Üdv mindenkinek!
Keresett valaki egy Akku cella töltőt.
Ez a kapcsolás minden akkuhoz illeszthető én mindent fel töltöttem vele.
Működés rövid leírása:LM317 bemenetén van 100R ez határozza meg a csepp töltés legnagyobb áramát.
A bemeneten a 22R 2-5W határozza meg a bemenő MAX áramot ezzel tölt kapcsoló üzemben.
A tekercs induktivitás kialakítása és a kimeneti implzus kondi értéke és típusa nagy mértékben befolyásolja a működést.
A kimeneti feszültséget mindíg az egy cellára eső max feltöltött feszültség értékre kel állítani Pl: 1 cella 4,2Volt. 2 cella 8,4.
Minden akkut fellehet vele tölteni.
Figyelem! Ennél a kapcsolásnál ha jól van beállítva az áramkör az akkunak egyáltalán nem szabadna disszipálni.
Sok siket és jó szórakozást hozzá.
simonsen!
Hello.
Jó ideje hiányoljuk a "Li-Ion akkumulátor" szavak megjelenítését a topic címében is...vagy rá remény, hogy "eccer" végre beíródik?...vagy nem?
Üdv.: Uniman
0
Tisztelt Uniman!
A kapcsolás nem csak a Li-iom cellák töltésére korlátozódik ezért nem, írok oda mást.
Üdv Simonsen!
0
Hello Simonsen.
"nem írok oda mást"...."látjuk"!:
Üdv.: Uniman
0
szia: akkor csak véletlenül más a LI-ion akku töltési karakterisztikája?
Szerintem nem véletlenül használnak uP-t, BOÁK-ot, cél-IC-t Li-ion töltéshez.
Persze ezzel is lehet tölteni, de negyedóránként kell mérni a feszültséget és áramot.
Bálint
0
Szia!
Köszönöm a töltő kapcsolást, és a hozzá szólásokat.
Én megépítem a töltőt, testszik a kapcsolás. /tanulás céljából /
Üdv: Misi /Latyika /
0
Szia!
Bocs a kérdésért, de ugye nem Li-Ion akkuk töltéséhez készült a kapcsolás?
0
Szia!
Eredetileg nem tudom mihez készült de azt is töltöttem vele.
Mindent fel lehet vele tölteni.
A Li-Ion akkunál nem számított ha 500mA induló áram volt.
Inkább a probléma az 1,2Volt os cellánál van mivel 3db ot kell sorba kötni ahhoz, hogy beállítható legyen 4,2 volt ( 3 x 1,41V).
Üdv!
Simonsen!
0
Szia!
Sokféle kapcsolóüzemű és automata tápot javítottam (gyártottam), de az általad közzétett kapcsolás számomra értelmetlen. De az ember amíg él, tanul.
Kérlek részleteznéd, miért kapcsolóüzemű és miért automata?
És hogy mindent tölt? Oké, de furcsa...
Üdv:
Robi
0
Szia Robi ! A kapcsolás az üzemképesnek néz ki. Az LM317-es stabilizátor Ic mint stabilizátor és mint váltóáramú erösitö müködik.Az Ic ( szábályozó bemenete) az a váltóáramú bemenete is,mivel a kimenete hidegitve van 100µ ugy a váltóáramú kimenete az Ic egyenáramú bemenete lesz (a trans. Bázisa).A coletorból a soros RC tagon és az Ic-n keresztül(fázist is fordit) visszacsatolodik és oszcilál.Az Ic–n átfolyó egyenáram egyuttal polarizálja a tranzisztort is.A tranzisztor oszcilál(kapcsol)és tölti az induktivitást ,majd kisül a diodán és az akkun keresztül (tölti az akkut). Az üresen beállitott kimenö feszültség az Ic-n nem nyitja a tranzisztort ( bázisa nem kap elég nyitó áramot és nem oscilál).Ha az akkut rákapcsolod a nyitóáram megnö a bázison és a kapcsoló üzemü része párhuzamosan az Ic-re tölti az akkut( a kapcsolás bemenetén lévö 10 Ohm korlátozza a töltö áramot).Ha az akkun megnö a feszültség és eléri az elöre beállizott(üresen ) szintett a kapcsolóüzemü töltö rész leáll,a tranzisztor polarizáló árama tul kicsi lesz .Igy a töltöáram is elhanyagolható kicsi lesz.Sajnos a Li-akkuk megkövetelik a töltö áram teljes lekapcsolását ha elérte az elöirt max.töltöfeszültséget tized pontosságal.Ezért Li-akkukhoz nem ajánlot. Üdv.Jóska
0
Szia!
Igen, valami ilyesmire gondoltam - Li-Ion akkumulátort nem így töltünk.
Legegyszerűbben valahogy így néz ki a folyamat: 4.2V (+-0.05V pontossággal) fölé nem megyünk /de mindenképpen 4.3V alatt maradunk/. Kezdetben /első fázis/ konstans árammal kell tölteni (ergo az áramfelvételt korlátozzuk - "1C" jó szokott lenni, vagyis a cella névleges /valós/ értékének megfelelő árammal), a maximális feszültség környékén /2. fázis/ pedig a maximális 4.2V fogja korlátozni az áramot, tehát az folyamatosan csökkenni fog, ahogyan a 4.2V-ot megközelíti.
Ezen felül a töltést a kezdeti érték ~tizedénél le kell kapcsolni (tehát ha az első fázis 1A-es, akkor olyan 100mA körül).
Ezt követően az akku töltése tehát leáll.
Folyamatos tápellátás esetén persze figyelik az akkumulátor kapocsfeszültségét, és ha az pl. ~4V közelébe kerül, akkor indul csak újra a töltés (itt lehet egyensúlyozni a cellaélettartam és a mindenkori kinyerhető tárolt energia között).
Li-Ion akkumulátorokat persze túltölteni tilos, mert tüzet okozhatnak, ezért veszélyes.
Ha Li-Ion esetén a fenti kapcsolás az első és második fázisnak meg is felel ugyan, a minden körülmények közötti maximális 4.2V-ot már kevésbé fogja teljesíteni, a töltőáramot pedig nem fogja lekapcsolni az akkuról, gyakorlatilag folyamatos töltés alatt lesz az akku, még ha kis árammal is.
Emiatt a kapcsolás a célra nagyon nem ajánlott, baj, robbanás/tűz lehet belőle!
Li-Ion-hoz és társaihoz ne ilyen töltőt használjatok!
0
üdv: kiegészítésként, a LION akkuk nem szeretik a csepptöltést.
Bálint
0
Üdv!
Így van, ezért baj, hogy nem kapcsolja le a töltést.
0
Szia!
Ha megnézed közelebbről, a tranzisztor, a dióda, a tekercs és a kimeneten lévő kondenzátor egy normál feszültségcsökkentő kapcsolást alkotnak, ha a tranzisztor kapcsolgat! A kapcsolgatást az lm317 okozza! Ha a kimeneten alacsonyabb a feszültség mint amit az 0,5k+5k poti és a 240 ohmos ellenállások meghatároznak és lm317 kinyit a bemeneti árama átfolyik a 100 ohmos ellenálláson 6-7mA felett a tranzisztor kinyit és a soros RC tagon keresztül kissé megemeli az lm317 kimeneti feszültségét amitől az még jobban kinyit, és a tranzisztor is még jobban nyit, az RC tag kondenzátora közben feltöltődik így ez a feszültségemelő hatás megszűnik az lm317 visszaszabályoz csökken az árama és a tranzisztor kikapcsol. A kondik kisülnek a kimeneti feszültség csökken, majd az egész folyamat újraindul. Automata a töltő mert ha a kimenetre kötött akku feszültsége nagyobb mint az lm317-en beállított az lm317 leszabályoz és a töltés megszűnik.
A hibája az áramkörnek, hogy az áramot nem szabályozza, így soros ellenállással korlátozni kell, így viszont leromlik a töltő hatásfoka, amiért a kapcsolóüzemű áramkört alkalmaznánk, akkor meg minek!
Üdv,
Oszi
0
Kedves Oszi!
Nincs szükség a pánikra semmi szükség nincs erre.
Mindenki a saját felelősségére változtasson a kapcsolásban megadott alap értékeken ez így működik rendesen!
Idézet beszúrása:
" A hibája az áramkörnek, hogy az áramot nem szabályozza, így soros ellenállással korlátozni kell, így viszont leromlik a töltő hatásfoka, amiért a kapcsolóüzemű áramkört alkalmaznánk, akkor meg minek!"
Amint azt írtam a leírásban a csepp töltést áramát a LM317 bemeneti soros ellenállás biztosítja.
HA az akku egyáltalán nem vesz fel áramot akkor is csak a kimeneti táp feszültség van rajta 4,2V az pedig nem okoz kárt sem tüzet.
Gondolj bele az akkuban 4,2 volt van és ha a töltő kimenetén is 4,2V van rajta mitől gyulladna be saját magától ??
Én ezt 2 éve sorozatba gyártottam és adtam el soha senkinek nem volt vele problémája.
Ami érdekes lehet benne , hogy a teljesen lemerült (mély kisüléses akkunál is ha a bemenő áram 0,5 1A még akkor sem melegszik fel és nem robban fel az akku.
Ami azt illeti ha valaki el megy nyaralni az ne hagyja rajta a cellát :)
Ez a kapcsolás annyira el van találva ha rajta is hagyod egy hétig akkor sem lesz neki semmi baja.
Maradok Tisztelettel simonsen
Tudtad , hogy az idő vasfoga vezeti az áramot ?
73'!
0
Szia!
nem értem a problémádat. Én csak leírtam a működését az áramkörnek! Csak felhívtam a igyelmet, hogy nem szabályoz áramra és ezért van az Rsc az áramkörben! Ha kötözködni akartam volna akkor egy fullos, biztonságos töltő rajzát tettem volna fel (feszültség, áram és hőfokvédelem is van benne, ahogy egy Li-ion akkut tölteni illik) !
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Ugye ezt a kapcsolást specifikusan csak a Li-Ion akkura való?
Köszönöm szépen, jó dolog higgadtan és részleteiben a véleményeinket kicserélni ebből én is sokat tanulok és mindenki aki olvassa a cikkeinket gazdagíthatja tudását.
Köszönöm a kapcsolást.
Maradok Tisztelettel simonsen!
0
Szia!
Igen, Li-Ion akkumulátort ilyen, ill. hasonló megoldásokkal szabad tölteni - ez specifikus Li-Ion töltő.
Más akkumulátorok másként működnek, másra kényesek, másként kell tölteni őket, ill. másként reagálnak bizonyos körülményekre.
Li-Ionnál a túltöltés kritikus, no meg a mélykisülést sem tolerálja.
0
Szia,
Igen ez egy céláramkör, Li-ion akkumulátorhoz! Rengeteg ilyen létezik, szinte az összes gyártónak van saját fejlesztése!
Az IC-k adatlapja segít megismerni a működést
Üdv,
Oszi
0
Szia Öszi !A Li-akkuk az elmult 14 év alatt sokat változtak ,fejlödtek.Ugy a töltésük is megváltozott .A te általad bemutatott Ic 14 ével ezelöt jelent meg (2000-ben)és az akkori Li–akkuk bonyolult töltését végezte kiváloan.A mai Li-akkuk tölése már nem olyan bonyolult,sokat egyszerüsödöt.És ma már nem töltenek 4 sorbakötött Li cellát (mint a rajzon)anélkül hogy egyenként ne legyenek ellenörizve a cellák. A mai töltök foglalkoznak a cellák egyenkénti kiegyenlitésével is töltéskor ,amely nagyon fontos a sorbakötött mai cellák esetén. Mivel ma már ritkaság az olyan régi Li-akku szerintem a MAX1737-el elkészitett töltö kicsit idötmult és bonyolult is. Ez itt forum gondoltam véleményt irok,ne ved kötekedésnek.Üdv. Jóska
0
Szia!
nincs igazad! Az új Li-polymer cellák ugyanolyan veszélyesek mint a régi Li-ion cellák! A veszély oka, hogy fém lítiumot tartalmaznak, ami a levegő oxigénjével érintkezve több ezer fokon ég, így szinte elolthatatlan tűzet okoz! Ezért fokozott figyelemmel kell kezelni őket! Tudom mindig vannak "okos" emberek, akik bátran bevállalnak bármit és még az is lehet működik, de én úgy gondolom illik betartani a gyártó ajánlását.
Vegyünk egy viszonylag új (2012) Li-polymer cellát: Itt az adatlapja.
Az ajánlott normál töltési mód: 150mA konstans árammal töltés 4,2V feszültségig, majd a 4,2V konstans feszültség tartása 3,5 órán át vagy amíg a töltőáram 6mA-re csökken! Azért ezt nem lehet egy soros ellenállással megoldani, és akkor csak egy 600mAh-ás celláról beszélünk amit mindenféle olcsó mp3 lejátszóba tesznek!
Nem biztos, hogy örül az ember ha ilyet csinál a zsebében az akku:
http://www.youtube.com/watch?v=k9mcNvOGKtI
Üdv,
Oszi
0
Szia!
"és még az is lehet működik"
Igen, ez a baj - egy darabig működhet, egy váratlan pillanatban pedig beüthet a probléma, és lehet, akkor épp' nem is a töltőben lesz, hogy arra gyanakodjon az ember.
Veszélyes dolog ezzel játszani...
0
Szia!
Nem tudom egészen pontosan, miben változtak (persze a mostani cellák általában nagyobb töltőáramot elviselnek, jobb paraméterekkel rendelkeznek, ill. bizonyos típusok esetén nem 4.2V minősül teljesen feltöltött állapotnak), de alapvetően a túltöltés és mélykisülés még mindig nagy probléma, ezért megfelelő töltőáramkörrel kell tölteni őket /nem állítom, hogy feltétlen ezzel kellene, de vannak céláramkörök hozzá/.
Persze egyes akkukban van védelem, ami a túltöltést, mélykisülést megakadályozza, figyeli az akku hőmérsékletét, és a keletkezett túlnyomás problémáját is megoldja, de ezek védelmek, és nem minden akkuban vannak benne, még ha azt is írják, hogy igen.
A cellát úgy kell kezelni, mintha ezek a védelmek benne sem lennének - az csak egy plusz funkció, de a töltőáramkörnek is meg kell védenie az akkut.
Igazad van, több cellát nem kötünk össze belőlük, különösen nem sorba - speciális töltőáramkör nélkül persze, vannak kifejezetten erre a célra is megoldások (ahogy említetted).
Párhuzamosan még talán, de akkor is max. azonos kapacitású, korú és állapotú akkukat.
Töltés közben a céláramkörök persze a cella hőmérsékletét is figyelik, nem véletlenül.
Akármennyire is modernek ezek az akkuk, sajnos még mindig rejtenek veszélyt, különösen a nem megfelelő minőségű darabok - amivel azért találkozni.
0
Szia!
Li-Ion akksiknál nem használunk csepptöltést!
Másfelől minél magasabb a feszültsége, annál hamarabb hajlamos tönkremenni is.
Sok akkuban van védelem is (amire nem támaszkodunk), védelem nélküli cella esetén viszont könnyebb bajt okozni.
0
Üdvözöllek Kedves VaZso!
Érdeklődnék neked mi tapasztalatod? mennyi az a feszültség határ amin nem megy tönkre és kevesebb mint 4,2Volt?
Üdvözlettel simonsen!
0
Szia!
Csak arról van szó, hogy a Li-Ion akkumulátorok "jobban érzik" magukat alacsonyabb töltöttség mellett, és 4.2V/cellához közelítve hamarabb öregszenek, minél tovább van a szint közelében.
Tapasztalat? Nézd meg egyes notebookok akkumenedzsmentjét, és hasonlítsd össze az akkupackjaik élettartamával.
Különös tekintettel azokra a gépekre, amik töltik az akkut, "amint lehetőségük van rá", és azokra, amik ezzel ellentétben nem állnak neki tölteni őket, hiába áll a töltöttség mondjuk "96%"-on.
Persze ők okosabban töltenek azért.
Egyébként mindenképpen tönkremegy. Kérdés az, hogy mikor.
0