You are here

Régi (vagy új) gáz lángőr hőelem fajtája?

26 posts / 0 new
Last post
isoram
isoram picture

Sziasztok! Segítséget kérek abban, hogy ezek a hőelemes lángőrök miből vannak, lehetnek, tud valami címet ahol összehasonlíthatom a jellemzőiket. hőelem nem ellenállás!!!
Előre is köszönöm!!!
Utólag, magyarázat:
Az ok, hogy ezt a dolgot felvetettem, hogy egy anyagvizsgáló labor saccom szerint valamikor a 70-es években akkor COCOM-os UK gyártott kemenceegység szétégett. (szénné, mert a szabályzás leállt, és full ment egy egész hétvégén, még szerencse, tűz nem volt) Ez valami kristályhúzó, kristályosító szörnyeteg. A tiltó lista miatt (szerintem), minden fajta beazonosító feliratot valamikor eltüntettek róla, ne kérdezd, miért, csak a TIXO-s átfeliratozás maradt a kezelőegységen! A modern PLC vezérlésű vadi új, majdnem 25 milla+ áfa,+ vám, + stb. vagy mi?. Szóval nem volt járható
A kemencét már felújítottam, megcsináltam, samott, szilikát, stb. Fűt rendesen.
A szabályzó elektronikát akarom profin, olcsón megoldani, és ehhez keresem a gyakorlatbani támogatást. AD595-ben gondolkodom, mert ehhez jutottam hozzá, de még képlékeny.

Comments
skorpio
skorpio picture

sziasztok
...nagyon aktualis a tema
kulon szeretnem megkoszonni minden forumtars hozzaszolasat
nekem is van egy JUNKERS tipusu atfolyos gazmelegito,ami idovel kattan egyet,aztan kikapcsol az orlang.A tobbi hobiztositokat csereltem,es semmi valtozas.

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Én inkább a nevén nevezném: Termoelem...esetleg "termoelektromos hőelem" ? Link.
A "hőelem" alacsony hőmérsékleten is működik...
Gázkészülékek esetében a áram a fontosabb...
Üdv.: Uniman

0

isoram
isoram picture

Szia! Tudsz az általad meghatározott eltérésre példát mondani?

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Tudnék...de az új infók alapján talán nem szükséges.
Arról az IC-ről mindent ismerünk...csak a kemence max. hőfokát nem.
Üdv.: Uniman

0

isoram
isoram picture

Szia! Én még csak most kezdtem nézegetni az adatlapját. Még csak tapogatódzom. 1250C°-nál nem kell több. Az eredeti is csak azt tudta, de nem igen használták ki. Még nem láttam ilyen érzékelést, egy 1,5collos csőbe van beledugva és egy örvényáramos venti épp, hogy keringeti a szigetelt csőben a gázt (mikor mit) a sütőtérbe nincs benyúlás, csak a húzószerkezet nyúlik be fentről.
Ha tudsz valami gyakorlatit az IC-ről, kérlek segíts!

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Ajánlom figyelmedbe:
Idézet a Wikipédiából. link
"Termoelem
Thomas Johann Seebeck (1770–1831)
Bővebben: Elektromos hőmérsékletmérés

Két különböző, megfelelő anyagú fémszál egyik végükön való összehegesztésével kapott hőmérő. Az érintkezési pontjuk hőmérsékletével (melegpont) arányosan 10-50 μV/K feszültség mérhető a különálló végek között (hidegpontok). Előnye, hogy – megfelelő fémpárt választva – különösen nagy intervallumban, -200 és 1700 °C közötti tartományban is lehet mérésre használni. A termoelem – vagy más elnevezéssel „hőelem” – működésének elméleti alapját a fém-fém érintkezési felületen kialakuló ún. kontaktegyensúly és a Seebeck-effektus adja. Ha két különböző fémrudat, fémszálat (M és Me) érintkezésbe hozunk, a két fém szabad végei között elektromos potenciálkülönbség alakul ki, amit kontaktpotenciálnak nevezünk (1. ábra)."
(Kiemelés tőlem)

Üdv! Kalex

0

isoram
isoram picture

Szia! Az elvet én is így tanultam, de most a gyakorlati megjelenésére keresem a példákat. Az ok, hogy ezt a dolgot felvetettem, hogy egy anyagvizsgáló labor saccom szerint valamikor a 70-es években akkor COCOM-os UK gyártott kemenceegység szétégett. (szénné, mert a szabályzás leállt, és full ment egy egész hétvégén, mé szerencse, tűz nem volt) Ez valami kristályhúzó, kristályosító szörnyeteg. A tiltó lista miatt (szerintem), minden fajta feliratot valamikor eltüntettek róla, ne kérdezd, miért! A modern PLC vezérlésű vadi új, majdnem 25 milla+ áfa,+ vám, + stb. vagy mi?. Szóval nem volt járható
A kemencét már felújítottam, megcsináltam, samott, szilikát, stb. Fűt rendesen.
A szabályzó elektronikát akarom profin, olcsón megoldani, és ehhez keresem a gyakorlatbani támogatást. AD595-ben gondolkodom, mert ehhez jutottam hozzá, de még képlékeny.

0

huzitibi
huzitibi picture

Szia !
Sajnos a topikban keveredik a szezon a fazonnal, a háztartási gázkészülékekben használatos termoelemes lángőr vagy égésbiztosító a mérésre/szabályzásra használatos, finomabb, precízebb hőelemmel.
A termoelemes lángőr feladata, hogy figyelje: van láng (gázégés) vagy nincs. A kettő között elég nagy a hőmérséklet-különbség. Hogy ezen belül pontosan mikor kapcsol, bizonyos mértékig tök' mindegy, éppen ezért nem is foglalkoznak hidegpont-kompenzációval. Viszont a termoelemnek (vagyis ennek a spéci kialakítású hőelemnek) tudnia kell akkora kimenő áramot, ami elegendő a gázszelep nyitvatartását biztosító elektromágnes meghúzva-tartásához. Na Neked nem ilyen kell.
Neked egy precíz hőlelemes mérésre/szabályzásra van szükséged. Ott viszont elengedhetetlen a hidegpont-kompenzáció, ami meg eléggé megbonyolítja a dolgokat. Szerintem nem érdemes vele vesződni. Vegyél pl. egy ilyen:
http://www.nivelco.com/site.php?upar=PRODUCT&pro_id=34347&lang=hu
vagy ilyen:
http://www.tcdirect.hu/Default.aspx?level=2&department_id=100/9
szabályzót. Nem egy őrült tétel (hány órai rezsiköltséged ?), és mindent tudnak, ami egy pontos hőfokszabályzáshoz kell, csak egy megfelelő kialakítású hőelem meg a hozzá tartozó kompenzációs kábel kell még.
üdv.
Tibi

0

uniman
uniman picture
***

Kösz, de továbbra sem lettem meggyőzve.
A topik tárgyát mindenesetre a legtöbb "szak"helyen "termoelem" megnevezéssel látom említeni...
De ha mégis "hőelem" lenne, akkor kéritik megnevezni a betűjeles azonosítóját is... Bár én a topikcímben olvasható "régi/új" szavak jelentését sem értem... Nekem az "új" jelző az ionizációs "lángőrt" jelenti, az meg teljesen más elven működik, mint a termoelektromos gázláng égésbiztosító...

"A termoelektromos égésbiztosító "lelke" a hőelem (termoelem), amely hő hatására igen kis feszültségű villamos áramot termel. Ez a villamos áram tartja behúzva a készülék bekapcsolásakor benyomott termomágnest mindaddig, amíg a termoelem csúcsa megfelelő hőmérsékletű helyen van..."
Üdv.: Uniman

0

isoram
isoram picture

Szia! A régi/új kifejezés nem a "hőelemre", hanem a készülékre értendő amibe beledugták!!!

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Uniman!
"A topik tárgyát mindenesetre a legtöbb "szak"helyen "termoelem" megnevezéssel látom említeni..."
Mert sok helyen nem tudnak még magyarul.
Ezeken a helyeken, biztosan nem ismerik a jelfogót sem, csak a relét. :beee:
Üdv Tibi.

0

isoram
isoram picture

Szia! Jól látod!

0

huzitibi
huzitibi picture

Sziasztok !
Nem egészen "nem tudnak magyarul". Gyakran a részleges vagy nem fordítással különböztetünk meg alkategóriákat. Két példa:
1.: Bojlernak mi a háztartási vízmelegítőt nevezzük, ami annál "nagyobb", azt kazánnak hívjuk. Az angol (nyelvű dokumentációnk, amit a németek írtak) a 220 t/h-s kazánt is "boyler"-nak írja.
2.: Ha jól emlékezem, Kolya írta valamelyik topikban, hogy a baskírban a "batterija" ugyanúgy jelent elemet és akkumulátort is, míg ugye mi ezt a kettőt megkülönböztetjük, a "tölthető elemről" nem is beszélve.
+1: A relé és a mágneskapcsoló is elvben ugyanaz, csak a villanyszerelők az erősáramú cuccukat mágneskapcsolónak hívják, míg a műszerész (kis)reléket használ hasonló célokra.
üdv.
Tibi

0

SzBálint
SzBálint picture
****

üdv:

Bálint

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Bálint!
Köszönjük az infót, de miért is küldted ezt pont nekem??? ;)
Üdv Tibi.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:csak úgy küldtem, bárkinek, talán hasznos.

Bálint

0

uniman
uniman picture
***

Hello Tibi.
Ha a "többség" annak ismeri...FÉG K18E

De a topik tárgyánál maradva:
Ezek a "lángőrök" előbb-utóbb a működésük folyamán "elgyengülnek" és már nem bírják a kevés leadott áramukkal benntartani az elektromágnest...
Sőt az új példányok között is óriási különbségek vannak...(az "illetékes" haverom, mindig kiválasztja nekem a "legérzékenyebbet")
Erre várnék én magyarázotot inkább...

Üdv.: Uniman

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Helló Uniman!
Miért is nekem címezted a hozzászólásodat???
Hidd el, képben vagyok ezen a téren. ;) Úgy értem, -a még üzemben lévő kazánokkal kapcsolatban.
Tereljük, kicsit szakmaibb vizekre a témát.
Mi romolhat el bennük??? Szerinted???
Üdv Tibi.

0

uniman
uniman picture
***

Hello Tibi.
"Miért is"...csak az első sor szól neked. Hozzácsaptam a többit, hogy fölöslegesen ne jussak pontokhoz, de ez most mégsem sikerült!
De ha "képben" vagy...akkor a kérdésre bizonyára "tucc" is válaszolni...
Üdv.: Uniman

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Helló Uniman!
Feltettem egy kérdést, és nem válaszoltál rá!
Míg ezt nem válaszolod meg, addig légy oly kedves, és ne tegyél fel újabb kérdést!!!
Üdv Tibi!

0

uniman
uniman picture
***

Hello Tibi.
Én több kérdést (hármat biztosan - 3x???) láttam ott...
De nekem azt megtanították, hogy miért nem illik kérdésre kérdéssel válaszolni...én pediglen egyetlen kérdést tettem fel, amire nem tudom a választ!
...esetleg ez a kis írás lehetne a válaszom, de ez inkább nem ebbe a topicba tartozik.

Üdv.: Uniman

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Itt link van egy pdf. A 34. oldalon írnak valami keveset róla.
Itt pedig elméleti alapokat találsz. link
Itt pedig a Wikipédia írása

Üdv! Kalex

0

isoram
isoram picture

Szia Kalex!

Köszönöm szépen!

0

stevepapa
stevepapa picture

Szia!

Mint a neve is jelzi "elem" az az hő hatására feszültség keletkezik rajta. Összehasonlítani szerintem azonos hőmérséklet mellett a leadott feszültség mérésével lehet.....szerintem. Biztos van aki ezt jobban tudja.

Üdv Stevepapa

0

isoram
isoram picture

Köszi!

0

Sponsored links