You are here

Noname LED 8A-os dimmer átalakítása tápegységnek

26 posts / 0 new
Last post
Shizo
Shizo picture
**

Sziasztok!
NE555 és LM358 meg Mosfettel van 2 LED dimmerem, de a poti 1/3-ig 0V, majd hirtelen 9V lesz, azutan már szabályozható egészen 12V-ig.

Ezt szeretnem átalakítani 0-12V-ra, pl most éppen 4.5V kell, beállithato ez de a poti tized mm elmozditasaval birom csak beállítani. A poti lineáris 1kohm-os.
Az R4 (1k) és R5-el(1k) játszadoztam, de csak azt tudtam elérni hogy 5.5V-12V ig, de a poti közepéig 0V van.

File attachment: 
Comments
josef.48
josef.48 picture
*

Szia Shizo !Rajzoltam egy lehetséges megoldást ,hogyan alakithatod szabályozható pwr tápra.A kapcsolás az egy DC/DC amely a te feltett rajzodhoz képzeltem el.Rajzoltam diagramot hogyan müködik a dimmered.Az ellenálásokon feltöltöltödik a kondi amelyet az 555-ben a tranz.kisüt majd újból tölti ......igy lesz háromszögü feszültséged,ez kerül a komparátor invertáló bemenetére is .A másik bemeneten állitható egyen feszültség van,ez a komparálási szint.Igy változik majd a kimenti impulzus szélessége az egyenáramú szintel(rajz).A fet-en és az elkon keresztül feltöltödik a tekercs a kapot impulzus idejére.A tekercs tárolt majd csökenö mágneses tere, ellentéts irányú feszültséget indukál,ez a diodát nyitja és a + potenciálra teszi.A tekercs másik vége a minusz, tölti majd az elkot.A kimenö feszültség függ a tekercs körül tárolt mágneses tértöl,amelyet az imp.szélessége is határoz meg. Az opto csatolónak leválasztó szerepe van.A foto tranz.átveszi a komparátor bemenetén lévö poti szerepét.Igy az imp.szélesség szabályozoja a kimenetre kötött álitható osztó,a szabályozás a zenner és az opto led-en keresztül történik.A kapcsolásnak nincs rövidzár védelme.Én nem ajánlom hogy hozzáfogj.Még hobbyból sem.üdv.Jóska

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Első kérdésem, mi van a műveleti erősítő invertáló bemenetén? Ha nagyjából háromszög, akkor az is érdekel, hány voltnál kezdődik, és hány voltnál van vége. A potméter két szélső lábán mekkora a feszültség (vagy ha egyszerűbb, a két végállásban mi a kimenő feszültsége)?
A kapcsolás arra alkalmas, egyenfeszültségről működő világítótestet ki-be kapcsolgasson a beállított kitöltési tényezővel, de a világítótest áramkorlátozással kell legyen ellátva (tehát a teljes feszültségre kapcsolva sem dögölhet meg)

Üdv: Jácint

0

gadenes
gadenes picture

Sziasztok!

Ez a kapcsolás nem alkalmas tápegységnek, mert ez egy PWM rendszerű teljesítmény vezérlő. Továbbá nincs benne visszacsatolás a szabályzáshoz, és a végfokozata sem bírná az alacsony feszültség esetén a nagy (8 amperes) terhelést. Például az 1 voltnál a 8 amper az 88 watt disszipációs teljesítményt jelentene.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia gadenes!

A 88W honnan jött össze? A végén a FET vagy ki van kapcsolva (nulla áram ), vagy be van kapcsolva (nulla feszültség).

Üdv: Jácint

0

gadenes
gadenes picture

Szia!

A 88 watt nem a kapcsolóüzemű működésre vonatkozik, hanem az esetleges átalakítás utáni állapotra. Ahol például 1 volt kimenetnél és 8 amperes terhelésnél, az áteresztő tranzisztoron a 8 A mellet 11 volt van (8*11=88).

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Ott a pont!
A komparátor billenését állítod a potival és a kimeneti FET ki-be kapcsol. A kimeneten mindíg 12V van csak a kitöltési tényező változik. Tápegységnek alkalmatlan! Nem is értem, hogy hogyan mértél feszültséget multiméterrel. :)

Üdv.

0

Shizo
Shizo picture
**

Sziasztok!
Jobban megnézve mégsem PWM szabályzó, az NE555 fix frekvenciát ad az LM358 pedig az amplitudót. Multiméterrel mértem a feszültséget. Nem felel meg tápegységnek, mert nem stabil.

0

gadenes
gadenes picture

Oszcilloszkóppal nézd meg a kimenetet, és akkor láthatod, hogy miről van szó.

0

Shizo
Shizo picture
**

Sziasztok!
Nem true RMS mérô muszerem van, DC-n mértem a váltót, 21W-os égôt rátéve szemre kb annyi voltnak felel meg (lehet hogy mégis true RMS-es :)
Tápegységnek nem használható, mert AC jön ki, esetleg egy 8A schottky+elkó kellene utána, de akkor megint csak 9V-12Vig megy.

Ez akkor sem nevezhetô PWM szabályzásos tápegységnek, mert a kitöltés fix értékü, ez inkább egy DC to AC átalakító.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Shizo!

Szerintem nézd meg szkóppal, milyen jelek vannak a műveleti erősítő invertáló és nem invertáló bemenetén. DC állásban mérj!

Üdv: Jácint

0

AzzA
AzzA picture
*

Szia !

Inkább foglalkozz más dolgokkal :D

0

uniman
uniman picture
***

Hello Shizo.
Fotódon és annak származási helyén ez cím: "PWM LED Dimmer"
Üdv.: Uniman

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Multiméterrel hiába méred, ha csak nem TRUE RMS. Az LM358 nincs visszacsatolva, így komparátorként csak ki-be kapcsolgat. Tegyél a kimenetre egy 12V-os izzót, majd egy 470 Ohmmal sorbakötött ledet, és nézd meg mit csinál.

Üdv: Jácint

0

öreg_rutinos
öreg_rutinos picture
*****

Szia. Shizo!
Ezt a leírt "Jobban megnézve mégsem PWM szabályzó, az NE555 fix frekvenciát ad az LM358 pedig az amplitudót." mondatodat gondold át még egyszer és Edmundson által vázoltakat vedd figyelembe! Uniman ábrával is illusztrálta a működését. A tv technikai megoldásoknál nap mint nap találkozhatsz a PWM múködésével.
Sok, sok kiegészítéssel lehetne folyamatosan szabályozó tápot faragni a kívánalmaidnak megfelelően, de rengeteg munka és időd menne rá.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Nono! Alkalmas az tápegységnek, csak fel kell tornászni a frekvenciáját 20kHz-re, bele kell tenni még egy komparátort, aztán meghajtani vele egy trafót, vagy pedig egy P csatornás fetet, egy dióda, egy tekercs, meg egy kondenzátor, és kész is vagyunk.

Üdv: Jácint

0

AzzA
AzzA picture
*

Szia !

Ez igy alkalmatlan tápegységnek.
Az, hogy az alkatrészek alkalmasak, az más kérdés.
Ha a te gondolatmenetedet követem, akkor 1db ellenállásból is lehet tápegységet készíteni, csak kell még.... :D

0

formasu
formasu picture
*

Szia!
Mi lenne, ha meghagynád a házat, és csinálnál bele egy másik szabályozható tápot, pl. uA723-al? Én ezt csináltam, régen működik, 1.5V-tól 15 V-ig. Kicsit bonyolítja a helyzetet, ha kell neked a 8 A.
Meg lehetne próbálni a poti helyett egy helipottal, és a végén szűréssel, és terheléssel. Nehezíti a helyzetet, hogy kitöltési tényezővel szabályoz....

Üdv: formasu

0

Gépklinika
Gépklinika picture

0

Shizo
Shizo picture
**

Szia!
1.Nem venni akarok hanem atalakitani.
2.E-bay vasarlas nincs .rs-ben (nincs bankatutalas kulfoldre)

0

AzzA
AzzA picture
*

Szia !

"1.Nem venni akarok hanem atalakitani."
Ha szerinted mindenből lehet mindent csinálni, akkor alakíts át egy szekeret tápegységnek.

1

Shizo
Shizo picture
**

Szia Azza!
Az hogy megvan a mosfet, NE555, LM 358, 7805 , poti, NYAK. Az már elegendo alapnak ez mar min 2/3-a egy tapegysegnek, a szekérbôl tápegységet pedig 0% anyag van meg.
A dobozán azt irja 96W, mosfet tul van méretezve, igy nem kell félni a 8A-tol.

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
A PayPal.com magyarországi utalás. Onnan meg már bárhova.
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Ez nem "analóg", hanem PWM szabályozó egység (azt meg ugye tudjuk, hogyan működik):

Mivel méred a kimenő feszültséget? ...mert, ha szkóppal is megnéznéd, látnád, hogy az mindig ugyanannyi...
Üdv.: Uniman

0

ata2k6
ata2k6 picture

Szia, terheléssel mérted vagy üresben a kimenö feszt?
Kéne valami terhelés is rá sztem meg egy minimális pufferelés........

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz, shizo!
Ahogyan már többen is megállapították: ez a ketyere nem stabilizátor, hanem egy teljesítmény-impulzusgenerátor (a kimenetén nem DC, hanem változtatható kitöltésű/eff. értékű négyszögjel van, így jelen formájában tápként semmiképpen sem használható). Ezt persze lehet integrálni, lehet visszacsatolást eszkábálni, stb. - de attól tartok, többe lenne a leves, mint a hús. Jobban járnál, ha egy alkalmas cél-IC felhasználásával építenél egy kapcsolóüzemű stab.-ot, bár az induktivitás megtervezése valóban undok egy feladat (ha gondolod, ebben szívesen segítek).
Boldog Karácsonyt, és sokkal kellemesebb új évet Mindekinek!
Thanatos

0

Sponsored links