósításáról, kvázi PAL jellé alakításáról, amit a TV készülék színes képként meg tud jeleníteni. A 4,43MHz-es kvarc a PAL szinsegédvivő előállításához szükséges.
Privátban (Skype-on, vagy telefonon) szívesen adok bővebb tájékoztatást is a témáról.
Üdv:
Fülesmester
0
Köszi neked is, de mint alább írtam, időközben részletes szakirodalmat találtam ehhez a kapcsoláshoz, már mindent tudok róla, mi ez, hogy működik, hová kell kötni stb.
Megjegyzem elég furcsa, hogy egy secam ország tévégyárában úgy csináltak színdetektort, hogy egy pal dekóderhez hozzábiggyesztettek egy ilyen barkács-transzkódolót... vajon miért nem építettek az orionnál egy rendes secam dekódert?
0
Üdv!
Az első modulos színes orionok az ITT - Schaub-Lorenz (SEL) licencében/koppintásával készültek. (és persze a későbbiek is...) De ezt nem kisipari panellel oldották meg, legfeljebb a nullszériánál tudom elképzelni...de ez inkább másban lehetett.
Gondolom, az elődtípusnak számító ITT-SEL TV-k sem tartalmazták a SECAM dekódert.
Amúgy a későbbiekben is TDA3590-nel oldották meg, ami szintén transzkóder.
Nem is nagyon lehetett beszerezni valószínűleg önálló SECAM dekóder IC-t. Így, mivel Mo.-n nyugati típusú félvezetőket gyártottak, mi sem készítettünk/terveztünk ilyen cél-IC-t.
A hibrid Munkácsy Colorokban tranzisztoros SECAM-és PAL dekóder volt külön-külön. De ez azért egy korszerű TV-ben nem biztos, hogy jól mutatott volna.
0
Szijjja!
Ez annyira igaz, hogy annó én találkoztam ITT színdekóderes Orion TV-vel. Hú de rég volt már.
0
Szia!
Az, ami a nyitóbeli képeden szerepel, nem a gyári TV transzkóder, hanem valamilyen egyéb célra készült koppintása. A gyári nem ilyen amatőr nyákon van fölépítve.
Üdv:
Fülesmester
0
Szervusz Fülesmester!
Ezeket a panelokat itthon gyártotta valamelyik kolléga, -sajnos a neve nem jut eszembe- és remekül lehetett használni a magánimportból beérkező csak PAL-os gépek kétnormásításához, persze a hozzá tartozó paralelton sem hiányozhatott, az átépítési műveletből. Viszonylag nem sok készült belőle, és nagy volt rá a kereslet!
Üdv:
exGelkás
0
Hát ezt mindjárt gondoltam magam is. Valakinek jó kis mellékkereset lehetett hajdan, hogy ilyeneket hegesztett össze, aztán bereszelte a privátimportos philips/telefunken/graetz/metz/grundig csodákba.
0
Ahoj!
"vajon miért nem építettek az orionnál egy rendes secam dekódert?"
Eltel azokban az idökben(?)... =>pl. nem vehettek meg a hozza valo IC-ket (akàrmiert)...
Kari
0
Azért az oroszoktól szerintem simán vehettek volna SECAM dekóder IC-t. Vagy berendelték volna a MEV-től.
0
Hali!
Te is tudhatod, hogy a MEV kisse kesöbb alakult_nomeg mennyit, s miket termelt..."Föhatosagi döntes kereteben, 82 elejen elhataroztak a letrehozasat...)"
Kari
0
Ahhoz képest 1986-ban már le is égett... akkor tulajdonképp hány évig állt fenn? 2? 3? Baromi termelékeny üzem lehetett, hiszen még ma is lehet találni MEV félvezetőket az eldugottabb szaküzletekben. De néha még a nagyobbakban is, pl. a Elektrokonthában még tavaly is kaptam MEV TTL IC-t!
0
Ja, nem tudom mifele sorokon termeltek az "uj epületben",de emlekeim szerint 1ev tajan volt valojaban üzemben, hacsaknem mar elötte is az uj logoval, a regi Tungsram sorokon ment a gyartas_"szellemi utoelet" meg barhol lehetseges_de biztos van aki pontosabban tudja...
Kari
0
Á, nem hiszem... egy vacak 10Ft-os TTL IC-re miért hamisítanák rá egy 30 éve leégett, a világ nagy részén teljesen ismeretlen gyár logóját?
0
Szia!
Akármennyire is nincs értelme szerinted, ismét kaphatók új (pl. AD149) tranzisztorok MEV felirattal. Eredeti kínai hamisítvány. Valószínűleg nosztalgia készülékek fölújításához használatosak ezek az eredetinek látszó alkatrészek.
Üdv:
Fülesmester
0
Sziasztok.
Nem kellene ebbe belefolyni de építettek, csak azt nem a KGST-ben árultál.
Üdv.
0
Szia!
Ha emlékeim nem csalnak,akkor egy gyári orion trancoder,még a CTV251-be használták,feltehetően annak a rajzából kiollózhatod a kapcsolását.
Üdv:Endre
0
Hú, az jó lenne, kár, hogy a rajz nem hozzáférhető. :-(
0
Szervusz Multi Multiplikátó!
Bár a rajz nem hozzáférhető, bánkódásra semmi ok, ugyanis a CTV251 színdekódere TCA 640-650-660, TBA 540, ill. TDA2530 integrált áramköröket tartalmazott. Ez a garnitúra visszaköszönt, későbbiekben a VT készülékeiben.
Az Általad talált-valóban házi kivitelű- transcódernek, a későbbi Orion TV-kben használt kapcsolás volt az alapja, amit a TDA 3560 alá tettek a SECAM vételhez. (Pl: CTV 156)
Üdv:
exGelkás
0
Király, köszi szépen! Már meg is találtam az áramkör részletes ismertetését a Színes Televiziók Szervizkönyvének CT451SPOC fejezetében.
0