Szevasztok!
Kondenzátorok jellemzőiről kérnék segítséget. Ford autóm elektromos kilométerórájában vannak. A kapacitásukat, és üzemi feszültségüket meg tudom határozni, bár nem értem miért kell egy 12 V-os áramkörbe 100-, illetve 400 V-os alkatrész. De a nagyobb gondom az anyagukkal van. Azt megtaláltam, hogy az FKS, illetve az MKC mit jelent, de az utánna következő számokról (FKS-3, MKC4) nem találtam infot. Az is érdekelne, hogy miért nem mindegy (?), hogy fémezett polypropilén, vagy fémezett polystyrol a kondenzátor anyaga. Kapható kondenzátorokkal lehet e ezeket helyettesíteni?
Minden segítséget előre is köszönök!
Üdv: Gyula
2015, July 12 - 19:26
#1
Szevasztok!
Köszönöm mindenkinek a segítséget, megoldódott a probléma. Csak az kellett hozzá, hogy 2 sugaras oszcilloszkópra rakjam a berendezést (lehet, hogy azzal kellett volna kezdenem?). A léptetőmotor két tekercsére menő impulzusok fedésben voltak. Az ic monostabil multivibrátorának impulzusszélességét meghatározó RC tag ellenállása megnyúlt. Valószínüleg menet közben a felmelegedett ellenállás helyreállította a vezérlést, és azért lett fél óra után jó a berendezés. Az ellenállást kisebbre cseréltem, hogy az ic adatlapján látható vezérlést kapjam, és működik a műszer.
Üdv: Gyula
0
szia:
"felmelegedett ellenállás">>megnövekszik az ellenállás .
Fő az, hogy működik.
Bálint
0
Szia
Biztosan a Km óra a rossz? Nem a jeladó?
Tibi
0
Szia! Írta, hogy a sebességmérő működik, csak a km számláló nem teker. Üdv
0
sziasztok: ahogy nézem a rajzot, az óramotor egyil tekercse szakadt lehet.
Rá kell kötni két ledet, előtétellenállással a 2 és 12mlábra, a tekercsek helyére , ha villognak, az áramkör jó.
Szkóppal is meg lehet nézni.
Bálint
0
Szevasztok!
Köszönöm mindenkinek a segítségét, de egy valamit elfelejtettem mondani. Én mindig előbb megnézem, amiről tudom hogyan működik, és csak az után kérek segítséget, ha megakadtam. Amikor megállt az órám, szétszedtem, és megtaláltam az eltört fogaskereket. Rögtön áthajtottam mindkét számlálót, nem akad e valahol, és azért tört el a kerék. Az után megrendeltem, és kicseréltem az eltört kereket. Természetesen, amíg nem volt bent az új fogaskerék, addig is használtam az autót, mert a sebességmérője működött. Mivel a műszer paneljén alig van néhány alkatrész, megkerestem az ic adatlapját, és egyenként (kiforrasztva) leellenőriztem az alkatrészeket. Mivel jónak mértem őket, maradt az ic cseréje. Sajnos az után sem indult meg a számláló. Az ic adatlapján megtaláltam, hogy a 33nF-os kondenzátor állítja be a monostabil multivibrátor impulzus szélességét, végső soron a léptetőmotort működtetö impulzust. A másik kondenzátor pedig a trigger bemenetére jutó impulzust formázza. Mivel a kondenzátorokat az LCM3-al jónak mértem, kértem a segítségeteket, más, számomra nem ismert kondenzátor paraméterek meghatározásában.
Üdv: Gyula
0
Szia Gyula!
Ha kapacra, s vesztesegre/ESR-re jok; megneznem mèg nevleges feszre kötes (legalabb 2-400V)alatt a szivargasi aramukat...
Kari
0
üdv:az eredeti jelöléssel már nem biztos, hogy találsz kondenzátorokat,
azóta modernebb típusok jöttek.
Ezekből tudsz válogatni:
http://www.kontel.hu/kontel_hu/www/index.php?inc=search&q=6%2C8nf
http://www.kontel.hu/kontel_hu/www/index.php?inc=search&q=33nf
http://www.hqelektronika.hu/hu/search?q=6%2C8nf
http://www.hqelektronika.hu/hu/search?q=33nf
(kicsi a valószínűsége, hogy kondenzátorhiba miatt nem működik)
Bálint
0
Szia!
Anno Siemens leányvállalatnak gyártottunk járműipari reléket. Mutattak hálózatanalizátorral készült méréseket, hogy a névl. 12V-ra akár több 100V-os tüskék is ülnek a gépkocsikban működő induktív eszközök (gyújtás, elektromotorok, mágnesszelepek stb) miatt. Még a kis belső ellenállású akkumulátor sem tudja kisöntölni. Ezek a tüskék nemcsak a félvezetőkre, de még a relék kontaktusaira is veszélyesek. Ezért kellenek oda több 100V-os kondik.
0
Szevasztok!
Köszönöm a gyors segítséget, erre lettem volna kíváncsi. A WIMA honlapját megtaláltam ugyan, de németül nem (sem) tudok, és a fordítógéppel sem mentem volna sokra. Hiába olvasom el, ha nem értem. Gondoltam, biztosan akad egy szaki, aki fejből vágja ezeket az infókat. De még nagyobb gond ezen alkatrészek beszerzése. 33nF 400V-os kondit kapok, de hogy MKC-s legyen, az már problémásabb. Az a gondom, hogy meghalt a kilométerórám. Egy műanyag fogaskerék eltört benne. Amerikából sikerült beszereznem, de hiába cseréltem ki, nem lett jó a műszer. Akkor cseréltem benne 2 db 200uF-os elkot (ennyi az össz). Nem lett jobb, ezért rendeltem bele UAF2115 ic-t. Ezeken kívül van még benne 3 db dióda, amik mérve jók, és a 2 db ominózus kondi. A hibajelenség miatt gondolok kondi hibára. Induláskor csak a kilométeróra megy, az útszámláló áll (ugyan arról az ic-ről vannak meghajtva, a léptetőmotor jó). Kb. 50 km megtétele után megindul a léptetőmotor, és megy, míg meg nem állítom az autót. Ha akár 1 perc múlva újraindulok, a kilométer-számláló ismét nem megy.
Üdv: Gyula
0
Szia!
"Nem lett jobb, ezért rendeltem bele UAF2115 ic-t" - de még nem cserélted ki, ugye? Olyan egyszerű az áramkör, hogy a léptetőmotor és az IC a két lehetséges hibaforrás. Na meg persze egy esetleges mechanikai hiba, gondolok itt hideg forrasztásra, ami egy idő után "helyrerázódik". A kondenzátorok hibáját helyből kizárnám. Nem lehet, hogy a léptetőmotor beragad, a fogaskerekek szorulnak?
Az IC gyári adatlapját itt néztem meg:
UAF2115
Üdv, lcsaszar
0
Hello!
A wima honlapján tényleg minden le van írva.
http://www.wima.com
Az FKS-3 típus még gyártásban van, de az MKC4 már nincs.
Ez polikarbonát dielektrikumú volt, ami kiemelkedik a hőmérsékleti stabilitásban, ami egy ilyen alkalmazásban fontos lehet.
Itt ír a WIMA az újabb típussal való helyettesítésről.
http://www.wima.com/DE/polycarbonate.htm
Üdv!
Kaszi
0
Hello!
Talán ezekkel lennél a legközelebb az eredeti állapothoz:
(Sajnos itt több darabot kell venni.)
http://www.tme.eu/hu/details/mkp4-33n_100/standard-poliprop-folia-konden...
http://www.tme.eu/hu/details/fks2-6.8n_400/tht-polieszter-kondenzatorok/...
Viszont én is szkeptikus vagyok azzal kapcsolatban, hogy egy ilyen kondi, ilyen alkalmazásban tönkre menne.
Az adatlap szerint az élettartama 300000 óra, ami kb. 34 év.
Nem ismerem az áramkör felépítését, de az órában levő IC adatlapja szerint nincs benne olyan kondi, ami csak a számláló működésére hatna.
A 33 nF valószínű a monostabilt befolyásolja, ami hatással van az óra pontosságára, azért is volt ott a polikarbonát kondi.
De ha ezzel lenne gond, akkor az óra sem menne, vagy rosszalkodna.
A másik kondi szerepét így nem látom, talán a bemeneti jel szűrését, jelformálását végzi.
Meg kellene próbálni visszarajzolni az áramkört.
Üdv!
Kaszi
0
Szia!
A kötőjel utáni szám a kivitelre utal. Minden információ megtalálható a WIMA honlapján, a katalógusadatok között. Az első betű M=fémgőzölt, F=a műanyagrétegek közé tekercselt ónfólia. Fémgőzölt átütés után öngyógyuló. A tekercselt fóliás ha jól emlékszem, impulzustűrő, de az adott kapacitásban sokkal nagyobb a mérete, mint a fémgőzölté. A polipropilén általában jobb minőségű, bár nem hinném, hogy az adott alkalmazásban számítana. Autóelektronikában általában a megbízhatóság alapján választják az alkatrészeket, ezért a feszültséget túlméretezik.
Talán tönkrementek a kondenzátorok, ezért akarod azokat helyettesíteni? Ennek nagyon kicsi a valószínűsége, az ilyen kondenzátorok nem szoktak tönkremenni. Ha mégis, akkor szerintem WIMA MKS-4-gyel simán helyettesítheted ezeket, 400V kivitelben.
Üdv, lcsaszar
0
az ilyen kondenzátorok nem szoktak tönkremenni.
Naaaa! Nem túl gyakran szoktak tönkremenni annyi még igaz, de az előbbi butaság.
0
Szia! A kondikkal kapcsolatban igazad van. IC vagy mechanika hiba. Ezek az órák nem szeretik a szétszedést a visszatekerés céljából. Az enyémnek is ez a baja, így vettem 1987-es gép "47631" km-rel. (De nálam benne volt az árában 60000.-Ft 4 új gumi, 30l benzin 1,5év vizsga, a kuplung nyúzott volt kicsit. (fél év múlva komplett csere, de a bal lábam hibás, így kuplung gyilkos vagyok, a lányom pedig a mezőn tankol.)
0