Hello!
A fenti hegesztö rajzát keresem vagy aki megtudná mondani a két dioda tipusát. Most 1N4148 diodát tettem be de nem biztos hogy jo bele és nem akarnám ujbol cseréni az igbt-ket.
Továbá a gép üresjárási feszültsége érdekelne mert csak 40V azt meg kicsit kevésnek találom.
Köszi!
2015, May 14 - 11:23
#1
Szia!
Jó lesz oda az 1N4148.
Ha jól látom, az impulzus trafó szekundere és a tranyó bázisa között van. Végül is ha nem a Z diódáról van szó, akkor a meghajtó körben minden más diódának megfelel az 1N4148.
Itt egy hasonló rajz.
A szekunder fesz 70-80V körül szokott lenni az invertereknél. Biztos hogy megy minden IGBT?
Hiba esetén az impulzus tr. egyik szekundere szeret megszakadni.
Laci
0
Hello!
Köszi!
Hétfön lessz idöm ujra foglalkozni vele,
átnézem amiket irtál.
0
Szia Furmany!
Nekem ugyanaz a problémám, amit Te felvetettél...
Kérdésem az, hogy sikerült-e megoldásra jutnod a diódák típusát/értékét illetően? Miért volt olyan kicsi a kimenő feszültség? Esetleg találtál-e rajzot a géphez?
Válaszod előre is köszönöm!
Üdv, Imi
0
Szia!
Nem én lettem ugyan megszólítva, de csak úgy beleolvastam, .... s talán nem baj.
A dióda az jó oda, mármint az impulzus trafó szekundere után, soros diódának.
Egy kaptafára mennek ezek mind, némi kis módosításokkal, úgy hogy a rajz nagy vonalakban jó, a többi is hasonló.
Most néztem meg egy sima Colt-1300 gépet, ott az üresjárati fesz. 82V.
Gate vezérlő jel jó mindkét ágon? Valamelyik MUR860 nem szakadozik? Főleg ez utóbbira gyanakszom, mivel fele a szekunder fesz.
Bocs, lemaradt még egy gondolat: Példa rajzon a C19, C25 2,2nF/2kV valamelyike kapacitás szegény, vagy csak nem bírja az impulzus üzemet. ( volt rá példa hogy mérve jó volt.... és mégis)
Laci
0
Szia Laci!
Köszi a hozzászólást, de ez a kis gép elég sajátságos... Jelenleg ott tartok, hogy már nem csinál semmit, csupán a sárga túlmelegedés LED pislákol, semmi több... Nem volt se durranás, se szikra, egyszer csak ezt produkálta. Apró darabokra szedtem, a "nagy" félvezetők mind rendben, kapacitások szintén, egyedül a hőérzékelőnek használt T6s jelű, SOT23 tokozású tranzisztor (BSS63) volt hibás, minden mindennel mutatott valamiféle vezetést. Ezt kicseréltem egy BC856-ra (szerintem bármilyen PNP jó, mert csak a B-E átmenet hőfokfüggését használják). A három IC-t szintén kicseréltem...
Ha már a teljesítmény részt "kibeleztem", akkor vissza is rajzoltam a lényeges részeket, ezeket további használatra felteszem ide...
A dioda also, dioda felso nevű képeken jelöltem a kérdéses diódákat. Én ezeket Zenernek rajzoltam, a kapcsolás alapján valószínűleg az is... már csak az értéke kérdéses. Korábban az egyiken 5,1V Zener feszültséget mértem, de arra kaptam olyan tippet, hogy 18V körülinek kellene lennie. A mostani állapotból kiindulva viszont teljesen tanácstalan vagyok...
Üdv, Imi
0
Szia Imi!
Megpróbálok pár hasonló rajzot ide feltenni, de ha nem megy, elküldöm pü.
A lényeg, hogy az UC.. ic állítja elő a négyszög jelet, ami egy tranyót (pl. BC337) vagy fetet (IRF540)vezérel, lényegében egy tápfeszt kapcsolgat rá az impulzus trafó primerére.
Ebből aztán lesz 2 szek. négysög jel.
AZ UC.. 1-es lábán kell lenni 2-3V egyen feszültségnek, ami az áram szabályozásra ( poti) kb. 1V-ot változik.
Amíg ez nem okés, addig nincs tovább.
Jól rajzoltad vissza a kapcsolást.
Az imp. trafó után a 2 dióda lehet 1N4148, a tranyó BC327-25, a zéner is jó, egy is elegendő, valami 18V-os. Az ellenállások k nagyságrendűek?
( Vannak kapcsolások, ahol kettőt szembe fordítanak, de ez már csak komplikálás)
IGBT-k nélkül is bekapcsolhatod, hogy mérni tudjál az UC-n, illetve szkópolni kellene itt is, majd az impulzus trafó után is, egészen a G-ig. ( trafó nem szakadt meg? )
Szkóppal vigyázz, mert egyik GND, a másik H-GND potenciálon van, leválasztó trafóról, vagy szünetmentesről járasd a szkópot!
Laci
0
Szia,
IGBT-k, D18, D19 kint vannak... az UC3845 1-es lábán nincs mit mérni, szkóppal csupán egy 3V-os, ~8ms-os négyszögjel-szerű tüske... mint ha a táp bekapcsolna, majd ki és ennek látnám a lefutását. A dc hálózatból (325V) 2db 8,2k 3W ellenálláson keresztül van megtáplálva a stabkocka, melynek a kimenetén ott van a 12V... de az ellenállások piszkosul melegszenek... a bypas relé sem húz meg... szkóppal nézve a 12V-ot, azon is van egy kis letörés. Valami leültetgeti a tápot? ... de mi lehet az?(a kép lhanzi honlapjáról származik, nem az én gépem...)
Üdv, Imi
0
Szia Imi!
Most agyalok azon a 12V-on, illetve megnéztem még egyszer a visszarajzolt teljesítmény részt.
Trükkös megoldás, úgy van mint pl. a Güde160GC-nél.
Szóval elég oda a 12V, mert az csak feltölti az UC 7-es lábánál lévő kis puffert, és 1-2x megpróbál indulni, amíg van energia a kondiban.
Ha beindult, akkor viszont a nagy trafóról kapja a Vcc-t!!!
Eddig fel sem tűnt, hogy minek vannak még ott egyéb kis szekunder tekercsek.
Ezt a sec ágat kellene visszakövetni, mert kell ott lenni szintén kondinak, gyors diódának, esetleg még Z diódának is, ami szintén a 7. lábhoz vezet vissza, és innen fog majd kb. 15V körül kapni.
A másik kis sec pedig majd a ventilátort tekergeti.
Ezt tanulmányozd át, az elv úgy látom, ugyanaz.
Ezt IGBT nélkül indítani nem tudod.
Ha már így szét van borítva, az alábbit javaslom:
- 220V nem kell, csak labortápról 15V-ot köss rá az UC 7-es lábára, így végig mérheted az UC-t és szkópolhatsz a 2 G-ig.
-Ha minden ok, akkor IGBT-k vissza, és marad a trafóról visszajövő 15V keresése.
- Ha nincs Gate jel, akkor még tilthat a hővédelem ( vajon miért pusztult?)( Igbt biztos jó?)
- A 12V-ot nem terheli be valamelyik IC, kondi, vagy tranyó?
Laci
0
Szia Laci,
Elindultam az UC3845 mérésével,de közben megdöglött a labortápom :szetver: , teljes feszt ad ki csak... így egy akkuval próbálkoztam tovább.
A mellékelt jeleket láttam a lábakon... a szkóp beállítása: 5us/div és 2V/div... Az 1-es lábon kb 0,4V-ot változott a feszültség a poti csavargatásával (2,8 - 3,2V között). A 3-as lábon minimális dc emelkedés volt a GND-hez képest. A 8-as lábon dc 5V van.
Eddig jutottam most, de folytatom :super:
Üdv, Imi
0
Szia Imi!
Haladás! Ezek szerint az UC az működik, szabályoz is, a kimeneten is van jel. Az egy dolog, hogy halovány, de ez inkább a szkóp kontrasztja... No meg ahogy BlackForce is írja, lehet hogy kevés a zselés akku, mert azt is "megszívja", kellene a 15V.
Nem gondoltam volna, hogy egy ilyen kis egyszerű hegesztőnél ezt a trükkös tápellátást és egyben védelmet választják.
Építs vissza mindent, az IGBT-ig, azt egyelőre nem is fontos berakni, és ugyan úgy külső tápról 15V-ról járasd, a 220V nem kell.
A négyszög jelet végig kellene követni, egészen a 2 Gate-ig. Relé behúz?
Ha elvész, akkor valami tilt ( LM324 ?), túláram vagy hő miatt.
Ha megjelenik a Gate jel, akkor ok, ez esetben viszont a nagy trafóról a 15V előállításában lehet probléma.
Laci
0
Szia Laci,
A labortáp még nem gyógyult meg, de összeütöttem stabkockával (1A-es) egy 15V-os tápot és próbáltam, mértem...
A már említett ellenállások nem melegednek, normál hőfokúak. A relé nem húz meg, de - szerintem - annak még nem is kell, amíg a főtrafó nem működik (a ventillátor és a relé is a főtrafó egyik önálló tekercséről kaphatja a tápot).
A mellékelt képek címei utalnak a mérés helyére, de az IGBT___ kezdetű képeknél a szkóp beállítása 2V/div, míg a többinél 10V/div, az időalap mindkét esetben 5us/div.
Ami furcsa nekem, hogy az imp.tr. sec2 tekercsén miért lesz "hullámos" a jel? ... a másik szép, egyenes tetejű jel.
Be lehet rakni ilyen jelalakok mellett az IGBT-ket?
Üdv, Imi
0
Szia!
Alakul. Ezek szerint a vezérlés az működik. Az a kis hullámosság a 2-es ágon úgy látom hogy végig megvan, mármint az impulzus trafó sec2, T2, G2 pontokon. Ez lehet trafó hiba, hiszen elég magas frekin dolgozik, de nem számottevő.
Legfeljebb a 1n4148-at cseréld.
Szerintem rá lehetne tenni az IGBT-ket.
- Előtte azért még kövesd vissza a trafóról származtatott Vcc-t, ami akár 20V is lehet, hiszen ha jól látom, 18V-os a relé.
Pl. Egyik szekunder kiforrasztásával ( hogy ne terheljen be) adhatsz rá egy kis váltó feszt (kb.15V), annak valahol meg kell jelennie, vagy az UC 7-es lábánál, vagy valami kapcsoló tranzisztornál, de lehet hogy műszerrel is simán végig követhető. Ebben az ágban valami ultra fast diódának lenni kell.
- Lehet hogy a relé majd csak az indulás pillanatában húz be, addig a nagy pufferekből "él" a végfok.
Azonban ha nem húz be, vagy kontakt hibás, akkor leég a 33-47 ohm körüli lágy indító ellenállás, ami a relével párhuzamos.
Laci
0
Szia Laci,
Kipróbáltam a külső váltó feszültségről történő táplálást, ahogy írtad és működött minden :oke: : a relé meghúzott, a ventilátor megy, a jelek változatlan formában megjelentek a G-ken
... ezek után tegnap este összeraktam a gépet, helyére került az IGBT, a zenerek 18V-osra lettek cserélve... bekapcsoltam, a kimeneten 53V jelent meg (a gyári érték 63V), a ventilátor forog, a relé meghúz. Épp a stabkocka 12V-ját akartam ellenőrizni, amikor is feltűnően meleget éreztem az ujjam hegyénél :hmmm: , a két 8,2k ellenállás ismét a "kib***ott forró" kategóriát érte el.
Ekkor megállt a ventilátor. :jajj: Rámértem a tápfeszre, ami 27V-ot mutat :oops: (12V-os a ventilátor).
Lehet, hogy ez ölte meg?... esetleg a ventilátor "kiesése" hatására ugrott csak meg a feszültség (ezt majd ma ellenőrzöm egy csere után)?
Ha mégis minden működik (szkópos méréseket követően), akkor jöhet a terheléses próba! :izom:
Üdv, Imi
0
Szia Imi!
Még egy dologra tudok gondolni.
Van a "2-es" szekunder, ami a ventilátoré, és az nyilván 12V-ot fog előállítani.
Ezt is vissza kellene követni, hogy jó-e a diódája, illetve hogy nem csatlakozik-e be a két nagy ellenállás és a 12V stabkocka közé egy diódával.
Csak azért, mert így tehermentesíti a két ellenállást, az csak az induláskor dolgozna, majd pedig ezen szekunder táplálná a stabkockát és a ventilátort is.
Ha valamelyik dióda rossz, akkor a ventilátor is az ellenállások irányából kapja az áramot...
Laci
0
Szia,
Végre megy!!! :taps2:
A ventilátor adta meg magát, de nem a 27V miatt... az ugyanis csak akkor annyi, amikor nincs terhelve. Rákapcsolva az új ventilátort, akkor visszaesik 15V körüli értékre (a főtrafó terheletlen állapotában)... azért a 33R előtétjét kicseréltem egy 47R-ra, így csak 13,2V-ot mérek üresjáratban... és ami furcsa, hogy az ellenállások melegedése megszűnt.
Hegeszt szépen, szabályozható az áram is... amit valószínűleg nem fognak használni, mert a maximális árama (névlegesen) 90A... valójában egy 2x15A-es diódára (RURG3020C) van bízva az egész :-)
Köszönöm Neked, illetve a többieknek is a segítséget, az építő jellegű hozzászólásokat! :bow: :beer:
Üdv, Imi
0
Szia Imi!
Gratulálok, örülök hogy jó lett! :beer:
Megdolgoztál vele, mire összejött, de legalább gyári, rideg forrasztás nem maradt benne... :p
Üdv.
Laci
0
Szia Imi!
Szerintem a ventilátor egy teljesen külön áramkör, de ezt te látod.
Az elején, is panaszkodtál, hogy melegszik az a 2 ellenállás. Azt kellene kicsipogtatni, hogy az utánuk lévő 12V stabkockáról megy-e még valami, mert valami igencsak beterhel. (kondi?)( jó az a stabkocka?)
A trafóról hány volt jön vissza, ami a későbbiekben táplálja az UC-t?
Kell ott lenni valami kapcsoló tranyónak, vagy legalább diódának, hogy ne "keveredjen" össze a két feszültség, mert nyilván nagyobb a 12V-nál, hogy az UC ne álljon le, illetve a relének is több kell.
Hol keletkezett az a 27V ?
Laci
0
Szia Imi!
Nem eliras a 2x8K2 egy UC3845-höz? Sztem meg a 2x82K is a normalis kb 1/4-e lenne, s igy talan nem csoda, hogy "izzanak"...
Kari
0
üdv: az UC-k 230V-ról 120-150 kOhmot használnak a 7. lábon.
A szükséges tápfeszük 15-22V körül van, emlékeim szerint.
Az UC3845- nek alacsony a treshold feszültsége, ide éppen csak elég a 12 V tápfesz, ha indításkor is megkap legalább ennyit.
Lehet, hogy 15V-osra kellene cserélni a stab.kockát
Bálint
0
Szia!
Jó az a 2x8,2k, hiszen nem az ic kapja a feszt, hanem egy stab kocka 1-es lába, 2. a gnd, 3. a kimenet.
Szerintem nincs meg a 12V a kimeneten, ez alatt viszont leáll az ic.
Most néztem egy Telwin rajzot, ott 2x8,5k van és LM7815.
( lehet hogy már nem is belevaló stabkocka van benne???)
Laci
0
Szia,
De eredeti még az is, sőt minden az volt benne a javítás megkezdéséig... ezért is akadtam meg a zenernél, mivel ott az egyik jónak mutatkozott, de csak 5,1V-os feszültségű volt...
Üdv, Imi
0
Szia Kari,
Nem, és biztosan nem helytelen cseréről van szó, mert eredetileg is ez van benne... de amikor jó volt, nem volt ilyen forró. Ez egyébként nem direktben megy az UC3845-re, hanem a stabkockán keresztül.
Üdv, Imi
0
Kedves Laci, Uniman,BlackForce,
Köszönöm a segítő tanácsokat és rajzokat, megpróbálom hasznosítani is őket.
Van szkópom, használom is a javításnál. Igaz, hogy én az invertert járatom leválasztó trafóról... van benne lényeges különbség a mérésnél??(az én logikám szerint nincs)... egyébként élesben soha nem teszem hálózatra a gépeket, van egy 1000W-os halogénizzóm "sorosítva" az egyik konnektorral. Ha minden oké, akkor mehet élesben, terhelve a kimenetet műteherrel (ezt már nem is szeretné előtéten keresztül semmi)
A rajzomon minden ellenállás értékét feltüntettem, de igen, 2k2 és 3k3, valamint néhány 22R is van...
Az impulzustrafó (szintén kiforrasztva) teljesen jónak tűnik, minden tekercse hasonló paramétereket mutat (1:1:1 áttételű)
...és még egy kérdés: D18, D19 reverse diódákat kiforrasszam a méréshez (az IGBT-k kivétele után)?
Üdv, Imi
0
Szia Imi!
Elég csak az IGBT-t kivenni. ( elég lenne csak a gate ellenállás kibillentése, de biztos, ami biztos, nehogy nyitva legyen...) Az mindegy, hogy melyik van a leválasztó trafón, csak külön legyenek.
Pedig ha DVM-el mérsz az UC-n, az 1-es lábon meg kellene lenni a 3V-nak, és szépen szabályozható a potival.
Lehet hogy a táppal van a gond? UC 7-es lábán mennyi fesz van?- lehet hogy kevés a bekapcsoláshoz.
Relé majd akkor húz be, ha megy az UC.. .
AZ UC 6-os lábán kellene lenni a kimenő négyszög jelnek.
Laci
0
Hello.
Nem ismerős?
Üdv.: Uniman
0
Uniman,nem lennél az aki,ha nem köröznéd le a társaságot.
Most találtam rá én is egy hasonló rajzra.
0
Minek okán ezt én töltöttem fel, jó régen...
Üdv.: Uniman
0
Üdv!
Ha megnézed slaszlo által belinkelt xentacolt150.pdf-et ott is láthatod hogy két 18V zéner egymásnak van forditva.Az általam javitot gépeknél 12V és 15V között mozgott a zénerek értéke,és mindenhol két zéner volt egymásnak szembe forditva.Esetleg ha leforrasztod,nem látni semmit a (zéner)dióda testen?Mi a tipusjelzése az IGBT-nek?
Nincs benne semmi ördöngősség,ha egy DVM műszerrel méred akkor valóban 5,1-5,2V mérhető 12V segédtáp feszültségnél,a négyszőg jel miatt,de,ha itt egy szkóppal mérnél akkor azonnal a 12V körüli érték jelenne meg.A DVM-mel mért érték azoknak segítség,kiknek szkópjuk nincs,hogy tudjanak mihez viszonyítani.A zéner az IGBT-k kapuját védi.Nincs akadálya hogy a védő zéner nagyobb feszültségű legyen,ide maximum 18V zénert lehet betenni,akár kettőt szembekapcsolva is egy-egy helyre.
Ajánlom hogy mérd le a segédtáp feszültségét,és aszerint határozd meg a zéner pontos értékét(ha alulméretezed a zéner értékét,akkor akár füstike is jöhet belőle).
0
Szia BlackFoce,
A Zenereket kiforrasztva, egy erre kialakított kapcsolásban mértem, nem a panelen. Ez a teszter már máskor is segített beazonosítani a felirat nélküli diódákat... ezzel válaszoltam arra is, hogy semmi jelölés (kivéve a katód csíkját) nincs rajta.
Az IGBT típusa HGTG12N60A4. A segédtápot egy 7812 stabkocka állítja elő 13,8V nyers feszültségből... de jelenleg semmin nem tudok mérni, minden "halottnak" tűnik.
Üdv, Imi
0
Hát az a 13,8V nyersfesz lehet hogy kevés lesz és azért is rángatózik a kapcsolásod.Indulna,de abban a pillanatban leesik a fesz amitől összeomlik a rendszer,majd ujraindulna....
0