Hi.
Egyik barátom keresett meg az alábbi problémával és annak megoldásával.
A falujában kamerákat üzemeltetnek oszlopokon.
Émász adja a naftát,de csak 0,5A-es kismegszakitót rak fel!!!
Alapjában véve elég lenne a 12v 1A a kamera és 24v 0,5A az antenna dugasztápoknak,de sok a feszültség ingadozás és sűrün lekapcsol a kismegszakitó.
Mi lehetne egy stabil megoldás???
Első gondolataim.....
Én próbára betennék a 230v-tal sorba egy 60wattos izzót.vagy tesztelésképpen egy pár ohmos 5 wattos ellenállást.vagy két db 12v-os zselés akku amiről mennének a tápok és csak töltésre használnám a 230v-t!
A kismegszakitó csere sajnos nem megoldás mert drága a csere és havidijat is kér az amperekért az émász!!
Remélem megmozgatja a mesterek szürkeállományát a felvetés és lesznek jó ötletek...
Üdv.egon
Hi.
Köszi mindenkinek a hozzászólást,segitséget mégha az néha nem is a szakmáról szólt.
Beszéltem a sráccal vett egy kicsi szünetmentest(nemtom milyet!)
Most azzal próbálkozik.
Én most egy hétig szabin leszek és csak elméletben tudok foglalkozni a témával,de mondtam neki hogy utána kipróbálom a nullátmenetes és a régi trafós verziót is.
Közben ráleltem a neten egy inrush nevű megoldásra amelyet ilyenek miatt fejlesztettek ki.van sok okosság ebben a témában....
Üdv.egon
0
Szia!
A problémát vélhetően az okozza, hogy a két táp kapcsoló üzemű és a primerköri puffer miatt induláskor nagy áramot vesz fel. Különösen ha a szinusz csúcsánál indulnak. Első lépésben azzal próbálkoznék, hogy az egyik tápot egy relével kissé késleltetve kapcsolnám be. Így ha nem egyszerre indul a kettő talán nem oldja le a kismegszakítót. Ha ez nem megoldható, vagy nem elegendő, akkor cseréld ki a tápokat hálózati trafósra.
Kapcsoló üzemű tápoknál szokás soros NTC-t használni. Ezek hidegen max 1-2 Ohm-osak de szerintem ez kevés ahhoz, hogy az induló áram 0,5A alatt maradjon.
A másik ötletem már bonyolultabb. Sorba kötnék egy ellenállást és vele párhuzamosan egy triakot. A triakot késleltetve gondosan a nullátmenetnél kellene begyújtani. Akkor a primerköri puffer már nem a 0-ról töltődik és követi a szinusz felfutását. Ettől függetlenül lehet a két tápot egymáshoz képest is késleltetve indítani.
Üdv.
0
Szia Edmundson!
"Kapcsoló üzemű tápoknál szokás soros NTC-t használni."
Nem inkább VDR-t? Sokkal célszerűbb, ha túl nagy feszültségkülömbségnél nagy ellenállást képvisel, míg alacsonyabbnál szinte rövidzár.
Üdv: Jácint
0
Szia Jácint!
Nem. A VDR pont fordítva működik. Párhuzamosan alkalmazzák közvetlenül a biztosíték után. A VDR alapból >100kOhm és egy bizonyos feszültség felett vezetni kezd és elszáll a soros bizti. A karakterisztikája hasonlít a dióda nyitóirányú karakterisztikájához.
Az NTC ellenállása szobahőmérsékleten pár ohm, ezzel korlátozza a primerköri puffer áramát. Induláskor a nagy áram gyorsan felmelegíti és ekkor lecsökken mOHm-os tartományra. Ideális esetben induláskor az elkó rövidzár és végtelen nagy áram folyik rajta. Persze ez a valóságban nem igaz, mert a lábainak, a NYÁK fóliának, a tápkábelnek, stb. van soros ellenállása, de kicsi.
Üdv.
0
Szia Jaca !
Nem másra gondoltál ?
Szép napot mindenkinek !
Padra Sándor
Alias :sasa11
0
Szia Sándor,
A fenti táprajznak nem sok értelme van. Pont akkor növelik a táp belső ellenállását, amikor kis belső ellenállásra van szükség. A táp rajznak azt a címet is adhatnánk, hogy "Hogyan tegyünk használhatatlanná egy jól működő tápot?" A trafóba inkább hőbisztit tennék.
A neon áramkörben viszont teljesen más funkciója van, nem tartozik ide.
Üdv.
0
Szia Sándor!
Nem! A hőfokfüggő ellenállásnak idő kell, hogy felmelegedjen a VDR viszont sokkal gyorsabban lereagálja a nagyobb feszültségkülömbséget. Bár azt nem tudom, van-e belőle olyan, ami kis feszültségnél vezet, növekvő feszültségre viszont nő az ellenállása is.
Üdv: Jácint
0
Szia Jaca,
Nincs. Gondolj bele...ha kis feszültségnél vezetne, akkor hogyan adsz rá nagyobbat?
Az NTC tized másodpercek alatt felmelegszik. A TV-ban alkalmazott hatalmas méretű NTC/PTC páros is 1-2s alatt már forró és lecseng a lemágnesezés.
Üdv.
0
üdv:
A feszültségfüggő ellenállás (Voltage Depedent Resistor) rövidített neve VDR, vagy más néven varisztor. A varisztor ellenállása egy bizonyos feszültségig állandó, e felett hirtelen csökkenni kezd. Az árama ebből kifolyólag kezdetben egyenletesen növekszik, majd a karakterisztika meredekké válik. A varisztort tárcsa és rúd alakban is gyártják, alapanyaga szilíciumkarbid (SiC).
Bálint
0
Szia. Az Émász inkább azzal foglalkozna,hogy vihar után,vissza kapcsolásnál 1,5 millióért kialakított fűtésrendszer ,miért diagnoztizál 880 voltos áram lökést, amit rögzít,ellehet gondolkodni?. Csa
0
Üdv
Egyszerűen soros ellenállást tennék a 230-ra, nem olyan nagy a terhelés, hogy gondot okozzon menet közben, viszont induláskor nem verné szét a megszakítót és a hőmérséklettől sem függne. Az oszlop tetején egyszer nyolcszáz fokban, máskor meg minuszokban nagyonhamar megdöglenének az aksik, szerintem nem járható út.
0
Szia!
"Egyszerűen soros ellenállást tennék a 230-ra,"
Ez nem járható. Számolj. Már írtam, hogy a B típusú 4*0,5A-nál leold. Az 2A. Amennyiben ennyire akarod korlátozni az áramot, akkor 230/2=115R. Üzem közben folyik 0,5A. A veszteség az ellenálláson 0,5*0,5*115=28,75W. A feszültségesés 0,5*115=57,5V. Szerinted ez jó lenne? Ezért írtam a relés rövidre zárást.
Üdv! Kalex
0
12V 0.5A, nem 230V 0.5 hejj. Induláskor nem rövidzár van, 20r már jó lenne és üzem közben sem okozna gondot, felesleges ezt túlbonyoltani.
0
Szia!
"Induláskor nem rövidzár van, "
De sajnos majdnem igen. Ez a sima kapcsolóüzemű tápok sajátja. Amennyiben nem így lenne, akkor nem oldana le az 500mA-es kisautomata.
Üdv! Kalex
0
Sziasztok!
A fojtótrafót mennyire tolerálják az ilyen tápok? Az is lehetne megoldás.
Üdv: Jácint
0
Nem is hülyeség, jól tolerálják (passzív PFC)!
0
Szia!
Sajnos sokan nincsenek képben a kapcsoló üzemű tápok lelki világával.
Ez nem baj, mert még pótolhatják, a baj az, hogy ma már szinte csak ilyet kapsz a boltban.
Ezért, pont ezért tartok én még a műhely sarkában ~50kg régi trafót :P
Van egy áramköröm ami már 8 éve megy 24órában, trafós táppal, tökéletesen (kondi problémák nélkül).
Üdv: István
0
Üdv
Ha már annyira nem vagyok képben szerinted (azokat javítgatom mindennap) akkor elmondom, hogy a kapcsolóüzemű táp is "trafós". :)
0
Szia!
Köszi a felvilágosítást, most már tudom és nem fogok hülyén meghalni :P !
( a helyedben én ezt szégyelltem volna leírni, de ez már más tészta )
Viszont az aki nem fogadja el a tanácsot, az nem tanul.
1. Sok mindent meg lehet javítani anélkül, hogy különösebben értenéd hogy működik. Ismered a hályogkovács meséjét !? :)
2. Ha elzárkózol attól, hogy másokat meghallgass mert te már úgyis mindent tudsz, akkor fogsz megállni a fejlődésben.
3. A tanyának az lenne a célja, hogy egymást fejlesszük. Ehelyett csak egymást gyalázzuk, magunkat túl okosnak minősítve.
Emiatt a magatartás miatt megy el az ember kedve bármihez hozzászólni.
Zsinórban ez van, pedig statisztikát sem vezetek.
Ha látok valami fájdalmasan eszement állítást, akkor már meg sem próbálom egyenesbe hozni az illetőt, mert nem érdemes, a végére úgy is én jövök ki hülyén.
Üdv: István
0
Mégis mi volt az eszement hozzászólás? Szoktam látni a kommentjeidet, a szakmai inkompetencia csúcsát képezik és hűen tükrözik az adatlapodban leírtakat is. Semmi baj nem lenne, ha elmenne a kedved a kommenteléstől... És már megbocsáss, de én senkit sem gyaláztam, felhívtam a kolega figyelmét arra, hogy közel sem fél amper a maximális áram 230-on használat közben, erre idejöttél és Te kezdtél egy gyalázkodni!! Vedd már észre magad!
0
Szia!
PL: " Induláskor nem rövidzár van "
Mindent magadra vettél ?! :)
Mert én nem csak rólad beszéltem.
Te se hazudtolhatod meg a Nick neved :P
Ez a legszebb: "a szakmai inkompetencia csúcsát képezik" - igazi gyöngyszem. Sírjam el magam ?!
"hűen tükrözik az adatlapodban leírtakat is" - tudom, hisz neked írtam :P
"Semmi baj nem lenne, ha elmenne a kedved a kommenteléstől..." - nyugi, nem csak nekem, másnak is elment !
Na és most hogy rendesen kiosztottál, olvasd vissza a hozzászólásokat egy hideg sör után és gondolkozz el, hogy mit írtál le.
Hogy is állunk a gyalázkodással ?!
Jól felszívtad magad a semmin és bemutatkoztál.
Nem utolsó sorban, Kalexnek válaszoltam először.
Üdv: István
0
Kösz nem, a sör a kretének itala... :)
0
Persze fel kell tölteni a kondenzétort, de az nem rövidzár, nem kell annyira nagy ellenállás, ráadásul a tápokban mindíg van NTK. Így sem mindíg veri le, csak akkor, ha épp csúcspontnál járhat a feszültség. Egy kis plusz ellenállás ami menet közben nem okoz gondot, már elég ahhoz, hogy ne verje le a megszakítót.
0
Szia Kalex!
"Üzem közben folyik 0,5A."
Szerintem ezt benézted, ennek ellenére, én is az általad javasolt megoldást támogatom!
Üdv Tibi.
0
Szia!
Nem néztem be. A lehető maximális áramot írtam, ami tartósan fennállhat. A korábban kiszámolt érték 0,1A. Ezzel a feszültségesés 11,5V, ez is számottevő, igaz a disszipáció, már nem gond.
Üdv! Kalex
0
Szia!
"A lehető maximális áramot írtam, ami tartósan fennállhat."
Ez tartósan nem állhat fenn, hiszen sokkal kisebb teljesítményfelvételű cuccról van szó! Csak és kizárólag, indulási áramlökésnek fogadható el!
Természetesen, az általad is felvetett lágy indítás ötletét, továbbra is megoldásnak tartom!
Üdv Tibi!
0
HELLO !
Lehet hogy azért kapcsol le a kismegszakito mert hétágra sut rá a nap !
UDV.:LACI
0
Szerintem az akkus táplálás a nyerő. Mindenféle szerkezet jobban szereti a stabil tápot, esetleges rövid, de nem túl rövid áramszünet még a kamerában lévő program részleges összeomlását is okozhatja. Másik folyamodvány, így tényleg biztosítható lenne a folyamatos megfigyelés. ( bár az esetleges áramszünetet is valahogyan jelezni kellene, mikor elment a kamerák képe már késő.
0
Szia! Valami más gond lehet. kb: 5x-s a túlbiztosítás, ez egy normális kisfeszültségű hálózatnál több is mint elég. Mekkora a dugasztáp fogyasztása 230V-ról, szinte semmi. Mi tudja így megrántani a 230V-ot? A kamerának 0,05-0,07A a max áramfelvétele 230V-on. A dugasztáp szintén ennyit fogyaszt.
Naponta hányszor old le? Vagy netán segít neki valaki leoldani? Üdv!
0
Hi.
Ha jol tudom a kamera 12v-os és kb 0.3-0.4A-t vesz fel imfrával.
A két táp nulláról indulása okozza a gondot.
Külső segitsèg nemigen van mert ha jól tudom a szekrények oszlopokon vannak..
Megprobáljuk a nullátmenetet és a lágyinditót....majd meglátjuk.
Üdv.egon
0
Szia! 12V-on 0,4A%= 4,8W ez 230V-on 20mA. Nem indulhat el semmiképpen úgy, hogy bármelyik karakterisztikájú 0,5A autamatát lebillentse!!! Mivel veszett drága egy ilyen kisáramú automata, nem lenne jobb egy kisfeszültségű Wickmannal kiváltani? T1A megoldaná a problémát. Ez a legolcsóbb!!! (De még mindig nem tudom felfogni, mitől billen le ilyen terhelésnél egy feszültség kimaradás miatt!)
0
Szia Isoram!
Elméletileg ez így van ahogy leírtad. Viszont a gyakorlat produkál olyanokat amire nem számítunk és az akkor is úgy van, ahogy a természet törvényei előírják. Egon barátunk most vetette föl ezt a problémát. Egy lehetséges ok a mostani meleg. Egy dobozban amire esetleg a nap is süt, lehet 60°C. Ugye a kismegszakítók nem ilyen környezeti hőmérsékletre vannak tervezve. A nulla átmeneti kapcsolást jó elképzelésnek tartom én is, de az erre kapható eszközök egy néhány félhullámból álló "rúgásokat" nem túl jól tolerálják.(Abban a hálózatban lehetnek 30-40 éves kötések is.) Így inkább egy akku és valami lágyindító szerű megoldás ami akkor engedi a fő terhelést bekapcsolni ha már legalább 1-2s-ig stabil az energia ellátás.
Üdv: Zoli
0
Szevasztok!
"de az erre kapható eszközök egy néhány félhullámból álló "rúgásokat" nem túl jól tolerálják."
Ha van egy combos triak és azt meghajtja egy nullátmenetes optotriak, annak már kell viselnie a bekapcsolás igénybevételét.
Felírtam régebben pár típust a nullátmenetes optotriakból, de biztosan sokkal több is létezik:
MOC3041-M MOC3061_MOC3062_MOC3063 S21MD4V
Persze, egy ilyen panel (meg hűtőborda) elkészítésével is külön munka van.
Üdv.: Pista.
0
Szia Pista!
Igen jól írod. Lehet rosszul fogalmaztam. Inkább azt akartam érzékeltetni, hogy a bekapcsolás (mármint amikor az egész készüléket fesz. alá helyezzük) pillanatában valamiért képes kapcsolni és ezzel bajt okozni. Mondjuk én ezt szilárdtest reléknél tapasztaltam.
Üdv: Zoli
0
Szia!
"De még mindig nem tudom felfogni, mitől billen le ilyen terhelésnél egy feszültség kimaradás miatt!"
Lásd lentebb: " Nem a csökkenés miatt old le hanem a a feszültség visszajöttekor a tápok kondijaiban fellépő kis belső ellenállás miatt "
Ennyi ...
" nem lenne jobb egy kisfeszültségű Wickmannal kiváltani? "
Nem lehet mert a szolgáltató odabiggyeszti az övét is " biztonsági " okokból. Nem érdekli, hogy te szívsz vele, vagy sem.
Üdv: István
0
Szia!
Az izzó, vagy PTC nem jó, mert pont a fordítottja kellene. Vagy egy nagy teljesítményű NTC, vagy soros ellenállás egy relével a mikrók mintájára. A táp felállásakor rövidre zárod az ellenállást, így biztos nem üti le a kismegszakítót.
@istván-lab: ebben az áramtartományban, még nem láttam C típusú megszakítót, pedig megoldaná a problémát (In*10). A B típus csak In*4.
Üdv! Kalex
0
Szia!
"ebben az áramtartományban, még nem láttam C típusú megszakítót"
Pedig én láttam valami hasonlót, majd ha megtalálom, készítek képet.
Gondolom nincs DC feszültségre sínes megszakító (?) !
Mikor megláttam nem tudtam elképzelni minek 1A-es biztosítékot tenni valahova ( ? )
Most már tudom.
Üdv: István
0
Hello.
Én meg csak szinte "C"-s félamperes kismegszakítókat látok a neten...
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Így akár én is tudok adni akármennyit olcsóbban.
Üdv! Kalex
0
Szia!
Bocsi, hogy megszólalni merészkedem, de az én kis szürkeállományommal kiszámolva 230V*0.5A az 115VA viszont esetedben csupán 24W a fogyasztás, akkor mi a bánatért ne lenne elég a 0.5A-es biztosíték ?! Ugyanakkor felhívnám a figyelmedet, hogy pusztán DC komponensű felhasználás esetén a kedves Elmű B típusú biztosítékai elég xar megoldásnak tűnnek. El kéne gondolkodni, hogy egy C-s nem lenne-e jobb, mert egy áramszünet esetén a tápokban lévő puffer kondik nagyon megszívják a hálózatot ezért a gyors B biztosíték leold ( ez ellen jó a te megoldásod: "egy pár ohmos 5 wattos ellenállást" ).
Természetesen, lehet, hogy nincs igazam, és már megint hülyeségeket beszélek.
Üdv: István
0
szia: szerintem az akkus táplálás a célravezető, ha a pénztárca bírja.
Bálint
0
Hi.
Én is az akkusat javasoltam,mert ahogy mondták pillanatokra változik a feszültség +/- irányba.a relés megoldás szerintem nem tudná követni a változások idejét.
Üev.egon
0
szia: ha jól értelmezem, a hálózati feszültség csökkenése miatt old le az automata
Bálint
0
Hi.
Nem a csökkenés miatt old le hanem a a feszültség visszajöttekor a a tápok kondijaiban fellépő kis belső ellenállas miatt.
Az jutott eszembe,hogy mi lenne ha egy nullátmenet kapcsolóval kapcsoltatnánk a tápokat.....
Üdv,egon
0
A kapcsolóüzemű tápok nullátmenetes bekapcsolása nem rossz ötlet.
Kérdés: Pontosan milyen a feszültségingadozás? Ez tényleg csak ingadozás, vagy 5-10 ms blackout? Ha jól tudom, akkor az áramszolgáltató felé is vannak minőségi elvárások a feszültség szintjével, jelalakjával és folytonosságával kapcsolatban. Kérdés, hogy az általad emlegetett "ingadozás" beleütközik-e az áramszolgáltatót kötelező jogszabályokba?
Továbbá: A készülékekre is van egy jogi szabályozás, hogy milyen feszültségingadozást tűr el, mekkora lehet a max. blackout, feszültség betörés, flicker, stb, stb. A gyártó garantálja, hogyha a készüléke ezeket betartva kapja a táplálást, akkor a készülék tudja garantálni az előírt működést, továbbá a gyártó tudja vállalni a garanciát. Ezt általában csak egy ISO szabványszám jelzi a készüléken vagy az adatlapjában.
A lehetséges válaszok:
1. Nem, az áramszolgáltató nem teljesíti a neki jogszabályban előírt feszültségszintet.
Kérdés, hogy miért. A válasz műszaki lesz, meg kell nézni, hogy mi történik arrafelé a hálózaton. Nincs-e esetleg egy nagyobb fogyasztó a környéken, aki néha berántja a feszültséget? Pl. egy galvanizálóüzem, vagy egy villanykohó...ilyesmi. Meg kell nézni, hogy az esetleges nagyobb fogyasztó betartja-e a rá vonatkozó villamosenergia vételezési szabályokat. Ha ez nem áll fent, akkor bizony bővítenie kell az áramszolgáltatónak, hogy teljesíteni tudja a törvényben előírt minőségi kritériumokat. Pl. nagyobb trafó, vastagabb vezeték, vagy "figyeljen oda jobban a hálózati kapcsolások okozta tranziensekre".
Reklamálj a villamosenergia szolgáltatónál.
2.
Igen, az áramszolgáltató biztosítja a neki jogszabályban előírt feszültségszintet.
Igen, a készülék megfelelő ISO szabvánnyal van ellátva. Hát akkor itt valami nem stimmel a készülékkel. Lehet hogy a gyártó csak ráírta az ISO minősítést, de nem tesztelte a készüléket, hogy az valóban működik-e az ide vonatkozó ISO szabványban előírt jelalakokkal.
Reklamálj a termék gyártójánál, vagy a fogyasztóvédelemnél.
3.
Igen, az áramszolgáltató biztosítja a neki jogszabályban előírt feszültségszintet, de
ezek a követelmények a készülék (a tápegységed) számára nem elegendőek. Akkor ezt a készüléket nem Magyarországra tervezték.
Te hibád. Vegyél másikat, amelyik ISO szabványban már Magyarországon is használható.
0
szia: az egyik megoldás a szeléncellás egyenirányító,(nagy belső ellenállású)
A másik: soros PI-tagokra bontani az egy elkót, az első 1/4 kapacitású, utána fojtó, majd megint 1/4 elkó, utána fojtó, majd az 1/2 kapacitású elkó.
A Graetz-et pedig 1-1 db 1-2 Ohmos ellenállással csatlakoztatni a trafóhoz.
Bálint
0
HELLO !
Lehet hogy ugy van ahogy irod ,akkor a trafo primer korében egy soros NTC termisztorral meglehetne oldani a problémat.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Termisztor
UDV.:LACI
0
szia: szerintem az NTC lassan reagál és oszlopon lévén erősen függ a külső hőmérséklettől.
Bálint
0
Sziasztok!
Ezek a tápok sima trafósak,vagy kapcsolóüzemüek ?Az első esetben,egy soros ellenállás és a primerre egy PTC,hogy ne tudjon rugdalózni a trafó?Mit szoltok itt működhet?A villamosoknál sok PTC-t,ill. sok SUPRESSOR diódákat használunk.
Üdv:Endre
0